|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: сексот после породување
8.10.2009 15:44:53   
mami
ке биде..па полека мамички..хормоните сеуште ви лудуваат по телото и секако дека неможе се да си дојде на свое место од одма...на некои им треба повеке на некои помалку време, вие само опуштете се, не се присилувајте на ништои тоа само ке си дојдеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: сексот после породување
8.10.2009 21:53:04   
Весна
Баш пред некој ден разговарав со мм на оваа тема. Си претпоставувавме кога би можеле пак да се сакаме user posted image  а ни е забранет секс од самиот почеток, а пусто мака ми е да го гледам како лиги му течат по мене, ми се радува на поголемките гради, а греота не му давам ни да ме допре зашто не ми е баш пријатно чувството. А башка ќе си пукнаме од мака што не можаме ни да се гушнаме онака јаааако, уф ми иде да го згмечнам, па барем тоа да можев ама ете од мешљакот ни тоа не можеме.
Еве сега знам повеќе околу ова па ќе сум спремна на се’, а и него ќе го подготвам за можните реакции по породувањето.
user posted image  за темава!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: сексот после породување
12.11.2009 9:00:48   
profesorica
Одличен, дури и подобар од претходно-немав никакви проблеми, одма после 40 дена почнавмеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: сексот после породување
12.11.2009 9:04:22   
mis.
Исто и ние на 40 дена.Немав никакви проблеми.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: сексот после породување
12.11.2009 9:08:12   
profesorica
Ние дури претходно имавме орален секс не можевме да издржиме user posted image user posted image user posted image но штом бев на преглед 40 дена по пороѓајот, си ја прашав гинекологот и ми одобри па јурииииш накај дома.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: сексот после породување
12.11.2009 9:09:08   
mami
ние чекавме скоро 3 месеци зошо прво ме болеше многу епизиотомијата (која се уште ме боли) а после ми беше страв па неможев да се опуштам, ама затоа после, ммммм....

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: сексот после породување
12.11.2009 9:12:49   
Mammy
Јас се породив со царски рез, и еве после три месеци мене сексуалниот однос ми е болен. Како да имам некој чеп. Планирам да одам на гинеколог. Сте имале ли некое вакво искуство?

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: сексот после породување
8.1.2010 10:42:01   
mis.
Кога е дозволен сексот после породување?
Ова прашање најдобро е сами да си го одговорите. Кај секоја жена породувањето различно поминало. Кај некои раната веднаш зараснува и побрзо се спремни пак да уживаат. Ако не чувствувате болка, немате видливи рани можете да почнете со акција по две недели. Лекарите велат дека е најдобро да се почне по 6 недели, но нема зошто да чекате ако се е во ред со вас. Првиот секс ќе ви биде поинаков од претходно. Тука влијание имаат вашите измешани чувства. Иако треба да водите љубов со вашиот сопруг, сепак може да имате блага трема и страв. За да се отпуштите разговарајте со него. Побарајте поддршка и разбирање. И на двајцата ќе ви биде полесно. Проблем може да се јави како резултат на сувост на вагината, под дејство на хормоните. Тоа ни најмалку не значи дека веќе не сте толку способна за секс или дека немате желба како порано. За почеток помогнете си со лубрикант ,најдобро на база на вода, додека хормоните да се вратат на место. При породувањето учествуваат истите мускули како и за време на сексот. Што значи дека првите неколку пати може да почувствувате болка во матката. Мускулите на матката и на карлицата се разлабавени, затоа помогнете си со вежби за нивно затегнување. Дали сексот ќе ви биде полош, зависи само од вас. А, зошто да не биде подобар? Многу жени се плашат дека причината за тоа е поради нивната проширена вагина, сепак тука излегло цело бебе. Ниту еден маж не се пожалил дека има лош секс поради проширена вагина. Факт, секоја вагина за релативно кратко време се стеснува.


