|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 39 [40] 41   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Беби рецепти
30.11.2014 20:19:54   
Ki4iko
Чорба од карфиол (8+)
Се вари околу 100гр карфиол во пола литар вода, се пасира и се враќа во водата во која се варел. Се додава половина лажичка путер. Една жолчка се мати со две лажици кисело млеко и се додава во водата со постојано мешање. Се остава убаво да изврие барем 5 минути. Може да се додаде малку магдонос. Убава е со лепче, мх, мх...

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 976
   RE: Беби рецепти
12.12.2014 13:44:30   
sonc90
zenski ako znae nekoja od vas dajte nekoj recept za zajacko meso...i vo megjuvreme da prasam od zajakot se dava samo beloto meso t.e. grbot ili moze i od drug del na teloto?

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 977
   RE: Беби рецепти
25.12.2014 21:11:31   
sonc90
gledam nikoj ne vrakja na prviot post pa odma se prefrlam na drug post user posted image
kazete mi kako da ja nateram kerka mi da jade zelencukova kasa?do sega samo kompir i morkov imame probano od zelencuk i lugje znaci se molime da otvori usta...baska sto ne jade ni 60 gr od kasickata...sto da i turam vnatre da ja jade zelencukovata kasa?smeam li da i stavam zejtin,margarin..? inace imame 5 i pol (skoro 6) meseci...

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 978
   RE: Беби рецепти
25.12.2014 21:17:02   
Палешка РР
Ова за зајачко месо не знам како се подготвува, а и на бебе мислам не се дава диво месо (бидејќи овде е поставено прашањето сфатив дека ќе го давате на бебе).

Што се однесува до зеленчукот тоа е до 6 месеци. После може да се додаде путер или крем сир, АБЦ намаз на пример јас ставав.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 979
   RE: Беби рецепти
25.12.2014 21:33:58   
Bethany
Sonc90 па нормално е тоа на почетокот, допрва почнувате. Не очекувај да ти јаде цели оброци. Башка и за неа е сето тоа ново, имај трпение. Ехеее колку ќе ти треба и за понатаму :)
Пробај следно морков со тиква, таа е така благичка, или уште поубаво со благ компир- багет, тоа е здраво и вкусно. Син ми не сакаше компир поради лепливоста, текстурата.

А за зајачко месо, јас никако не би дадела. Вие уште не пробавте зеленчуци, па зајачко месо.
Не знам, никогаш не јадев тоа и немам намера, ама веднаш ме асоцира на нешто тешко и жилаво.
Башка што е дивеч. Остави тоа за некое друго време. За бебе од месо само телешко за почеток, и тоа не право месо, туку за почеток со водичката во која се варило, со бујонот.

И никако маргарин. Може малку од путер или маслиново масло. Така јас му ставав на син ми.

< Поракaта ја уредил Bethany -- 25.12.2014 21:35:27 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 980
   RE: Беби рецепти
26.12.2014 20:03:35   
sonc90
Ne mislev vednas za zajak tuku otkako ke pocneme so meso...i mislev na domasen a ne na div zajak zs dedo mi cuva i me prasuvase dali da kolel za kerka mi...i bas e ubav.mene bar mi e mn ubav i realno mesoto mu e lesno kako kokoskata.ne e tesko kako telesko,jagnesko ili svinsko...inace fala mn za sovetite zenski.ke vidime sega kaki ke gurame...jas ispaniciv za da ne e malce jadenjeto pa da ne treba da mu stavam mastraf nekoj...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 981
   RE: Беби рецепти
16.1.2015 16:39:16   
Maja Peovski
Здраво мамички, ние сме 6 месеци кажете ни некои комбинации со палента и гриз?user posted image

