|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 49 [50] 51   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
12.6.2016 8:50:43   
вераинадеж
Koga citav na forumov pred da pravam histeroskopija,vidov deka na site skoro operirani na GAK I'm kazuvaat za tri nedeli otpusna lista,prethodno I za HSGto mi kazaa tri nedeli I toa bese ocekuvano.Znam deka vo istorijata pisuva deka mi dale nekoi lekarstva,taka kaza sestrata deka mi dale se sto treba.Rabotava e sto ne znam sto e toa.Jas vo toj moment samo sto bev vratena vo sobata,polovina cas otkako se razbudiv od anestezijata,moze I pomalku, I uste bev labava,pa vo momentot ne prasuvav potprasanja zosto ocekuvav I doktorot posle da go vidam I nea,ama nisto od toa.Ke odam vo ponedelnik sabajle kaj maticnata I ke vidam taa sto ke mi kaze,zosto ako mi dale nekoj antibiotik so infuzijata da ne napravam belja ako se napijam I drug.Vi blagodaram mnogu za poddrskata sto mi ja davate srcki user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1226
   RE: Хистероскопија
20.6.2016 11:29:08   
вераинадеж
Девојки,веќе 12 дена поминаа од хистероскопија,а јас уште крварам,пред два дена мислев дека ќе ми помине затоа што беше кафеаво и со помал интензитет,ама завчера се прошетав надвор,и до продавница отидов,тешко не кревав,и еве го дега црвено густо малце.Менувам по 4-5 секојдневни влошки ама се прљам дури,ако не се осетам.Нешто како почеток на менструација е,ама пијам уште микрогинон user posted image Излегува дека уште не треба од кревет да мрдам,ако се раздвижам прокрварувам.Дома не можам да си сработам.Имате вие вакво искуство?

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1227
   RE: Хистероскопија
20.6.2016 11:40:02   
Hopeful RR
вераинадеж, јас имав сосема мало крварење, не знам зошто вака... Ај оди до матичен, чисто да провериш дали е се ок...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1228
   RE: Хистероскопија
20.6.2016 13:32:26   
Kvisko
Вераинадеж јас после хистероскопијата крварев околу недел дена и толку беше. Ова што ти го опишуваш веројатно е од микрогинонот. Јас имав такво чудно крварење додека пиев микрогинон плус имав и како менструални болки. Штом го прекинав утредента сопре и крварењето. Сепак мора консултација со лекар.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1229
   RE: Хистероскопија
24.6.2016 21:14:19   
вераинадеж
Рингерајки,по неколкудневна неизвесност,затоа што матичната не можев да ја добијам на телефон,а пола гинекологија е на одмор,па нема на кого да се обратиш,вчера по претходно закажана контрола бев кај матичната на преглед.Ме виде на ехо,нема полип,а за крварењето наводно таков ми е организмот,побавно заздравува,а може да е и од микрогинонот.Квиско дај Боже да си во право и да е од контрацептивите,до недела ќе ги завршам и се надевам по циклусот дека ќе го снема.Инаку сите доктори на ехо ми гледаа ендометријален полип,сетсрата после хистероскопија ми рече дека цервикален ми извадиле,цитирам:"висел од страна",додека на отпусната листа пишува дека извадиле 2-3 цервикални мали полипи user posted image Ма којзнае што извадиле,битно полип ваделе user posted image .А и на матичната не и беше логична отпусната.Само ќе кажам Господ нека не чува.Фала ви девојки за поддршката user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1230
   RE: Хистероскопија
9.7.2016 19:04:26   
kapina
Kaj mene sega se e vo red bev na kontrola i doktorkata rece se e super i mozam i prirodno da zabremenam sega

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1231
   RE: Хистероскопија
11.7.2016 14:36:37   
Hopeful RR
Браво капина, многу ми е мило! Ајде фрлете се на работа и со среќа! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1232
   RE: Хистероскопија
11.7.2016 19:42:06   
вераинадеж
Јас се фрлив веќе на работа,и си дадов слобода да си се надевам дека од прва ќе ми успее user posted image Во плодни денови сум сега user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1233
   RE: Хистероскопија
11.7.2016 19:47:13   
kapina
Ti blagodaram mnogu hopeful blagodarenie na tebe i kvisko otidov kaj dr trajanova i za nea imam samo ubavi zborovi

