|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 15:48:26   
mother 29
ne se slozuvam...ako ostanuvame anonimni taka nema da funkcioniraat nasite druzbi!?i bi bilo golema steta..jas ne sum od sk, i mnogu mi nedostiga ete na primer da sednam na kafe so Enika,prof i Ecka!
voedno odgovoriv i na temata!

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 25.1.2010 15:52:59 >

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 15:51:45   
mother 29
da, tocno e deka sme tuka da si pomogneme i da se raduvame na nasite decinja...no ne ja isklucuvam moznosta  povrzanosta so nekoj posebno da prerasne vo vistinsko prijatelstvo!



(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 15:52:13   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

ne se slozuvam...ako ostanuvame anonimni taka nema da funkcioniraat nasite druzbi!?i bi bilo golema steta..jas ne sum od sk, i mnogu mi nedostiga ete na primer da sednam na kafe


potpis
i ponatamosno druzenje mozebi ova prijatelstvo ke izleze najdobro

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 25.1.2010 15:53:18 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 15:55:46   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

ne se slozuvam...ako ostanuvame anonimni taka nema da funkcioniraat nasite druzbi!?i bi bilo golema steta..jas ne sum od sk, i mnogu mi nedostiga ete na primer da sednam na kafe


potpis
i ponatamosno druzenje mozebi ova prijatelstvo ke izleze najdobro


се согласувам би сакала со сите да имам прилика лично да се запознам и да можам да седнам на едно кафе зашто да неuser posted image мило ми е што знам дека имам пријатели од цела наша земја а и надвор од неа.......


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 15:59:31   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

da, tocno e deka sme tuka da si pomogneme i da se raduvame na nasite decinja...no ne ja isklucuvam moznosta  povrzanosta so nekoj posebno da prerasne vo vistinsko prijatelstvo!





Se slozuvam so tebe mother jas edvaj cekam da dojdam za Skopje i da se zapoznaam so so nekoj od vas.Normalno nemozam so site no so nekoi mozam.Jas sekogas sum otvorena za prijateltvo.
I ubavo e da se povrzame i da staneme prijatelki i privatno da se druzime.
I nemoj da se karate i da si zameruvate.
Ve sakam site.user posted image user posted image user posted image user posted image


Samo kolku za primer jas ovde vo Belgrad ima sklopeno 5 prijatelstva preku srpskata ringeraja i ne se samo od Belgrad tuku i od Novi Sad.
Zato bi sakala i so vas privatno da se zapoznaam i da se druzam.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 16:09:43   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

ne se slozuvam...ako ostanuvame anonimni taka nema da funkcioniraat nasite druzbi!?i bi bilo golema steta..jas ne sum od sk, i mnogu mi nedostiga ete na primer da sednam na kafe so Enika,prof i Ecka!
voedno odgovoriv i na temata!



mother29 многу погрешно ме сфати ... Не мислев и не мислам дека ако останеме анонимни ќе/нема да функционираат нашите дружби во никој случај ... За да не сме анонимни има пп (приватни пораки, skype, facebook, msn), како и за дружење... Мислам дека ќе бидеме поискрени, подоверливи, пореални, поотворени за сите теми ако на РР сме бидеме анонимни, како што кажа мајка 79. Во друг контекст беше коментарот за анонимноста... Секако дека прекрасно е кога ќе се дружиме, ќе се запознаваме меѓу себе, ќе се зближуваме, зад тоа сум 100%.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 16:13:19   
niki
Ваквите теми многу ме нервираат на рингераја од една проста причина што веднаш сите што приватно контактираат ќе испоскокаат во взаемна подршка. И се губи суштината на темата и веднаш испаѓа дека и не требала да се отвори. И целата приказна дека сме едно сложно семејство паѓа во вода. Баш фино се гледа кој на која воденица си ја тера водата. Не дека сум против пријателства и приватни контакти, но едноставно таа јавна подела на кланови и нивно јавно промовирање ми оди на живци. И навистина не ми е јасно зошто имаме толку многу теми со кој ни се допаѓа од рр, кому веруваме, кого сакаме да запознаеме, кој најдобро ова, кој надобро она, а нема ни една тема кој на пример не ни се допаѓа.
Се изнервирав сегаuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 16:13:41   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

da, tocno e deka sme tuka da si pomogneme i da se raduvame na nasite decinja...no ne ja isklucuvam moznosta  povrzanosta so nekoj posebno da prerasne vo vistinsko prijatelstvo!







