|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Апчиња за смирување
10.12.2014 12:02:34   
miana
Девојки да ве прашам, пиела ли некоја од вас од ВАМЕКС?
Јас си купував на лента и по потреба ги пијам ( кога сум вознемирена ) и арно ама, си купив завчера цела кутија. КОга ке ја отворам кутијата ми мириса ептен лошо, а таблетете кога ке ја ставам на рака цела рака ми смрди на лошо, како на свеж квасец... Дали е нешто до моите таблети ( расипани да не се ) или пак таков им е мирисот?


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Апчиња за смирување
10.12.2014 12:05:05   
Malecka23
Od ona sto sum zapoznaena ne treba da mirisaat taka.nemaat koj znae kolku dobar miris ama vakon ne.Odi vo apteka i vrati gi posto se sigurno rasipani.toa treba da opusta a ne da predizvika nagoni za povraka nje

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Апчиња за смирување
10.12.2014 22:00:27   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Девојки да ве прашам, пиела ли некоја од вас од ВАМЕКС?
Јас си купував на лента и по потреба ги пијам ( кога сум вознемирена ) и арно ама, си купив завчера цела кутија. КОга ке ја отворам кутијата ми мириса ептен лошо, а таблетете кога ке ја ставам на рака цела рака ми смрди на лошо, како на свеж квасец... Дали е нешто до моите таблети ( расипани да не се ) или пак таков им е мирисот?


А дали тие апчиња одат на рецепта или не.И дали се многу јаки или повеќе се ко витамински.Јас понекогаш пијам бедоксин ама некако многу слаби ми се веќе а не сакам уште сега да почнувам со лексилиум или диазепам.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Апчиња за смирување
11.12.2014 11:56:38   
scared RR
Која цена се Вамексот ми рекоа дека се прилично скапи? Мене матичната ми препиша Релаксин, ама уште не сум отишла да ги земам.

Инаку бедоксин мене не ми помага, ниту дијазепам, ептен ретко го пијам во случаеви на јак стрес, ќе земам дијазепам од 2 мг ама само ќе ми дојде да поспијам малце, исто пред операцијата ми дадоа дијазепам и тоа од 5мг ама немаше никаков ефект,или слаби се премногу или мене не ми делуваат user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Апчиња за смирување
11.12.2014 11:58:24   
scared RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Девојки да ве прашам, пиела ли некоја од вас од ВАМЕКС?
Јас си купував на лента и по потреба ги пијам ( кога сум вознемирена ) и арно ама, си купив завчера цела кутија. КОга ке ја отворам кутијата ми мириса ептен лошо, а таблетете кога ке ја ставам на рака цела рака ми смрди на лошо, како на свеж квасец... Дали е нешто до моите таблети ( расипани да не се ) или пак таков им е мирисот?


А дали тие апчиња одат на рецепта или не.И дали се многу јаки или повеќе се ко витамински.Јас понекогаш пијам бедоксин ама некако многу слаби ми се веќе а не сакам уште сега да почнувам со лексилиум или диазепам.


Defne Вамексот се на билна база, маточина, валеријана и хмељ user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Апчиња за смирување
11.12.2014 13:11:11   
miana
Вамексот се 600 денари кутија, ама ги продаваат и по ленти.. Не мора да купиш цела кутија. На природна база се.
До сега јас си ги купував на лента и веројатно се луфтирале па не ми мирисале, а сега во кутија ептен смрдат. Ке појдам денес во зегин и ке ги натерам да ми отворат друга кутија да видам дали исто ке мирисаат.. До сега на рака не ми мирисало од апчето, сега и раката ми се умирисува ако го подржам. Инаку мене ме смируваат и убаво си спијам од нив. Мене нели хормоните ми се пореметија и гинекологот ми рече да си земам нешто за смирување, ама не многу јако ( демек од стрес ми се расклатија хормоните, а и возможно е, ова е хаос период за мене) и јас на моја рака си ги земав Вамекс бидејки ја гледав рекламата со др. Викторија, а и во зегин ми потенцираа дека се на природна база. Па подобро ова отколку дијазепам.