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1234
   RE: Хистероскопија
11.7.2016 20:13:45   
вераинадеж
Квиско,во право беше,крварењето беше од микрогинонот.Не знаев точно кога сум добила,па хормони ќе испитувам следниот месец.Откако ми заврши циклусот,немав веќе никакво крварење.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1235
   RE: Хистероскопија
28.7.2016 13:23:08   
JarecXx
Zenicki Eve me i mene posle Laparoskopija koja ja napraviv vo Sistina kaj Dr.Lazarevski....Ni pred zafatot a ni potoa ne pijam nisto,se osekam dobro samo imam nekoi cudni baloncinja vo stomakot na desnata strana user posted image user posted image .Otstranet e Hidrosalpinks na leviot jajnik i mi e zasien (neaktiven). Nitu pa imam krvarenja.Dva Tri dena da odmartam na tecna i lesna hrana a potoa mozeme da skokneme na rabotauser posted image ZA edna nedela ke mi gi izvadat koncite i za Dva meseci Lazarevski ocekuva user posted image user posted image .... Moeto iskustvo vo Sistina i Dr.Lazarevski e Neopislivo Prezadovolna sum od Dr.od celiot personal i sega sme vo ocekuvanje....Ve pozdravuvam Zenicki moi user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1236
   RE: Хистероскопија
28.7.2016 18:57:26   
вераинадеж
user posted image Bravo Jarec,user posted image stiskam palci user posted image .Jas se spremam da pravam test user posted image Aama utre sabajle ne pravam,za vikend ke pravam,inace nema da mozam da rabotamuser posted image Ova mi e vtor ciklus po histeroskopija.Minatiot mesec dobiv so mikroginon zatoa sto morav da gi dopijam,a sega cekam prirodno da dobijam ama eve 4 dena mi kasni user posted image Ako ima nesto ubavo ke vi se pofalam user posted image

(Одговор на членот JarecXx)
Непосредна врска до пораките: 1237
   RE: Хистероскопија
28.7.2016 23:32:07   
JarecXx
user posted image вераинадеж Stiskam palci i jas da ne izraduvas so user posted image Kolku samo i mene mi vnese radost user posted image
user posted image

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1238
   RE: Хистероскопија
29.7.2016 18:28:19   
вераинадеж
Не сакам да внесувам негативна енергија,ама ништо,добив.Повеќе среќа следниот месец.Во август сакав да одам на планина,да се надишам воздух,ако имаше две цртки немаше да одам,па ќе го сфатам ова дека во август ако зачнам,бебето ќе биде поздравоuser posted image

(Одговор на членот JarecXx)
Непосредна врска до пораките: 1239
   RE: Хистероскопија
30.7.2016 1:14:14   
kapina
Vera i nadez zal mi e no odime ponatamustoe nase ke si dojde

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1240
   RE: Хистероскопија
30.7.2016 17:01:36   
JarecXx
вераинадеж Srcka cekorite se polesni sega user posted image I ke Bide posakuvanoto user posted image
Sakav da te prasam Koga gi izvadi lepenkite? Jas veke 4ti den deneska gi izvadiv ama nekakoo mi e sube od oblekata da ne napravam nesto sto netrebauser posted image nosam posiroka obleka ama pak nekako mi e neprijatnouser posted image Za koncite mi rekoa na 4ti da odamuser posted image a do togas sum vo misla nekako user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1241
   RE: Хистероскопија
31.7.2016 14:03:09   
вераинадеж
jarec,jas pravev samo histeroskopija,ne i laparoskopija,taka da na ova moze da ti odgovori nekoja ringerajka koja napravila laparoskopija ili histerolaparoskopija

