|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
6.9.2012 20:19:09   
slavicav
I mene ne mi e jasna podelbata na decava,rodena e 2010 i vo edna gradika mi rekoa ke bide treta jasli vo druga vtora jasli a vo treta mozela da bide i vo prva malauser posted image A i toa deka vo jaslenite grupi nema vospiten proces odnosno nema vospituvachki samo negovatelkiuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
6.9.2012 21:10:22   
Maca25
да, во јасли нема воспитувачки, само негователки. Но тоа не значи дека нема воспитен процес и дека ништо не ги учат. Ќерка ми од втора јасли знаеше барем 4-5 песнички. Нема боење, но учат ново секој ден преку игра и се е адаптирано за нивна возраст.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
22.11.2012 9:12:39   
Lavici
I nie ke mora da trgneme vo gradinka na 8-9 meseci, nasiot baba-servis nikogas ne prorabote.
Milo mi e sto gledam deka i drugi gi pustale decata tolku rano, zosto so dvete postari decinja trgavme tocno od 1 godina.
E sega za vaspitackite i neguvatelkite imate pravo.Vo nasata gradinka istite neguvatelki i vospituvacki ja vodat istata grupa od jasli do skolo.Za prviot sin ne bev mnogu zadovolna , koga i da prasuvav kako e mi kazuvaa deka e super , a koga trgase na uciliste neguvatelkata mi prizna deka duri poslednata godina se opustil i sviknal na gradinka (zamislete). Za vtoriot sin pominav super i so neguvatelkata i so vaspitackata, posebno sto grupata koja ja vodea bese super, sega i cela grupa se zaedno vo isto odelenie i se nerazdvojni (kako golema banda i maskite i devojcinjata zaedno) duri me faka strav kako ke se adaptiraat vo sredno.A so neguvatelkata od gradinka uste kontaktiraat i tie ja posetuvaat a i taa niv sekoj prvi septemvri i 10 juni, duri i koga odat na ekskurzija gi ispraka.
Najubavo e sto istata neguvtelka sega e vo jasli pa planiram da pojdam kaj nea i za Isdora uste sega da fatam red za vo maj

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
22.11.2012 12:16:21   
Mimushka
Не се секирај, и моето маже иде од 9 месеци во градинка.Имавме мака некое време, но сега на 18 мес, само ми дава пољупче и трча накај занималната.

(Одговор на членот Lavici)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
22.11.2012 12:28:53   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

I mene ne mi e jasna podelbata na decava,rodena e 2010 i vo edna gradika mi rekoa ke bide treta jasli vo druga vtora jasli a vo treta mozela da bide i vo prva malauser posted image A i toa deka vo jaslenite grupi nema vospiten proces odnosno nema vospituvachki samo negovatelkiuser posted image


И Никола е 2010 роден и е втора јасли. Има една воспитувачка и две негувателки. И имаат воспитна и образовна програма. Значи имаат ликовно еднаш во неделата, цртаат душички, имаат и музичко,ги носат во салата кај што е клавирот, учат песнички, играат групни игри. Секој месец имаат различна тема која ја обработуваат. Овој месец на пример обработуваат тема есен.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 22.11.2012 12:29:15 >

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.12.2012 15:24:03   
zzaa
Eva ke pocne vo gradinka na 10 meseci

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.12.2012 15:32:11   
Sandric
Nie mse vtora jasli i kaj nas ne ucat nisto ni pesnicki ni crtanje ni nistouser posted image
A mislam deka decata ne se tolku mali, mojot e naprimer 2 i 4 meseci

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.12.2012 15:54:03   
Mihaela 2010
nie sme vo prva mala,trgnavme na 2 i 5 meeci,i nekade od oktomvri pocnaa so programa,crtaat,ednas nedelno gledam 5 ki na racete,pa M sama ke kaze sto pravele,ete naucija i pesnicka,KAP KAP se vika...idea i vo zanimalnata kade imaat lizgalki,ljuljaski,crtani im pustaat...ne um nesto extra zadovolna,stvarno neznam sto tamo pravat,nekogas mi vika nisto ne pravevme ama toa e...sega ke vidime sto ke e pravi za nova godina,valjda ke im bide interesno

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
16.1.2013 23:14:25   
monsy
Zdravo mamicki....Jas deneska gozapisav mojot ubavec vo gradinka no voopsto ne mi se nosi nesakam ednostavno da se razdelam od nego.Jas sum mlada majka imam 19 godini ne rabotam nikade mozam da go cuvam sin mi no doma sto mozam da go naucam jas postojano detevo si igra so tendzerinja babamu mu dava so sekakvi gluposti mnogu e nemiren a i nema nikakov red.Resivme so mm da go zapiseme u gradinka samo radi toa da se nauci na red da si igra so decinja zosto mnogu saka a i podobro ke go vospitaat tamu odkolku nie doma so toa sto se ke mu dozvolueme...Utre ke mu bide prviot den a aveke pocna da mi nedostiga sto mislite vie podobro e vo gradinka ili doma ... ?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
16.1.2013 23:49:39   
deluxe
Me interesira koja e najranata vozrast za vo grainka??? sakam da se vrabotam no bebusko ima 5 mes. moze li od 9 mes.??