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 982
   RE: Беби рецепти
16.1.2015 16:51:37   
Felly RR
За палентата и гризот имаме и посебни теми:
1. Палента
2. Гриз
Јас гризот го комбинирав главно со овошје, а палентата со јогурт, жолчка од јајце (кога ќе почнете тоа) и со АБЦ крем сир.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maja Peovski)
Непосредна врска до пораките: 983
   RE: Беби рецепти
16.1.2015 17:16:44   
Maja Peovski
благодарам, user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 984
   RE: Беби рецепти
28.1.2015 13:46:13   
Maja Peovski
Да напишеме и ние еден рецепт, што многу го сакаме!!
еден помал компир, еден морков и пола филџанче леќа, ги сецкам прво морковот и компирот и ги ставам да се варат некаде на крај ја додавам леќата и варам додека не омекне се. Откако омекне го тргам настрана и му додавам малку сол и две три капки ладно цедено маслиново масло. Сето го блендирам и чекаме да се излади и ручкамее user posted image Инаку имаме 6 ипол месеци и почнав се да му давам само свинско и грав ќе почнам после 8 месец

еве уште една ми текна со пилешко
едно парче колку прст дебело пилешко месо, еден морков и пола филџанче ориз. Го ставам морковот и пилешкото сецкани на ситно да се варат на крај го додавам оризот и исто како и претходната блендирам и му додавам малку ептен сол и две капки маслиново масло или путер..


А исто најмногу ја јадеме кашичката од јаболко и мелени бисквити, ставам едно јаболко сецкано и лупено да се вари, откако омекне го блендирам и му додавам мелени плазма бисквити и да ви кажам ја обожава!

ако ми текне уште некоја ви пишам user posted image

< Поракaта ја уредил Maja Peovski -- 28.1.2015 13:47:43 >

(Одговор на членот Maja Peovski)
Непосредна врска до пораките: 985
   RE: Беби рецепти
4.2.2015 9:03:46   
June
Мајки, благиот компир - батат со што го давате во комбинација?

_____________________________

"In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away "

(Одговор на членот Maja Peovski)
Непосредна врска до пораките: 986
   RE: Беби рецепти
4.2.2015 19:05:04   
lale
od koja vozraz vovedovte riba oslic, losos vo ishranata na vaseto dete.Pozdravce!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 987
   RE: Беби рецепти
4.2.2015 21:04:50   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lale

od koja vozraz vovedovte riba oslic, losos vo ishranata na vaseto dete.Pozdravce!

лале, за риба - воведување, начин на подготовка има дискутирано ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lale)
Непосредна врска до пораките: 988
   RE: Беби рецепти
4.2.2015 23:48:18   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: June

Мајки, благиот компир - батат со што го давате во комбинација?

Јас го давам со морков или тиква така ми го сака бебе а можеш и во зеленчукова каша со мевце ако веќе сте пробале повеќе вкусови

(Одговор на членот June)
Непосредна врска до пораките: 989
   RE: Беби рецепти
9.2.2015 21:18:46   
teletabisi
Zdravo mamicki.sakav da ve prasam za brokulta kako im ja spremate na vasite decinja ako moze nekoj recept da mi kazete

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 990
   RE: Беби рецепти
9.2.2015 22:31:45   
Snowhite RR
бρоκула можеш да ставиш во супа или заедно со дρуг зеленчуκ да ја изблендиρаш со павлаκа, обаρи ја κρатκо 5 мин во зовρиена вода, зашто аκо ја дρжиш подолго ги губи витамините. Не знам κолκаво ти е детето и што се имате пρобано за да можам да ти κажам ρецепт, ама κаκо што ти ρеκов помешај со тоа што веќе имате пρобано до сега

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот teletabisi)
Непосредна врска до пораките: 991
   RE: Беби рецепти
9.2.2015 23:25:10   
lukajana RR
Јас брокула давам со се најчесто сварена па измешана со павлака,сварена со ориз,во супа со морков целер пашканат и компир,како каша со месо и друг зеленчук и на секој друг начин што во моментот на приготвување би ми текнал.Ако даваш првпат пробај само брокула па смешај со нешто веќе пробано и какошто спомна Snow немој многу да ја вариш ако ја вариш со месо или друг зеленчук додај ја на крај кога веке ќе биде готово да поврие само малку.Поздрав и добредојде на рр