(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: сексот после породување
8.1.2010 15:40:06   
Палешка РР
Бидејќи поминав без епизиотомија се надевам дека за кратко време ќе запловам во сексуалните води user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: сексот после породување
8.1.2010 15:41:47   
profesorica
веднаш по 40 дена, и немав никакви проблемиuser posted image user posted image user posted image

им пожелувам на сите тазе мамички да се опуштат и уживаатuser posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 8.1.2010 15:42:23 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: сексот после породување
9.1.2010 8:53:58   
HristinAntonio
ufff jas cekav skoro cel mesec posle 40...mi bese strav:)

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: сексот после породување
23.2.2010 12:42:58   
ikipp
jas ne bev secena,ama mi e bolen seksot nemozam,mi se cini me bili tamu dolu nekade,i se stegam,i normalno ne e ubavo,a i nemam zelba nekako,si vikam ke pomineuser posted image

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: сексот после породување
23.2.2010 12:44:22   
Adrijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: HristinAntonio

ufff jas cekav skoro cel mesec posle 40...mi bese strav:)


isto i jas, ama posle vidov deka nemalo potreba od stravuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: сексот после породување
23.2.2010 15:37:46   
Leonida
Леле, па вие кога успевате??? Јас секој ден викам ај денес и никако да бидне. Еве веке два месеци поминаа и не можам да најдам време. По цел ден сум со Илона и не можам ништо друго освен неа да правам. Ептен малку спие преку ден (заспива па се буди максимум за пола саат), а навечер до 2-3 саат се успиваме и тоа едвај, па после пред мене гледам само кревет за да спијам.
Кога успевате вие? Ние во иста соба сме и тоа она не спие цврсто па камо ли уште да ја разбудиме, и ете ти пак успивање уште саат времеuser posted image
А маж ми само ми префрла на шала, знам дека до сега требаше но не гледам кога и какоuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: сексот после породување
23.2.2010 15:47:39   
ivaelena
I nie isto, kako sto citam kaj poveketo na forumov, imavme posle 40 dena.
I beshe ok! 

_____________________________

Животот е она што ни се случува, додека ние кроиме планови.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: сексот после породување
1.3.2010 1:22:31   
franc09
Aj da ve prasam dali nekoj ima problem kako mojot .Veke sum porodena dva ipol meseci i iskreno imam pregolem strav od seks.Koga bev na kontrola na 6 nedeli lekarot mi kaza deka imam malo spustane na matka rece deka kao ne e mnogu strasno ama jas iskreno se plasam i od seks nisto .Pisete mi ako imate vakov slicen problem i kako se spravuvate so nego.

_____________________________

Marijana Trpkovska

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: сексот после породување
1.3.2010 8:11:09   
profesorica
франц 09 кога на 40 дена отидов на прв преглед на гинеколог после пороѓајот, ми рекоа дека имам мало задебелување на матката и дека не е ништо страшно и најверојатно само ќе се повлече, но сепак си прашав за сексуалните односи и ми рекоа дека можам без проблем.првиот пат бев стегната и малку осеќав непријатно но веќе од вториот пат се беше во ред.

најубаво да си прашаш-немој да се срамиш и само напредuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот franc09)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: сексот после породување
13.4.2010 18:39:05   
Martins mom
го направивме тоа после 6 недели и чувството беше како прв пат да водам љубов со ммuser posted image имав голема епизотомија и ми беше мнооогу страв, ама после прегледот и разговорот со гинекологот дефинитивно се опуштивuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: сексот после породување
14.4.2010 10:00:59   
ikipp
a mene me boli,iako ne sum secena,custvuvam bolka,i po 4ipol meseci eve,i ne e prijatno ic.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: сексот после породување
14.4.2010 10:28:03   
matushka
Jas imav lesen poragjaj bez secenje, i imav seks samo 20 dena posle poroduvanje.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: сексот после породување
14.4.2010 10:42:10   
majka 79
bidejki imav golema epizotomija duri posle tri meseci probav ama nebese toa toa imav bolki.
no veke po sestiot mesec bese se ok, a i zelbata celosno mi se vrati sto nebese slucaj prvite meseci.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: сексот после породување
15.5.2010 0:25:14   
Rossana
nie pocnavme od pred nekolku dena, gi citav site vasi postovi, po sto pati gi prelistiv ama mi bese strav, mi trebase vreme da se opustam, i seuste ne se cuvstvuvam potpolno opusteno, no nesakam veke da go macam mm, se nadevam deka toa ke se sredi so tek na vremeuser posted image

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: сексот после породување
15.5.2010 0:25:41   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: ikipp

a mene me boli,iako ne sum secena,custvuvam bolka,i po 4ipol meseci eve,i ne e prijatno ic.


i na mene

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: сексот после породување
15.5.2010 0:26:32   
jovanka
user posted image otpusti se i uzivaj!!!

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: сексот после породување
26.6.2010 17:11:33   
ananikol
Na temata seks vo bremenosta dodeka bev bremena pisuvav;
so e toa seks??
sega ke se prefrlam tuka user posted image user posted image user posted image
Sala nastrana eve pominaja 6 nedeli ama mislam deka se uste e rano.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?