|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 20:59:22   
ananikol
Cacko,jas potpolno te podrzuvam vo tvojata namera i daj boze da ti uspeeda si gi ispolnis planovite i sonistata user posted image

Ne pronajov do sega nekoj sto e nadvor i da kazi NE NEMOJ- so znaci deka site se zadovolni.Trgnuvam od mene..

Sega mozebi Avstarlija e podalecna no ako to odgovara-samo napred.Ti si gospodar na zivotot svoj i najdobro znaes kolku mozes,sto sakas i kolku zasluzuvas vo zivotot,togas zosto i da ne go ostvaris toa ?????


(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 21:07:24   
mis.
леле ники како јас да сум го пишувала твојот пост.Јас тоа го имам осетено на своја кожа што со мм живееме во друг град далеку од сите наши блиски а кам ли во друга држава.Многу е лошо да си сам во туѓина далеку од сите.Многу често знам да кажат одам кај моите да ги наполнам батериите.лесно е кога одиш почесто но доколку си во странство и со деца не можеш и така често да одиш.Јас имам тетка во базел и сум многу блиска со неа ми се јавува постојано и ја имам како втора мајка.Колку само тажи и плаче колку е сама во туѓа земја без некој близок.Секој не може да живее таков живот.секоја чест на тие што материјалната страна ја ставаат пред се останато.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 21:18:43   
ananikol
Se zavisi i od lugeto sto ziveat vo stranstvo i tie sto gi ostavile vo Mk.Kaj nas na primer sekoj tri meseci mi doagaat moite i poarno sto tie ke dojdat ke se prosetaat i imaat so da vidat,jas dolu se imam videno...
Za site praznici,rodendeni tuka se..a zosto i da ne ??? Povratna karta e samo 110 evra
Nema potreba da se zamenuva posirokoto semejstvo so parite a i nemozi da se zameni se si ima svoe mesto.
Megutoa nikogas toa posiroko semejstvo ne mozi da mi bidi pred  mm,i sin mi- toa e mojot zivot,moeto semejstvo.
A i denes vo vreme na kompjuteri..pa poveke se gleda sin mi so
bracedite od kolku koga bi bile dolu..
Jas stalno vaka velam;nie ne sme  vo Mk no rodninite ne posetuvaat isto kako da sme vo drug grad,na primer od Bitola vo Skopje.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 22:08:11   
niki
Е а јас колку сум близу до Македонија па никој освен свекрва ми ни нема дојдено. Но околностите се такви, Грција и Македонија авионски не се поврзани, што значи мора со автомобил или автобус да дојдат, па потоа пак брод или авион до островот, а локалниве авионски линии се поскапи од меѓународните и кога ќе видиш ко во австралија да живеам, еднаш во годината ние ако појдеме на десетина дена и тоа е. Сите роднини секоја година ми ветуваат ќе дошле кај  нас на одмор но кога ќе се пресметаат колку ќе ги чини само превозот до тука испаѓа поисплатливо им е на Малдиви да одат на одмор и да платат хотел и се, отколку мене на гости да ми дојдат.
И се е индивидуално. Јас сум живеела во семејство што било и сеуште е поврзано меѓу себе и сите се во Мк освен нас неколку што не има по светот. Во детството и младоста многу сум се дружела и сум си ги посетувала тетките, вујко ми, бабите, дедовците. Тие средби неможам никако ама никако да ги поистоветам со разговорите на скајп или преку телефон. На скајп неможат да ја погалат и да ја гушнат керка ми да ја седнат во скут и да и раскажуваат приказни, да прават колачи заедно или да одат на риболов и што уште не. Развојот на техниката за мене лично носи само отуѓување од луѓето, само навидум сите сме си демек поблизу.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 22:18:00   
BEBICA
Niki mila eve i jas sum blisku do Makedonija na 500km i tocno roditelite falt no posirokoto semejstvo ne, iskreno.
No eve mojte sekoj vtor mesec doagaat te brat mi te majka mi te site trojca nie letoska bevme na 3 nedeli, sega nemozam sekoj den normalno no e e tolku tragicno.
No sto bi rekla majka mi ,,bitno sine tebe ti e ubavo i milo mi e sto si srekna bez obzir sto si daleku.
Sto ako bev vo Skopje a nesrekna.
Ima edna srpska pogovorka
Svala lasta svome jatu leti.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 22:23:55   
ananikol
Ama i da sme vo Mk ama vo drug grad ko so rekov ete primer Bitola-Skopje pak ne ke mozat da te posetuvaat pocesto,sekoj si ima svoi obvrski i svoj zivot neli???