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 992
   RE: Беби рецепти
14.2.2015 9:18:12   
sandriana RR
Постовите од teletabisi и lukajana се префрлени во темата Прва нова храна - ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот teletabisi)
Непосредна врска до пораките: 993
   RE: Беби рецепти
30.3.2015 17:05:37   
hopeless
Супер тема. Ќе ја разгледам од почеток.
Еве еден рецепт од мене за дечиња кои веќе ја џвакаат храната.
Мафини
200 гр брашно
25 мл масло
150мл вода може и млеко
Малце пециво
Спанаќ по желба.
Се меша и се става во калапи за мафини.
Се пече 20мин, на 180степени

Ќерка ми ги обожава


< Поракaта ја уредил hopeless -- 30.3.2015 17:07:58 >

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 994
   RE: Беби рецепти
30.3.2015 19:30:21   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: KaterinaM

Драги мамички што се може да се дава на бебуш од 6.5 месеци, освен овошје (банана, крушка, јаболка, кајсија, слива) и зеленчук (брокула, морков, компир, спањак, ориз)?

КатеринаМ, одговори на твоето прашање може да најдеш ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот KaterinaM)
Непосредна врска до пораките: 995
   RE: Беби рецепти
4.4.2015 19:53:52   
sandriana RR
Прашањето на mamicka_26, одговорите и насоките се префрлени во темата Прва нова храна на бебето.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 996
   RE: Беби рецепти
16.7.2015 1:29:53   
marchi
Ova nas mnogu ke ni se najde zasto ako sme golemi treba odnovo da pocneme da se ucime da jademe

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 997
   RE: Беби рецепти
21.11.2015 0:03:30   
MamaKiki
receptot na vesna so tarana jas mu pravev isto samo namesto puter dodavav maslinovo maslo i tuka mu vmetnuvav zolcka i beshe eptemn kremast i socen obrok

tarana bolonjeze mnogu saka moeto
varam edna do dve lajci tarana vo poslena voda
nastrana domasen sok od domati stavam da zovrie dodavam na vrv na noz kafeav seker, malku sol i malku cejlonski cimet pola lukce samo ke go pritisnam so noz i go stavam celo vo sosot kolku da pusti miris necela min i go vadam dodavam prethodno sitno seckano i vareno teleshko mevce malku da provrijat do sakana gustina . se mesaat taranata i sosot i bebe epten mi go saka obrokov

tikvarnik za bebe/dete
tikva pecena/varena ja pasiram so viluska dodavam zolcka i malku mleko (kravjo koga ke zapocnite da davate togas spremete go ova ne se pravi so ad) zavisi od gustinata ako e varena tikvata i ima poveke vlaga dodavam 1 lazice malo griz zacini po vkus najcesto samo vanila mn malku a sum probala i plus cejlonski cimet vo dvata slucaevi e vkusno * sum pravela od dosta blagi tikvi ne sum dodavala seker ako se pogodi tikvata da ne e blaga moze da se dodade i kafeav seker ili na kraj otkako e pecena da se prelie so malku med 12+

sega skoro imav dva uspeshni recepti so domasni kori/jufki
gi varam koga se gotovi cedam i mu dodavam malku puterce i gi vrakam na isklucena ringla
-prviot pat dodadov obarena brokula vo testeninata zaedno so puterot da se soedini i pred serviranje dodadov grcki jogurt
-vtoriot pat go pravev so obaren spanak e ova bese pred nekoj den i dietalno ni e dozvolen samo jogurt so max 1% mm pa takov dodadov beshe po tecno ama na vkus super
*brokulata i spanakot gi obaruvam vo solena voda

nekako se inspirirav od receptot na vesna pa se iznapisav za testenini user posted image moram da se isklucam pak ke navratam na temava user posted image

