|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
13.11.2015 0:09:56   
kapina
imas li ispitano insulin i ogtt test imas li napraveno kaj mene od IR rastea folikulite hormonalen status imas li napraveno

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Кломифен
13.11.2015 0:11:57   
kapina
jas denes bev na eho endokrinologot me natera da vide dali imam ovulacija i maticniot gin rece endometriumot e luteiniziran sto znaci imalo e ovulacija so metformin

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Кломифен
14.11.2015 0:08:12   
sakambebuvce
капина што ми прашуваш дали имам испитано досега за инсулин никој ме нема пратено да испитам а тој тест што ми кажуваш каков тест е што се испитува иначе имам полуцистични јајници а хормонален статус имам испитано на трети ден од циклус пролактинот ми беше покачен....а за време кога немав циклус испитав само пролактин и ми беше во ред

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Кломифен
14.11.2015 10:01:05   
scared RR
Обавезно треба да испиташ инсулин, скоро кај сите со полицистични е покачен и затоа се дава метформин, а огтт е тест за скриен шекер, и тој треба да се испита.
И многу често ваквите јајници не реагираат на кломифрн, така да не се грижи, со гонадотропини ке биде ок user posted image

< Поракaта ја уредил scared RR -- 14.11.2015 10:02:24 >

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Кломифен
14.11.2015 12:23:02   
Kvisko
Кај пцос обавезно се прави оггт тест заедно со инсулинемија. Испитувањето е најдобро да го направиш на Клиника за Ендокринологија таму најправилно го прават.
Некогаш комбинација од метформин, кломифен и обавезно прегнил е добитна комбинација кај пцос. Исто така кломифенот се пие со еден месец пауза кај пцос за да не направи цисти. Мене една неписмена ми даде кломифен месец за месец без метформин па едвај ме оправија на ГАК.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Кломифен
14.11.2015 22:15:26   
sakambebuvce
јас сум од битола каде има ендокринологија во битола може некоја да ми помогне ве молам иначе во плодност одам кај доктор Обедниковски и не ми има кажано досега да испитам скриен шеќер и уште нешто скриен шекер и огтт тест се две различни???

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Кломифен
14.11.2015 22:40:11   
kapina
Da razlicni se endokrinologija ima samo vo skopje a tsh i t4 imas li ispitano stitnata zlezda ispitana li ti e oti prolaktinot moze i od nea da e pokacen

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Кломифен
14.11.2015 23:21:45   
scared RR
/не се различни исти се, огтт ( орален гликоза толеранс тест) или тест за скриен шекер, тестот се изведува на тој начин што се дава да се испие 75% раствор на гликоза па после еден час боцкање, па после уште еден час друго боцкање, а пред да го испиеш растворот имаш боцкање на гладно. Можно е шекерот да ти е ок на гладно, а потоа да се покачи откако ке го испиеш растворот затоа и се вика скриен шекер. Ова испитување го прават и во плодност и во приватни лаборатории и њ околу 700 ден.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Кломифен
15.11.2015 1:00:08   
kapina
I oddelno se ispituva insulin a i zaedno nekogas jas sega samo insulin ispituvav

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Кломифен
15.11.2015 1:04:47   
kapina
Vo juni pravev samo ogtt test bez insulin nekogas se pravat zaedno nekogas ne toj ogtt test dva pati go imam praveno jas i e vo red megutoa glikozata mi e sekogas nad 5 na gladno i na ehoto gin mi rece oti imam IR stom sekogas glikozata mi e nad 5 a i folikulite ne rastat dovolno kako sto treba toa e toa

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Кломифен
18.11.2015 21:37:57   
taci83
zdravo od ovoj mesecot ke bidam na klmifen prv pat maticnata mi rese da pocnam od 5-9 den po 2 apcinja a ve citam deka prvata terapija so klomifen e od 3-5 den po edno apce i me zbuni ve molam za pomos i sovet

