|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прочка/Поклади
13.2.2010 17:58:12   
jovanka
Eca ako si resila napravi im na decata a sveki neka gleda moze ke i dades inspiracija dogodina samata da ti receuser posted image edvaj utre cekam kadaif da jadam toa me asocira na procka.Sega se prisetiv kako dete odenjeto na Kale zurli,tapani i jabolkite vo serbet mnogu obicai izumiraat ama treba da si se drzime do tradicionalnite obicai.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Прочка/Поклади
13.2.2010 18:00:40   
BILE.F
Абе тоа ти е! Нова фамилија, нови адети! Среќа што со мм сме од ист крај, па наоѓаме заеднички јазик!
Еца, во друга прилика!user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Прочка/Поклади
13.2.2010 18:04:26   
BEBICA
ве пример и предложив на свекрвата да им врземе на децата да амкаат јајце, а таа ми рече нјити правеле некогаш така, нити ќе прави сега.



Me cudi sto naprevela jas irasnav vo Skpje i toa bese za nas decata ziva radost da amkame jajc.Kaj nas najdobar bese bratucedmi po edno dve tri jajca lapnuvase.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image A brat mi kako po obicaj se lutese.A  baba mi kako i sekoja godina kadaif obavezno ona sto go rece grizot so serbet e toa jas go obozavav za procka.
Steta sto ovie adeti nieden ne se pravi vo Belgraduser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Прочка/Поклади
13.2.2010 18:14:21   
mis.
Леле јованка ме потсети на кадаифот,секоја година правам но не знам како оваа заборавив,го обожавам,ммммммммм

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Прочка/Поклади
13.2.2010 18:25:11   
mother 29
ние тука за прочка правиме парено благо или раванија,така го викаме торта со јајца и гриз попарена со шербет...
а инаку на прочка одиме со портокали,од каде тоа не знамuser posted image само знам дека по пилјарите ги направиле 90 ден...ако не печалат сега пилјарите ,нема когаuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Прочка/Поклади
13.2.2010 18:27:46   
mis.
Е така е кај нас за празници се се покачуваuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Прочка/Поклади
14.2.2010 8:41:58   
mother 29
За многу години празници,да сме сите живи ,здрави,срекни и вљубени..........денес ке биде убав денuser posted image

убаво да си го поминете денотuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Прочка/Поклади
14.2.2010 8:55:55   
BEBICA
Srekni praznici i od mene. Nekoj slavi Den na vljubenite a drugi Procka a ja i dvata praznika.user posted image user posted image user posted image Neka ni se za mnogu godini, zdravi srekni vljubeni.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Прочка/Поклади
14.2.2010 9:48:33   
Еца
За многу години нека се празниците Прочка и Св.Трифун, нека им е честит и Св.Валентин на оние кои го слават. Многу здравје и љубов и мир божји во секое срце нека се вгнезди. Помалку да се замеруваме, караме и нервираме, да го отвориме патот на љубовта да не води со насмевки на лицето. И на тие што ни погрешиле да им се насмевнеме, бидејќи и ние некому сме грешници. Простувајте и простено нека ни е! 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Прочка/Поклади
14.2.2010 10:03:29   
mami
Нека се за многу години празниците, нека донесат мир и разбирање, многу љубов и здравје..Ние почнавме со Валентајн, продолживме со Прочка а Трифун го оставивме за вечер...Имајте прекрасен ден..

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Прочка/Поклади
14.2.2010 10:08:37   
Еца
По Прочка почнуваат најдолгите христијански пости за Велигден, кои ќе траат седум недели.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Прочка/Поклади
14.2.2010 10:42:25   
melody
Srekni prazniciuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Прочка/Поклади
14.2.2010 14:50:19   
Bitolcanka
Луѓе сме, грешки правиме. Треба да знаеме да се извиниме и да простиме. А Господ е оној кој треба на сите да ни' прости и суди.
За многу години нека ни' е празникот Прочка !

