|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 39 40 [41]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Беби рецепти
30.11.2015 21:32:59   
Hopeful RR
Alana, мали сте за сол, путер, маргарин (маргарин никако за цел живот, според мене) и какви било зачини освен цимет. Може само маслиново или кокосово масло.
За зеленчукот, не се грижи, мешај го со овошје, со житарки, и кај да е ќе пројаде. И јас првпат кога дадов компир не сакаа да го јадат, па го мешав со банана и јаболки за да пројадат... На бебињата понекогаш им требаат до 9-10 обиди од некој вкус за да го прифатат.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 1001
   RE: Беби рецепти
1.12.2015 10:16:49   
MamaKiki
hopeful kaj nas vo sovetuvaliste mozi se malku po stara shkola ama puter i maslinovo maslo mi rekoja od sam pocetok na dohrana vo zelencukovi kashi, a kokosovoto maslo od citanje na internet go kupiv i go koristev od 6+ retko mnogu ma mu davav i seuste mu davam odvreme na vreme , muabetot mi bese sleden od pedijatar ti e preporakata da davas kokosovo maslo...? i od kolku meseci ti preporacale da go davas? mene mi rekoja po malku otkako ke napolni godina a prasav i vo sovetuvaliste , i patronaz, i maticen pedijatar

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1002
   RE: Беби рецепти
1.12.2015 13:09:33   
sandriana RR
Девојки, ТУКА има дискутирано повеќе за путер, маслиново и кокосово масло, сепак да не бегаме надвор од темите.
Овде слободно може да споделите некоја вкусна комбинација за оброк на бебињата user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 1003
   RE: Беби рецепти
1.12.2015 17:40:17   
alana
Еве денеска и дадов една мала тиквичка и 3-4 мали лажички тиква и малку путерче
Се изручка...ама тиквата многу благичка беше.
Инаку комшиката ни ја прати...ќе купуваме одсега од кај неа тиква.😃

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1004
   RE: Беби рецепти
2.12.2015 15:35:18   
lolla RR
Мајки ај давајте идеи за вечера? Бидејки не сака кисело млкео, ги вртам следниве комбинации:

- палента со тиква
-палента со тиква и цвекло и кокосово
- киноа во кокосово млеко
- авокадо со просо и кокос
- просо со банана
- компирче со мајчино
- некогаш нешто зеленчук ако ми остане од ручекот....

Инаку врв комбо ни се:

- овесни потопени во кокосово млеко со јаболко и вишна
- ј јаболко со јболко и круша
- амарант со тиква цимет кокосово и мајчино
- Спелт со сува слива и јаболко/ круша
- вишна со просо и банана
- авокадо со киноа и банана
- круша со гриз и тиква

Сега почнав да му давам и семки од тиква, следно сончоглед лен и не знам за сусам па ако нема реакции секој ден по малку во овошните каши ке давам.

(Одговор на членот alana)
Непосредна врска до пораките: 1005
   RE: Беби рецепти
2.12.2015 17:26:31   
MamaKiki
lolla ne znma kolkavo e bebuleto ama susam e alergen pazi posle 12+ ednas vidov detence celo nafrleno so plikovi a samo probalo gevrek user posted image
mnogu od kmbinaciite tvoi jas gi nemam praveno a del sum kombinirala ama ne mi jadel maliov user posted image kaj nas vecerata e mnogu po ogranicena od tvojata a del od namirnicite i voopsto ne gi koristam
za vecera mu davam na 15 meseci najcesto meseno lebasto, kozinjak,americki palacinki, mafini soleni/blagi, k.mleko sirenje, jajce vareno,tarana/kori so zelencuk ili potpecini so jajce i sirence, ili skrobni namirnici kompir, tikva ,morkov, za da go drzi i pak stanuva vo nokta za 2 shishina mleko i toa za zaspivanje 3to mleko ni doaga
kokos mu nemam dadeno, semki od tikva, soncogled nemam dadeno, len pred nekoj den malku vo smudi proba od moeto i nemase reakcija... seminjata znam deka se i tie 12+
bilnoto kokosovo mleko ti go pravis..? kako?
malku sum skeptik za bilnite mleka ustvari deka pominavme niz niza alergii do godinata se vodam po toa od nase podnebje da e hranata...


(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1006
   RE: Беби рецепти
22.1.2016 11:50:50   
Hopeful RR
Да споделам пар комбинации кои излегоа хит, и на барање на публиката ги повторувам:

За појадок:
- Просо, суви сливи, круша, банана, кокосов путер. Има оревест вкус и и двајцата седеа со отворени усти, едвај чекаа да им дојде ред.
- Кафеав ориз, банана, цимет. Ептен е едноставно, ко сутлијаш, и се потепаа од јадење.
- Палента, јаболки, банани, кокосов путер. Првиот пат кога пробаа палента поминав неславно, ама вака направена ја јадеа со сласт.