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 22:27:14   
Cacko
bravos be Bebiceuser posted image user posted image user posted image
ke ispadne deka ja veke trgnav,a ova bese samo plan,zelba i neznam kako da go krstam.
baska ne sakam da me dozivuvate kako nekoja koja ne e bliska so roditeli i familijata,ama sekoj si ima svoe semejstvo sea,mm i Elena mi se sea semejstvo i oni mi see najvazni,ne deka drugite ne se bitni ali ubavo kaza bebica,jas ako sum srekna oni ke bidat duplo poise
p.s.fala na haley za ubaviot post

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 22:45:59   
niki
Ах ма Бебице, секој си е приказна за себе и секој различно си гледа на работите. Мене не ми е лошо тука, а подобро од Скопје милион пати. Среќна сум што сме си сами газди, независни, немаме некои големи сериозни проблеми, ќерка ми е здраво, воспитано, среќно и весело дете. Но, во Мк имам 10 први братучетки што ми се тука блиску со годините, со кои сум растела, сум лудувала и плачела кога како и ми недостигаат навистина. Имаат деца и ми е жал што ќерка ми го нема тоа со нивните деца што јас сум го имала со нив. Кога јас бев дете немавме телефони но секој викенд се гледавме, одевме кај баба, дедо, немавме играчки таму, но ќе соберевме стари тенџериња и ќе правевме торти и колачи од песок и тревки и доволно ни беше да бидеме среќни и по цел ден разџагорени, се имавме ние иста крв, семејство, си бевме горди што сме блиски. Е тоа си го сакам за ќерка ми, ама нема и си тажам понекогаш. И во темава пишувам за оние кои мислат да одат од Мк ова да си го размислат. Пари ко пари, работа ко работа, денес имаш, утре немаш, но без луѓето со кои сте го поминале половина живот можете ли? 

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 23:49:35   
ripce
Пари ко пари, работа ко работа, денес имаш, утре немаш, но без луѓето со кои сте го поминале половина живот можете ли?


user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 1:51:51   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

Haley,si ziveela tamu?kolku vreme?bas mi e drago so go slusam muabetov,a ne ko nekoi,te zagadeno bilo,te trebalo da se raboti,te kuka napravi od 500000$ ama ne mu se namiliuser posted image pa so ne se vrati u mk,i red drugi gluposti.citav sve naj naj za tamu.do toj stepen se organizirani so ne mi se verue.na sajtot za emigracija ima na milion jazici,ima i na mk vi se veruva,i ko na malo dete ti pisue so sve da naprais od kako ke se simnes od avionuser posted image
A ti Katence,n se sekiraj,muabetov e za 1 godina,cekaj Ile da doktioria a do togas 500 pati ke se vidime,te ti u sk te ja u kocani



ocigledno toa sto sakas da go slusnes samo toa go prifakas, prvite recenici ti se malku iritiracki ,jas samo sakav od nekoj agol da ti objasnam dobronamerno,ziveam vo Avstralija i znam kako e,od pamet nisto ne zboram,sakav da ti kazam deka ne e se taka sjajno,sto e i "normalno",znaci ako kaze nekoj deka ne e taka se ok,togas stalno e recenicata "PA STO NE SE VRATIS VO MK",pa ja ne otidov na pecalba,se omaziv tuka,ama toa neznaci deka bi ostanala tuka ili edinstven izlez mi e samo mkuser posted image i vo mk ne e ubav zivotot,sekoj si e krojac na svojot zivot, ne mi bese poentata za nesto da usporuvam vo temava samo realnosta ja kazuvam....postojat losi i dobri strani vo sekoja zemja...

