|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Гриз
13.1.2010 13:03:22   
Natasha5
Леле не знам дали сте пишувале на оваа тема ам не можев да видам.
Ме интересира од кога е правилно да се воведе гриз, и дали воопшто е добро за детето.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Гриз
13.1.2010 13:05:27   
Матеа
И мене ме интересира истово, ако знае некој нека ни кажиuser posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Гриз
13.1.2010 13:12:53   
mother 29
гризот е одличен за бебинја,ама содржи глутен..па доколку сте почнале со п-ди кои имаат глутен и детето не покажало никаква реакција...можете слободно и со гриз..јас на Марко околу 5 мм му дадов !сега баш ептен точно не знамuser posted image

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Гриз
13.1.2010 16:17:57   
mis.
гризот е пченичен произвот кој содржи глутен.За тоа кои последици ги има глутенот по здравјето на бебињата имаме тема Целијакија кликнете тука.Од наведените причини јас им советувам на сите мамички претпазливо со гризот барем да почекаат до полни 7 месеци на бебецето.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Гриз
13.1.2010 17:12:19   
ripce
ни досега не сме пробале гриз, јадеме веќе разновидна храна, вклучувајќи и храна со глутен, ама ете не сум се сетила да пробаме гриз... најчесто во овошните кашички му додавам бисквити, јадеме скоро секојден бисквити ама по малку, за да не биде само овошје, да го засити подолго време... комбинации од банана, печена јаболка, варени сливи, круша со бисквити. Некако не чувствувам потреба да проба гриз, а и не не го јадеме со мм, и пред да се мажам и родам не јадев гриз, најчесто мајка ми го додаваше алва кога правеше, инаку не се сеќавам.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Гриз
13.1.2010 19:51:02   
mis.
Стефан гризот најчесто го јаде како домашни припремени кнедли во супа.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Гриз
15.1.2010 20:37:22   
Матеа
Да поставам прашање сакам овде и за палентата ако знае некој и ако ја користел за своето user posted image молам да пиши нешто сакам да почнам да му давам на user posted image палента.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Гриз
15.1.2010 20:43:47   
ripce
јас му давам на син ми некаде од 7-8 месеци... ја јаде со павлака.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Гриз
15.1.2010 20:44:45   
BEBICA
Matea zlato palenta mozes slobodno da davas posle 7 mesec so malku puterce.No ke zemes od ona bas pcenkarno brasno ne onaa klasicna palenta koja nie vozrasnite ja jademe.Zatoa sto ona e dosta gruba pa moze i da odbie da jade.A poentata e da nasite najmili jadat.
Inaku jas na Monika vaka sum spremala koga imase 7 meseci vo 60ml.voda vo tendzerce ke stavam da provrie voda ke dodadam malku puterce toa da provrie, a nastana vo malku vodicka ke rastvoram dve do tri lazicinja pcenkarno brasno malte ne kako puding da spremas, posto ako go sipas direktvo se ke se strorat grudvicki.E koga k e ti provrie vodata go dodavas rastvorenoto pcenkarno brasno i mesas, mnogu brzo e gotovo.Ako ti e gustucko mozes da dodades edna lazicka kiselo mleko.