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Кломифен
19.11.2015 14:50:35   
Melanija RR
Деновите ги одредува гинекологот според должината на циклусот.Најчесто е од 3 до 8 ден. По две апчиња не е чудно ,но се одредува според тоа дали предходно си пиела кломифен и како си реагирала.Но првпат ти е ,веројатно за да потикне ако немаш редовна овулација.Кај мене небеше доволно и пиев по 2 а еднаш мислам и по 3.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Кломифен
24.11.2015 18:28:18   
sakambebuvce
зенски едно прасанје рано мие за да добијам а и незнам кога треба точно и да добијам пошто мие нередовна значи последно добив на 02 ноември а еве денес сме 24 и одам во вц се брисам и како кафеаво а и стомакот во долниот дел како да ме наболва како пред идење што е можно да се случува со мене иначе на кломифен бев на 10 ден имав фолекули ама не беа порастени до 10мм ми рече докторот дека се и не појдов уште еднаш да ехо пошто од муабетот како што разбрав како да сакаше да ми кажи демек не се порастени доволно не вервам и дека ќе порастат ама пак ако можиш дојди да видиме по 3 дена и јас не појдов.....позз ве молам за совет

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Кломифен
24.11.2015 19:57:43   
Melanija RR
Совет сега нема, си требало да одиш за сигурно да се знае како делува терапијата,вака нема да знаеш. Останува да чекаш недобивање.14 дена по овулација треба да е циклус,ако ги пиеше до 8ми ден треба да недобиеш до 28-30 дена од последен циклус

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Кломифен
25.11.2015 18:18:32   
sakambebuvce
zenski patot se asvaltirase blokirano bese zatoa ne otidov inace od iscedokot i od bolkite ne ostana nisto denes nemam takvo nesto a vcera kako pred da mi idi imav bolki vo dolniot del od stomakot i kafeno crven iscedok na brisenje

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Кломифен
5.12.2015 16:10:35   
taci83
Zdravo imam edno prasanje od ovoj mesec ke pocnam so klomifen po 1 sabalje i 1vecer apce ima redovna ovulacija ama dr.mi rece zosko mi e 4 inseminacija da ideme na posigurno zosko 3 inseminacija ke pravev na priroden ciklus bes stimulacija i so nikakvi lekovi pred i posle inseminacija a ova ke ide so klomifen i pregnil a polem inseminacija koi lekovi ste koristeli i na koj den vi bila ovulacijava so klomifen i koga ste ja primile pregnil ve molam za pomos

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Кломифен
18.12.2015 17:02:09   
zana91
Zdravo ! Nova sum na forumov , se nadevam ubavo ke se druzime .
Vo brak sme 1 god, dosega imavme zastiteni odnosi znaci ne bevme spremni za bebe. No skoro pocna borbata zauser posted image
Otidov na ginekolog i kazav deka sakam da ostanam bremena, gi napravivme osnovnite ispituvanja: pap test, hormonalen status, mikrobioloski brisevi, se bese vo red.
No problemot e toa sto jas imam policisticni jajnici i neredoven ciklus , znaci dobivam recisi sekoj mesec no ne se znae koj datum. Ginekologot mi gi prepisa dabroston za reguliranje na ciklusot i koga me gledase na eho na 13ti den od menstruacija kaza deka nemam ovulacija , povtorno mi dade dabroston, povtorno na 13ti den nemav ovulacija eve sega treti mesec ovulacija nema. Pak sum na dabroston i na 5ti den od ciklus ke pocnam so klomifen.
Ako moze nekoj da mi odgovori dali sega dodeka gi pijam dabroston 2x1 mozeme da rabotime na bebe? mozebi ovulacija mi e pokasno na 16ti ili 18ti den user posted image sakam prirodno da probam mozebi ke se fati, inaku mm nikogas ne svrsil vo mene .Dali ke steti dabrostanot? bidejki ginekologot mi rece gi pijam 10dena za da mi dojde pa da pocnam so klomifen.