100% се сложувам со ова, не го оспорувам воопшто. Има начини за дружење и доверба. И јас имам фб и skype од некои РР-ки. Тие варијанти се за интимност и разговор (писмен/усен) во 4 очи.

Кој се изгорел на млекото, ќе дува и на матеницата. Секој има некое искуство, па знае кога да се повлече, кога да оди напред, до која граница ...

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 16:14:52   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Ваквите теми многу ме нервираат на рингераја од една проста причина што веднаш сите што приватно контактираат ќе испоскокаат во взаемна подршка. И се губи суштината на темата и веднаш испаѓа дека и не требала да се отвори. И целата приказна дека сме едно сложно семејство паѓа во вода. Баш фино се гледа кој на која воденица си ја тера водата. Не дека сум против пријателства и приватни контакти, но едноставно таа јавна подела на кланови и нивно јавно промовирање ми оди на живци. И навистина не ми е јасно зошто имаме толку многу теми со кој ни се допаѓа од рр, кому веруваме, кого сакаме да запознаеме, кој најдобро ова, кој надобро она, а нема ни една тема кој на пример не ни се допаѓа.
Се изнервирав сегаuser posted image user posted image user posted image user posted image




Потпис 100% тен !

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 16:15:57   
arh_diz
Niki bez nervoza . Site tie temi gi otvara nekoj od nas a mozes da bides i ti dokolku imas potreba . Toj sto ja otvara temata smeta deka ima potreba da se pisuva na taa tema.Ova e samo druzenje i pomaganje nema potreba od klanovi nervozi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 16:16:14   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka


Мислам дека ќе бидеме поискрени, подоверливи, пореални, поотворени за сите теми ако на РР сме бидеме анонимни, како што кажа мајка 79. Во друг контекст беше коментарот за анонимноста...

Ne ja gledam jas iskrenosta povrzana so anonimnosta.....sto mi lezi na dusa jas go kazuvam bez razlika dali nekoj me znae ili ne!?sakav jas da kazam deka ne menuva nesto kaj mene LICNO ako sum anonimna ili ne!
toa mi bese zborot ,a jas te svativ so ti sakas da kazes!?
ako na nekoj  mu e pokomotno da zbori za osetlivi temi( kako sto stoi vo postot) ,neka mu e!jas nemam nisto protiv......

ova e nadvor od tema,veke

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 25.1.2010 21:48:24 >

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 16:22:16   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Ne ja gledam jas iskrenosta povrzana so anonimnosta.....sto mi lezi na dusa jas go kazuvam bez razlika dali nekoj me znae ili ne!?sakav jas da kazam deka ne menuva nesto kaj mene LICNO ako sum anonimna ili ne!?
toa mi bese zborot ,a jas te svativ so ti sakas da kazes!?
ako na nekoj  mu e pokomotno da zbori za osetlivi temi( kako sto stoi vo postot) ,neka mu e!jas nemam nisto protiv......

ova e nadvor od tema,veke




Со ова:
toa mi bese zborot ,a jas te svativ so ti sakas da kazes!? поточно со ? и ! не се добива јасно мислење дали ме сфати или не. Немам ништо против никого, само си го кажав мислењето (Секој има право на мислење, нели? Барем за тоа е и страната како што знаеме сите...).

Еве ќе ти дадам пример, па ти размисли што и кога е подобро. Кога одговараш на прашања од анкетни листови сеедно ти е дали се бара личен податок (име, презиме) или не? Дали исто би одговорила кога е анонимно или кога не е?

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 16:25:00   
arh_diz
bitolcanka i tuka mozes da se pretstavis kako anonimna nikoj ne te obvrzuva da se pretstavis tocno toa si e tvoe

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 16:36:18   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Niki bez nervoza . Site tie temi gi otvara nekoj od nas a mozes da bides i ti dokolku imas potreba . Toj sto ja otvara temata smeta deka ima potreba da se pisuva na taa tema.Ova e samo druzenje i pomaganje nema potreba od klanovi nervozi


