|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кондури за дете
7.11.2012 14:43:49   
Beatris
Беља можеш да направиш со кондурчиња. Треба да носи некои меки, како да има чорапче што би се рекло. Најубаво за дома од они дебелките чорапки со кожичка. Толку! Не знам каде одите на ортопед, но тоа би требало да ви е кажано до сега. И кога ќе прооди, што помалку во кондури, што повеќе босо

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Кондури за дете
9.11.2012 13:20:13   
Beatris
Е морам да споделам со вас една дешаванка user posted image Имено не знам дали знаете ама во Кеги за не проодени деца продаваат два типа на кондурчиња, едни за пациенти од кај Видоевски, а другите за оние од Мајчин дом и останати установи user posted image

Ова ми го кажа лично продавачката. Ама да почнам со случкава од почеток. Влагам јас денес да разгледам што има, и седнале едно дете, т.е. бебе не проодено, и му пробуваат кондурчиња над глужд со ѓон од 2см, тврд нормално, и ги убедуваат луѓето колку се супер. Не се воздржав (како по обичај нели) user posted image и им кажав дека на детето не му требаат никакви кондурчиња, и добив поглед на лево и прашање - Па босо ли да оди??? Реков, не босо, туку со меки кондурчиња за проодување. Тогаш продавачката ги извади тие (за пациенти на Видоевски) user posted image . Од позади ми излезе газдата и ми кажа дека не сум во право и дека треба детето да носи кондурчиња стегнати во глуждот user posted image . ГИ прашав зошто тогаш продаваат и меки, како за проодување, е тие им биле за ''пациенти'' како мене user posted image Им реков, добро ако сакате и чизми земете му, јас само дадов добронамерен совет. И сега си мислам, утре тоа дете ќе го паткаат со тие кондури, ногата како во гипс, убавини...

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 9.11.2012 13:23:50 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Кондури за дете
11.11.2012 14:47:48   
hrabra
fala luci rr najdov samo na sprat vo biser sto gleda nakaj mc'donaldsuser posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Кондури за дете
12.11.2012 10:20:29   
Ikana
Ние уште немаме проодено, меѓутоа, за зимава земавме 2 пара чизмички, еден пар топлинки(слични на чизмичките) со мек ѓон. Многу се слатки, едните се сиви со крзненце, другите се крем со бело крзно а топлинките се небесно сини.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 12.11.2012 10:33:11 >

(Одговор на членот hrabra)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Кондури за дете
12.11.2012 13:25:24   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Е морам да споделам со вас една дешаванка user posted image Имено не знам дали знаете ама во Кеги за не проодени деца продаваат два типа на кондурчиња, едни за пациенти од кај Видоевски, а другите за оние од Мајчин дом и останати установи user posted image

Ова ми го кажа лично продавачката. Ама да почнам со случкава од почеток. Влагам јас денес да разгледам што има, и седнале едно дете, т.е. бебе не проодено, и му пробуваат кондурчиња над глужд со ѓон од 2см, тврд нормално, и ги убедуваат луѓето колку се супер. Не се воздржав (како по обичај нели) user posted image и им кажав дека на детето не му требаат никакви кондурчиња, и добив поглед на лево и прашање - Па босо ли да оди??? Реков, не босо, туку со меки кондурчиња за проодување. Тогаш продавачката ги извади тие (за пациенти на Видоевски) user posted image . Од позади ми излезе газдата и ми кажа дека не сум во право и дека треба детето да носи кондурчиња стегнати во глуждот user posted image . ГИ прашав зошто тогаш продаваат и меки, како за проодување, е тие им биле за ''пациенти'' како мене user posted image Им реков, добро ако сакате и чизми земете му, јас само дадов добронамерен совет. И сега си мислам, утре тоа дете ќе го паткаат со тие кондури, ногата како во гипс, убавини...


