|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
7.2.2012 14:15:40   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Прилично често..на секое излегување се враќаме со нова играчка. Мене ми е мерак, а тој се радува. Има купишта играчки дома, со повеќе од половината не ни игра, ама пусти мерак, и мора да му купам нешто. играчка, сликовница, што и да е..

Isti sme i nie.
Nekogas ke mu kupam igracka koga ke stigneme na kasa toj se iznaigrail i ja frlauser posted image .Sega mu se interesni slikovnici da mu citam , nekogas i toj sam ja gleda i citauser posted image po negovo
Inaku gi znae recisi site domasni i divi zivotni

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
7.2.2012 14:24:52   
Pepelaska *
Женски еве неколку идеи за играчки, заштедете си ги парите и уживајте
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
7.2.2012 14:30:00   
Pepelaska *
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

Потребни ви се картони, работи кои не ви требаат и фантазија!

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
7.2.2012 14:32:41   
Pepelaska *
user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
15.2.2012 15:36:55   
Mihaela 2010
Lelee cesto i kupuvame,i se vikame dosta e da si se iznaigra so tie igracki,ajde ni teknalo nova.Pogotovo sega koga e zima i koga retko iskacame nadvor,cesto i kupuvame za da ne i bide dosadno>bas vcera mm i kupil na Toper slikovnica pepelaska od strana so zvuci.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
15.2.2012 16:05:13   
kikicka
Денес купув коцки големи со слики од мики маус пошто кога бевме на гости се радуваше на нив и скоро земав една пчелак што пее од иста причина ,купувам она што сметам дека е убаво,логички за неа и што ке си игра инаку ретко купувам.имаме скоро од се дома user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
15.2.2012 19:56:41   
Snowhite RR
И јас доста често му купувам по нешто, а во последно време повеќе сликовници купувам, зашто мене ми е повеќе мерак за сликовници.
И јас пред една недела му купив таква отстрана со звуци, ама нашата е со животни во фармата

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
7.12.2013 20:52:37   
Mihaela 2010
vo posledno vreme ne tolku cesto,najcesto si kupuvame slikonici,knigicki,boenki,fomasteri,plastelin i slicno a ne klasicni igracki,bidejki mislam deka skoro imame se
e denes vo jambo prepeka za igracka i toa samo edna se dogovorivme bidejki neli dedo mraz ke dojde i ke i doneseuser posted image , pa taka si odbra eden blender,a od baba dobi kolicka kako za vo market pazaruvanje so produkti vnatre...
gi gledav kasite sto se za igranje kasierka i prodavacka najgolemata bese 900 den i imase nekolku opcii toa ke i bide za nova godina i nekoi drugi sitnici i mislam deka ke i se iznaraduva...samo ke prosetami po drugi prodavnici da vidam povenje opcii

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
1.6.2014 19:36:18   
Defne90 RR
Многу често скоро секој ден.И веќе почна тоа на нерви да ми оди.Секој ден собирам скршени играчки и секој ден се додаваат по една или две нови.Јас да се прашувам нема да им купувам играчки туку тие пари кои што се фрлаат за играчки секојдневно ќе се искористат за работи кои што навистина вредат.Јас додуше и не им купувам често,тоа се случува ептен ретко да им купам играчки,ама маж ми бабите и дедовците значи постојано им купуваат.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
2.6.2014 9:57:14   
princessa
Не купувам многу често, меѓутоа она што ќе го купам сакам да е квалитетно и да има сварно намена, не само безвезе пластика. Она што највеќе купуваме во последно време се сликовници и книги. И лего коцките да не ги заборавам, пред некој ден го купивме и третиот пар, сега Н може да си прави со нив многу работи. Е заборавив да кажам дека обожаваме и слагалици, дрвени и картонски. И ние имаме полно играчки, за секој роденеден се добива стриктно само играчки, ретко добиваме облека. тоа само од тетаuser posted image и многу така си стојат. Па дури и малото нејќе играчки, најинтересно му е да си игра со тенџерињата и лажиците на мамаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
2.6.2014 10:23:53   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

Не купувам многу често, меѓутоа она што ќе го купам сакам да е квалитетно и да има сварно намена, не само безвезе пластика. Она што највеќе купуваме во последно време се сликовници и книги. И лего коцките да не ги заборавам, пред некој ден го купивме и третиот пар, сега Н може да си прави со нив многу работи. Е заборавив да кажам дека обожаваме и слагалици, дрвени и картонски. И ние имаме полно играчки, за секој роденеден се добива стриктно само играчки, ретко добиваме облека. тоа само од тетаuser posted image и многу така си стојат. Па дури и малото нејќе играчки, најинтересно му е да си игра со тенџерињата и лажиците на мамаuser posted image user posted image user posted image

