|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 9:15:14   
happy mommy
Мајка ми го роди брат ми на 40 год и нема направено ни едно од овие испитувања , мислам дека ни на ехо не идеше толку често како ние сега и фала богу се беше ок. Сега ги има овие испитувања а секоја година има и по некое ново, јака им душа на трудниците тогаш кога у 9 месеци ќе треба на еден куп тестови да отидат, а нашиве мајки еднаш на утврдување на бременоста и втор пат на пораѓај :).
И пак се тоа не ми е сигурна зашто има трудници кои иделе на разно разни испитувања и се случува докторите да не приметат аномалија се до самиот пораѓај.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 9:19:10   
mis.
Јас не правев такво испитување ни за едно од моите две деца
Во 12-13 недела се гледаат на ехо вратните набори и носната коска и ако гинекологот забележи нешто што му е барем малку не во ред те праќа на дополнително испитување на крвта за даунов синдром.Барем така работи мојот гинеколог.Се разбира има отстапки ако се работи за повозрасна трудница еве и над30годишна возраст иако се прави и над 35 годишна трудница.Има отстапки и ако во фамилија имаме некој со даунов синдром.Ако е трудницата млада,нема во фамилија никакви малформации,на ехо нема знаци на некои недостатоци докторите не гледаат основа за вакво испитување.Што се однесува до мене вакво испитување треба да се прави на секоја трудница без разлика на годините.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 9:21:29   
profesorica
Мене во 12та недела ми правеа вагинално ехо а потоа само обично тридимензионално и потоа при крај таму во 7, 8 месец незнам точно тие трите брисови што се зимаат и толку.никакви други испитувања.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 9:24:54   
mami
не ми правеле такво испитување- и мојот работи како оној на Мис, ако има некој индикатор за синдромот или коските покажуваат дека нешто не е во ред тогаш предлага екстра испитувања, инаку не..си одев еднаш месечно на ехо и брисеви два пати за 9 месеци и толку

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 9:25:25   
happy mommy
А испитувања на крв и урина дали и вие правевте секој месец? Со првата бременост од 2 месец натаму испитував крв и урина секој месец до крајот на бременоста. Сега имам направено само едно испитување , а следното ми е на поч. на Ноември. 

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 9:28:35   
mami
абе зошто секој месец? јас правев само два пати и толку..ама можеби дека крвариш затоа сака да му е под контрола се

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 9:29:28   
Палешка РР
Да, испитувањата на крв и урина се задолжителни, барем кај мојот гинеколог, јас ги правам секој месец. Инаку правев испитувања  во 10-та недела, Токсоплазмоза, уринокултура и брисеви. Потоа 4Д ехо во 20 недела (мислам нон-стоп ме гледа на 4Д ехо) и друго ништо, иако имам 34 години.
Ако нема никакви индикации мислам дека нема потреба.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 9:32:12   
profesorica
да крв и урина секој месец испитував и редовно ми даваа вагиналетки и увин чај пиев доста и немав инфекции за пороѓајот.бебето многу малку беше прекриено со онаа бела материја.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 9:35:52   
mis.
Исто и јас секој месец прегледував крв и урина.Во 22 недела бев на 4д,секој месец ехо обично брисеви на почетокот и во 33 недела.А вагинално ехо во 8 та недела од бременоста.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 13:06:01   
Viki73
Jas sega vo sabota,vo 21 nedela ke odam na skrining,taka mi kaza doktorot deka e pozelno da se napravi mada jas pravev vo 11 nedela mislam bese za daunov sindrom ama mi rekoa deka uste ova trebalo za da se izmeri ubavo bebenceto,taka da ke go pravam sega na 17.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 13:24:12   
srnicka
Jas kolku ispituvanja napraviv eheee :)
Vaka, 12 nedela PAP, mikro i PRISKA, 21 screening, 24 mikro, 35 mikro i sekoj mesec krv i urina

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 13:33:29   
Viki73
Ne mi e jasno kakvo mikro si pravela i dali e toa neophodno?

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 13:37:31   
mis.
микро е микробиолошки брис и е неопходно на почетокот и некаде при крајот на секоја бременост.

