|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Испитувања во бременоста
12.2.2010 21:17:32   
Sandric
A dli rutinski se pravat ovie ispituvanja ili ima nekoja indikacija?
Jas treba za Rh faktor da pravam ispituvanja vo 20 nedela , taka mi rekoa, Rh - sum, nekoj da ima iskustvo skoresno so ova?

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Испитувања во бременоста
12.2.2010 21:46:46   
BILE.F
Sandric, конкретно за хемостаза, се испитува доколку најдат некои аномалии кај плацентата!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Испитувања во бременоста
13.2.2010 13:34:33   
arh_diz
hemostaza se pravi ako se zgolemeni d-dimerite odnosno sekogas paralelno se pravi. Moze da se pravi duri i ako ne si bremen.So hemostaza nemoze da se utvrdi dali ima problem  so placentata. Se pravi solor doper i se gleda situacijata so placentata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Испитувања во бременоста
13.2.2010 13:38:27   
BILE.F
Точно! Јас само кажав еден пример, зашто мене ме пратија конкретно, зашто гинекологот виде одделување на плацентата!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Испитувања во бременоста
15.2.2010 10:43:23   
dostickage
Dobro utrouser posted image

Maticniot ginekolog me prati vo 21 nedela da odam na 4D(3D).Znam deka bez provblem se pravi toa vo privatnite kliniki,no megju drugoto mi napisa upat za istoto za vo Drzavna bolnica.
Pa bi Ve zamolila dokolku ima nekoj iskustvo da mi kaze da li vo Drzavna ima 4D ili 3D i koj lekar go preporacuvate?

Fala & pozdravuser posted image

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Испитувања во бременоста
15.2.2010 12:49:00   
Sandric
Go pravat i jas ti ja preporacuvam Livrinova, ekspert za otkrivanje na anomalii kaj plodot

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Испитувања во бременоста
15.2.2010 13:19:52   
dostickage
Thanks Sandric:)

Slucajno da ne znaes kolku se plakja?

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Испитувања во бременоста
15.2.2010 15:31:35   
Sandric
Ne znam

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Испитувања во бременоста
16.2.2010 9:26:51   
arh_diz
Dali brisevite se zadolzitelni vo 12 nedela. Jas barav od ginekologot da mi zeme bris taa mi vika nema potreba mokracata ti e uredna

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Испитувања во бременоста
16.2.2010 9:29:21   
mother 29
ако ти е правено пап во скоро време,не мора да значи дека др. се задолжителни.штом нема бактерии во урината,навистина нема потреба......штом ти рекла така др,уживај си малкуuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Испитувања во бременоста
16.2.2010 10:34:37   
BILE.F
arh-diz, јас последен папа првев во февруари(уредно), и на 12 недела (тоа беше октомври), иако уринарната слика ми беше добра, гинекологот ми зема брисеви, и ми рече дека сега било битно да се види дали има симптоми на кламидија, зашто таа бактерија се јавувала најмногу во бременоста, и си платив 1800ден, зашто бев на приватно тогаш.
Е сега сигурно твојот гинеколог знае најдобро! За секој случај прашај го чисто информативно за кламидија, па види што ќе ти каже! Поздравче!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Испитувања во бременоста
16.2.2010 10:37:18   
arh_diz
ke prasam sigurno no se plasam da ne bide kasno zatoa sto treba da odam vo Mart kaj nejze. Bas me iznanadi koga rece netreba mozebi zatoa sto jas dosega fala mu na gospod ne sum imala problem so klamidija i drugi bakterii.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Испитувања во бременоста
16.2.2010 13:09:37   
biljana16
Arh_diz mene vo celata bremenost nikogas ne mi zemaa brisevi vaginalno. Samo nekade na pocetokot mi napravija nekoku ispituvanja na krvta vo koi ako bilo sto imalo tamu ke se pokazelo. Inaku ni na sredinata na bremenosta ni na krajot nikogas ne mi zemaa brisevi pa se pomina vo najdobar red . Taka da ne se sekiraj samo veruvaj mu na lekarot sto ke ti kaze toj sigurno podobro znae od site nas.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Испитувања во бременоста
16.2.2010 13:17:24   
Annabel
Мене ми земаа во 35-та недела за стрептокока....

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Испитувања во бременоста
18.2.2010 14:00:34   
ripce
Биохемиските параметри на крвта - огледало на здравјето

Од кардиналното откритие на Џејкоб и Монод во почетокот на шеесеттите години за структурата на дезоксирибонуклеинската киселина како главен носител на сите генетски информации воопшто и на севкупната контрола на сите најсуптилни случувања во клетката, а истовремено и со зголемувањето на желбата на човекот да освои дел од вселената, се усовршуваа технологиите што се користат во природните, медицинските, биохемиските истражувања, така што денес со помош на навидум едноставни методи може да се откријат многу ситни детали за функционирањето на живата материја. Практичната примена на тие техники има посебно место во медицинската наука, бидејќи сите заболувања имаат првенствено биохемиска, па функционална и морфолошка манифестација, која доведува до неможност за одвивање на нормалните процеси во живиот организам. Денешните високоспецијализирани техники ни овозможуваат по пократок пат да стигнеме до што поточна дијагноза, одредување и следење на стадиумот на заболувањето и следење на ефектите од терапијата.