Lele greotka detenceto, ama i pa i roditelite be mozat da prasaat doktor, da procitaat kavi kondurcinja se kupuva za dete.
Mene za krstevkata na V sakaa da mi prodadat takvi kamen tvrdi do nad gluzd broj 18 mislamuser posted image .Detevo imase 7 meseci. Katastrofa.
Letovo vlegov pak vo Kegi imase edni slatki baletanki kako za mene , sto kje probam kamen i tie tvrdi. Ne sum vlegla od togas da vidam sto ima.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Кондури за дете
14.11.2012 12:23:21   
Mrs.Tinka
Gledam deka cizmickite za deca se pretezno od br.21 pa nagore. Prodavackata, inaku poiskusna, vozrasna zena mi kaza deka na tolku malo detence e tesko da mu se oblece cizma i deka treba da si nosi visoko kondurce koe e stegnato vo zglobot.  Pa bi ve zamolila da mi kazete sto vi preporacaa vas ortopedite, cizmicki ili visoki konduri?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Кондури за дете
14.11.2012 12:32:24   
arh_diz
Cizmicki se zemaat za 1-2 broja pogolemi.Dokolku deteto odi i planiras da izleguvate koga temperatutite se minus zemi mu cizmi.Ima sega mnogu ubavi cizmi koi mozat da se oblecat bez problem.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Кондури за дете
14.11.2012 12:42:58   
Emmy
Kaj bebence koe e stotuku proodeno i na koe stapalcata mu se seuste vo razvoj ne treba da mu se zemaat cizmicki kondurki koi ke go stegaat gluzdot tuku naprotiv toj del treba da bide sloboden za da moze deteto slobodno da se dvizi. Obuvkite treba da bidat meki lesno svitkavi i ugodni za nosenje. Sekoja nesoodvetna cevla moze da predizvika mnogu problemi ponatamu. Za doma najdobro e boso na corapcinja ili kalcunki so kozivka koja ne dozvoluva lizganje.

Pozdrav

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Кондури за дете
14.11.2012 13:48:45   
Lara2224
Mrs. Tinka mene edna prodavacka (Kegi vo Biser) vo rok od edna nedela dva pati me sovetuvase sosema sprotivni raboti - a vo soglasnost so toa sto vo momentot go imaa na raspolaganje. Odnosno, mi solese pamet samo posto poto da mi prodade nesto.... A isto taka iskusna gospogja kako sto velis... taka da mnogu mnogu verba vo niv nemaj, pravi toa sto ti mislis deka e podobro i toa sto ti preporacal doktorot...

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Кондури за дете
26.12.2012 15:14:13   
majka na eva
ние во понеделникот ја носевме ева на ортопед,а вчера и купивме обувки од цицибан.многу се слаткиuser posted image а и сега искористивме има новогодишен попуст -20% и ни испаднаа и ефтини. со попуст ги купивме 1760

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Кондури за дете
26.12.2012 15:17:43   
majka na eva
а само да ве прашам нешто што не ми е јасно.ортопедот ни кажа сега по дома ева да биде стално во обувки,и еве денес е цел ден во нив и ги соблеков само за спиење.не знам дали да ги носи стално или да и ги соблекувам на час-два да и се одмори ножето?вие како правевте?

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Кондури за дете
26.12.2012 15:22:12   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

а само да ве прашам нешто што не ми е јасно.ортопедот ни кажа сега по дома ева да биде стално во обувки,и еве денес е цел ден во нив и ги соблеков само за спиење.не знам дали да ги носи стално или да и ги соблекувам на час-два да и се одмори ножето?вие како правевте?Абе какви обувки..ако дома ви е топло, босо, по чорапчиња...гледај колку можеш почесто и повеќе...ја да можам ич не би му ставала

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Кондури за дете
26.12.2012 15:24:20   
dostickage
Abe ne zezaj pusti dete boso neka seta, samo po onakvi corapcinja.
Ortopedot sam neka seta vo cevli i neka gi vadi samo na spienjeuser posted image  Pogolema glupost od ova ne sum cula.
I mojot ortoped e nad 60 godini pa ne mi vika taka ,a i ako mi rece taka pod itno ja menjam.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Кондури за дете
26.12.2012 17:13:48   
Annet
au nemojte ,neka si ja bosicka,neka si igra slobodno.u pravo e dostickage :)))

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Кондури за дете
26.12.2012 17:17:36   
Beatris
Кој ортопед така ве советувал многу ме интересира?! Детето треба да е што повеќе босо, обувки само за надвор

