Кондури за дете (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опремаПорака


vesna_kr -> Кондури за дете (26.3.2009 10:26:30)

Какви кондурчиња купувате за Вашето дете?
Еца -> RE: Кондури за дете (26.3.2009 10:55:23)

Па најчесто кеги,а летот и купивме патичиња пума и навистина сум презадоволна.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
mis. -> RE: Кондури за дете (26.3.2009 14:41:20)

Elene od kaj gi kupi tie paticinja puma i po koja cena.Na nas ortopedot vo septemvri ni dade ortopedski konduri od slavej i sega koga otidovme pak ni rece deka nema potreba ama da si kupime za letoto nekoi pomeki sandalcinja.Ima li nekoj idea koi se tie pomeki?Problemot e sto imame visok ris i prethodno pravevme po naracka od fabrikata kegi ama se mnogu tvrdi.
vesna_kr -> RE: Кондури за дете (26.3.2009 15:19:48)

Mis кај одите на ортопед?И нас за Милa ни дадоа ортопедски кондури ама мислам дека сега треба да ја однесеме пак зашто веќе треба да ни даде поголеми.
А кога носевте ортопедски кондури нон стоп ли ги носевте?Оти ние не, а денес воспитачката во градинак ми рече дека треба нон стоп.А ние само во градинка.
А по дома со ортопедски кондури ли одеше?
mis. -> RE: Кондури за дете (26.3.2009 17:35:45)

Koga martin bese pomal pa i prviot preglad na stefan bese kaj Dr. Goran Vidoevski privatno.Odlicen ortopet inemam nikakva kritika za nego.Ako sakas ke ti pratam tel.broj.Na 4 god koga na martin mu bese dijagnosticirani ramni stapala otidovme vo poliklinika Bukurest i tamu mu dadoa ortopedski konduri.Pred dva dena bevme na kontrola i kazaa deka e dobar i nema potreba.Super e vo Bukurest ne se ceka rabotat vo dve smeni ima doktor i doktorka.Sme bile i kaj dvajcata dobri se>Stefan i nego go gledaa na eho kolkcinjata ni zakazaa pravo pregled za sledniot pat super.Ortopedot ni kaza kondurite non stop da gi nosi i zatoa ne odnesov toplinki vo gradinka tuku so konduri bese i vnatre a mu gi brisea na vrata.A doma nosese od onie kozicki kako termo corepcinja sto se.Da ti kazam nisto ne mu oblekov osven ortopedskite ni patiki ni cizmicki nisto i ima rezultat.Adr. vidoevski ni kaza deka na deteto nozeto se formira do 7 god i dotogas samo treba da mu ovozmozime pravilno da se razviva so soodvatni meki konduri i poveke da bide boso.
Pa mila e uste mala za ortopedski da ne i kupuvate anatomski?
Еца -> RE: Кондури за дете (26.3.2009 18:05:45)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Elene od kaj gi kupi tie paticinja puma i po koja cena.

Патичињата ги земавме од продавница на пума во трговски центар, 2400 ден.Сега има две продавници на Пума во трговски и навистина убав избор.
Aleksandra -> RE: Кондури за дете (27.3.2009 10:44:39)

Nie obavezno sekogas kupuvame kondurcinja od Kegi, a patiki obavezno samo ADIDAS od edna sportska prodavnica od TC Biser i ja sum mnogu zadovolna od patikite.
biljanaM -> RE: Кондури за дете (10.5.2009 1:34:48)

Женски да ве прашам нешто, како седе вашето дете, забележав дека на Воислав едната нога кога оди му ,,бега,, на внатре, и мислам дека тоа е резултат од начинот на кој тој седи, незнам како да ви опишам, седи како жаба, т.е. во форма на буквата М, неделава мора да го носам на ортопед за  консултација. 
Julie1 -> RE: Кондури за дете (16.5.2009 16:01:44)

Билјана беше на ортопед. Баш ме интересира каков совет доби?

