|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кломифен
5.2.2010 15:50:17   
iki82
Девојки не најдов тема за кломифен конкретно,ако има некаде отворено слободно префрлете ме user posted image
Мене докторот нешто ми спомна дека ќе треба да почнам да го пијам кломифенот поради стимулација на јајниците (имам полицистични јајници).Но кај мене единствен проблем со хормоните е Естрадиолот (естроген) хормон, мене ми е низок и затоа немам редовна овулација. Сите др. хормони ми се во ред. Ме интересира дали знаете дали Кломифенот е корисен да се употребува при намален Естрадиол хормон или? Фала на одговорите user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кломифен
5.2.2010 16:04:21   
vezilka RR
И јас ја имав истата ситуација со хормонскиот статус и затоа го пијам кломифенот. Еве некои информации за кломифенот од експерт за кломифен :)

Прв обид за предизвикување на овулација најчесто се прави со Кломифен. Кломифенот е хормонален препарат кој ги стимулира јајниците за да созреваат повеќе јајце клетки. Најчесто е прв избор на лекарите затоа што е ефтин и добро се поднесува. Иако може да има некои нусефекти, шансите за нив се помали отколку при употребата на други хормонални препарати. Исто така кломифенот има помали шанси да предизвика синдром на хиперстимулација на јајниците во споредба со гонадотропините. Чести споредни појави се: отеченост, подуеност на стомакот, болка во стомакот, зголемување на јајниците, акни и сл. Кломифенот се употребува на тој начин што се зема од 3-7 ден од циклусот или пак од 5-9. Задолжително постапката се следи на ултразвук за да препознае евентуалната опасност од синдром на хиперстимулација на јајниците, појава на цисти и сл. Често пати предизвикува создавање на повеќе фоликули и ја зголемува можноста за повеќеплодна бременост. Кломифенот предизвикува овулација кај голем број жени, но сепак кај некои не. Доколку не се успее да се предизвика овулација, во следниот циклус дозата се зголемува. Кога се работи за синдром на полицистични јајници, во комбинација со кломифенот може да се даде и метформин.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кломифен
5.2.2010 16:24:59   
iki82
Фала vezilka. Какви резултати имаш до сега од Кломифенот, ти се зголеми ли линијата на ендометриумот или естрогенот дали ти се покачи? Мене на последново ехо ендометриумот ми беше 9 мм. тенок.
Што ти кажа тебе гинекологот за естрогенот, има шанси да се забремени со кломифенот или ?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кломифен
5.2.2010 16:35:10   
vezilka RR
Да iki82, терапијата со кломифен е успешна кај мене што се однесува до ендометриумот, бројот и растот на фоликулите, и при секој циклус успешно се доведував до овулација, и во периодот од овулација па наредните 14 дена до моментото кога може да се види дали има оплодување, нивото на хормоните го одржувавме со estrofem и утрогестан, но бидејќи си имам мноооооооогу други проблми освен полицистичниве, не дошло до оплодување. Затоа значи ако нема друг проблем освен пцос, тогаш до бременост се доаѓа во просек после третиот циклус на стимулација. 

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кломифен
5.2.2010 17:18:53   
iki82
Е супер vezilka баш ми објасни убаво user posted image Јас нешто читав на интернет ама не разбирам убаво,а и друго е човек што има искуство кога ќе ти каже. Ајде ќе видиме како ќе биде кај мене со кломифенот. Тоа ми беше битно, значи има и др начини како се одржува ендометриумот после 14 ден. Ти посакувам убав ден да си поминеш денес. И жени пишете ги овде вашите искуства со кломифенот, особено некој ако има успешна приказна user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кломифен
6.2.2010 15:10:29   
arh_diz
мислам дека имам напишано некаде на форумот но да напишам и напоменам уште еднаш со пиење на кломифен (бидејки е хормонален лек ) кај некоја од вас може да дојде до зголемување на АФА и д-димерот затоа обавезно кога примате било кој хормонален лек правете анализа на АФА и -д димерот