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 13:40:25   
srnicka
Da da, mikro e zemanje bris, mikrobiolosko ispituvanje i preporaclivo e 3 pati vo tek na bremenost (taka e po nekoi knigi) na 12 nedeli odprilika

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 13:51:48   
Viki73
Pa jas pravev papa test,brisevi mi zemaa za bakterii pred dve nedeli,zar pak se pravat do krajot na bremenosta?Papot mi bese dobar,brisevite dobri,imav samo vo mokracata bakterii i vo krvta zelezoto mi e slabo,pa gi piev tie totem i sega pijam eden priroden sok.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 14:46:27   
happy mommy
За бактерии во мокрача препорачуваат и чај од брусница ама не оној во зегин што го има со само 20 % брусница туку оној со 80 %.
Пап- тест и микро правев пред да забременам во Јуни и се беше ок, некаде на почеток на бременоста направив микро пак и се беше ок и тогаш. За понатаму чекам од докторот совет кога ќе биде следно испитување, само не знам колку пати треба да се прави пап во бременост ?

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Испитувања во бременоста
13.10.2009 14:49:49   
srnicka
ednas e dovolno zosto vo pokasna bremenost ne e preporaclivo da se cepka grloto na matkata a brisot za PAP se zema od tamu

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Испитувања во бременоста
14.10.2009 18:06:22   
ananikol
Denes  mi predlozija deka dokolku sakam mozam da napravam aminocenteza.Dali nekoj ima inskustvo so ovaa intervencija.Mislam licno iskustvo....
A vo sreda za prv pat ke si go vidam user posted image  na ultrazvuk pa ke prenesam i ovde kako ke pominime.
Dotogas iznesete gi vasite iskustva so aminocentezata

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Испитувања во бременоста
14.10.2009 18:08:31   
ananikol
Zaboraviv da kazam deka sreda ke gi dobieme rezultatite od krvta i urinata

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Испитувања во бременоста
15.10.2009 10:45:05   
SLADJANA
Jas sum nova na forumov najprvin pozdrav do site inaku redovno pravam analizi na krv i urina i se uredni inaku sum 32 nedela no poslednoto eho pokaza deka bebeto e stranicno postaveno i mnogu se zagriziv,bidejki doktorot kaza deka toa e redok slucaj kaj bebinjata.Me intefesira dali nekoja od vas ima takvo iskustvo ili ima slusnato od nekoj drg.dali moeto bebe e vo opasnost

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Испитувања во бременоста
15.10.2009 15:00:55   
alex_mo
Здраво.Слагана не се секирај ,кај мене синчето цели 8 месеци беше во чудна положба и во ниеден момент не беше свртено како треба.Во втроник бев на контрола - исто,а во среда ноќта прокрварев и се породив за 15 минути,многу лесно,природно и бебето си беше супер.Беше тешко 2900гр,ама се породив во 35 недела или 3 ден во  9 месец.Сега во оваа бременост женскава си е поставена уштеод почетокот како треба,се  надевам и со неа ке биде лесно како со батко и.Утре одиме (сите тројца) да ја видиме малата кукличка....Поззз

(Одговор на членот SLADJANA)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Испитувања во бременоста
21.10.2009 23:48:12   
ananikol
Jas bev denes na vaginalno eho,malku mozese da se vidi zatoa sto sum vo 10 nedela i user posted image  spiese, no rekoa deka e se vo red.Predhodnite analizi na urina i krv bea dobri i denes povtorno dadov krv za ispituvanje na mozni rizici bidejki se resiv prvo da vidam so rezultatite na krvta i slednoto eho (merenje na vratceto i dr)dali se ke bidi vo red i ako nema visok rizik nema da pravam aminocenteza.Iako me predupredija deka ovie rezultati ne se100%sigurni  no spored stepenot na mozniot rizik ke se utvrdi dali e potrebna aminocentezata. Za 20 dena ke mi bidat poznati rezultatite,go molam gospod se da bidi vo red...
Antitelta mi bea nokna mora (Rh- sum) ama testot e negativenuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Испитувања во бременоста
22.10.2009 19:40:41   
Muffin
Napraviv pap, brisevi mikro, prisca, amniocenteza, sekoj mesec krv i urina...mi se smaci vekje..treba li pak da se zema brisevi vo 32-33 nedela?

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Испитувања во бременоста
22.10.2009 19:47:48   
lidijas
Jas ne ispituvav nisto vo ovoj period samo urinokultura bidejki prethodnite brisevi mi bea dobri, ako ti preporaca ginekologot moras da pravis neli?

(Одговор на членот Muffin)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Испитувања во бременоста
22.10.2009 19:52:20   
Malecka55

user posted image

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Ime za moeto bebe
ena@

Ime za moeto bebe?

Darijan (50%)

Aleksej (30%)

Antonij (20%)


Број на сите гласови: 130

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!