За ручек:
- Црвена леќа, благ компир батат (бел), морков, ацедофилен јогурт. Им правев авион со лажичето и Ј не чекаше да му дојде, туку одеше со главата кон него, е толку сакаше да јаде.
- Грашок, благ компир батат, авокадо и сосема малку кисело млеко/ацедофилен јогурт. Што да ви кажам, интергалактички хит.
- Обичен компир, грашок, морков, кисело млеко. Руска салата за бебиња user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 1007
   RE: Беби рецепти
22.1.2016 12:01:19   
lolla RR
Ја крадам идејата за беби руската..

Последни два три хита ни се: (мада зеза во последно време)

- пуканки од амарант со сува слива, авокадо, банана, малку јаболко и к масло
- утрово, просо во сок од пола портокал за прв пат, со круша, суво грозје и една сува кајсија
- за ручек, наут со тиквица, кромид, лук, пашканат, келераба и малку цвекло

и вечерата од вчера, овошен јогурт со кисело млекце 2 лажички, пола авокадо, лажица кокос, 10-15 суви грозјенца и 2 лажици ржени снегулки

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1008
   RE: Беби рецепти
13.5.2016 11:36:54   
Felly RR
К како нејадач, мн ја бендиса комбинацијава, па да ја споделам со вас:
ориз, морков, брокула, и во едниот случај додадов една лажичка путер, во вториот телешко мевце, ама и двата пати си изеде околу 200 гр што е вистинско чудо за него. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1009
   RE: Беби рецепти
22.6.2016 16:36:39   
Felly RR
Рингерајки, дај кажете некој рецепт со кисело млеко/јогурт. Не знам во што да го комбинирам, К не го сака многу. Не сака во комбинација со овошје, зеленчукот му е омилен оброк, и си го јаде без проблем, и не сакам да му мешам во ручекот. Некако за ужинка да го комбинирам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 1010
   RE: Беби рецепти
23.6.2016 8:47:16   
elenak
Фели можеш овесна кашичка со јогурт или попара, надробено лебче и кисело млеко. Со корнфлекс комбинација, Ј го обожаваше уште од мала а и до ден денес ни е секој ден на мени, во се :) Житарици во блендер смелени + к.млеко или јогурт како оние готовите каши на Нестле му иде. Во палента, со тарана...

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1011
   RE: Беби рецепти
23.6.2016 10:46:28   
sandriana RR
И просо со кисело млеко е убава комбинација, слично како палентата е.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 1012
   RE: Беби рецепти
22.7.2016 14:21:03   
gina
rr kade imase tema za hrana recepti od 1 godina

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1013
   RE: Беби рецепти
25.7.2016 11:50:18   
sandriana RR
КЛИК за менито на нашите РРајчиња од 1-3 години.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1014
   RE: Беби рецепти
30.8.2016 15:00:31   
Kvisko
Еве и од мене неколку идеи за ручек:

- просо, кромид, морков и тиквица. Во ова може да се додаде блитва или брокула а веројатно може и мевце. Има ептен убав мирис и вкус и мене лично ме потсети на една манџа од градинка (единствената што ја јадев со сласт).


За доручек омилено ни е палента со круша, јаболко и слива.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1015
   RE: Беби рецепти
7.12.2017 11:59:14   
lamajka
Mojata kerkicka sega e pogolemka no i koga beshe bebe od 9 10 meseci skoro istiot zdrav nacin na ishrana go imashe. Mnogu saka palenta na primer so kozjo sirence jas ja koristam palentata na Bio Cosmos posto e organska. Vo nashata ishrana doma gledame skoro se da e organsko ako nemozeme toa da obezbedime bar da e organsko. I kako bebe blendirav proso ili amarant od Bio Kosmos so tikvica na primer morkovce, mevce, pokasno vovedov kromid ...Istoto moze na primer amarant, proso, misirka brokula i morkov....Mnogu sakase kako bebe se razbira blendirano sega e golema i jade solidna hrana na primer ovesn snegulki so kiselo mlekce ili yogurt...quinoa snegulki so yogurt...Bezglutenska pasta so zelencuk na primer porano bledirav sega ne. Site zitarki a i pastite i site brashna gi kupuvam od Bio Kosmos. Oni imaat golema paleta na bezglutenski brashna, pasti i zitarki.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1016
   RE: Беби рецепти
16.6.2020 16:46:35   
marchi
dobro zosto ne funkcionira forumov?novi mislenja nema vo poslednive godina dve...

(Одговор на членот lamajka)
Непосредна врска до пораките: 1017
Страница:   <<   < Претходна страница  37 38 39 40 [41]
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 39 40 [41]
Оди на:


Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?