|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
23.6.2010 14:10:11   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: angelcinja

nemam pojma sto mi pravea mi pustija lokalna anestezija nesto vleceja tegneja grebea a sto nemam pojma za 2 saati me pustija doma toa e se sto bese 


Ne bi trebalo taka da bide i jas imav spont5an abortus no prvo mi dadoa apce za provokacija i potoa me cekaa sama da go isvrlam plodot i koga mi pukna maliot vodenjak se isfrli od mene plodot mi stavija opojka i potoa me cistea

(Одговор на членот angelcinja)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Спонтан абортус
23.6.2010 14:14:16   
nadica
mamicka77 немам зборови кои ќе те утешат но имам user posted image user posted image user posted image за тебе мила

болката која ја чувствуваш е голема но опушти се дружи се со нас и магијата на рр ќе те прифати и тебе па ќе бидеш нашата user posted image и заено ќе го очекуваме твоето најмило user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Спонтан абортус
23.6.2010 14:16:09   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

angelcinja и јас имам едно такво слични искуство во државна болница. Имам негде пишувано за тоа по форумов. Не е абортус но,јас имав ЦИН 2 и решија да ми земат биопсија. Биопсијата ми ја зема Др. Горан Димитров и ми повредил крвен сад од кој јас по 2 дена почнав да крварам ненормално многу. И кога му отидов цела утоп од крв (по нозе ми течеше) ми вика сигурно имаш менструација.  И му викам не ми е тоа, зошто си ги знам симптомите, плус сега имав добиено. И не сакаше да ме прими во болница, за на крај кога веќе беше алармантно(искрварев многу) реши да ме прими и да ме сошие. Па не ме сошил добро, па пак ме шиеше и ми правеше киретажа зошто пак крварев и малтретирања без крај. Па кога ме пуштија дома исто така не ми дадоа антибиотик и дигнав температура, јас дури до 39 дигав од што ми беше ослабен организмот, и кога им се јавуваа моите да ги прашат што да пијам, не отеруваа у пм. Како и да е јас успеав да се опоравам дури од кога најдов приватен лекар добар, кој што успеа да ме дигне со антибиотик и со природни препарати. Ама целата агонија траеше добри 4 месеци, а имав само 20 год. Јас сум поучена од сето тоа и сакам да те утешам дека се тоа ќе помине, само траумата после останува. Пробај во Систина или Ремедика, иако таму обично викаат кој те почнал нека те заврши. Барем мене тогаш не сакаа да ме примат во Систина. Но здравје боже кога ќе сум бремена ќе си почнам од почеток негде на приватно, за да се поштеди човек од вакви глупости што ни ги прават и трауматизираат млади жени. Ти посакаувам побрзо да се опоравиш и мој совет, пиј повеќе цедени сокови, од цвекло, морков (мислам го имаше негде рецептот на рр) и алое вера, да ти го подобри имунитетот да може да ти се бори со инфекциите и за некој месец ќе си спремна за ново user posted image  user posted image од мене


Za vo Remedika nema sansi taka da vi kazat bidejki jas veke 2 godini sum tamu i jas prvo bev kaj drzaven doktor a potoa otidov na privatno vo Remedika kaj doktorkata Elena Petrova i sum stvarno prezadovolna od nea,stvarno malku e poskapo ali parite ne se bitni bitno e zdravjeto probajte idete kaj nea ke videte deka ke bidete prezadovolni doktorkata e dusa covek i nema sansi da ne zavrsi nesto kako sto ne treba.Jas sum prezadovolna od nea i nema da mozam cel zivot da i se odolzam.Pozdrav odete nema da zazalite.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Спонтан абортус
2.7.2010 22:28:20   
mishelle
za zal i jas mozam da pisuvam na ovaa tema..imav spontan pred 3 nedeli i uste se oporavuvam..mi se sluci od stres i sega se kaam zosto rabotite vo suroviov svet gi sfakam tolku pri srce..ama...se sluci..zalno..doktorite me izvadija od pamet, eden kazuva dobro, drug loso...a jas.. ni na nebo ni na zemja.. vo cela nesreka sreka sto vo najteskite momenti mi izleze portalov pred oci. srekna sum sto ke mozam da komuniciram so nekoj sto ke me razbere i posovetuva, dade sila za ponataka..

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Спонтан абортус
2.7.2010 22:35:04   
mishelle
i mene mi kazaa deka ima ostanato vo matkata parcinja krv..doktorkata sto me cistese kaza deka e normalno, deka ke istece se..doktorot sto mi e maticen mi rece ke mora povtorno da se cistis..svetot mi se srusi..rekov: ne povtorno tamu, ne!!!! ostaviv na gospod, bev vo haos, ne znaev sto ke se sluci. temperatura imav 37 samo 2 dena posle kiretazata. d-kata kaza deka e normalno, doktorot kaza deka e strasno...posle nekoe vreme organizmot gi isfrli tie parcenca..sega cekam menstruacija..ako ima nekoj slicno iskustvo, neka mi pise sto ponataka, vo pogled na lekarstva za preventiva i sl. Mnogu me zagrizuva za sledna bremenost..

