|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2015 17:16:57   
Kvisko
Loveable анксиозност спаѓа во такандречени генерализирани растројства и таа дијагноза се лепи пред да се открие вистинската причина за нешто потоа се два поконкретна дијагноза. Искрено чувствувам дека некако не можам да бидам правилно сфатена. Јас од она штл го имам учено и видено советувам ништо да не сњ зема на своја рака зашто и обична нервоза и слично има некој корен. Инповторив неколку пати до сега апчињата не го решаваат прпблемот. Дури и ако си анксиозен ако не ја надеш причината за анксиозноста џабе се труеш со апчиња. И билните препарати не се наивни имав колешка која го среди црниот дроб пиејќи тревки и слично во обид да се смири. Затоа пак ќе повторам нишго на своја рака. Прво консултација со психијата за апчиња а потоа обавезно психотерапевт за да се реши проблемот. Без второво се е џабе. А второво не е страшно само што кај нас е многу социјално поприфатливо да се биде таблетоман, голтаме апчиња што сами си гинпрепишуваме и тоа е профатливо ама не дај боже да побараш вистинска стручна помош е тогаш одма зи луд. Поарно вака голтај привремено олеснување и тони во дупка.

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2015 22:58:42   
Melanija RR
Да темава е за апчиња за смирување како од стрес,нервоза,вознемиреност.... додека апчица за смирување со дијагноза е сосема друго.Аксионоста е од нервоза,стрес,проблеми кои имаат корени во минатот.Темите се различни но сепак слични..
Јас сум за смирување со чаеви, по потреба и лекарска препорака и нешто повеќе.Во аптеки има сешто, таман маркетинг за овие чудни времињаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Апчиња за смирување
18.11.2015 15:35:36   
LoveableMe RR
Kvisko, не си погрешно сфатена, напротив си имаш свој став, но мислам дека премногу тргнуваш од себе и своето видување на работите и не ги земаш во предвид околностите, средината, поднебјето, различните стресови и ситуации во животот, како и личните искуства на луѓето што се оочуваат со тоа.

Секако дека апчиња на своја рака не, па таман работа денес се оди на рецепта, па дури и билниве апчиња често се даваат по препорака на лекар. Немој да мислиш дека луѓево кои пијат апчиња за смирување без разлика какви и да се, дека не побарале стручна помош. Помошта помага до одредена мера, другото човек сам треба да се избори, но сите карактери не се исти, некој полесно, некој подоцна го надминува проблемот.

Така што, јас сум за терапија со апчиња без разлика во која форма (билна или лекови) и препорачани од лекар, а никако оставање стресот да зема замав и да направи поголема беља на организмот без терапија.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Апчиња за смирување
18.11.2015 15:55:12   
Kvisko
Па добро де секој тука тргнува од себе и свое искуство. Јас тргнувак пред се од мојата професија и она што сум го учела не од претпоставки и слино/. И да баш целта ми е колку што моѓам да влијаам на едукација на јавноста за чекорите штп треба да се превземат кога се има некоја психичка потешкотија. Правилата за постапување во такви ситуации се едни а кај праксата е далеку далеку од она што се случува во светски рамки. Затоа и пишувам со таква жестина. Едноставно многу ми е тешко ѓто гледам дека многу луѓе тука се подготвени да патат во самотија, да импровизираат со апчиња без да го бараат чарето. Затоа и пишувам не сум јас скроз против лекови. Напротив. Само ако нема соодветен третман за решавање на коренот на проблемите џабе е пиењето лекови кои даваат моментално олеснување, а проблемите стануваат се поголеми и поголеми.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Апчиња за смирување
13.3.2016 22:07:11   
sibela
I ja sum anksiozna no ne bevwna psihijatar zaso nekjam terapiaj da zemam pa zavisna da bidam a sakam bremena da ostanam I Neznam Dali so anksioznost sansite se pomali Za zabremenuvanje.I koga bi bila bremena ne znam Kako ke se spravam so anksioznosta

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Апчиња за смирување
21.3.2016 0:33:07   
wanna be mum
Terapijata za anksioznost nema vrska so ponatamosno zabremenuvanje, nitu ke stanes zavisna, jas sum ziv primer, malku mu pomogna za da se izboram polesno, pa i vo bremenosta nauciv da se spravam so nea, lekarstvata koga se neophodni se pomos a ne neprijateli :) se najdobro.

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 56
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?