< Поракaта ја уредил miana -- 11.12.2014 13:12:27 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Апчиња за смирување
11.12.2014 13:15:48   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Вамексот се 600 денари кутија, ама ги продаваат и по ленти.. Не мора да купиш цела кутија. На природна база се.
До сега јас си ги купував на лента и веројатно се луфтирале па не ми мирисале, а сега во кутија ептен смрдат. Ке појдам денес во зегин и ке ги натерам да ми отворат друга кутија да видам дали исто ке мирисаат.. До сега на рака не ми мирисало од апчето, сега и раката ми се умирисува ако го подржам. Инаку мене ме смируваат и убаво си спијам од нив. Мене нели хормоните ми се пореметија и гинекологот ми рече да си земам нешто за смирување, ама не многу јако ( демек од стрес ми се расклатија хормоните, а и возможно е, ова е хаос период за мене) и јас на моја рака си ги земав Вамекс бидејки ја гледав рекламата со др. Викторија, а и во зегин ми потенцираа дека се на природна база. Па подобро ова отколку дијазепам.


Miana nikade nemas spomnato rok na upotreba..daj proveri da ne mu e izminat rokot user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Апчиња за смирување
11.12.2014 13:21:33   
scared RR
Фала Миана user posted image А, по колку дневно се пијат, во една кутија за колку време има?

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Апчиња за смирување
5.11.2015 11:45:33   
marchi
Јас повремено пијам чај валеријан мислам дека беше, не е апче кое штети на црн дроб и желудник, билките мислам дека немаат штета како лековите. Исто така пиев магнезиум апчиња за џвакање од некоја германска фирма и се ептен чудотворни ако некој страда од несоница, но сепак апче си е апче. Освен дијазепам ништо друго не пијам и тоа претежно ако сум напната

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Апчиња за смирување
5.11.2015 12:02:31   
bucko mal

Jas mnogu tesko podnesuvam apchinja za smiruvanje. Navremeto ednas se napiv ne se ni sekavam sto bese, jas ne mozav sabajleto da stanam za na rabota. Cela bev potechena, duri strasna kako pijana.


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Апчиња за смирување
5.11.2015 12:27:43   
miana
Јас лани си појдов на психијатар, неможев веке да издржам од стравовите што ги имав и сеуште ги имам... Пропатив со децава и реку глава ми е од доктори више..Овој период јас крв немам во мене.. Од психеатарот не сум ИЧ задоволна, а чудо мн гужва кај него ( и тоа се млади луге, деца да не речам )
Мојов проблем не му се виде баш како проблем, веројатно не свати колку ми е тешко, колку е голем мојот проблем и не ми кажа нитшо, што јас веке не го знаев и не и си го кажував сама на себе..
Ми рече дека за антидепресив не сум, и ми даде Хелекс од 2,5 мг за кога ке ме фатат стравовите да си се напијам....И така еве годината ја започнавме со кашлици, јас пак се замарам и не правам ништо друго освен тоа.. Болки во стомак, ужасни стравови, не ми се ни јаде ни пие, само да се засркнат децата јас полудувам од страв... И незнам како да си помогнам..Од хелексов спијам како бебе, ама стравот не исчезнува...

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Апчиња за смирување
5.11.2015 14:48:12   
Kvisko
MIana најпријателски совет. Не си за психијатар туку за психотерапевт. Медикаментозната терапија (лекови) нема никогаш да ти помогнат да се избориш со стравовите туку само ќе те успиваат, омајуваат и слично. Се додека не го решиш коренот на проблемот нишпто нема да тио помогне. А тебе коренто на проблемот ти е во начинот на размислување и сфаќање на одредени нешта, лекови тоа нема магично да го сменат. Најди си добар психотерапевт и со неколку сесии би требало да ти биде подобро. Е сега одењето на психотерапевт е поскапа опција од клукање со лекови ама помага. Најраспространети се гешталт терапевти во Македонија па пробај види како ќе ти оди.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Апчиња за смирување
5.11.2015 17:26:22   
lukajana RR
Еднаш само сум се напила диазепам кога брат ми се селеше во Лондон и незнам кај другите ама мене многу лошо ми делува.
Цел ден бев како пијана ,ужасно ме буткаше за спиење и имав невидено срцебиење.
Веќе никогаш не ми ни текнало да се напијам.
За тие на природна база викаат дека полесно се поднесуваат ама ми е страв да пробам