< Поракaта ја уредил mina_m -- 10.3.2010 1:53:54 >

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 2:25:59   
mina_m
eve ti Cacko uste edna sajt za kuki vo NSW, WWW.DOMAIN.COM.AU ,mozete da poglednete so mt....ako sakas mozam uste da ti ispratam,onaka da si razgledate..

< Поракaта ја уредил mina_m -- 10.3.2010 2:26:50 >

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 3:21:25   
haley
Јас мислам дека една работа треба да е јасна:  нема некое правило за тоа што е подобро,поубаво.. секој иде по својот пат уз својата ѕвезда водилка и .. што му е пишано :))

Сите ние имаме свои фрустрации , очекувања,, желби..   Некои велат, ехх не можам без родителите , ќе ми недостасуваат..  Да, ама колку само ќе има родители кои (ух кога ќе ми текне)  нема да имаат доволно години стаж за пензија, а ќе наполнат 63г и повеќе, од што тие луѓе ќе живеат?? колку само стечајци имаме, колку пак родители продолжија да работат непријавени ...  и после, камо пензија ?  Тогаш значи можеме и да го свртиме листот и си речеме, чекај.. одам јас, па ќе ми недостасуваат ама после барем ќе ги повлечам таму или ќе им испраќам пари итн итн...   Со ова сакам да кажам, колку е само комплексна ситуацијата и како нема некакво правило.

Лично, јас станувам пакувам кофери од која и да е земја во колку во таа земја за секоја една ГЛУПОСТ морам да фаќам врски...  наоѓам пријателка на тетката на комшивката  и така завршам работа па морам да мислам како сум “должна“ па ај поклон или да завршам услуга и живти таквиот живот. (зборувам за мене лично, таков сум карактер, не можам да се притресувам како ќе завршам некоја работа па бркај стрини, вујни, само затоа што сме ете таква дисфункционална земја)  :))) 

Мина м, секако дека твоето мислење и предупредување се корисни . . Но, никој овде од нас не мисли и верува во бајки и идеали, ја колку да ја фалам оваа или онаа земја, јасно е дека никаде не е перфектно и се’ иде подмачкано. Секаде има негативни точки само некаде се поподносливи и во случајов , интересно е да се расправа за нив.   Еве, нека некој даде две три точки зошто е во австралија /сиднеј,мелбурн лошо па да споредиме со она што е лошо во минхен,лондон.. 

исто така многу е важен  психолошкиот фактор, кога некој ти кажува за некоја земја.. Зошто некој кој некаде завршил случајно, околностите го навеле , да бирал не би одбрал тоа и таму..   Некаде при крајот на 90тите таму во австр. запознав ,сретнав доста луѓе кои завршија во австр. како избеглици од босна и тоа со одлични услови, имаа добра соц. помош, станови без проблем за изнајмување ,бесплатни часови по англ. плус бесплатни курсеви за било што или студии на универзитет...  И немаше абре еден да сретнав да не офка,лелека и пцуе по австралија ! само тоа мелеа од старт до крај , како ништо не чини, како никаков живот е тоа, све е тапа, австралијанците се глупи смотани безобразни англичани, не знаат да живеат, храната е грозна, возат грди автомобили кои никој во европа не би ги возел... мутави се, немаат видено свет живеат во таа дупка во океанот...  
Мислиш, овие луѓе дошле од некаква совршена богата пребогата културна земја а не од некои градчиња низ босна !  Долго време мислев дека се работи само за пренемагање и фолирање и пронаоѓање на изговор за да не успеат (ретко кој го интересираше да работи или нострифицира диплома или се дошколува итн)  Но после извесно размислување и гледање од друг агол, почнав да ги разбирам.  Секој од нив си живеел некаков свој живот во таму некоја нивна населба, со кодекси на однесување кои се твои и познати ти се, идење по кафичи, кафани, вицеви, свадби,слави и сл...  и одеднаш се тоа го снемува и ај ти спасуваш глава и завршуваш во австралија или било каде.. и нормално, дека ќе плукаш и не ти е до ништо и го бараш,сакаш потоа идеализираш она што е твое и кое си го напуштил. 
Така да, од некој од тие , никако да се бара совет и мислење за овие работи ! :))

