|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
20.6.2013 12:43:54   
zmej1
Ringerajki,bliznackite ne mi gi primija vo gradinka od Septemvri ,sto e sledno sto treba da se prevzeme za da gi primat barem od Mart?

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
21.6.2013 8:45:57   
rina13
Најискрено мораш да фатиш врски или да ве стават на список ако се ослободи место да ве повикаат.Ако веќе сте пробале во сите клонови на градинките кои ви одговараат друго чаре нема. Стварно градинкиве немаат кадар и се преполни но секогаш има отстапки доколку имате врски.Жалосно што е така но таа е реалноста.Исклучок има за јасли затоа што се помалку деца и мн лесно се наоѓа место.

(Одговор на членот zmej1)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
26.9.2013 13:48:09   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sasha24

DALI NEKOJ IMA ISKUSTVO SO BEBE VO GRADINKA OD 8 MESECI?_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
26.9.2013 13:49:33   
AnnaMolly RR
Саша, јас син ми го носам од неполни 9 и мислам дека нема голема разлика дали на 8 или на 9 месеци ќе го однесеш.
Пролистај по темава и ќе прочиташ наши искуства. ЈАс сум презадоволна од тоа како се адаптираше син ми, а и мислам дека колку се помали децата, полесно им е да ја прифатат градинката.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.10.2013 15:17:10   
sim4es
mamicki nie ke pocneme vo gradinka so 8 meseci sto mislam deka e mala, samo se plasam kako bez ciceuser posted image ....

(Одговор на членот zmej1)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.10.2013 18:56:12   
Sasha24
I nie kje pochneme vo gradinka od 8meseci, samo se plasham od razboluvnje... Blagodaram na site majki shto ohrabruvaat...

(Одговор на членот sim4es)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.9.2014 9:39:14   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Кај нас за живо чудо нема толку плачки, а и керками е со деца од 2012 година user posted image Јас инсистирав...

Исто и јас миана сакав да е со помали, всушност не се толку помали де, па мојата е на 5 дена пред крајот на годината. Најголема е во група ама пак ако ја пуштев со нејзина генерација 2011 ќе беше најмала таму. Туку таа и општо многу подобро комуницира и функционира со помали дечиња од неа отколку со поголеми. Дали погрешивме ќе покаже времето, сега засега е добро.user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Ние синко си го пуштивме со генерацијата,и тој е кај најстарите деца таму дека е роден во Јануари.Си мислев да го пуштам со 2009,всушност со тие што се една година пред него па оваа година право забавиште,односно една година понапред,ама се премисливме и не ни прешувавме после дали може сега децата да се пуштаа една година напред.Тој многу тешко се адаптираше и сега па и да го пуштев со поголемите и од догодина прво мислам дека нема да се снајдеше._____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Sasha24)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.9.2014 11:06:21   
Mihaela 2010
Jas M ja pustiv na 1 god i 4 mes i loso pominavme, vo Kozle posle dva meseci pa so pauza od edna godina super se vklopi ...za vtoroto zdravje isto bi pocekala da trgne nekade 2-2.5 godisna vozrast..smetam deka toj period e najdobar da dete se adaptira..sekoj so moznostite sepak ama ako ima koj da vi gi cuva ic ne mu ja mislite za pokasno trgnuvanje.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.9.2014 13:58:26   
bucko mal
Golemiot sin pocna na 2 god,malovo na 15 meseci. I so dvajcata pominav ubavo(vo vrska so bolestite) onaka normal,tecenje nos,kashlanje ali nisto poseriozno,fala bogu.
A za placki imashe mnogu.Malovo posle 7,8 meseci odenje vo gradinka,duri sega pocna sam da trca vnetre,da bide nasmean bukvalno nikakov problem nema isto kako doma da si e.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
14.9.2014 23:35:51   
Snowhite RR
Михаил јас почнав да го носам на година и осум месеци, кога тргнав на работа, беше зима и јас одев само втора смена на работа, па го носев една недела кај свекрва ми, една недела кај мајка ми, пролетта ќе го запишував ама не знам некако се одложи, мислам настина, па дали бактерија имаше нешто и така и летото рековме со одморите да не почнуваме, некако се снајдувавме со одмори и од септември средината почнавме. Јана почна помала, на година и скоро 4 месеци, исто и нејзе зимата ја вардеше мајка ми и кога затопли од мај некаде почна во градинка. И двајацата брзо се адаптираа, со болести беа исто како дома, така и во градинка, Михаил почесто настинуваше, ама и дома тој си беше таков. Јана и дома воопшто не настинуваше и сега еве од мај откако оди во градинка, па до сега нема ден пропуштено(пу, пу, да не ја заречамuser posted image )
Ако има кој да ги чува можеби е подобро до 2 години да не се пуштаат, ама јас морав

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
21.10.2014 14:42:07   
Mila mamicka
Јас лично сметам дека, доколку родителите се во можност, да ги чуваат децата дома барем до кај 2 ипол или 3 години. Во тие први години од животот се создава имунитетот на детето, и подобро е да се работи на имунитетот дома, отколку во градинка. Тоа е моето мислење, затоа и јас син ми го пуштив на 2 години и 5 месеци. Е сега, нормално, друго е кога нема кој да го чува детето, тогаш родителите се принудени уште од 8-9 месеци да ги носат во градинка.  

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
4.11.2014 21:37:29   
marchi
jas znam slucaj kade zena-samohrana majka deteto go nosese vo gradinka uste od 2-3 meseci pa nisto loso ne mu se sluci.nie imame 20 meseci pa sakam da go pustam vo gradinka toa e dobro za mentalniot razvoj ke znae da se prilagodi so lugje ke nauci povekje da igra,smetam deka ke bide pozadovolno.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
16.7.2015 1:02:21   
marchi
Jas sakam stefan da go zapisam vo gradinka. Ima 2 godini i 4 meseci ama i golem problem so ishranata, ne jade sve. Da ne recam ne jade nisto, mlecna ishrana i ovosje, ni zelencuk ni mandza.... Tesko deka ke se spravat

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.7.2015 12:46:26   
lukajana RR
Марчи добро би било да го запишеш може ке почне да јаде таму ке гледа сите јадат ке јаде и тој .
Дома го молиш го бркаш за да јаде а таму мора да јаде тоа што му даваат,во градинка сите деца јадат user posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 18.7.2015 12:47:06 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
19.7.2015 15:51:34   
Defne90 RR
Ние од четири годинки почнавме да одиме во градинка и не за друго дека еден куп баби па имаше кој да го чува.Инаку и тој би тргнал порано ако немав кој да ми помага околу чувањето.ама и ние исто бевме проблематични со исхраната.И таму дете си се навикна да јаде со другите деца заедно се и да си јаде сам.Така да Марчи сигурна сум дека и син ти таму заедно со другите деца ќе си се навикне гледајќи ги нив како јадат се и тој да јаде со нив.Придобивките од градинката се навистина големи а и возраста си му е таман.Така да запишај си го детето во градинка.Има право лукајана таму сите деца јадат.user posted image

< Поракaта ја уредил Defne90 RR -- 19.7.2015 15:54:15 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 190
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Оди на:


Анкета

na kakov nacin se porodivte?
nataly_13215

na kakov nacin se porodivte?

1.so carski rez (31%)

2.spontno poroduvanje (49%)

3.se uste ne sum se porodila (19%)


Број на сите гласови: 67

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!