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот monsy)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
16.1.2013 23:49:49   
*Elena*
Zdravo monsyuser posted image ...Gradinkata e super za se, i red na spienje i ishrana i druzenje...edinstvena rabota sto ne cini e razbolovunjata, bakteriite, virusite...postojano razmrsulaveni nosinja i kaslanje. Kako i da e, ubavo e da probate po malku na pocetok, ke vidite kako ke odi, nekoj period ke si sedite doma...vazno e da se proba neli user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: monsy

Zdravo mamicki....Jas deneska gozapisav mojot ubavec vo gradinka no voopsto ne mi se nosi nesakam ednostavno da se razdelam od nego.Jas sum mlada majka imam 19 godini ne rabotam nikade mozam da go cuvam sin mi no doma sto mozam da go naucam jas postojano detevo si igra so tendzerinja babamu mu dava so sekakvi gluposti mnogu e nemiren a i nema nikakov red.Resivme so mm da go zapiseme u gradinka samo radi toa da se nauci na red da si igra so decinja zosto mnogu saka a i podobro ke go vospitaat tamu odkolku nie doma so toa sto se ke mu dozvolueme...Utre ke mu bide prviot den a aveke pocna da mi nedostiga sto mislite vie podobro e vo gradinka ili doma ... ?


(Одговор на членот monsy)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
16.1.2013 23:51:29   
*Elena*
kaj sin mi vo jasli imaat 7 mesecni bebinja, sin pocna so 9 meseci...taka da moze

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Me interesira koja e najranata vozrast za vo grainka??? sakam da se vrabotam no bebusko ima 5 mes. moze li od 9 mes.??


(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
17.1.2013 8:36:46   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: monsy

Zdravo mamicki....Jas deneska gozapisav mojot ubavec vo gradinka no voopsto ne mi se nosi nesakam ednostavno da se razdelam od nego.Jas sum mlada majka imam 19 godini ne rabotam nikade mozam da go cuvam sin mi no doma sto mozam da go naucam jas postojano detevo si igra so tendzerinja babamu mu dava so sekakvi gluposti mnogu e nemiren a i nema nikakov red.Resivme so mm da go zapiseme u gradinka samo radi toa da se nauci na red da si igra so decinja zosto mnogu saka a i podobro ke go vospitaat tamu odkolku nie doma so toa sto se ke mu dozvolueme...Utre ke mu bide prviot den a aveke pocna da mi nedostiga sto mislite vie podobro e vo gradinka ili doma ... ?


Monsy, дека нема убаво да го воспитате дома грешиш. Само треба мала доза на строгост и доследност во ставовите и нормално дека нема да му се дозволува се, па детето ќе си стане послушно и воспитано.
Ама и покрај тоа јас сум ЗА да се носи детето во градинка. Конкретно јас на 9 месеци го пуштив, до 12 месеци детево за 360 степени се смени, стана помирен (таму учат дека не се врти светот околу него и дека не може во секој момент да биде во центар на внимание), си јаде се што ќе му се понуди, си игра со деца, учи песнички...
Јас кога се туфкав вака за поаѓањето во градинка, Snowhite RR ми рече нешто што до ден денес го памтам и излезе дека е сосема во право. Потешко ќе ти биде тебе отколку него да се навикнете на одењето во градинка. Таму детето ќе си ужива, ќе си игра и ќе се социјализира.
Само напред, нека си оди во градинка.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот monsy)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
17.1.2013 9:29:41   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: monsy

Zdravo mamicki....Jas deneska gozapisav mojot ubavec vo gradinka no voopsto ne mi se nosi nesakam ednostavno da se razdelam od nego.Jas sum mlada majka imam 19 godini ne rabotam nikade mozam da go cuvam sin mi no doma sto mozam da go naucam jas postojano detevo si igra so tendzerinja babamu mu dava so sekakvi gluposti mnogu e nemiren a i nema nikakov red.Resivme so mm da go zapiseme u gradinka samo radi toa da se nauci na red da si igra so decinja zosto mnogu saka a i podobro ke go vospitaat tamu odkolku nie doma so toa sto se ke mu dozvolueme...Utre ke mu bide prviot den a aveke pocna da mi nedostiga sto mislite vie podobro e vo gradinka ili doma ... ?