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Апчиња за смирување
6.11.2015 12:28:46   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Јас лани си појдов на психијатар, неможев веке да издржам од стравовите што ги имав и сеуште ги имам... Пропатив со децава и реку глава ми е од доктори више..Овој период јас крв немам во мене.. Од психеатарот не сум ИЧ задоволна, а чудо мн гужва кај него ( и тоа се млади луге, деца да не речам )
Мојов проблем не му се виде баш како проблем, веројатно не свати колку ми е тешко, колку е голем мојот проблем и не ми кажа нитшо, што јас веке не го знаев и не и си го кажував сама на себе..
Ми рече дека за антидепресив не сум, и ми даде Хелекс од 2,5 мг за кога ке ме фатат стравовите да си се напијам....И така еве годината ја започнавме со кашлици, јас пак се замарам и не правам ништо друго освен тоа.. Болки во стомак, ужасни стравови, не ми се ни јаде ни пие, само да се засркнат децата јас полудувам од страв... И незнам како да си помогнам..Од хелексов спијам како бебе, ама стравот не исчезнува...

tatko mi pie edni apcinja bas za stravovi,i toj mnogu smeni ne mu pomagaat sekoi.bas go citav upatstvoto na toj lek pred izvesno vreme ama ic ne mi teknuva kako se vikazse no mozam da vidam i da ti kazam pa ti rasprasaj se za toj lek dali da go zemas ili ne.jas po upatstvo na koristenje vidov deka e bas za stravovi.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Апчиња за смирување
14.11.2015 16:56:45   
AneLav RR
Јас искрено не сум баш за тие пртерано јаки хемиски препарати како хелекс. Имав и јас еден стресен период па пиев НЕОПЕРСЕН кој е многу добар и навистина помага опушта мускулно, поубаво се спие и полесно се справувам со стресни ситуации. А и природен е. Мој совет не почнувајте многу рано со тие јаки хемиски препарати, што ќе правиме на старост тогаш ништо нема да ни делува.user posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Апчиња за смирување
14.11.2015 19:18:29   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR
Имав и јас еден стресен период па пиев НЕОПЕРСЕН кој е многу добар и навистина помага опушта мускулно, поубаво се спие и полесно се справувам со стресни ситуации. А и природен е.


sakam da prasam dali ovoj lek se izdava so recept ili moze da se zeme na "svoja raka" ? vo posledno vreme nekako sum mnogu umorna i pospana,cistvuvam i muskulna napnatost a pa i vo takvi situacii znam da se iznerviram za sitnica,custvuvam kako da mi treba odmor. sto znam mislam deka bi mi pomognal lekov user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Апчиња за смирување
15.11.2015 15:38:27   
Kvisko
Marchi ако си уморна како ќе ти помогнат вакви лекови не ми е јасно. Ги треба одмор и малку исклучување од секојдневие. Имате ли можност со мажот да одите на некој викенд или слично без дете или сама со друштво да одиш некаде да се тргнеш малку од секојдневие повеќе ќе ти годи отколку лекови.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Апчиња за смирување
15.11.2015 20:55:03   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Marchi ако си уморна како ќе ти помогнат вакви лекови не ми е јасно. Ги треба одмор и малку исклучување од секојдневие. Имате ли можност со мажот да одите на некој викенд или слично без дете или сама со друштво да одиш некаде да се тргнеш малку од секојдневие повеќе ќе ти годи отколку лекови.

ke me smirat od napnatosta i stresot user posted image a i isklucuvanje ne e losa opcija

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Апчиња за смирување
16.11.2015 10:10:25   
LoveableMe RR
Според мене, овие се најдобри на природна база, пастилји се, не се класични таблети, една дневно и по една испиена доза од ова цело пакување, има разлика. Кој сака нека проба, штета нема:
user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2015 12:24:49   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Според мене, овие се најдобри на природна база, пастилји се, не се класични таблети, една дневно и по една испиена доза од ова цело пакување, има разлика. Кој сака нека проба, штета нема:
user posted image


