|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кондури за дете
1.4.2013 12:43:41   
Calypso
Одлично, баш ќе проверам. Иако во саботата бев излезена, не стигнав да видам и за ова, ама здравје, викендов не ми бега. Фала за информациите девојки user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Кондури за дете
1.4.2013 12:55:25   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Бидејки ние купувавме нови патичиња мината недела, во Пеко конкретно, рекоа дека очекуваат нова роба од вторник (02.04), мада имаа по некое бројче останато и од минатата сезона. Имаа прекрасни модели на цицибан.

Ooo bas treba i jas da i kupuvam na M,sakam od ciciban,za rodendenot neli se spremame valjda ke izbacat ubavi modelcinja...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 11:06:01   
anaana
pred nekoj den bev vo kegi shoes sakav da vidam sto kondurcinja ima. barav da se malku viskocki bidejki sega zaoduvame, prodavackata tamu mi rece deka ne mi se potrebni takvi konduri, i deka spored novite pedijatri ne ni moralo da ima anatomska vloska.
isto taka ne mozevme da se razbereme so nea deka anatomska i ortopedska vloska ne e edna ista rabota.
navistina li novive pedijatri toa go poracuvaat? ili zenava ne znaese sto zboruva. uste vika i jas imam malo dete i taka na posledna kontrlola ni kazaa. deka moze i so obicna ramna vloska
me zamisli i toa mnogu, koj e toj pedijatar

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 11:23:37   
rina13
Decata do 6 godishna vozrast imaat ramni stapala,taka da potrebni im se ramni anatomsski obuvki odkako stabilno kje proodat.Za prooduvanje ima posebni meki paticinja bez gjon koi em kje mu dadat komoditet na stapalceto em i kje go zashtotat deteto od lizganje po podni povrshini.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 11:25:42   
Malecka23
nie vcera bevme kaj vidoeski i bas prasuvav za kondurcinja.Dok mi rece obavezno da bide ili ramna vloskata ili ako im amali pernicinja da bidat mn meki za da moze ubavo da gazi.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 11:52:16   
anaana
znaci nie sme veke zaodeni ne ni trebaat takvi meki. kaj i da e ke pocneme sami da odime :))) sega sme samo so drzenje za edno race kaj i da e valda ke se oslobodi.
i zatoa sakav anatomski nekoj
ama kaj i da odis na doktor se razlicno kazuvaat

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 12:01:09   
rina13
Bash deka ste zaodeni,jas i kupiv meki na 10 meseci,na 11 proode sama so niv,a gi nosese do 13meseci.Potoa kupivme pravi patiki.Sekako postojat ortopedi koj razlicno kazuvaat jas samo prenesuvam sto Vidoevski me sovetuval i jas sum postapila soglasno sovetite.Sekako sekoja majka si odluchuva za svoeto dete.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 12:27:47   
masa
Точно дека има различни совети,но мислам дека пред се зависи од индивидуалните потреби на детето.На пример ние имавме рамни стапала и ни препорачаа исклучиво чевли со влошка и со помош на вежбите кои и не ги правиме баш редовно и тоа што носевме чевли со влошка сега има веќе лак,не е како што треба,но на добар пат сме се надевам.Ако некое детенце има поинаков проблем со стапалцата ќе му дадат сигурно друг совет.Мислам дека тука се забуните на темава.Но ај јас со конкретно прашање.Ако знае некоја мамичка каде да најдеме платнени патичиња или чевличко.До лани купувавме на цицибан но оние платненките со отворчиња што може и во лето да се носат им се само до 24бр,а нас сега ќе ни требаат 27 и треба да се со влошка.Ако има некој информација ќе ме спаси од потрага

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 12:28:28   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

Bash deka ste zaodeni,jas i kupiv meki na 10 meseci,na 11 proode sama so niv,a gi nosese do 13meseci.Potoa kupivme pravi patiki.Sekako postojat ortopedi koj razlicno kazuvaat jas samo prenesuvam sto Vidoevski me sovetuval i jas sum postapila soglasno sovetite.Sekako sekoja majka si odluchuva za svoeto dete.