Мамички сте имале ли проблем со „рамни табани“ на вашите малечки, дали специјални чевлички може да помогнат во овој случај?
niki -> RE: Кондури за дете (16.5.2009 16:26:23)

ИЗВОРНА ПОРАКА: biljanaM

Женски да ве прашам нешто, како седе вашето дете, забележав дека на Воислав едната нога кога оди му ,,бега,, на внатре, и мислам дека тоа е резултат од начинот на кој тој седи, незнам како да ви опишам, седи како жаба, т.е. во форма на буквата М, неделава мора да го носам на ортопед за  консултација. 

Jas prasuvav ortoped za kerka mi bidejki nodjinjata i se vo X forma i mi rekoa deka kaj deca od 2 do 7 godini toa e normalno, no ne smee da im se dozvoluva da sedat vo  t.n. televiziska polozba, a toa e ona sto ti opusuvas, nodjinjata spoeni vo kolencata a stopalata nanazad od dvete strani na gazeto.
Sepak ne e loso da posetite ortoped cim vikas deka samo ednoto nodje mu bega.

mis. -> RE: Кондури за дете (22.5.2009 20:03:20)

На Мартин на контролата кај педијатарот му беше кажано дека има рамни стапала.Ортопедот му даде ортопедски кондури и ги носеше 6 месеци.На Последната контрола во март кажа дека нема потреба.Ние се консултиравме со др.Видоевски кој ни кажа дека до 7 год е нормално децата да имаат рамни стапала бидејќе до догаш тие сеуште се формираат што значи до тогаш треба само да му овозможиме нормално да се развива.Тоа нормално развивање подразбира детето се почесто да оди босо,колку дозволуваат условите,на плажа,на песок.кога мора да е обуено тоа да биде во мека кондура,патика.
Боцко -> RE: Кондури за дете (22.5.2009 21:54:23)

ние одевме кај д-р видоевски. тој се разбира вели дека нема потреба од ортопедски, анатомски и слични кондурчиња.
некако набрзо потоа, на подарок од канада добивме едни лесни и рамни robeez кои таму биле хит. на ги носеше многу, само 2 пати. брзо ги израсна. потоа му купивме кеги, ама некако беа тешки и гломазни и детето од прв ден не ги сакаше. потоа тато успеа од америка да му набави merrell мокасини (дамнешна желба на тато[sm=smiley1.gif], но нека носи детето). тие воопшто не се лизгаат и му даваат особена стабилност и сигурност при одење. потоа ги испробавме сандалите на цицибан, кои се добри, но некако таа фирма ми живее на стара слава. фродо се супер, особено зимските. меки, лесни удобни и не пропуштаат, љубов на прв поглед. потоа набавивме stride rite, најпознат бренд за детски чевли во сад и тие сеуште ни се актуелни. иде време за сандали...
сигурно ќе се запрашате што е ова со америка, но еве ви една вистина: да нарачате кондурчиња од америка и да платите поштарина до македонија уште колку 1 пар, пак е поевтино од цицибан и фродо, за geox и primigi ич муабет да не правиме. merrell е отприлика колку кеги. ете колку не дерат.[sm=hudicek1.gif]
barbikate -> RE: Кондури за дете (23.5.2009 14:28:29)

interesno e ova sto go pisuvash za cevlite, i jas i moeto dete ne sme nesto posebno zadovolni od cevlite koi tuka ni gi nudat, te molam pisi kako stignuvas do cevlite od amerika, na koj nacin[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image], pozdrav
Julie1 -> RE: Кондури за дете (23.5.2009 16:35:32)

Навистина BadBaby може да поставиш неколку линкови од каде ги правиш порачките. И дали е возможна достава до Македонија (знам дека некаде нашето име и воопшто не е присатно и кога порачуваш немаш опција за избор на Македонија).
Боцко -> RE: Кондури за дете во 5 чекори (23.5.2009 16:52:49)