Цацко, но проб.  можев и подобро ама нема шанси , ова врапчево од 6 и пол месеци ми гугуткаше и ме прекинуваше сто пати  кај ќе пишува човек.. , ехехех   user posted image

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 5:17:56   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: haley



Мина м, секако дека твоето мислење и предупредување се корисни . . Но, никој овде од нас не мисли и верува во бајки и идеали, ја колку да ја фалам оваа или онаа земја, јасно е дека никаде не е перфектно и се’ иде подмачкано. Секаде има негативни точки само некаде се поподносливи и во случајов , интересно е да се расправа за нив.   Еве, нека некој даде две три точки зошто е во австралија /сиднеј,мелбурн лошо па да споредиме со она што е лошо во минхен,лондон.. 

исто така многу е важен  психолошкиот фактор, кога некој ти кажува за некоја земја.. Зошто некој кој некаде завршил случајно, околностите го навеле , да бирал не би одбрал тоа и таму..   Некаде при крајот на 90тите таму во австр. запознав ,сретнав доста луѓе кои завршија во австр. како избеглици од босна и тоа со одлични услови, имаа добра соц. помош, станови без проблем за изнајмување ,бесплатни часови по англ. плус бесплатни курсеви за било што или студии на универзитет...  И немаше абре еден да сретнав да не офка,лелека и пцуе по австралија ! само тоа мелеа од старт до крај , како ништо не чини, како никаков живот е тоа, све е тапа, австралијанците се глупи смотани безобразни англичани, не знаат да живеат, храната е грозна, возат грди автомобили кои никој во европа не би ги возел... мутави се, немаат видено свет живеат во таа дупка во океанот...  
Мислиш, овие луѓе дошле од некаква совршена богата пребогата културна земја а не од некои градчиња низ босна !  Долго време мислев дека се работи само за пренемагање и фолирање и пронаоѓање на изговор за да не успеат (ретко кој го интересираше да работи или нострифицира диплома или се дошколува итн)  Но после извесно размислување и гледање од друг агол, почнав да ги разбирам.  Секој од нив си живеел некаков свој живот во таму некоја нивна населба, со кодекси на однесување кои се твои и познати ти се, идење по кафичи, кафани, вицеви, свадби,слави и сл...  и одеднаш се тоа го снемува и ај ти спасуваш глава и завршуваш во австралија или било каде.. и нормално, дека ќе плукаш и не ти е до ништо и го бараш,сакаш потоа идеализираш она што е твое и кое си го напуштил. 
Така да, од некој од тие , никако да се бара совет и мислење за овие работи ! :))

Цацко, но проб.  можев и подобро ама нема шанси , ова врапчево од 6 и пол месеци ми гугуткаше и ме прекинуваше сто пати  кај ќе пишува човек.. , ехехех   user posted image




