|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 11 [12] 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.5.2012 10:44:56   
Dimana
Imam nekoi nejasnotii so ovie kazni pa koj znae neka mi kaze ,vo brak sum 10 meseci vo Septemvri imav samo eden izlez do Grcija bez promenet pasos ,sega sakam da izvadam nov e sega dali vo sistemot ke im se pojavi deka sum izlegla od drzavava bidejki nemam nikakov pecat na pasosot koga bev vo grcija ni od nasa ni od grcka strana ,sto da im kazam ako me prasaat nemam pojma dali da lazam ili ke si proverat kako i da e.
Pasosotg mi istekuva 2013 ama me faka strav da ne e kasno do togas iako nema sansi da pativam bidejki i taka za dva meseci ke se porodam e glava me boli so ovie dokumenti ,da napomenam za vozacka promena na prezime cekam mesec dena im vikam deka trudna sum dajte termin porano nema vrska samo po brza postapka ako sakam se za pari majkata nivna .

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.5.2012 10:50:43   
Luci
Димана во компјутер те имаат секако дека си ја напуштила државата, без разлика дали имаш печат или не. Ако те пратат на 9-ти ќе те видат трудна па може ќе имаат у обзир да не те казнуваат а може и нема user posted image Бркни и некоја појака врска за сваки случај зашто вистина прогледуваат на прсти

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.5.2012 11:08:57   
mama_sk
Dimana jas bev potpolno ist slucaj kako tebe, izlegov samo ednas do Grcija so star pasos ama pecat ne mi stavija ni na mak ni na gr granica. Koga me prasaa vo mtv na 9ti kat dali sum bila nekade posle svadbata jas rekov ne, nemam pecat vo pasosot user posted image Ne proverija vo sistem, go gledaa samo stariot pasos dali ima pecati. Isto i jas otidov user posted image i ne znam dali poradi toa ne gledaa vo sistem ili takva im e procedurata za site .... Vo sekoj slucaj, se spasiv od kazna user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.5.2012 11:26:35   
Dimana
Ke probam i jas taka ako ne me izdade facava moja mutava ,panika da ne me fati samouser posted image

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.5.2012 11:28:30   
Kockicka
Jas vcera si go zemav pasosot pominav bez kazna a za Grcija imav odeno so star pasos najmalko pet patiuser posted image

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.5.2012 11:30:23   
Dimana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kockicka

Jas vcera si go zemav pasosot pominav bez kazna a za Grcija imav odeno so star pasos najmalko pet patiuser posted image

Imase vrski ili ic ne ni proverija vo sistemot ?

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.5.2012 11:36:17   
tedicka
За колку дена ти излезе пасшот. И мене ме пустија без казна пошто имав патувано само за Грција ама уште не ми стигнала порака за земање


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dimana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kockicka

Jas vcera si go zemav pasosot pominav bez kazna a za Grcija imav odeno so star pasos najmalko pet patiuser posted image

Imase vrski ili ic ne ni proverija vo sistemot ?


(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.5.2012 11:52:56   
mama_sk
Tedicka mozes on-line da si proveris dali ti e gotov pasosot, moderna zemja sme nema sto user posted image
Eve ti link, samo pisuvas maticen broj i vid na dokumwnt i ke si vidis dali ti e gotov pasosot user posted image
http://www.mvr.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabid=357

(Одговор на членот tedicka)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.5.2012 12:15:25   
tedicka
tuu ama sme sofisticirani user posted image

Inace ne mi naoga nisto niti gotov niti ne gotov

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.5.2012 12:39:16   
mama_sk
Mene mi pokaza tocno, deka mi e gotov. Stom ne ti go pronasol vo sistem verojatno seuste e vo izrabotka user posted image

(Одговор на членот tedicka)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
6.6.2012 18:31:16   
Kokiceto
Мамички помооош!!! Има ли некоја од вас со најтазе информација за казниве???

Штотуку се вратив од МВР,и мене ми рекоа во вторник или четврток на разговор кај инспекторите user posted image user posted image user posted image

А што е најстрашно, си извадив нов пасош пред да ми биде новата лична карта готова-на телефон ми рекоа дека може и со старата да си извадам (иако напоменав дека имам сменето презиме) user posted image

Кажувајте ако имате нови информации...

Се надевам дека лесно ке поминам (си се тешам само) user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
7.6.2012 12:35:12   
Ikana
Јас си го земав пасошот и имав огромна среќа, што немав ниеден излез па си поминав без казна!!!!

(Одговор на членот Kokiceto)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
7.6.2012 16:35:19   
Kockicka
Izvinete sto docnam so odgovorot jas sum od Gevgelija i kaj nas ne proveruvaa nisto vo sistem samo te prasuvaat a jas si odgovoriv tocno ( imam okolu 5-6 pati ja pominato granicata do Grcija )i pasosot mi bese gottov za 10 dena

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
7.6.2012 20:09:13   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk
Eve ti link, samo pisuvas maticen broj i vid na dokumwnt i ke si vidis dali ti e gotov pasosot user posted image
http://www.mvr.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabid=357

Чудно овој линк кај мене не покажува точно. Имам поднесено за лична карта пред повеќе од 2 недели тука ми кажува дека не се пронајдени такви податоциuser posted image и не ми е јасно зошто морам лично да ја подигнам/ во никој случај неможе некој друг да ја земе дури ни со полномошно. Мислам свашта за една лична карта треба пак да се оди во македонија.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
12.6.2012 11:31:58   
Kokiceto
Еве ме да брифирам user posted image

Бев во МВР и се изначекав бидејки имаше ненормална гужва..

Нејсе,влегов,го дадов ливчето на службеникот и чекав..... Ме праша дали сум патувала,а јас 2 пати имав излез и си му кажав како што си е.