ха ха принцеса и ние сме истите во тој поглед.М постојано бара играчки,ама баш и не си игра многу со нив.Тоа е додека да се купат,па после или ќе ги испокрши или така ќе си стојат.Сликовниците му се интересни,ама многу бргу му здосадуваат.А малото уште откога почна да си игра најпрво почна да ми ги вади тенџерињата и лажиците и со нив му е најинтересно.user posted image Тоа уште е мало не бара играчки да му се купуваат,ама кога ќе му донесеме некоја нова играчка веднаш препознава дека е нова и многу и се радува.Приметувам дека тоа некако повеќе ги чува и не ги крши.Додуше и поголемиот почна да се разбира веќе дека не се кршат ама понекогаш ќе му текне и ќе земе некоја да ја размонтира за после да ја поправа.user posted image Голем мајстор е тој.Ама дека често му се купува му се купува.И јас сум многу против тоа.Како што велиш многу поубаво е да се купуваат сликовници и книги,ама некако како да не го влечат многу тие работи.Секако уште е мал де ,дете од 4 години секако дека претпочита да има повеќе играчки него книги.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
2.6.2014 10:33:51   
princessa
Истото се дешава изгледа секаде, џабе не се рекло секое чудо за три дена. Имавме роденден пред еден месец и доби куќа со мебел, леле колку радости беа и на крај само три дена играше со неа. Сега ја чуваме за украс, а тоа е само една од многуте. И највеќе што ме нервира е тоа кога Д ќе земе нешто од играчките што таа не ги игра, право зема да плаче, да се дере и да го тепа. Во последно време е многу насилна со него најверојатно од љубомора.
А мм си е паметен, многу е против купување на играчки на оние непотребните а кога сме во Македонија само глупости ми влечат со дедо и секој ден. Затоа е многу подобро дете да има малку играчки но во денешно време тоа е невозможно. Се што постои за возрасните го има и за малите...тоа во наше време го немаше.
Само од сликовниците и книгите ни нема здосадено, секој ден читаме и таа научи многу приказни сама да раскажува.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
2.6.2014 10:41:57   
Bethany
па гледам барем еднаш месечно да има нешто ново. Не дека гледам точно колку време поминало, ама кога приметам дека му е досадно и дека му се сите играчки здосадени, му купам нешто и тој со таа нова играчка ги заигра и другите стари играчки.

Некогаш е нешто поквалитетно, порачам преку интернет, или преку некого да ми донесе од странство, а некогаш е некоја поефтина играчка. Тој секако не ги крши играчките, ептен ако е некоја ефтина, па со тоа и понеквалитетна, се скрши сама од себе, ама тој со намера не ги крши.

Мада го учам да не се врзува за играчки. Пример ако му се скрши нешто, му кажувам да ја фрли во канта, скршена е. И ја фрла без поговор.
Пред некој ден го заборави на едно место едно количе кое навистина мнооогу го сакаше и секаде го носеше. Мене ми беше многу криво бидејќи знам дека ја сака таа играчка и дека често ја бараше, ама сега кога ја побара, само едноставно без драми и лажење му кажав дека ја изгубил, и дека ја нема веќе и следниот пат да чува нешто што му значи повеќе.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
2.6.2014 11:53:22   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

Истото се дешава изгледа секаде, џабе не се рекло секое чудо за три дена. Имавме роденден пред еден месец и доби куќа со мебел, леле колку радости беа и на крај само три дена играше со неа. Сега ја чуваме за украс, а тоа е само една од многуте. И највеќе што ме нервира е тоа кога Д ќе земе нешто од играчките што таа не ги игра, право зема да плаче, да се дере и да го тепа. Во последно време е многу насилна со него најверојатно од љубомора.
А мм си е паметен, многу е против купување на играчки на оние непотребните а кога сме во Македонија само глупости ми влечат со дедо и секој ден. Затоа е многу подобро дете да има малку играчки но во денешно време тоа е невозможно. Се што постои за возрасните го има и за малите...тоа во наше време го немаше.
Само од сликовниците и книгите ни нема здосадено, секој ден читаме и таа научи многу приказни сама да раскажува.

Принцеса затоа и им здосадуваат играчките и не знаат да ги чуваат затоа што имаат многу и се што ќе им текне веднаш им се купува.Во наше време имаш право,имавме по три четрири играчки се на се и си ги чувавме и знаевме да цениме се а не само играчките.Ама тоа е не се ни децата криви ниту ние.Едноставно такво време дојде и нема што да се прави.Па накрај има право бетани воопшто не е убаво да се врзуваат за играчките и да плачат по нив кога ќе се скршат и кога треба да зминат во ѓубре.Но сепак треба да имаат поим што значи тоа да чуваш и да го цениш она што ти го купуваат другите.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
2.6.2014 22:42:06   
Snowhite RR
И јас претежно сликовници и книги му купувам, а ако купувам играчка гледам пак да биде поучна, нешто што ќе го заигра, или коцки или слагалици или некоја игра, а може да е и нешто за спортување