jas se slagam vo potpolnost ova sto go pisuvas,megutoa TEMAVA izleze od kontekst na nategnuvanja,a pogresno sum svatena.
normalno deka sekoj si go kroi svojot zivot,sekoj so svojata sreka,jas kazav nesto onaka znaci vo veze so temava a izleze ko da delam dezinformacii,a sepak ovde ziveam,ne mozam na nikoj da mu go usporam patot i zelbite a i fala bogu ne ni sakam,a i ne mi bese poentata na toa.DOVOLNO SUM RAZUMNA da znam deka sekoj segde nema ista sreka,mene ako mi se dopaga vo "TUNGUZIJA"ne znaci na nekoj drug treba da mu se dopadne,i site ne sme za vo MK nitu pak za vo Avstralija,zatoa mi e bezveze da se pravdam i da pisuvam za bezvrska raboti na koi se osetuvam povikuvana za nesto sto me nemaat razbrano.
Haley,a toa deka ima dojdeno tuka luge na razlicni nacini ima,nekoj e tuka roden,nekoj e dojden so studentska viza,nekoj cela familija se dojdeni za postojan prestoj,nekoj so brak,nekoj odamna se dojdeni po pecelba,nekoj vo 90 te,nekoj sega,znaci MNOGU MNOGU e normalno site deka ne mozat vo isti kos da se stavat,i normalno e site deka ne sme dojdeni od isto mestouser posted image ,site luge imaat razlicni kriteriumi i celi vo zivotot imame ,ne sme na ista branova dolzina....zatoa ke kazam pak deka e izlezena e temava kontekst....

< Поракaта ја уредил mina_m -- 10.3.2010 5:20:12 >

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 7:58:34   
BILE.F
Гледам многу сте разговарале на темава!
Секој има право да си одбере каде да живее и тоа не значи дека е помалку среќен. Убаво е да си го најдеш своето гнездо, во било кој крај на светот, до тебе да е сопругот/сопругата и децата, а за поблиската фамилија, барем сега има начин да се комуницира. Значи ако имаш волја и сакаш да се видиш со некој ќе најдеш начин. Еве конкретно, имам братучетки од Велес, многу помалку ги гледам отколку братучедите во Панчево и братучетката во Манчестер.
Ви посакувам среќа!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 8:50:27   
Cacko
leleeee,pa tuka kavgi ke ispadnatuser posted image
sekoj ima pravo na svoe mislenje,i ne moze mene da mi se luti za moeto ili pa sto komentiram za tugotouser posted image
diskutirame tuka,taka da se e dozvoleno,na sto ke lici ako site zborime isto i ne se razlikuvame
normalno posto sum zagreana za temava da mi prijaat pozitivnite muabeti,baska sto takvi se muabetite i na prijatelkite sto gi imam vo Avstralija,a za toa deka ne e sekade super ne mora da se prai muabet.koj kako ke se snajde,kakov mu e k'smetotuser posted image
BEZ LUTENJEuser posted image

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 8:54:57   
mina_m
pa i jas sum za toa da nema lutenjeuser posted image ,samo ne sakav pogresno nekoj da me razbere ,pa da dojde do ljutkiuser posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 9:18:29   
evgenija
Jas bi ti rekla odi..i zemi me i mene so tebe natamuuser posted image

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 9:20:36   
vezilka RR
Јас имам роднини во Австралија, Перт, кои живеат таму доооооолги години, и никогаш не сум ги слушнала да се пожалат. Моите родители живееа во Канада многу одамна, уште пред јас да се родам (сестра ми е таму родена, а јас само зачната:) и не издржале, се вратиле. Јас имам една теорија за тоа дали ќе се вклопоиш или не во туѓина. Ако си отишол со желба да смениш нешто во животот а не да побегнеш од нешто, многу полесно ќе се вклопиш, ако си отишол во Австралија, треба да станеш австралијанец, а не да останеш македонец во Австралија, за да успееш..Кога го кажувам тоа мислам на тоа дека треба да ги прифатиш тие луѓе таму, таа култура и начин на живот како свои, и ќе нагласам дека тоа воопшто не значи дека мислам дека треба да заборавиш од каде потекнуваш..но, сепак во Австралија, со австралијанец, во Канада со канаѓанец, а македонец си во Македонија...