imav brosura na site lekovi od HEALTG AID i mi se cinat deka se bas dobri,sum slusnala i od lugje koi koristele od toj asortiman deka se zadovolni.vitaminskata i bilnata terapija ne se stetni kako medikamentoznata terapija.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2015 13:03:38   
Bea
Однапред да кажам дека не сакам да бидам сфатена погрешно, но искрено не сум за користење на вакви препарати, па макар биле и на билна основа.
Зошто? Затоа што кога реално причинителот на стресот и напнатоста ќе го нема, ние си остануваме навикнати на магичното апче што ни "треба"за да функционираме.
Зборувам од лично искуство од пред година дена, кога се соочував со ситуации и обврски кои млад човек на тогаш 31 година, не треба да ги има.
Буквално деновите ги поминував на режим АУТО - на работа одговорна работа имам, обврски еден куп кои бараат максимална концентрација, обврски дома, обврски кај моите, не знаев кај легнувам, кај заспивам, со ноќи не спиена, кога јадев, кога не... значи хаос! Плус стерилитетот борба, испитувања, инсеминации...
Понекогаш мислев дека ќе се распаднам и физички и емотивно.
Сериозно размислував не за препарат, туку за лекови. Едно врме земав апаурин, но заклучив дека тоа ама баш ни малку не ми го решава коренот на проблемот. Ок, тие неколку саати "мислам" дека сум опуштена и после што? Пак на исто.
Затоа си седнав сама со себе, многу саати во денот си поминував во преиспитување - во тие критични моменти што ми треба, што не ми треба, за што вреди, а за што не вреди да се нервираш, што мора веднаш, а што подоцна, што можам да променам, а што морам да прифатам и едноставно да се прилагодам некако.
Најбанални ситуации предизвикуваат стрес, напнатост и реакции (нервози, караници, чуда), ама верувајте со таблетки НИШТО од тоа нема се реши. Само погледнување на стресот и проблемот во очи и справување со него помага.
Можеби постов сепак не е за оваа тема, но сакам да го споделам моето мислење, дека во суштина сме многу јаки и можеме да се справиме со тешки ситуации и без присуство на апчиња и комерцијала кои потсвесно не клукаат со идејата дека не сме.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2015 13:47:27   
Kvisko
Bea е бап на тоа мислев. Се додека не се реши коренот на проблемот „апчето“ е само моментално олеснување. ништо не менува и стануваме зависни од таблетки додека вистинскиот проблем или проблеми растат и стануваат се попроблематични и попроблематични и ни треба постојано нова и нова пповисока доза, појака таблета и слично.

ОК е да се земе од време ан време нешто ама само во ситуација во која активно и свесно се работи на решавање на проблемот. Инаку џабе се лекови па макар и билни ако изворот на стрес и напнатост сеуште си постои. Лекот нема магично да го избрише изворот на стресот, на стравот, на предизвикувачот на проблемите, лекот само моментално ќе ве направи да се чувстувате посмирено и тоа ќе трае саат-два или еден ден и потоа се по старо.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2015 14:06:05   
LoveableMe RR
Женски, слободно можете да пишувате за про и контра апчиња и начини на третирање за смирување во Анксиозност. Денес дури е запрепастувачки фактот колку луѓе денес се борат со овој проблем и не е баш така едноставно да се каже да не се пијат апчиња....Многу зависи кој со колкав обем и тежина на проблеми се соочува во животот.

Искрено, не сфаќам зошто против билни апчиња. Ако пиеме чај од нане, кантарион, камилица, липа, маточина и сл, зошто да не земеме и билни пастиљи со поголема растителна концентрација од тревкиве?



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2015 14:17:57   
Bea
Loveable, анксиозност е едно - тука се вклучува и стручна, насочена помош и постепено се доаѓа до траен резулат, прво со помош на терапија за ублажување на симптомите, за на крај повторно целта да биде лоцирање на пробелмот и негово елиминирање.
Овде се работеше за симптоми од типот - умор, напнатост, дај нешто да земам да се смирам... Па кој не е уморен и напнат во денешно време?
Да, апчињата или чајот моментално ќе ни олеснат, но трајно подобрување се постигнува само со активна работа на себе.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2015 16:14:02   
wanna be mum
Апчињата не го решаваат проблемот, ниту тој ќе исчезне но помагаат да не се лажеме. И тоа не е ниту трагично ниту лошо. Ако некој е подолго време изложен на стрес тоа повеќе штети за срце, шекер, итн отколку апчето, башка постојат за да помогнат, нели. Покачениот пулс е сто пати поштетн за срцето отколку дијазепам од 2 мг или персен или незнам што ги има денес многу на природна база или не. Сепак мора се со лекар ништо сами да си препишуваме. И без нив се може точно но ако помагаат да се совлада некој период подобро тоа отколку мачење.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?