A za grizot jas probav prv pat vo 9 meec i Monika mi ispovrati nekolku pati i se do godinkata ne i davav.Sega i davam no malku med ke i stavam.No med posle godinka.
Se nadevam deka ti pomognav.user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Гриз
15.1.2010 20:51:45   
mis.
Јас мислам дека палентата можеш и порано да ја даваш и на 6 месеци дека нејзиниот состав е всушност пченкарно брашно и не содржи глутен и од алергиска гледна точка слободно може да се дава и порано.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Гриз
15.1.2010 20:54:55   
Матеа
Бебица да ти кажам дека јас живееам во Шпанија и овде не е својствено да се дава на бебето палента ама ете јас сакав за да разбијам монотонија. Но ќе се потрудам и ќе побарам. Инаку гледам сега на форумиве за исхрана и да ви кажам дека сум изненадена колку има разлика во исхраната. Овде не се практикува да се дава грав, боранија и мн др тешки работи за user posted image тоа го препорачуваат после 1 годинка кога ќе наполни. Велат дека нема последици тогаш ама се јавуваат подоцна кога се постари децата. Јас еве читам дека му даваат смоки на 7 месечни user posted image и ве советувам да не му давате затоа што ќе си има детето проблеми со бубрезите подоцна бидејќи има сол во смоките.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Гриз
15.1.2010 21:07:41   
BEBICA
E draga Matea jas neznaev deka zivees vo Spanija, balzesiti mnooogu ubava zemja.user posted image user posted image user posted image user posted image
Za gravot boranijata i grasokot i jas na Monika ne i davav do 11 mesec, potocno gravot duri posle godinkata posto e mnogu tezok i stvara gasovi duri i moze da sozdade grcevi.
Ako mi veruvas jas na Monika koja ima 15 meseci seuste ne sum i dala nitu smoki niti cokolado, posto mislam deka seuste e mala a sto podolgo izbegnuvam toa podobro za nejziniot imunutet.I se slozuvam so tebe vo potpolnost.
Pred nekolku dena ispukavme pukanki i gledam ona saka pa i dadov dve tri nesoleni pa si gi izgricka no sepak toa e pcenka, nema aditivi.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Гриз
15.1.2010 21:09:00   
Еца
Во една мала брошура која ми ја даде еден педијатар "Современи ставови за исхрана на доенчињата и малите деца" пишува вака:

Во житарките има доволно растителни влакна кои го помагаат варењето, големи количини витамин Б и протеини, меѓутоа не можат да се примаат во сурова состојба. Најдобро е да се започне со пченкарни житарки (палента, пченкарни снегулки, од 7 или 8 месец по 5 супени лажици, а потоа и со ориз, овесни снегулки, тестенини (макарони, јувки, тарана)


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Гриз
15.1.2010 22:09:47   
lidijas
 Citav pred nekoj den vo vesnik deka grizot  e mnogu 
korisen da se dava na decata no ne pred 8 meseci

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Гриз
18.7.2012 15:00:08   
Natuska85
мамички им правите гриз на вашите user posted image ?Јас некако немам навика гриз да му давам незнам зашто...со што би го комбиниралаuser posted image ,освен со банана(ова знам на хип дека има каша гриз и бананаuser posted image ).Пред некој ден купив гризолино демек гриз има внатре ама кога прочитав составот не содржи гризuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Гриз
18.7.2012 15:17:21   
AnnaMolly RR
На Филип гризот му е едно од омилените јадења.
Му го правам со банана, чоколадо или со жолчка. Со жолчка му е омилен.

Ќе си го свариш нормално гризот. Ако сакаш со чоколадо, откако ќе се свари тргни го од рингла и додај половина животинско царство (или едно Киндер/Милка чоколатце). Измешај убаво и имаш вкусен оброк.

Со жолчка вака. Свари го гризот нормално, тргни го од оган, додај една жолчка цела, нематена, мешај силно со дрвена лажица, врати го тенџерето на исклучена рингла и мешај едно 30 секунди до една минута, односно додека не ти прска гризот, со постојано мешање. Повкусно нешто нема, дури и кога ќе му остане нешто на Филип јас го дојадувам user posted image

Инаку, ако го правам со банана или чоколадо не ставам шеќер, а ако го правам со жолчка ставам пола мало лажиче шеќер.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 18.7.2012 15:19:07 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Гриз
18.7.2012 21:07:21   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

На Филип гризот му е едно од омилените јадења.
Му го правам со банана, чоколадо или со жолчка. Со жолчка му е омилен.