Ма не се нервирам ама морав сето тоа да го напишам, затоа што таков ми е впечатокот по се прочитано.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 16:41:47   
Еца
Драги мои уште пред да дојде рр во Мкедонија, јас бев рингерајка. Ова што го читам сега, одамна го имам веќе прочитано некаде, некогашuser posted image . Нормално е дека секој со некој ќе си најде по некоја допирна точка, исто мислење, став околу одредена работа, едноставно сродна душа. Не мислам дека на ваков начин можат да се создадат кланови. Некој ќе рече како? Затоа што кога зборуваме за првиот чекор, првото запче, првата нова храна, секој го кажува своето мислење и тука веќе си помагаме со совети. Кога кометираме на темите околу забременувањето и како течеле нашите бремености, повторно си помагаме со совети и се надополнуваме една со друга, додека темите кои се едноставно за забава, како и самата тема, немаат никакво значење за нашиот живот. И сеедно ми е дали професорица е блиска со Бебица или мами со Палешка, мене тоа ништо не ми менува, барем не во мојот живот. И зошто тогаш придавате значење на неважни работи. Доколку сте осетиле дека  некој е на ваша бранова должина, сте се зближиле, почнувате да се дружите и надвор од рр и тоа е плус за вас. И не можеме сите исто да размислуваме, затоа бидете поопуштени, отворете ги срцата и не губете ги нервите за ситни нешта. Ве сакам сите и доколку сметам дека ми треба помош, ќе побарам од секоја од вас. А дали ќе ја добијам, тоа е веќе друга тема. Довербата не е нешто кое се добива преку ноќ, па така и темата според мене е чиста хипотетика.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 16:47:46   
betpet
Profesorice ja utna rabotata, prasanjeto ti bese-Od clenovite na RR imam doverba vo-, kako sto jas dobro procitav, aaaaaaa sega veke kazuvas deka ti bilo-Imali li nekoj-
Tuka sme site da se sovetuvame i ucime dokokli ne zaneme za nesto, a toa sto nie ne mozeme da imame pobliski kontakti so nekoi toa e drugo prasanje, ne oti ne mozeme ili ne sakame da postigneme pobliski kontakti, tuku go svativme forumot kako sredba za site majki i deca, a ne samo za odredeni licnosti.


_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Од членовите на РР имам доверба во...
25.1.2010 16:51:11   
Bitolcanka
Се сложувам со се ова Еца. Многу поубави се темите од типот: "Опиши ме", кога секој член кажува мислење (како го доживува другиот пред него или некој друг), или некои други каде се бара мислење, информација, совети, се делат искуства ... отколку тема како оваа. Можеме да научиме толку убави работи едни за други и без нагласување и потенцирање на индивидуи. Поинаку кажано - би било рамноправно (демократски, да се изразам со тој збор) кога би се познавале сите лично, макар што и тоа е јасно. Секој го бира оној сличен на себе. Добро е кога има спротивставени мислења, секоја личност е заслужна за почит.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 42
   Со кој имате контакти и надвор од рр?
25.1.2010 18:55:53   
Еца
По сугестија на одредени членови сметам дека дискусијата може да продолжи, но со променет наслов "Со кој имате контакти и надвор од рр"? Значи се запознаваме на рр и дали продолжуваме да се дружиме и комуницираме, приватно. Еве јас сега можам да кажам дека имам многу пријателки со кои одвреме навреме се допишувам и на скајп и фб,а знам дека бројот на моите пријателки ќе расте секојдневно, како што расте и семејството на рр.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Со кој имате контакти и надвор од рр?
25.1.2010 19:00:24   
Bitolcanka
И јас контактирам со некои РР-ки и надвор од страната и постепено ми се проширува кругот на РР-ки - пријателки user posted image

Колку повеќе пријатели има човек, толку е побогат user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Со кој имате контакти и надвор од рр?
25.1.2010 19:29:01   
Bibi_S
Не знам зошто толку се дебатира околу оваа тема. Мислам дека во суштината на прашањето лежи фактот што РР стана место каде не само што се делат совети и се дикутираат разни теми, туку и место за нови пријателства.  Јас сум прилично понова на РР и баш би сакала да стекнам и нови пријателства, најмногу поради фактот што ете немам пријателка која е бремена или има дете па да разменам совети. А анонимноста на крај крајева е личен избор. Ако некој сака да биде анонимен ок, нека си биде. А секој си има своја граница за анонимност.user posted image


_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 45
   Со кој имате контакти и надвор од рр?
25.1.2010 19:57:40   
talisman
Мислам дека форумов е заразен за повеќето идни мајки, а и за оние кои веќе се, па кога секојдневно се вклуувате и разменувате мислења и искуства за било која тема, тогаш е сосема нормално да се поврзете со некоја Рингерајка и околу истите теми на долго и широко да дискутирате и надвор од овде. Јас сум релативно нова и сега за сега немам контакт со никого надвор од овде, што не значи дека не сакам да имам user posted image Засега ми е доволно кога ќе најдам одговор за многу „маки„ кои ме мачат околу мојата бременост и можам само генерално да им се заблагодарам на сите членки кои се во секое време подготвени да споделат дел од своето искуство и да посоветуваатuser posted image

Што се однесува до анонимноста тоа е се работа на личен избор, на крај на краиштата ова е фамилијарен форум и досега немам прочитано ништо поради што некоја РР-ка не би сакала да биде препознаена.