(Одговор на членот JarecXx)
Непосредна врска до пораките: 1242
   RE: Хистероскопија
31.7.2016 14:05:30   
вераинадеж
http://www.ringeraja.mk/forum/m_130906/mpage_20/key_/tm.htm
Moze tuka ke najdes nekoj odgovor na prasanjata sto si gi postavuvas

< Поракaта ја уредил вераинадеж -- 31.7.2016 14:07:11 >

(Одговор на членот JarecXx)
Непосредна врска до пораките: 1243
   RE: Хистероскопија
22.3.2017 10:29:07   
sanjaaaa!
Одамна се немам уклучено на форумот, но сега ми треба ваше мислење.
Хистероскопија правев на ГАК пред 5-6 дена. Сега пијам естрофен и цикло прогинова. Ми отстранија мал септум и формата на матката не била како што треба, па демек нешто е интервенирано и сега е како што треба и можам да планирам бременост. Но отпусно писмо со извештај од специјалистот дури после 20 дена. Има добиено ваучер за ивф преку фондот, но ми истекува при крај на април. Дали може после хистероскопија да не се чека да се почне со постапка за ивф. Ако некој правел хистероскопија на ГАК пишете колку се плаќа, бидејки јас најверојатно треба да платам откако ке ми датат отпусна листа.
поздрав до сите, и се најубаво

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1244
   RE: Хистероскопија
22.3.2017 12:08:20   
kapina
Jas plativ 2200 den za histeroskopijata inace koj dr ti ja pravese histeroskopijata

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1245
   RE: Хистероскопија
22.3.2017 13:46:42   
sanjaaaa!
Хистероскопијата ми ја правеше д-р Григор Тофовски. Откако се разбудив од анестезијата дојде друга млада докторка за да ја пренесе информацијата за исходот од хистероскопијата. Го очекував докторот ама недојде. Можеби е презафатен, и отпусно писмо дури после 20 дена, и подетално за хистероскопијата тогаш најверојатно...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1246
   RE: Хистероскопија
23.3.2017 10:11:31   
Kvisko
Sanjaa со среќа душичке.
На ГАК за жал отпусните писма ги даваат со задоцнување. Кога ќе одиш да го земеш нема да го видиш доктротот ако сама не го бараш. Отпусното писмо се зема од кај сестрите.
Сепак ако ти објасниле дека сега се во ред така и би требало да биде.

Е сега дали може да почнеш со стимулација најдобро ќе ти каже доктор. Јави се и прашај го докторот кој ќе ти ја води ИВФ постапката па така најдобро ќе знаеш.


(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1247
   RE: Хистероскопија
23.3.2017 14:57:25   
sanjaaaa!
Ти благодарам Квиско за одговорот. Ќе одам по отпусното писмо тогаш кога докторот ќе биде таму.
Овој пат ивф ќе правиме во New Born Clinic. Се јавив кај д-р. Татјана ми рече штом е во ред со матката ќе почнеме со постапката откако ќе ја испијам терапијата и откако ќе добијам. Иако поминаа 7 дена од хистероскопијата се уште имам крварење, не е обилно но сепак без влошка неможе.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1248
   RE: Хистероскопија
21.4.2017 15:40:14   
sanjaaaa!
Женички ве молам за совет доколку имате познавање.
На 17.03.17 правев хистероскопија и ми отстранија мал септум.
За да не ми истече ваучерот почнав со ивф. Но докторката ми рече дека на матката се гледа како лузна од хистероскопијата.
Што мислите, дали нема да има проблем да се направи трнаферот или да ги замрзнеме ембрионите па кога ќе биде ок матката тогаш да направиме трансфер. Некаде имам читано дека после хистероскопија може да се забремени, но докторката ме замисли, рече да не е брзо. инаку пункција ќе имам во понеделник...

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1249
   RE: Хистероскопија
21.4.2017 20:56:15   
kapina
Rezot ke si stoe ama jas bi ti preporacala da pocekate naredniot ciklus za ivf

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1250
Страница:   <<   < Претходна страница  47 48 49 [50] 51   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 49 [50] 51   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?