bas taka istoto i nas ne sovetuvase i ni rece da bidat meki i koga ke proodi a koga ke pocne veke da trca-haha da ne moes da go stignes znaci negde spored kazuvanjeto 2-3 ete 4meseci otkako ke proodi togas ubavi patiki no sepak gjonot ne treba da bide trvd treba da se vitka da ne i pritiska na gluzd i veke kazav za vloskite

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 12:43:07   
anaana
nie na pocetokot koga imase nakaj 8 meseci obicno i stavav od tie corapcinjata so kozicka sto se za da ne se lizga.ama sega veke 14 meseci ke pravi uste malku. odi ubavo samo i e strav da se pusti sama. i nekako ne znam dali uste so takvi meki da odime ili e vreme za nesto anatomsko. e sega i od niv ima nekoj so pomek gjon, nekoj so potvrd. jas gi gledav tie sto se so pomek gjon i polesno sto se vitkaat
ama ova so ramnava vloska malku me zbuni

mozebi ako ni se bebushite na razlicni vozrasti pa razlicni soveti da davaat pedijatrite a nie na forumov se bunime zosto eden vaka drug taka..
jas prv pat slusnav deka za zaodeno dete ne e potrebna anatomska vloska..sto znam moze novive pedijatri ucat nesto novo i drugo

< Поракaта ја уредил anaana -- 24.4.2013 12:45:54 >

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 12:55:03   
Beatris
Анаана не постои такво нешто како 'заодено' дете user posted image Или оди или не оди. Правилото е мека обувка до проодување, откако убаво и стабилно ќе почне само да оди се почнува со нормална анатомска обувка со ѓон и тоа што е можно помалку, само за надвор, а што повеќе босо

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 12:57:54   
Bethany
Anaana, nasite prvi paticinja, koga sin mi proodi bea na Polino, anatomski. I ne bea nesto narocito meki, ama gi iznosa.
Sega za prolet mu zemavme na adidas, imase nekoi so preporaka od nekoj si doktor-ortoped, deka se preporaclivi za deca i tie se meki. Pomeki od na Polino, lesno se svivaat pri odenjeto.

Ako e se vo red so stopalata na tvoeto bebe, jas da sum na tvoeto mesto, pravo bi zemala nekoi takvi paticinja Nike, Adidas, ili pak nesto od Ciciban. I ne bi mnogu mozgala. Ne veruvam deka mozes da pogresis so takvite. Doma deteto sekako ke ti bide vo corapi, za nadvor pravo ovaka nesto. Taka jas bi napravila.

A inaku, tie paticinja za deca, pokvalitetni, mislam site se anatomski. Ne ti trebaat ortopedski, taka da ne mu ja misli mnogu. Ne ti trebaat sigurno tie bebeski sto se za bebinja sto ne odat user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany -- 24.4.2013 13:02:08 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 13:51:25   
Beatris
Бетани сега и ти ги помеша брзините user posted image  Значи разликата е следнава:
За непроодено дете, дете што проодува или тукушто проодело вакви
user posted image
За дете кое веќе убаво и стабилно оди, нормални анатомски патики/кондурчиња
user posted image

Значи муабетот ми е, и двата пара патики се квалитетни и ''марка'' меѓутоа се за различна намена

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 24.4.2013 14:02:33 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 17:00:53   
Bethany
Да, во право си , збунувачки испаѓа што кажав. Битно мене ми е јасно user posted image

Да се појаснам. Кога син ми прооди, ама тој некако стабилно одеше од самиот почеток и јас му земам Полино, со ѓон. И тоа за надвор, ионака внатре беше бос. Моето мислење е што ќе му е патика мека таква бебешка (тие ми изгледат само за украс) за максимално месец дена, бидејќи толку им треба на децата да бидат постабилни во одењето.