< Поракaта ја уредил Еца -- 25.1.2010 20:04:40 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Со кој имате контакти и надвор од рр?
25.1.2010 20:14:17   
Bogdancanka
ako se smeta skype i fb imam nekolku prijatelki od rr a koj saka moze da mi pise i na fb ili na skype sekogas sum otvorena za prijatelstva i za druzba.......ubavo napisa Bitolcanka kolku poveke prijateli ima covek,tolku e pobogatuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Bibi_S)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Со кој имате контакти и надвор од рр?
25.1.2010 20:55:20   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka

mother29 многу погрешно ме сфати ... Не мислев и не мислам дека ако останеме анонимни ќе/нема да функционираат нашите дружби во никој случај ...


Ocigledno bitolcanke ti me gresno svati..koga zboruvav vo prethodnite moi postovi za druzba,mislev na rr-druzenjata ili konkretno na poslednoto na koe od opravdani pricini ne mozev da pojdam sk!pa sega jas neznam kkao moze da ostanes anonimen a,a da fukcioniraat tie druzbi!user posted image jas ne znam,moze ti znaes?!

da ti odgovoram na prasanjeto vo vrska so anketniopt list...jas nemam nikkaov problem pozadi nesto za sto cvrsto stojam da go ima moeto ime i prezime,vo sprotiven slucaj nema nisto da poplnuvam....

rr e raznolika po temi ,pa taka da ako ima nekoja skokliva tema  , ne mora da se  postira na nea,dokolku se nema zelba,potreba,se custvuva sram ili ednostavno se nema mislenje!?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bibi_S

А анонимноста на крај крајева е личен избор. Ако некој сака да биде анонимен ок, нека си биде. А секој си има своја граница за анонимност.user posted image


vo vrsaka so anonimnosta  ova vo celost go potpisuvam!

i drugo na gledam jas nikkava diskriminacija vo temata,ednostavno nekoj ako ne e povikan ,ne

ma pravo na lutis!

moe izjasnuvanje vo temata:
so Enika ne pominal den a da ne se citame,se slusame i po tel,so prof,so Eca...so Bogdancanka si parakame guski i angeli na fb!
i voglavno toa e mojata komunikacija nadvor or rr so rr-kite!
a zasto da ne , bi sakala jas i mnogu poveke da kontaktiramuser posted image


(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Со кој имате контакти и надвор од рр?
25.1.2010 21:49:07   
Enika
Јас како личност никогаш во животот не сум имала проблем со комуникативност, напротив се стремам кон што повеке пријателства.На форумот не дојдов за само да читам постови и да пишувам туку и да стекнам пријателки...Мами веке ја знам од факс, со мотхер29 сум во секојдневна комуникација не дај боже ако ја нема на скајп пропаднал денотuser posted image , со Еца, проф...и Анушка кога е онлајн, со повекето стојам добро и би сакала со сите да излезам на кафе( колку е можно тоа).

Делот со кланови па воопшто не ми се свига...ако подржам нечие мислење не значи дека сум дел од тој клан, ако повеке комуницирам со некој и приватно не значи дека секогаш сум на таа страна....барем за мене си зборам!!!
А за која анинимност збориме кога овде на форумот збориме за све и свашта?За секоја тема сме сите отворени( или не баш сите кога сакаме анонимност), збориме за болести, приватни проблеми, бараме поддрчка и помош!!!Ако не бев отворена за мн раб немаше да најдам решение или пак морална поддршка и обратно...немаше другите да знаат што сум поминала и за што можам да им се најдам.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Со кој имате контакти и надвор од рр?
25.1.2010 23:31:50   
Боцко
дечки, мислам да ја спуштиме топката и да и дадеме крилја на позитивната енергија и на љубовта кон дечињата кои не зближуваат сите на тука на рр. немојте ве молам кланови, кој со кого, повеќе-помалку. сите ни сме едно. ако некој се дружи со некого и приватно вон рр тоа е само плус. пријателството денес, она вистинското, е веќе поскапоцено од злато. треба да го чуваме она што го имаме. еве, со мами ни тргна дружбата уште од моментот кога се видовме во парк на напред розово. па беа со лука на роденден кај стефан. тоа си се развива полека. јас би бил среќен да можам со сите вас така. и ќе биде, само трпеливо. треба време, како впрочем и за се друго. но, затоа сме, верувам, сите ние тука.
user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?