|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дискриминација
11.12.2009 11:46:58   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

..проблемот е во тоа што ние често пати и не сме свесни за дискриминацијата што ја правиме, а тоа се случува зарди тоа што некои стереотипи се толку вкоренети во нашата култура, што ние и не ги перцепираме како стреотипи, туку како апсолутни вистини..на пример ќе ги спомнам Ромите, оти дискриминацијата кај нив е најочигледна..па луѓе јас и до ден денес слушам реченици од типот „ќе те дадам на циганот ако си лош"..и тоа дете што тоа го слуша можете да замислите какво мислење ќе има за Ромите..не знам дали ќе ми верувате, ама во основно имавме едно ромче кое седеше со мене, јас во прва клупа оти ниска, а тој висок за во последна, ама мораше со мене да седи оти другите родители доаѓаа во шкило и и викаа на учителката дека не дозволуваа нивното дете да седи со „циганче", смрдело..па побогу, секој небањат човек мириса.. вицовите за плавуши, евреи и сл. да не ги ни спомнувам колку ги сметаме за нормални..



потпис...


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Дискриминација
11.12.2009 11:47:20   
Anushka
user posted image user posted image user posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

..проблемот е во тоа што ние често пати и не сме свесни за дискриминацијата што ја правиме, а тоа се случува зарди тоа што некои стереотипи се толку вкоренети во нашата култура, што ние и не ги перцепираме како стреотипи, туку како апсолутни вистини..на пример ќе ги спомнам Ромите, оти дискриминацијата кај нив е најочигледна..па луѓе јас и до ден денес слушам реченици од типот „ќе те дадам на циганот ако си лош"..и тоа дете што тоа го слуша можете да замислите какво мислење ќе има за Ромите..не знам дали ќе ми верувате, ама во основно имавме едно ромче кое седеше со мене, јас во прва клупа оти ниска, а тој висок за во последна, ама мораше со мене да седи оти другите родители доаѓаа во шкило и и викаа на учителката дека не дозволуваа нивното дете да седи со „циганче", смрдело..па побогу, секој небањат човек мириса.. вицовите за плавуши, евреи и сл. да не ги ни спомнувам колку ги сметаме за нормални..

потпишувам сто пати!
Не сме свесни колку стереотипите ни го управуваат ставот во животот. Тука сите декларативно не сме за дискриминација, но во пракса... На пр.: (ова се` и јас сум го правела стопати)
- на врата ѕвони некој Циган, проси (а можеби и не е Ром, ама штом проси...)
- да, да он е Албанец, ама мноооогу фин човек (демек, ако е Албанец, за нас Македонците, мора да му фали нешто)
- ух, тој е Американец... (демек, Господ за брада го фатил)
или пак:
-другарка ми има дијабет и на никој не кажува, затоа што ќе ја гледаат чудно
- синот има другар хомосексуалец. Не ми е башдраго кога ќе се јави дома

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Дискриминација
27.1.2010 12:20:31   
mamasane
Devojki me potsetivte na srednoskolskite denovi koga so drugarkite se oblekuvavme vo crno (vo moda bea darkerite) ama nemase nekoi negativni reakcii od profesorite tuku naprotiv im bevme simpaticni taka cetirite se vo crno obleceni. A sto se odnesuva do doteruvanjeto i toa deka treba da izgledas sredeno, pa mislam deka toa e odraz na kulturata i sekoj treba vo granici na moznostite da si posveti vnimanie na izgledot. Pod doteruvanje ne podrazbiram deka mora po sekoja cena da si oblecen po posledna moda vo skapi marki, tuku da izgledas pristojno i doterano vo ramki na moznostite.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 28
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?