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 2.6.2014 22:56:41 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
27.5.2015 13:41:48   
vezilka RR
Нам ова веќе ни стана проблем. Мислам дек детево стана опсесивно кон купување на играчки. Ама барем да си игра со нив. Игра најмногу саат, два со новата играчка и толку. Ама затоа на секое излегување од дома бара играчка. Не му земам секогаш, ама тој си бара. Не знам како да кажам, не знам зошто бара да купуваме играчки кога не игра со нив, поентата му е да се купи. Јас не знам веќе што да правам, како да се справам со ова.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
27.5.2015 14:22:36   
deluxe
Jas iskreno sum "skrzava" vo kupuvanjeto igrackiuser posted image Do sega mnogu retko se slucilo da sme izlezeni I da kupime igracka.Pretezno igracki sto imaat im se podarok od babi,dedovci,tetki,vujkovci...I kako I site pogore napisani postovi ,igrackite im se pola iskrseni,pola ne im se interesni.Tokmu zatoa ne frlam pari za plastika koja 1h ke bide igraca,a drugiot cas ke bide ostatok od igrackauser posted image F posledno sto dobi od tatko mi pred nekoja nedela bese ogromen traktor so pedali, za da go vozi kako velosiped.Ovaa igracka mn.ja posakuvase I tatko mi resi da go izraduva...Detevo se izraduva 15min. I tolkuuser posted image Ete go traktorot na sred soba go preskonuvame,ne go interesira vekeuser posted image A da ne zboruvam kolku pari koshta,kolku garderoba ke mu kupev so tie pari ....Jas pobrgu bi kupila alishta ili hrana za decava,otkolku igrackiuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
27.5.2015 23:40:04   
lukajana RR
Е јас купувам играчки многу user posted image ,порано Л ги кршеше а сега ги чува ,ако ни се најават гости со деца одма ги собира убавите да не му ги искршат ама многу не игра со нив туку само му е битно да купи и да има.
Ама затоа тука е мм да пресече ако се претера user posted image


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
28.5.2015 1:09:56   
Gari68
И Теодора постојано бара нови играчки а ретко ги игра.И се така има периоди кога сака нешто,еден период само топки сакаше да и купуваме кога и да излезиме таа “сакам топка“.Потоа се купуваа Дора,па принцези а сега одкако го изгледаа со мајка и Фрозен се сака од нив.Најсвежа и е една играчка која си ја виде на Јутуб и ми вика тато сакам оваква играчка што лета,и ај тато одма ја бара на интернет и за среќа кај тој Али-кинезот се има па пред еден ден стигна и сега ја чуваме за роденденот кој е следи за една недела.Еве ја играчката:
https://www.youtube.com/watch?v=pjGnfyQK7Lg
user posted image

< Поракaта ја уредил Gari68 -- 28.5.2015 1:15:51 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
21.11.2015 12:27:28   
marchi
moram da se vklucam na temava,jas kako mala imav mnogu igracki i si gi cuvav,sega isto kupuvam i si gi cuvam ako se zboruva za mene. user posted image ne kupuvame cesto zasto seuste e mal i znam ke gi iskrsi ke gi zametka.... zgora na toa ni prakja bratuced mi odvreme navreme igracki od negovoto dete taka da imame,a i sekako ne igra osven so kocki i kolicinja.pozdravite igracinja mu gi cuvam za koga ke podporasne a jas mu kupuvam onaka kolku da smeni ili nesto vo soglasnost so vozrasta za demek razvuvanje na motorikata za ucenje boi formi....

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
23.1.2016 15:44:55   
mommy_angels RR
Еве вака,јас на моето ѕверче user posted image му купувам пречесто играчки,ама јадна јас што да правам,тргнувам да си купам нешто за мене,а секогаш завршувам во детскиот дел и си идам дома или со облека за ќерка ми или играчка.Искрено не знае многу да ги чува и на секоја скршена ми вика,ништо друга ќе си купиме.Ова е грешка моја и се трудам да ја поправам,за да научи дека парите не растат на дрво

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
23.1.2016 17:27:56   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Искрено не знае многу да ги чува и на секоја скршена ми вика,ништо друга ќе си купиме.Ова е грешка моја и се трудам да ја поправам,за да научи дека парите не растат на дрво

kaj nas koga ke skrsi nekoja igracka vika e sega ke si nemam. vsusnost ne e mnogu po igranjeto so igracki se nesto so lonci so tendzerinja so cistenje so metenje igra....maska domakinka imam user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
24.1.2016 16:57:44   
Палешка РР
Моево ѕверче исто почна да претерува со барање за купување играчки, што ќе виде сака да е негово. Ама што вели мами_енџелс, мора да се научат дека парите не растат на дрво и дека не може на секое влегување во маркет играчка да се купува.
Инаку не сум многу мерак по купување играчки, сега е поголема и подобро боенка, сликовница, некоја едукативна игра...

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Колку често им купувате играчки на своите...
28.1.2016 13:59:49   
Estera
Моите имаат играчки не дека немат, ама најмногу им ги купуваме за роденден и за Божик. инаку вака не баш многу, а и кога одиме во Америка баба им и дедо им им купуваат играчки и ние си ги донасаме од таму. Инаку не бараат да им купувам играчки, си играат со то што имаме дома. Најмногу сакат коцки но тие што се помалите. На големото му купивме Стар Ворс лего и во еден ден ги направи, и игра со нив, фантазија има ко да го гледал филмот, а нее. инаку добро се грижат за играчките сите три.
Обично им купувам боенки, сакаат да бојат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 49
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?