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кломифен
7.2.2010 1:41:50   
iki82
а што е тоа АФА и -д димер? Прв пат слушам за такво нешто, до сега сум имала милон трудници околу мене и никој не ми спомнал дека правел нешто такво.Дури ни тие што пиеле хормони. Аман веќе колку повеќе се разбираме во овие работи човек повеќе се оптеретува. Мојата золва остана бремена на 32 год. од втор пат што се вика без проблеми никакви, и ниту пак правеше некакви испитувања и бебто здраво право. И колешката на работа роди второ на 40 години и не се замараше со никакви испитување освен регуларни крв, мокрача и се испадна ок на крај. Така да само опуштено и бебчето ќе си дојде само.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кломифен
8.2.2010 16:52:02   
jasmina 25
procitav nekade vo forumov deka so klomifenot prskale cisti.dali e vistina toa?deneska bev na doktor i mi kaza deka imam mala cista na desnoit jajnik.se razocarav zosto ovie denovi mi se plodni i se obiduvam da ostanam bremena i sega poradi cistata sigurno nisto nema da bide.user posted image user posted image user posted image predhodno imav neuspesna bremenost odvaj cekav da pominat 6 meseci i sega ovauser posted image poz do site i ako nekoja od vas znae nesto kazete..........

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кломифен
8.2.2010 22:17:06   
delfinka
mene doktorot mi kaza deka po konzumiranje na klomifenot dokolku ne dojde do normale ciklus moze da se pojavat cisti,no ne se plasi tie ne se opasni
samo konsultiraj se so tvojot ginekolog i nema da zgresis

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кломифен
9.2.2010 14:23:16   
jasmina 25
fala delfinka...ke vidam posle ciklusot dali mi prsnala cistata doktorot mi rece togas pak da pojdam..sekako ako ne sme napravile do togas nesto so mmuser posted image no ne veruvam sum slusala deka so cisti potesko se ostanuva bremena..poz

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кломифен
9.2.2010 14:36:38   
vezilka RR
ех, jasmina 25, во медицината нема процент на успешност, дури и шансите да се 1%, никогаш не знаеш дека ти нема да бидеш баш тој 1%.. така ми вика мојот матиченна секое одење..затоа ич да не му се секираш, и да си работиш на случајот ..:))))

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кломифен
9.2.2010 22:35:34   
jasmina 25
vo pravo si vezilka...inaku rabotam na slucajot no malku so strav zosto imav molarna bremenost..nekoi mi vikaat 1 godina da ne ostanuvam bremena a doktorot kaj sto abortirav mi rece 6 meseci da se pazam...od tigas pominaa 7 m.  se plasam ne sakam da se povtori istoto seuste se nemam pomireno so toa.do sega se bilo vo red odev na sekoe na kontrola mi zemaa bris ehoto se bese vo red i ne mozam poveke da cekam.sega ke probam da se opustam  i kon krajot na mesecov se nadevam nauser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кломифен
10.2.2010 8:47:30   
arh_diz
jasmina 25 ti posakuvam da si vidis sto pobrzo user posted image . Doktorite obicno kazuvaat pauza od 6meseci do 1 godina. Mislam deka ene nisto strasno ako ostanes bremena

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кломифен
10.2.2010 9:21:53   
vezilka RR
..и јас ти ги пожелувам толку посакуваните две цртки што поскоро..:)

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кломифен
10.2.2010 12:38:24   
jasmina 25
user posted image fala arh_diz i tebe vezilka i jas isto vi posakuvam sto pobrzo da se izraduvate so user posted image crticki....
arh_diz 6 meseci vikas poradi molata ili opsto za sekoj abortus?se nadevam deka ne pravam greska sto ne se pazam poveke.  aj ke ve izvestam ako ima nesto na 25ti  treba da mi dojde user posted image user posted image user posted image pozzzzzzzz