А сега има убави патичиња, тие пумини на пример се такви, со потенок ѓон и ептен меки и лесни, па јас би право земала такви за дете кое веќе оди, без разлика за раче или не, ама кое е стабилно на нозе, бидејќи Анаана кажува дека веќе убаво оди, мислам дека не и требат веќе такви со рамна влошка те. тие бебешки што ги викам. user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany -- 24.4.2013 17:16:24 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Кондури за дете
24.4.2013 17:26:32   
Bethany
Уф, си го прочитав постот погоре и се надевам дека пак не закомплицирав со објаснувањето... user posted image

Плус сакам да речам дека во УСА што ми имаат кажувано, ортопедите ништо не предлагат како тука, анатомски, неанатомски, какви сакаш земаш. Тоа од оно што јас знам од луѓето што живеат таму и имат деца на слична возраст.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Кондури за дете
25.4.2013 9:40:28   
Slagjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: masa

Ако знае некоја мамичка каде да најдеме платнени патичиња или чевличко.До лани купувавме на цицибан но оние платненките со отворчиња што може и во лето да се носат им се само до 24бр,а нас сега ќе ни требаат 27 и треба да се со влошка.Ако има некој информација ќе ме спаси од потрага


И ние лани имавме од тие што ги опишуваш од Цицибан бр.24 (Спорт пишува внатре). Има и поголеми бројки само ги немаше до пред неколку дена. Провери пак дали добиле. Во понеделникот купивме исти такви бр.26, ама не од Скопје. Сигурно сега ги има во сите продавници на Пеко.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Кондури за дете
6.6.2013 14:18:35   
Ring
Kade mozam da najdam vakvi plasticni sandalcinja za plaza, a da ne se preterano skapi ?
nemam bas vreme za setanje po prodavnici , pa ako znae nekoj konkretno da mi kaze mnogu ke mi pomogne. user posted image user posted image

user posted image

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Кондури за дете
6.6.2013 14:21:35   
Bethany
Ринг, видов овакви во Рамстор продавницата, тука во Те. ама сигурно има и во Ск. во Рамстор, не беа скапи ич.

И ги видов секаде каде се продаваат Рајдерс влечки и сандали, а и тоа имаш во Рамстор центар, во холот кај MotherCare.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 6.6.2013 14:22:55 >

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Кондури за дете
6.6.2013 14:30:07   
Ring
Fala Bethany, blisku mi e ramstor , ke otidam da vidam....ic ne mi tekna za takvite standovi sto gi ima skoro vo site trgovski centri.

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Кондури за дете
6.6.2013 14:38:13   
anaana
takvi imas vo chicco, sega na saemot za bebe bea 870den (pred toa valda nekoj 1100)
isto imas i vo art shoes - vo beverli sto e. tamu mislam deka bea okolu 500den, ama nislam deka samo beli da ne imase.
i ne sum sigurna ama mislam deka vidov vo vlae vo taa edna prodavnica kade imaat i za deca i za vozrasni konduri. na pocetokot od trgovskiot e koga odis od centar nakaj gjorce (do nea ima prodavnica za igracki). mislam deka ubavo objasniv :))))

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Кондури за дете
6.6.2013 23:08:29   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Kade mozam da najdam vakvi plasticni sandalcinja za plaza, a da ne se preterano skapi ?
nemam bas vreme za setanje po prodavnici , pa ako znae nekoj konkretno da mi kaze mnogu ke mi pomogne. user posted image user posted image

user posted image


Јас во Мат стар видов вакви, не знам во Ск кај има мат стар продавница

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Кондури за дете
18.2.2014 21:05:49   
Felly RR
Ние денес се подновивме со патичиња. Се надевам нема да се врати зимата, како и да е, речиси секаде беа на попуст, а и времево веќе не е за чизми.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Кондури за дете
18.2.2014 23:50:49   
Defne90 RR
и ние од вчера сме со нови патики,М ептен ги бендиса,цело време ги носеше вчера по дома.И јас се надевам дека нема повторно да се вратиме на чизмичките,нешто слушам повторно пад на температурите ама да се надеваме дека барем нема времево да не изненади со снег иако се е можно.Но како и да е со оглед на денешните температури во берово покажуваше 21 степен сигурно дека ќе им биде ептен топло на децата со чизмички.Затоа патичињата на нога и да се истрчаат надвор,додека не фатил некој дожд пак.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 198
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?