Ќе си го свариш нормално гризот. Ако сакаш со чоколадо, откако ќе се свари тргни го од рингла и додај половина животинско царство (или едно Киндер/Милка чоколатце). Измешај убаво и имаш вкусен оброк.

Со жолчка вака. Свари го гризот нормално, тргни го од оган, додај една жолчка цела, нематена, мешај силно со дрвена лажица, врати го тенџерето на исклучена рингла и мешај едно 30 секунди до една минута, односно додека не ти прска гризот, со постојано мешање. Повкусно нешто нема, дури и кога ќе му остане нешто на Филип јас го дојадувам user posted image

Инаку, ако го правам со банана или чоколадо не ставам шеќер, а ако го правам со жолчка ставам пола мало лажиче шеќер.

i super ideja za grizot so zolca nema sansi da mi tekne na mene inaku A veke 2 nedeli go jade ama so ovosje a probav i griz vo siseto so mleko ( po instrukcii na majka mi ) i noke ja drzi vaka edno 5 saata bez mleko
a za zolckata ziva neli ne sfarena?

_____________________________



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Гриз
19.7.2012 9:21:52   
AnnaMolly RR
Да, ивоничка, жива жолчката. Пробај, многу е вкусно.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Гриз
19.7.2012 13:32:20   
vezilka RR
Јас до пред еден месец отприлика му немав дадено гриз на детево, не знам зошто..онака. Откако го пробавме тоа со гризот и животинско царство, хе,хе сега ни е на мени три пати во неделата. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Гриз
19.7.2012 13:46:38   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

На Филип гризот му е едно од омилените јадења.
Му го правам со банана, чоколадо или со жолчка. Со жолчка му е омилен.

Ќе си го свариш нормално гризот. Ако сакаш со чоколадо, откако ќе се свари тргни го од рингла и додај половина животинско царство (или едно Киндер/Милка чоколатце). Измешај убаво и имаш вкусен оброк.

Со жолчка вака. Свари го гризот нормално, тргни го од оган, додај една жолчка цела, нематена, мешај силно со дрвена лажица, врати го тенџерето на исклучена рингла и мешај едно 30 секунди до една минута, односно додека не ти прска гризот, со постојано мешање. Повкусно нешто нема, дури и кога ќе му остане нешто на Филип јас го дојадувам user posted image

Инаку, ако го правам со банана или чоколадо не ставам шеќер, а ако го правам со жолчка ставам пола мало лажиче шеќер.


мф мф ама звучи укусно...и ја некако забушавам со гризот...ама ова со жолчкава не го знаев...има да го направам, а утре за доручок ветувам гриз и животинско...викате половинка а??

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Гриз
19.7.2012 14:14:29   
AnnaMolly RR
Искрено, и цело сум му ставала. Ама многу е благо. Половина е доволно, или едно цело Милка/Киндер.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Гриз
19.7.2012 16:46:55   
Natuska85
А гризот со млеко се прави така?user posted image Колку лажици гриз на колку млекце ставате?

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Гриз
19.7.2012 22:20:30   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

А гризот со млеко се прави така?user posted image Колку лажици гриз на колку млекце ставате?

jas se vodam po upastvoto sto go pisuva na kutijata 2 lazici na 250 ml mleko ako ostane mama go jade user posted image

_____________________________



(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Гриз
19.7.2012 22:49:35   
elenak
Може ли некако со АД млеко да го направам? Имам НАН 2 дома, го јадеме со плазма и со Нестле 8 житарки и кекс ама гризот треба да се свари... Имам направено 1-2 пати со вода ама многу ми е невкусно тоа.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Гриз
19.7.2012 23:13:36   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Може ли некако со АД млеко да го направам? Имам НАН 2 дома, го јадеме со плазма и со Нестле 8 житарки и кекс ама гризот треба да се свари... Имам направено 1-2 пати со вода ама многу ми е невкусно тоа.

tesko deka ke mozes da varis ad mleko a zosto ne probas so kravjo mleko?

_____________________________



(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?