1. Најнапред треба да си го најдете моделот. Тоа најдобро се прави на оргининалните фабрички страници. Тука има упатства како да се земе мерка од стапалото и претворање на броевите. На пример, топло препорачувам:
- www.striderite.com
- www.merrell.com
- www.robeez.com
2. Потоа треба да се најде некоја интернет продавница која испорачува до Македонија. Една можност која ми паѓа на ум е http://www.kidsurplus.com/ или www.buy.com. На Amazon.com, Amazon.co.uk зависи од случај до случај. Но, може да имате и пријатели во САД или Канада на чија адреса би стигнале а потоа тие да ви ги препратат. На Ebay исто така се наоѓа по некој кој праќа во цел свет.
3. Корисна алатка за барање на нанјиска цена е: www.bizrate.com, www.nextag.com, shopping.yahoo.com, shopping.msn.com. Може да се начека и некоја распродажба, попуст или купони за попусти.
4. Подгответе ја картичката и во шопинг! MasterCard на скоро сите банки проаѓа без проблем, како и Diners онаму каде го примаат. Можни се проблеми со Visa на Стопанска Банка.
5. Царина нема да ви наплатат за пар-два. Обично се плаќаат само 75,00 денари царински преглед. Пратките се вредносни и приемот треба да се потврди со потпис, па така кражбите од некој „чесен“ службеник се скоро невозможни.

Ете, доаѓа сезона на сандали...заедно сме посилни

Р.S. Еве ги првите на Стефан: http://www.merrell.com/us/#store/K/K-F/7078Y-8109/


natasha -> RE: Кондури за дете (24.6.2009 12:23:04)

pomognete mi ve molam kade da najdam kondurcinja za LEON 18-19 BR za proooduvanje pa i da go doteram za krstevka,mn mu e malo noceto i site sto gi probavme bea....?
mami -> RE: Кондури за дете (24.6.2009 12:29:07)

имаше во Соравија, продавницата за патики- Lukas нешто, на првиот кат е на крај. таму имаше убавки патичиња..чевлички ако му купиш сега, џабе пари ке трошиш, лето е и нема да ги носи, а патиче ке го земеш малку поголеко и за септември да може да го носи..или сандалки купи му , имаш во Кеги во ГТЦ
mis. -> RE: Кондури за дете (24.6.2009 12:56:30)

имаш убави во беверли на павле се
mamamama -> RE: Кондури за дете (12.8.2009 19:28:16)

zdravo moeto dete ima 2,5god i uste odi na prsti kazete nesto
Еца -> RE: Кондури за дете (12.8.2009 19:33:48)

И кога е во кондурчиња исто така оди? И дали во скоро време бевте на ортопед? Јас колку што имам слушано не треба да се форсира детето да не оди на прсти, колку пшомалку му зборувате така самото ќе престане да оди на прсти.Имам внука која сега е 6 години постојано беше на прсти до кај 4 години, а сега си оди најнормално.
mamamama -> RE: Кондури за дете (13.8.2009 2:49:04)

sekogas e na prsti i vo konduri probavme se koga go potsekam da gi spusti nozete gi spusta akoga ke zaboravi pak odi na prsti odvreme mu se zgrcuvaat muskulite
mamamama -> RE: Кондури за дете (13.8.2009 19:26:10)

imame paticinja puma od peko gi kupivme probavme i so tvrdi konduri nisto ne pomaga
Еца -> RE: Кондури за дете (13.8.2009 20:00:33)

Баш ќе прочепкам, ќе се распрашам и ќе се потрудам да најдам нешто поопширно за одењето на прсти и ќе ти пишам.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Еца -> RE: Кондури за дете (13.8.2009 21:55:06)

Драга мамамама, најдов податок од ортопед кој има кажано вака: "сите деца проодуваат на прсти и до три години сакаат да одат на прсти. Тоа е многу убаво затоа што се зајакнува мускулатурата на листовите која е одговорна за развој на стапалото."
Сепак мој совет како мајка е да закажеш преглед и одите на ортопед.Подобро нека ти го каже ова што јас веќе го напишав, отколку да има некој проблем па да се нервираш зошто не си го однела на преглед.Поздрав и пиши ни што ќе одлучиш!
mamamama -> RE: Кондури за дете (14.8.2009 2:31:36)

elena fala za informacijata istoto mi go kaza i dr.temelkovski no sepak ke odime pak na pregled pa ke vidime sto ke kaze ovojpat i ke pisam pozdrav
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>