|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Испитувања во бременоста
22.10.2009 20:12:55   
Muffin

ИЗВОРНА ПОРАКА: lidijas

Jas ne ispituvav nisto vo ovoj period samo urinokultura bidejki prethodnite brisevi mi bea dobri, ako ti preporaca ginekologot moras da pravis neli?
pa sigurno ke mi rece no se mislam da odbijam, ne gledam pricina po 2 pati da pravam mikrobioloski...m? prethodno bese se uredno, bas se.

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Испитувања во бременоста
22.10.2009 20:16:06   
Malecka55
da da se slagam so Mufin user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Muffin)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Испитувања во бременоста
24.11.2009 9:34:25   
Палешка РР
Следната недела треба да испитувам брисеви и да правам уринокултура. Докторката рече дека се тоа последни редовни испитувања пред породување.
Дали и вие го направивте истото во 35-та недела  драги трудници? user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Malecka55)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Испитувања во бременоста
30.11.2009 22:01:18   
***Lide***
jas imam napraveno samo ispituvanje na brisevi vo mikrobiologija i ispadnaa negativni sto e dobro sega uste da ispitame krv za klamidija i toksoplazma i si vikam dosta e sekoj mesec odime na eho i se e vo red

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Испитувања во бременоста
1.12.2009 18:52:18   
Весна
Да, и јас минатата недела ги правев финалните испитувања: брисеви од вагина, уринокултура и анализа на крв. Вчера ми стигнаа резултатите и се’ е негативно, а крвта ми е онака, релативно добра - како за трудница. user posted image
Најава-утре сме на УЗВ преглед

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Испитувања во бременоста
9.12.2009 10:35:09   
arh_diz
denes mi zemaa krv na бета-HCG . I treba da odam vo Ponedelnik na ginekolog. Zosto beta hcg ako sum bremena. Prviot pat ne mi zemaa krv pa mi malku nejasno

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Испитувања во бременоста
9.12.2009 10:42:18   
profesorica
арх_диз некаде прочитав дека бета ХЦГ е препорачливо после транферот.не сум сигурна дали беше во фаза на жолто тело.види во темата.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Испитувања во бременоста
9.12.2009 16:09:04   
Палешка РР
Денес ми стигнаа резултатите од уринокултура и брис од вагина и цервикс, се е во ред user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Испитувања во бременоста
9.12.2009 16:11:24   
Весна
Јеееееееиј user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image одлично!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Испитувања во бременоста
9.12.2009 17:42:06   
mis.
Палешка спремна си за да го донесеш на свето твоето бебенце.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Испитувања во бременоста
13.1.2010 0:33:46   
alex_mo
  Денес правев редовна контрола на крв и мокраќа.Резултатите супер.Последните 2 месеца хемоглобинот ми беше 103.Пред 20-тина дена почнав да пијам некои шумливи таблети железо+витаминЦ од Зегин 63 ден.-еднаш на ден.И денес хемоголобинот 111-многу се израдував ,баш поради тоа што сум на крај на бременоста,сега ми треба појака крв,а скоро кај сите трудници сега најмногу опаѓа.....Еве кај мене супер,само уште со породувањето да поминам супер.Позз

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Испитувања во бременоста
14.1.2010 22:05:38   
Edna
Здраво девојки
Нова сум на форумов па вака официјално да ве поздравам и да ви се претставам.
Бремена сум 26 недела, термин ми е 25 април и носам девојче...море лавица :)
Ова со испитувањава навистина ме фрустрира затоа што не постои еден патерн, шема која сите би ја следеле. Вака, некој прави 5 испитувања, некој 2, некои трудници сосема различни 7 ... нема крај.
Јас до сега освен двата скрининга во 12 и 20 недела секој месец (па и малку почесто :)) одам на ехо, проверувам крв, урина и правев еден микробиолошки брис во 15 недела. На трансфузиологија правев тест затоа што сум РХ негативна во 16 недела, а сега ме чека истиот во 28 недела.
Не знам кога да правам следен микробиолошки брис. Едната докторка гинеколог ми рече во 36 недела, а некои ми викаат дека може и сега, а во 36 уште еднаш.
Исто така ме фрустрира неусогласеното мислење за примање Рогам инекција. Едниот доктор ми вели нема потреба ако тестот од трансфузиологија е негативен, а другиов ми вика мора, дури и со закон е потврдено. Инаку си одам на 2 доктора, а некогаш и на три затоа што откако забременив тажно констатирав дека во македонското здравство клучно е второто, третото мислење...