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 9:54:21   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

leleeee,pa tuka kavgi ke ispadnatuser posted image
sekoj ima pravo na svoe mislenje,i ne moze mene da mi se luti za moeto ili pa sto komentiram za tugotouser posted image
diskutirame tuka,taka da se e dozvoleno,na sto ke lici ako site zborime isto i ne se razlikuvame
normalno posto sum zagreana za temava da mi prijaat pozitivnite muabeti,baska sto takvi se muabetite i na prijatelkite sto gi imam vo Avstralija,a za toa deka ne e sekade super ne mora da se prai muabet.koj kako ke se snajde,kakov mu e k'smetotuser posted image
BEZ LUTENJEuser posted image



Овој болд мене ми дава впечаток дека на целата тема гледаш многу бајковито, можеби грешам, но така јас мислам.
Според мене кога човек е пред одлуката да направи толку голем рез и пресврт во животот, треба подеднакво дури и повеќе внимание да им посвети на негативностите, да ги запознае, да биде свесен кои се и што тие за него лично значат и колку ќе влијаат на неговото живеење, како со нив ќе се справи и дали воопшто ќе може и ќе знае да се справи.
И уште ќе си дозволам да забележам дека никаде не прочитав кога сите тие кои работат две работни места стигнуваат да бидат родители? Колку време имаат да им посветат на децата? Како стигаат и на работа и децата да ги одвезат на училиште и на воншколски активности? Колку на пример влијае на организацијата на животот фактот дека до 12 година се законски обврзани децата да не ги оставаат без надзор на возрасен и дека тоа доколку се случи може да се третира како занемарување на детето?
Никаде не реков не оди, велам само дека и негативностите треба да се согледаат и за нив треба да се зборува.
А одлуката на крај секако ќе биде само твоја и базирана само на она што е за тебе лично и твоето семејство важно.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 12:30:05   
pasat

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

kolkav kredit ste zemale i na kolku godini?

epa vaka,stanot e 100 kvadrati po 1450 evra kvadrat izracunaj,pa na toa dodaj i opremuvanje od xxx evrauser posted image ,pa staj kamata pa staj na 30 godini i ke vidis kakva e matematikatauser posted image

a kako se zarabotuva 1000 evra za kirija a drugite trosoci za smetki itn kade se? mislam kolkavi vi se licnite primanja na vas za da mozete da si dozvolite tolkav kredit?

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 12:49:12   
Cacko
ZINI DA TI KAZAMuser posted image user posted image user posted image
temava ne e za mojot kredit nego za ziveenje vo Avstralija
a ti ako prviot post resi da ti bide za tema utnata nema problem

(Одговор на членот pasat)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 12:55:24   
pasat

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

ZINI DA TI KAZAMuser posted image user posted image user posted image
temava ne e za mojot kredit nego za ziveenje vo Avstralija
a ti ako prviot post resi da ti bide za tema utnata nema problem

ne se luti pa ti odma . kako sto sfativ sakas da odis vo avstralija za pogolema zarabotuvacka taka, bidejki celo vreme toa e muabetot,koj kolku zarabotil,koj sto kupil i taka natamu. a spored mene za da plakas tolku golema rata za kredit treba da imas i solidna plata. pa zosto togas da se odi vo avstralija? osven ako toa e vasiot son, da ziveete nadvor od mk. druga pricina ne gledam . pozz

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 13:01:26   
Cacko
ubava plata ali moze da bide i bola so tie kvalifikacii,baska e edna,a zamisli koa bi bile dveuser posted image
baska pomalce stresovi nadvor od mk,procitaj mi go prviot post pa ke vidis za sto zboram
poz i za tebe

(Одговор на членот pasat)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 16:49:42   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Ајде како ви тргна сите заминавте за Австралија.user posted image user posted image user posted image
Јас не би одела убав ми е Македонскиот живот. Би се прошетала туристички до кај Еца и Цацко на гости и би се вратила.



потпис user posted image



(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
10.3.2010 21:14:00   
Julie1
KLIK

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?