Ме најде конечно во некој список и ми вика -Во ред е оди си....

Што е во ред-прашувам а тој се смее user posted image user posted image user posted image

Ке те известат по СМС кога ке ти биде готов пасошот-има повеке од 1 година откако си патувала а тоа не е казниво!!!!

Значи мамички,имало во мегувреме нов закон донесен-ако поминала 1 година од последното патување,поминуваш без последици user posted image user posted image user posted image

А јас отидов спремна да слушнам казна user posted image user posted image user posted image


Убав ден ви посакувам user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
27.6.2012 21:15:27   
bubickata
Luci - sto se sluci so tebe - ti se javija li voopsto da se vidis so inspektori i da odis vo lisice? Ili pravo da si go zemes pasos bese?
Cisto da znam mene sto me cekauser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci


ИЗВОРНА ПОРАКА: tedicka

za kolku vreme se resavaat toa kaznite za koristenje na star pasos? imam uplateno za odmor od 10-ti juni ama ne sum vo sk do 27-mi maj, pa me interesira dali za 2 nedeli ako zakazam ke bide pasosot...user posted image kolku i da treba da se plati user posted image

Ако вадиш пасош под итна постапка ќе ти биде готов за ден-два
Јас инаку поднесов за пасош во четвртокот, ме сликнаа, не ме пратија горе на 9-ти нити па до сега ми се јавиле да одам таму или во Лисиче. Ваљда ќе пројдам без казна, ама па дур не го земам ништо не ми е сигурноuser posted image


(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
28.6.2012 8:21:13   
Luci
Јас поминав без казна, не ме ни пратија ни на 9-ти ни во Лисиче нигде....Ама бев со врски искрено кажано

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот bubickata)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
28.6.2012 8:38:40   
temjana
Е јас немаше шанси да поминам неказнето и тоа не со врски кабли имав, ама 6 пати патувано во рок од година ипол некако не можеа да ми ги простат, притоа грција воопшто не ја земаат во предвид бидејки нема печат во пасош user posted image Но сепак како смо се надали добро смо се провели па поминав со 40 евра казна, и еве сега чекам да си го соберам пасошот демек за една недела треба да е готов ама да видам да не верувам, речиси помина неделата...user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
1.7.2012 18:38:53   
lindicka
АЈ ве молам да ми каже некој подетално дали важи она ако има една година од последното патување не се плаќа казна при издавање на нов пасош??!!Имам патување во август и септември, па ако е така ќе почекам уште 2 недели за да вадам нов пасошuser posted image барав низ интернет ама не можев д аго најдам законот, плис ако може некој да ми прати линк од законот. Фалаuser posted image user posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
1.7.2012 20:26:57   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

АЈ ве молам да ми каже некој подетално дали важи она ако има една година од последното патување не се плаќа казна при издавање на нов пасош??!!Имам патување во август и септември, па ако е така ќе почекам уште 2 недели за да вадам нов пасошuser posted image барав низ интернет ама не можев д аго најдам законот, плис ако може некој да ми прати линк од законот. Фалаuser posted image user posted image

Ако имаш врски ќе ти важи, инаку незнам кој ја пласираше оваа информација ама за жал не е точнаuser posted image Ако имаш патувано за Грција не се грижи немаш проблеми, но за било кое друго место user posted image

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
1.7.2012 21:55:13   
Kokiceto
Temjana, jas ja plasirav informacijata-procitaj go pogore mojot post. Samo prenesov toa sto mi bese kazano od inspektorite,toa e se. Ako me izlazale (a kazna ne plativ i vrski nemav) togas i jas ve izlazav site...

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.7.2012 9:16:03   
temjana
Супер ако е така, јас пред неполни 2 недели поднесував документи и си платив казна а имаше поминато и повеќе од година дена од моето патување. Работата е овде што не те казнуваат заради тоа кога си патувал или колку си патувал туку поради тоа што си патувал со несменето презиме кое е казниво со закон. Законот вели во рок од 30 дена доколку не си го промениш презимето а патуваш тогаш правиш прекршок кој што е казнив според законот. И пред мене имаше едни што се земале пред 3 години и патувале и нормално дека ги казнија. Е сега не велам дека нема луѓе што не се извадиле, ваљда и од добрата воља на службениците зависи, и од среќата што си ја имаш... но во секој случај законот вели дека дека му следува казна на секој што го прекршил.

(Одговор на членот Kokiceto)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.7.2012 14:15:22   
lindicka
Фала на информација,user posted image , последното патување ми е во јули минатата година ама не во Грција, туку во друга европска земја, па затоа изгледа ќе си платам казна, ама сепак ќе ја пробам и финтата повеќе од една годинаuser posted image , па да видиме како ќе се извлечам. Не ми се верува дека од казни се полни буџетот. А тогаш фино лепо си прашав, ми рекоа-ако ти е биометриски немај гајле! И тоа од вработен таму. А јас го извадив пред свадбата и не се замарав цело ова време се додека не прочитав за овој закон и тоа овде прво.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
5.7.2012 11:34:14   
vezilka RR
Лелееее се катастрофа жими се, не ги можам веќе. Се сликавме за возачка пред еден месец и нема ни ал ни абер да се јават да си ги земеме. И ѕвонам прееска имртва ладна ми вика, ааа немавме пластики, ќе бидат скоро user posted image . КАко бе може да им снема палстики? Набавувач имаат ли? user posted image user posted image

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
26.9.2012 15:30:23   
temjanuska75
Неколку дена вртам да закажам за возачка и неможам да добијам, се зафатено покажува.
Се нервирам, уште неколку дена и од 1 Октомври ке казнуваат ако немаш закажано.
Дали некој од вас деновиве закажал телефонски за возачка дозвола?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 11 [12] 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 11 [12] 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?