Монси, најпрво да ти посакам топло добредојде на РР. user posted image
И јас не работев кога ќерка ми тргна во градинка. Имаше 14 месеци, само што прооде, јас ја запишав за да можам да почнам да си барам работа додека е она во градинка. Приврзана за мене, како лепенка залепена за мене беше, ама некако откако тргна во градника се осламостали, има ред на спиење и јадење, дружба со дечиња и најважно од се е да научи дека не се врти светот само околу неа, да научи да дели со други.
Мене првата недела ми беше многу тешка, ја оставав во градина и доаѓав дома и им кукав и плачев на Рингерајки, мислејќи дека и бебето мое плаче во градинка по мене. Ама ја земав насмеана и расположена. Ниту еднаш не ме спомнала, си играла и си ручкала. На нас мајките ни е потешко да се навикнеме на таа разделба од неколку часа, отколку на нив.
И да знаеш дека што е поголемо детето, толку потешко се адаптира во градинка. Кај помалите, до кај 2 години, адаптација трае од 2 недели до 1 месец, поприлагодливи се помалите, а додека на поголемите (над 3 години) им треба повеќе време да се прилагодат на новата средина.
Јас ти препорачувам градинка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот monsy)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.1.2013 14:11:36   
monsy
Mojot deneska bese vo gradinka prv den vcera ne go odnesovme na pocetokot ne placese koga otidov da go zemam bese otecen od placenje ne ni jadel ni sok piel ni voda mn se izraduva koga me vide trcase da go zemam i plackase ko da se zali i mene i na tatko mu za vo ponedelnik ne sum sigurna deka ke go odnesam pak..moze ke go otpisam

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.1.2013 14:39:43   
ivoni4ka
sekoj pat ja izbenuvav ovaa tema da pisam ama dojde vreme imeno planiram od ovoj ili drugiot mesec da trgnam na rabota treba a da se nosi vo gradinka ama imam olem problem ne saka voopsto nepoznati ni za i zborat ni da ja pipnuvaat ako dma dojdat na gosti nepoznati abe placki e celo vreme user posted image vidat ne vidat gostite ke si otidat porano i slicni situacii strav mi e vo gradinka kako ke bide imali nekoja so slicna situacja da me utesi barem deka ke smeni vo vrska so stravot od nepoznati inaku sum ZA gradinka tamu barem red imaat za razlika od doma

_____________________________



(Одговор на членот monsy)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
12.6.2013 18:30:37   
gorda2
Чекавме со полни 3 да тргне во градинка, но сега ми велат дека во моја општина нема место, не знам што ќе правиме... 

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
12.6.2013 18:39:38   
Octavia

ИЗВОРНА ПОРАКА: gorda2

Чекавме со полни 3 да тргне во градинка, но сега ми велат дека во моја општина нема место, не знам што ќе правиме... 


Ќе пробувате. Побарајте да ја стават на списокот за чекање (штом има гужва, сигурно постои), ќе одите почесто да се распрашувате и ќе се надевате дека ќе влетате во некоја група.

(Одговор на членот gorda2)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
12.6.2013 21:56:15   
bucko mal
pocna od 2god. ii prezadovolna bev,
nemavme problem so naviknuvanje ili nekoi poseriozni problem so bolesti.
isto I bebevo planiram od taa vozdrast da go pratam

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
12.6.2013 23:13:53   
Sanja
Ќерка ми оди во градинка од година и пол, и мислам правилна одлука сме донеле! И дома има кој да ја чува, сепак градинката има многууу предност. лесно се навикна и сега си го знае редот, насабајле си повторува, мама на работа, тато на работа, јас во градинкаааа и се радува ејјјј!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.6.2013 8:57:55   
sandriana RR
Ние сме од 9 месеци во градинка, а чекавме 4 месеци да не примат (аплицирав кога имаше Т 5 месеци)

(Одговор на членот Sanja)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.6.2013 9:50:14   
rina13
Почнвме на 1,5 година и се откажавме поради тоа што завршивме во болница, сега од сепември на 2,5 години ќе пробаме пак.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.6.2013 11:19:09   
gorjanjasmina
Tocno na tri goginki i tri meseci trgna vo gradinka i super e bez nikakvi problemi pominavme ,ama za sreka bratucedot prv e zaedno so nego inace koj ti znae kako ke bese.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.6.2013 12:17:05   
ole2004
На две години,но од декември е дома бидејки сум на породилно.Од септември почнува ме пак со полни 3години.

(Одговор на членот gorjanjasmina)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.6.2013 13:38:48   
mommy_angels RR
12 месеци,за греотка ми е детето,ќе си порасне во градинката,ама што да се прави кога поинаку неможе user posted image

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

pomognete mi koe ime da go odberam
Tanja84

koe ime e poubavo

ana (40%)

ina (24%)

eva (36%)


Број на сите гласови: 287

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!