Хормоналниот статус

Посебен акцент мора да се стави на следењето на хормоналните регулации што се одговорни за нормално функционирање на месечниот циклус кај жената, од кој зависи нејзината репродуктивна и психофизичка рамнотежа. Тоа го обезбедивме со избор на суптилни техники кои подразбираат учество на строго специфични антитела и антигени, кои во специфични услови на хемиска реакција на две или три места се врзуваат за строго специфични позиции, т.е. хемиски групи кои ја одвојуваат во примарната и квартерната структура бараната молекула од сите останати. Со тоа се одбегнува можноста за "лажно" врзување на некакви артефакти што би придонеле за погрешен резултат, а со тоа и за погрешно толкување и погрешна терапија. Исто така, зачестени се испитувањата на специфични инфективни предизвикувачи на заболувања кај жената и кај нејзиниот партнер, кои, ако ненавремено и неправилно се лекуваат, може да доведат дури и до состојби што резултираат со стерилитет. Од психолошки и социјален аспект, за повеќето луѓе тоа е нерешлив проблем, ако за таа состојба навреме не презеле вистински чекори. Тие испитувања треба да се направат уште при почнување на сексуалните контакти, бидејќи повеќето инфекции се пренесуваат преку половиот чин. Денес кога комуникациите меѓу луѓето се олеснети и растоварени од воспитни, социјални, па дури и религиозни стеги, да не ги спомнуваме Интернет и другите медиумски начини на комуникација, честото менување на партнери е главниот фактор на ризик за пренесување на овие инфекции. Сите се подеднакво опасни за здравјето, со посебен акцент на хепатитите и сидата, од причина што досега не е организирано испитување на сите членови на популацијата, така што голем дел од луѓето всушност не знае дека биле во контакт со вирусот на хепатит и оти ја прележале болест "на нога".

Затоа се препорачува секој да води грижа за своето здравје, на многу едноставен начин: за почеток преку испитување на крвта, а по потреба и со понатамошно лекарско советување.

(Авторката е биохемичака во лабораторијата на Клиниката за гинекологија и акушерство "Мала Богородица" - Скопје)
Извор ДНЕВНИК


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Испитувања во бременоста
18.2.2010 16:06:11   
Sandric
Samo ne mi e jasno zoso vi zimaat PAP vo bremenost? Sto ke pravat ako ima naod?

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Испитувања во бременоста
24.2.2010 21:55:58   
Danica
Mene me interesira dali brisot koj mi go zedoa vo 37 nedela za stroptokoka B ja vklucuva i moznosta za kandida ili ne? Bidejki negativen mi e brisot za streptokoka B, no se cuvstvuvam deka imam nekoj simptom na kandida osnosno nekakov pogolem iscedok ovaa nedela (inaku sega ja pocnuvam 39 nedela). Fala vi odnapred za odgovorot.....

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Испитувања во бременоста
25.2.2010 15:15:02   
Sandric
Mnogu se iznervirav denes!!!!
Si gi zemav rezultatite od D-dimeri i doktorot transfuziolog mi vika dobri ti se rezultatite( megu drugoto imase i eden kup drugi rezultati) i jas si otidov. Koga posle gledaM D-dimeri 1400 a normalno do 500. Tek sum 20 nedela, e kako moze be da mi kaze deka mi se dobri rezultatite !!!!!
Utre sekako treba da odam na ginekolog pa da vidam ona sto ke kaze

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Испитувања во бременоста
25.2.2010 15:22:18   
BILE.F
Sandric, и мене во државна ми кажаа дека резултатите ми се добри, а д-димерите ми беа 790, па гинекологот ми рече сега за сега да пијам Аспирин 100.
Не се нервирај гинекологот ќе ти каже што треба!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Испитувања во бременоста
25.2.2010 15:23:47   
Sandric
Jas ko sto se rasprasav do kaj 1000 za trudnici se tolerira ama pa 1400 ...toj ako gi pogledna eve na!!!

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Испитувања во бременоста
25.2.2010 15:52:23   
Annabel
Sandric, не се нервирај, на сите трудници како им се приближува крајот на бременост им растат д-димерите. Мене околу 34-та недела ми беа 1553, па ништо не примам.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Испитувања во бременоста
25.2.2010 15:54:20   
Sandric
Jas sum tek 20 nedelauser posted image
Aj zdravje utre ke vidam ginekologot sto ke kaze

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Испитувања во бременоста
5.3.2010 18:31:43   
skorpijana
ee a sto se toa d- dimeri
svarno ne znam

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Испитувања во бременоста
5.3.2010 18:47:34   
Annabel
Тие се показатели за постоењето, или пак веројатноста за појава на тромбоза...

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Испитувања во бременоста
19.3.2010 10:38:14   
arh_diz
Jas narednata nedela treba da pravam vtor skrinig malku sum isplasena .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?