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кломифен
10.2.2010 12:43:47   
arh_diz
jasmina 25 jas imav spontan abortus i poveke ginekolozi mi rekao da cekam od 6 meseci do 1 godina.No ti treba da ja otkries pricinata zosto ti se slucila molata .Togas ginekologot ke ti dade ako e potrebno nekoja terapija za da ne ti se sluci povtorno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кломифен
10.2.2010 14:14:47   
jasmina 25
arh_diz togas koga ostanav bremena t.e koga ne znaev seuste piev apcinja za alergija letizen i kako sto racunav bas vo momentot koga zabremeniv se predozirav so lexsilium ispiv celo paketce i posle uste ne 2-3 pati zemav po edno apce koga bev nervozna.eden psihijatar mi rece deka mozno e od toa da ne se razvival plodot a i nemase srceva akcija...znaci apcinjata gi zemav vo momentot koga ostanav bremena....mozno li e da e od apcinjata?

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кломифен
10.2.2010 15:15:20   
arh_diz
jasmina25 nesum specijalist i nemozam da ti kazam dali e mozno ili ne. Konsultiraj se so tvojot ginekolog

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кломифен
11.2.2010 11:23:10   
delfinka
i jas ne sum lekar no ke si zemam dozvola t.e ke si go kazam moeto mislenje
znam deka ne e preporaclivo posebno prvite 3meseci da se konsumiraat bilo kakvi tabletki,osven ako mora da se zastiti majkata so terpaija koja i e neophodna i ako toa ne e visok rizik za bebeto+ke kazam samo deka moja vujna na koja i pocina kerkicka so 7 godinki piese antidepresivi i uste mnogu propratni lekovi  bez da znae deka e bremena
bremenosta ja otkri duri koga bese skoro 4mesec
se rodija zivi zdravi bliznacinja
samo bog znae stoe vistinsko i dobro
kako sto nekoja od vas pogore napisa vo medicinata nema pravilo,se e mozno i se e cudo

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кломифен
11.2.2010 11:30:55   
vezilka RR
ха,ха,ха..а јас како претставник на оние со 1% шанси се крстам во чудо user posted image user posted image user posted image АЈДЕ ЧУДО..ЗАЧУДИ МЕ!user posted image

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кломифен
11.2.2010 11:35:55   
delfinka
koga najmalce se nadevas togas se slucuvaat cudatauser posted image
sepak treba nadezuser posted image
kako se veli vo biblijata,nadezta posledna umira
se dodeka covekot ima nadez ima motiv za ziveenje,opasno e koga covek se otkazuva
eeeeeeee pa ti vezilke ako jas pocnam da placam ke se otkazes odma,ama eve i pokraj se veruvam i jas deka eden ubav den ke ne ogree sonceto i nas
posle dozdot ide sonce(seti se i na stihovite na nasiot Toska)

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кломифен
11.2.2010 15:52:55   
jasmina 25
delfinka ne znam i jas sto da mislam no nesto mi veli deka e od apcinjata...no ne mi e jasno od kade molata citav deka mnogu malku zeni ja dobivale posakuvam da zgresile i da ne bilo toa mnogu se plasam da ne se povtori i ako mi vikaat edna godina jas ne se pazam poveke,doktorot kaj koj abortorav mi rece posle n.godina da ne se pazam pa neka bide kako sto gospod sakal...da vidam sega na 25 dali ke mi dojde no ne mi se veruva da sum napravila nesto zosto celo vreme pametot mi bese tuka.drugiot mesec ke probam da se opustamuser posted image user posted image user posted image user posted image pozzzzzzz

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кломифен
11.2.2010 15:55:18   
jasmina 25
pozdrav i do tebe vezilkauser posted image kako si ti?sto ima novo?

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кломифен
11.2.2010 15:56:23   
jasmina 25
pozdrav i do tebe vezilkauser posted image kako si ti sto ima novo?user posted image user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кломифен
11.2.2010 16:15:23   
vezilka RR
„...На западу ништа ново...“ Еве како што кажав погоре чекам чудо да се деси user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Koj pol na dete e povekje posakuvan
Ki4iko

Koj pol na dete e povekje posakuvan?

zenski pol (61%)

maski pol (39%)


Број на сите гласови: 133

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!