Заборавив да кажам, освен амкањето кое го практикувавме додека бевме деца, исто и кај нас дома (во семејството, најблиските) се бакнуваше раката на постариот, барајќи прошка, а тој ги изговараше зборовите: "простено нека ти е и од мене и од Господ" и даваше пари. Потоа одиме на гости да се простиме (одиме кај баба ми). Тоа го применуваме и сега. Од храна имаме: мазник, варени јајца, алва (или баклава). За тоа со носењето портокали првпат слушам.




_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Прочка/Поклади
14.2.2010 14:52:01   
Bitolcanka
Честит празник (Поклади, Св.Валентин, Св.Трифун -кој како си слави) user posted image


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Прочка/Поклади
14.2.2010 15:12:19   
Боцко
Преземен текст: На Прочка се изведуваат богати обичаи како што се проштевањето (оттука и празникот го добил името Проштени Поклади), потоа амкањето, обредните огнови, богатата трпеза, гатањето за живот, обичаите за очистувањето од болви и други штетници и тн. Очигледно е дека некои обичаи како проштевањето имаат христијанска основа додека други се поврзани со паганските пролетни празнувања...

Многу ми наликува на маскиран пагански празник. Остатоците, како што е карневалот, тоа и го потврдуваат. Како и да е, среќни нека ни се празниците.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Прочка/Поклади
14.2.2010 15:21:57   
arh_diz
Срекни празници бидете здрави и живи

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Прочка/Поклади
14.2.2010 15:53:47   
Bile
Srekni praznici na site!!!

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Прочка/Поклади
26.2.2012 1:20:27   
nadica
Дали сте му згршиле на некој? Дали од некого ќе барате прошка? Кој продолжува со постите кои следат од понеделник?

Јас лично мислам дека на никого не сум згрешила ама од адет прошка ќе побарам од моите, од свекор ми  и свекрва ми и од моите баба и дедо.

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Прочка/Поклади
14.3.2013 19:51:27   
Melanija RR

Прочка 17/03/2013

Овој празник пред Чесниот пост е устроен за да потсети на духовниот карактер на постот. Му се посветува на проштевањето или посуштински на покајанието, кое во Црквата претставува единствената вистинска содржина на личносните односи. Телесното воздржување што се практикува за време на постот е неразделно од богокопнежливата љубов на христијаните. Таа самата подразбира тежнеење да се живее во добродетелите на милостивост, кротост, долготрпеливост, смирение и секое човекољубие. Верните настојуваат ревнувајќи во овие добродетели и особено преку подвигот на Исусовата молитва, да Му приготват во себе живеалиште на Светиот Дух.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Прочка/Поклади
14.3.2013 19:53:47   
miana
I mene mi e poznato amkanjeto na jajce i znam deka sme piele vino od luspa od jajce za krtova dusa...Sveki ovaa godina ne e doma pa neznam sto da spremam za trpezata...AJ kazete nesto,nekoj obicaj

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Прочка/Поклади
14.3.2013 20:27:28   
sandriana RR
Мене Прочка ми е поим за кадаиф- секогаш сме го имале како десерт за овој празник. Кај мм не јадат и не го прават, ама затоа си носам од кај мама user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Прочка/Поклади
14.3.2013 20:31:09   
miana
а на трпеза било што мрсно или имате некој ред..Јас да си се јавам кај бабами најпаметно ке ми бидеuser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Прочка/Поклади
14.3.2013 20:34:21   
bilbilce
ajde za procka povelete vo pp. site se maskiraat i ima karneval, mnogu e razdvizeno i interesno
za mnogu godini

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Прочка/Поклади
26.2.2014 16:09:41   
Melanija RR
Да се потсетиме во недела 2.3.2014 г. е Прочка

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bilbilce)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Прочка/Поклади
27.2.2014 8:56:15   
mommy_angels RR
Мајка ми ,а и баба ми претходно,за Прочка секогаш прави мекици,печено пиленце и арванија.Нормално и некои други додатоци ,ама ова се моите симболични јадења за овој празник.Оваа година нема да можеме да отидеме,па затоа планирам ова да си го спремам дома

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?