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Кондури за дете
5.1.2013 9:12:20   
Ikana
Моево дете не сака да смисли никакви кондурчиња, сега за сега и облекувам само од тие меките, што се виткаат целите, и пошто пото ми ги вади и ги фрла, дури и надвор кога сме. Дома ако не е по хулахопки цело време е боса, не може да смисли калчунка или чорапче, само сака боса да патка и крај. А што убави патичиња имам, ќе и се смалат додека да проодиuser posted image Се уште носи број 20, и 21 не и се многу големи, но сепак, уште нема проодено и џабе ми се патичињатаuser posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Кондури за дете
5.1.2013 13:27:02   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

а само да ве прашам нешто што не ми е јасно.ортопедот ни кажа сега по дома ева да биде стално во обувки,и еве денес е цел ден во нив и ги соблеков само за спиење.не знам дали да ги носи стално или да и ги соблекувам на час-два да и се одмори ножето?вие како правевте?


не знам стварно кој ортопед ве советувал да биде детето по цел ден со обувки!??! Има некој проблем со стапалата? или пак носи специјани обувки? Ако не, соблакај кондурите од ногата на детето и само босо да оди, дури ни со топлинки, само со оние чорапчиња со гумичка одоздола. И ќе видиш како само ќе и се оформи ноџето._____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Кондури за дете
9.3.2013 11:47:26   
Hunny
Ми треба малку помош. Мојата user posted image уште не е проодена. Во понеделник ќе прави 11 месеци. Дали е време за кондурчиња? Мислам на оние меките што се виткаат кај прстите? По дома сме со чорапки со кожичка или термо чорапчиња, ама ни се ближи роденденот, па сакаме да и купиме некои.Гледавме адидас патичиња и примиџи, меки се превиткуваа кај прстињата. Добра марка ли се примиџи? Што мислите време е или па сме задоцниле? Друго што ме интересира е дали треба ептен точни да и бидат или малку поголемки? Извинете ако сум смешна, ама за второто ќе си знамuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Кондури за дете
9.3.2013 12:00:46   
sandriana RR
Hunny, дур не прооди, нема потреба од константно носење било какви чевли. Набавете си некои анатомски/ортопедски, со мек ѓон, колку за надвор кога ќе паткате, а дома нека си го дете босо/со чорапче. Кнап не треба да се чевлите секако, ќе си пробате. Обично имаат во продавниците една справа за мерење на стопалцето и одредување на бројче. За марка на чевли - за Примиџи не знам, ама ете за Фродо има позитивни коментари, ние имаме СпортФит - од Пеко, разгледајте што Ви фаќа око.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Кондури за дете
9.3.2013 12:23:33   
Maca25
Во Пеко има преубави кондурчиња за деца на Ciciban, има и патичиња Puma мислам. Ние со тие почнавме и ептен бев задоволна од цицибанот.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Кондури за дете
9.3.2013 16:49:10   
Hunny
Ви благодарам. Бевме во Пеко,ама немаа избор. Ќе проверам пак.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Кондури за дете
9.3.2013 20:15:10   
Annet
Ние сега купивме од Кеги Шус за 990 денари,и како чевлички и патичиња сеuser posted image user posted image
ги Шус за 990 денари,и како чевлички и патичиња сеuser posted image
дојдовме до 25,а можеби требаше и 26user posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Кондури за дете
1.4.2013 11:25:19   
Calypso
Жени, да не знаете кога ќе почнат со летниве колекции за детски обувки по продавнициве? Не сум видела дека извадиле нешто од колекција пролет лето, барем не видов ништо во саботата (а не ми текна да прашамuser posted image ). Да не имате инфо кога најбрзо ќе има сандалки за деца по продавнициве? Мора да му купиме на синко месецов, посебно сандали за плажаuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Кондури за дете
1.4.2013 12:38:33   
Bethany
Calypso, vo sabotata bevme vo Ramstore (sk.), dodusa nie baravme patiki za maliot, a nadvor vo holot neli , vidov sandali za na plaza, okolu 800 den. mislam runners ili rider ne sum sigurna. Kaj Mother Care sto e. Sigurno ima i na drugo mesto, ama ete jas tamu vidov deka imase. user posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Кондури за дете
1.4.2013 12:40:41   
sandriana RR
Бидејки ние купувавме нови патичиња мината недела, во Пеко конкретно, рекоа дека очекуваат нова роба од вторник (02.04), мада имаа по некое бројче останато и од минатата сезона. Имаа прекрасни модели на цицибан.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?