< Поракaта ја уредил MamaKiki -- 21.11.2015 0:05:10 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 998
   RE: Беби рецепти
30.11.2015 13:09:12   
alana

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

gledam nikoj ne vrakja na prviot post pa odma se prefrlam na drug post user posted image
kazete mi kako da ja nateram kerka mi da jade zelencukova kasa?do sega samo kompir i morkov imame probano od zelencuk i lugje znaci se molime da otvori usta...baska sto ne jade ni 60 gr od kasickata...sto da i turam vnatre da ja jade zelencukovata kasa?smeam li da i stavam zejtin,margarin..? inace imame 5 i pol (skoro 6) meseci...

sonc90 и ние не сакаме зеленчук user posted image
Имаме скоро 7 месеци и маки мачиме. Некогаш и го мешам со овошје, ама тоа не е тоа...сакам да си го прифати природниот вкус вака само се лажиме. 2/3 од тегличка јадиме едвај со молење. Па и тиква многу не сакаме. А за овошје широко отвараме уста. Пробав малку сол да и ставам и пак исто...Ќе пробувам дури не си прифати или пак дури не најдам некоја комбинација што ја сака.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 999
   RE: Беби рецепти
30.11.2015 14:17:19   
MamaKiki
za sol vi e rano bebinjata ne sakaat dopolnitelno sol oti sekoja hrana za niv e silna na vkus neli prv pat probuvaat..
mozi da probas so puter toj dava po prilaten vkus ili maslinovo maslo ladno cedeno nekolku kapki
moeto i sega na 14 polni meseci ne sekogas jade cela teglicka na hipp a super si napreduva..
ti odlucuvas sto ke jade a bebe kolku ke jade user posted image
probvaj so zelencuk so ima neutralen vkus i ne mesaj po mn vidovi 2-3 vidovi ti se dovolni.. mozes da koristis i zacin priroden ako sakas ima sega mladi kromitcinja pa malku od percata i malku od beliot del ke dadat vkus i miris..
jas skoro stalno sravav malku mlado kromitce (si zamrznav iscisteni i seuste imam od proleta ) , malku morkovce da recam 2-3 krukcinja, edno malo parce pashkanat e probvav i so maldo lukce ama nekako ne mi saka luk detevo.. posebno koga pocnavme so meso vaka go varev i pri kraj dodavav prpimer kompir blitva ubavo otkako ke se svarea blendirav bez paskanatot i bez kromidot a ne sekogas go dodavav i celoto morkovce koe se varelo so vodata kade se varelo si dodadvav za da imam gustina kako sto sakav i na kraj ili puterce ili maslinovo ladno cedeno..
ako gotvis primer jadenje so koe moze da se koristi kiseo mleko dodavaj po malo lazice dava po svez vkus...
ako veke neki ni kompir probaj da svaris 50:50 kompir i batat portokalov ke bide slatko kako oshno ama ne e tolku socno kako ovoshjeto i polesno mozi ke prifati poinakva konzistencija na hrana...

tikvicka moeto mn sakase ja varev na parea i stavav malku mlado lukce posle ja blendirav samo tikvickata i dodavav ili krem sirenje abc ili kiselo mleko plus maslonovo ova mu doagase kako krem supa idese po tecno i zatoa ja jadese a ako beshe po gusta primer so plus kompir ne ja jadese :)
(Одговор на членот alana)
Непосредна врска до пораките: 1000
Страница:   <<   < Претходна страница  37 38 39 [40] 41   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 39 [40] 41   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

imence za nasata princezka?
butterfly queen

Koe ime vi se dopaga najmnogu?

Mia (51%)

Lili (18%)

Lea (31%)


Број на сите гласови: 159

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!