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Испитувања во бременоста
14.1.2010 22:08:49   
tereza
Добро ни  дојде Една,баш супер што ни се придружиuser posted image user posted image user posted image сигурно на форумот ќе се пронајдеш себеси и се што те интересира за бременоста user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  

(Одговор на членот Edna)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Испитувања во бременоста
18.1.2010 9:19:03   
gvenda
Zdravo Edna dobredojde na forumot
Sakam da te podrzam za ova tvoevo razmisluvanje vo vrska so pregledite i mene mi se slucuva istoto i jas sum 24 nedela bremena i odam na dva doktora od koi edniot me nema ni prasano koja krvna grupa sum a drugiot me prasa odma i bidejki sum i jas b Rh negativ me prasa i za soprugot i bidejki i toj e negativen faktor mi rece deka nema potreba od drugi testovi nekoi kumsovi pojma nemam i sea neznam so dalje moze rece da se napravi sea kao radi sigurnost i taka kazi mi vo koja nedela ke go pravis ti vtoriot test
Pozdrav pa ke si se konsultirame vaka moze poveke ke si pomogneme user posted image

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Испитувања во бременоста
18.1.2010 10:55:27   
Edna
Првиот го правев во 16 недела, вториов сега ќе го правам во 28 недела. Можеш да си го направиш и ти на трансфузиологија ама мислам дека ти треба упат од матичен гинеколог.
Хаос :)) иако колку што знам јас ако и двајцата сте негативни тогаш нема потреба. Сепак прашај си го гинекологот уште еднаш.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Испитувања во бременоста
23.1.2010 14:19:05   
marina82
me interesira koja e granicata za nuhalniot nabor kaj plodot vo koi vrednosti treba da e. 

(Одговор на членот Edna)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Испитувања во бременоста
23.1.2010 17:57:58   
sunchips
Eve sto najdov:
Vo 11-ta nedela za normalni vrednosti se smetaat do 2.0mm, do 13-ta nedela i 6 dena do 2.8mm.
Ako vrednosta e povisoka, ne mora da znaci za sigurno deka ima problem so plodot. I nekoi zdravi bebinja imaat zgolemeni vrednosti, 9 od 10 bebinja so vrednosti megju 2.5mm i 3.5mm se zdravi.
Nizok rizik e rezultatot kade rizikot e pomal od 1 vo 265 slucaevi, a visok rizik poveke od 1 vo 300. Okolu 1 od 20 zeni se dijagnosticiraat kako visokorizicni vrz osnova na ova merenje.

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Испитувања во бременоста
23.1.2010 20:01:23   
Sandric
Јас сум 16 недела.До сега правев два пати крвна слика и урина и беа релативно добри, брисеви за микробиологија исто така добри и скрининг за даун што ми излезе малку ризичен и се извадив од памет пошо демек препорака за амниоцентеза ми дадоа.После тоа отидов кај Ливринова на клиника (ми ја препорачаа како една од најдобрите за откривање на аномалии кај плод и она ми тврди дека нухалната транслуценција ми била погрешно измерена и дека тоа се случуварелативно често и дека бебето се развива сосоема нормално и нема потреба од амниоцентеза.
Ме смири малку ама пак ми е страв и само си правам филмови некој глупиuser posted image

(Одговор на членот sunchips)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Испитувања во бременоста
23.1.2010 20:04:39   
Палешка РР
Ајде Сандрич само позитивно, немој молим те да размислуваш на ништо лошо. Се ќе биде во ред user posted image
Појди и кај друг доктор ако ти е мисла.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Испитувања во бременоста
23.1.2010 20:08:03   
Sandric
А бе женава ептен ми остави впечаток си ги виде сите елементи на нормален развој на бебе.Измери НТ 1,2 за разлика од оваа другава што ми измери 3мм, носна коска супер развиена со 2,4мм, дуктус венозуз одлично прооден, развиени двете комори и двете предкоморти, нормален сооднос на потколеница и надколеница сите пет прста убаво формирани, жената баш ми се посвети и башка преку позната отидов , па си викам ваљда не сум до толку малерuser posted image
А бев решена за амниоцентеза ама она ме премисли

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Испитувања во бременоста
23.1.2010 20:10:24   
mother 29
sandric, otidi si na uste edno mislenje, dokolku ti e isto so prethodnoto,nemaj gajle..sigurno ne e nisto alarmantno,stom e dobra doktorkata,ama cisto na mir da si!?user posted image

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Испитувања во бременоста
23.1.2010 20:16:08   
biljana16
Snadric i jas mislam deka treba da pojdes kaj uste eden lekar poveke za da ti bide mirna glavata. Ne veruvam deka nesto ne e vo red ama mislam deka taka polesno ke spies. 

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Испитувања во бременоста
23.1.2010 21:01:59   
Sandric
Некој да не знае колку е ехо преглед на 4Д во Систина?

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Испитувања во бременоста
24.1.2010 14:25:16   
marina82
Dali nekoj slusnal za dr. Stojovski od drzavna bolnica? I kazete mi koj e najdobriot strucnjak za otkrivanje na anomalii kaj olodot od drzavna bolnica.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Испитувања во бременоста
24.1.2010 14:27:52   
mother 29
dr.Jane Stojkovski ja pravese carski cimerkata vo soba kaj sto bev vo re-medika...i sto znam ama taa mi kaza deke biula zadovolna!?
inaku specijaliziran za daunov sindrom i rano otkrivanje  na anomalii  so markeri e  dr.Pavle Dimcev..sega e vo sistina

a od drzavna..STOJOVSKI?ne znam


< Поракaта ја уредил mother 29 -- 24.1.2010 14:29:44 >

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?