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Кломифен
24.12.2015 14:14:58   
taci83
Slobodno mozes da si rabotis na bebe jas piev klomifen od 5 den za inseminacija a posle inseminacijata mi dadoa da pijam dabroston 2x1 14 dena pa jas mislam deka nema problem

(Одговор на членот zana91)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Кломифен
24.12.2015 15:18:47   
Kvisko
Zana91 дабростон се дава за да потпомогне имплантација на ембрионот така штонгинзгилеума шансите за абременување. Инаку кај пцос скоро никогаш овулацијата не е на 13 ден и матичната би требало тоа да го знае. Не знам зошто не сте работеле неколку месеци природно на бебе зашто ако ти се хормоните во ред голема е веројатноста да овулираш природно само покасно во циклусот. Обично треба да се види дали природно на било кој ден овулираш па акл овулираш сд пробува природно па дури потоа со кломифен. Инаку кај пцос кломифенот некогаш ако не се прими прегнил знае да направи цисти и поголема беља.
Многу ми е чудно што до сега ниту еднаш не сте пробале потполно природно да правите бебе (велиш маж ти никогаш нне свршил во тебе) а одма би пиела вдштачки хормони. За да се дојде до таа точка трдба неколку месеци активно обидување па потоа и проверка на сперма (спермограм), па темпирана односи со фоликулометриј па дури потоа кломифен. И тогаш пак е добро да се оди прво со проверка на проодност на канали па дури потоа кломифен. Рипање на чекори и директно кломифен мене мк во најмала рака чудно.

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Кломифен
25.12.2015 11:51:24   
zana91
Fala vi na ogdovorite.
Inaku rabotime aktivno na slucajot, no za zal simptomi na ovulacija nemam, a dabrostanot eve uste 3 dena treba da gi pijam pa da dobijamuser posted image . Sega se dvoumam dali da zemam klomifen ili da pocekame mesecov moze prirodno ke se fati.
Pa i doktorkava ne objasnuva mn mi vika ojdi na 5ti den od ciklus ke ti dadam klomifen i ke sledime folikuli. Mozese da mi objasni deka mozebi imam pokasno ovulacija, taa 3 meseci se na 13ti denn me gleda na ehouser posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Кломифен
25.12.2015 12:10:57   
Kvisko
Кај ПЦОС три месеци се ништо. Не знам навистина што и како прави твојата докторка ама дали видела фоликул пофолем од 10 милиметри на 13 ден. Акоа има таков тогаш веројатно овулираш покасно. Јас ти кажав никогаш не сум овулирала на 13/14 ден дури ни на стимулирана циклуси. Овулацијата секогаш ми е на 19/20 ден па и покасно. Сега имаме тазд трудница со пцос на форумов со овулација на 32 ден. Па сега ти види. Не знам многу си ми нејасна де работите активно де не свршич никогаш во тебе. Или работите или не. Колку време се трудевте природнл пред да почнете да одите по лекари. Обично се пробува скроз опуштено вез одење по лекари да сд пробува 6 месеци па потоа се оди на лекар. И ако нешто е проблем треба да се оди кај некој навистина стручњн а магичните обично не се многу упатени во таа област.

(Одговор на членот zana91)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Кломифен
28.2.2016 23:45:47   
prolett
Zdravo devojki, kako ste? Jas sum nova clen na ovoj forum! Jas koristev komifen od 3 do 10 den te 5 dena za vreme na ciklusot, po edna tableta na den, primiv i injekcija na 15 den od ciklusot, no ne bese uspesno, sega povtorno ke se obideme, Ve molam za vasi iskustva1 Se e vo red so mene i mojot partner,Pozdrav user posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Кломифен
29.2.2016 0:09:00   
MademoiselleNina
Пролет, здраво и добредојде.
А каков проблем имате и за што користеше кломифен? Обично се дава за да се направи стимулација на раст на фоликули, а потоа инекција за нивно дозревање и овулација.
Правевте инсеминација? или природно се обидувате заuser posted image

(Одговор на членот prolett)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Кломифен
29.2.2016 0:43:13   
prolett
Klomifen koristef za zgolemuvanje na folikulite, se obiduvavme po priroden pat, no nemav dovolno folikuli i zatoa gi piev,.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Кломифен
29.2.2016 0:47:05   
prolett
Normalno za da se stimulira, pa se nadevame deka ke bide uspesno, sepak nadezta posledna umira!

(Одговор на членот prolett)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?