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Спонтан абортус
2.7.2010 23:12:32   
Палешка РР
Не грижи се mishelle, што може да ти донесе грижата, само стрес и негативна енергија, ништо позитивно. Ако не мислиш на лоши работи се ќе биде подобро! Ние секогаш сме ти тука за утеха user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mishelle)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Спонтан абортус
6.7.2010 11:17:25   
vesna1
Ne se sekirajde ima mnogu zeni koi pominuvaat niz toa najloso iskustvo. I jas posle 7 godini od prvata kerka ostanav bremena i se resiv da go rodam deteto. Ja terav bremenosta do 6 mesec  i togas doktorot mi preporaca da pravam amnicinteza bidejki nesto mu bese sumnjivo. Mi zemaa plodova voda i dva casa posle zimanjeto pocna da mi tece voda od vodenjakot. Do utredenta cela istece i bebeto umre. Iako odma otidov vo bolnica vo drzavna nisto ne prevzemaa da go spasat bebeto. Devet dena nemozev da se porodam so mrtvo bebe i go pominav najgolemiot kosmar vo mojot zivot i na najgolemiot dusman ne bi mu go posakala.
I sto e najtragicno rezultatite bea super, znaci da ne mi go dupnaa vodenjakot ke go rodev zdravo i pravo.
Padnav vo depresija i samo placev, i posle cetiri meseci ostanav bremena zosto nemozev psihicki da izdrzam.
Gospod mi ja dade Marticka zdrava i prava sega imame devet meseci i e najgolemoto moe bogatsvo.
Znaci sakam da vi kazam postojat teski momenti no gospod dava malecki angelcinja.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Спонтан абортус
17.7.2010 16:35:00   
Anabanana
И јас го доживеав, вчера ....ми истече вода и трк у државна...15та недела ме примија на ургентно, за неколку часа го исфрлив и ме исчистија. не ми се веруваше ...сега ми е многу чудно, мислам дека ми мина како сон. а причината не ја знам....и не ми ни кажаа

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Спонтан абортус
17.7.2010 17:10:21   
arh_diz
Anabanana taka trebalo da bide . Pricina sigurno imao no neznam zosto ne ti ja kazale. Mnogu e vazno da ja znaes za narednata bremenost. I jas imav sponntan  vo 14 nedela no pricinta mi ja kaza., i teloto na bebeto bese na ispituvanje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Спонтан абортус
17.7.2010 18:50:53   
Тања РР
Анабанана навистина ми е жал.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Спонтан абортус
18.7.2010 15:55:15   
Anabanana
утре ќе ги земам резултатите од микробиологија што ги правев пред една недела....па да видам што ќе ми кажат....но најверојатно ми е собрано од се...многу ми беше стресен месецов....

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Спонтан абортус
18.7.2010 15:58:57   
elle
Анабанана многу ми е жал за тоа што ти се случило и јас имам поминато низ тоа во 16 та недела од бременост, во државна болница и бебето го пратија на испитување кога отидов да прашам( поточно мм отиде во ск за да праша) од што се случи тоа му кажале дека не можеле да даваат такви информацииuser posted image тогаш не ми е јасно зошто го праќаат на испитување кога не кажуваат ништоuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Спонтан абортус
18.7.2010 21:31:44   
sandramamy
Caci, bash mi e drago sto sega veke imash since.  Slicno mi se sluci, i toa pred nekolku dena.. Bev na redoven pregled vo 9 ta nedela, i mi beshe soopstena strasnata vest, deka nema srceva akcija, i mora da pravam kiretaza.. na prethodniot (prv) pregled vo 6 ta nedela, se bese vo red.. Se uste se prasuvam kako mozese da se sluci toa... :(( Inace nemav voopsto krvarenje, i ne ocekuvav takvo nesto , bev vo shok.. no, svesna sum deka mora da se pomiram so toa.. I jas pravev vo remedika kiretaza.. pa se nadevam deka ke bide se vo red, seuste e rano da odam na pregled. Doktorot mi kaza deka treba da napravime pauza 3 meseci, i posle toa mozeme pak da pravime bebe.. inace odma zabremeniv prviot pat, pa se nadevam deka pak ke mozam brzo da zabremenam.. Uff, i ne sakam ni da pomislam deka postoi moznost toa da se povtori . Site analizi i brisevi sto mi gi napravija bea vo red. Znaci nema pricina.. stvarno sum zbuneta i premnogu tazna :((((

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Спонтан абортус
19.7.2010 8:51:57   
Палешка РР
user posted image user posted image user posted image за вас драги мамички. Веројатно нема ништо поболно од тоа.
Бидете силни и понатаму, ќе дојде моментот кога ќе го гушнете своето бебе user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот sandramamy)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Спонтан абортус
19.7.2010 12:37:47   
vezilka RR
Ова истово и се случи и на сестра ми. А во исто време останавме бремени, на радоста и немаше крај..а тек па мајка ми, се топеше од среќа. И сите околу мене се врткаа бидејќи мојата бременост беше ризична на почетокот, имаше опасност од спонтан..кога тоа, кај неа немаше срцева акција user posted image user posted image user posted image . Направи киретажа во Систина. Ги заврши испитувањата за да види дали се било во ред, или дали тоа било предизвикано од нешто и сега е добро, се и е уредно, и рекоа дека биле две, и најверојатно дошло до некоја грешка. Од месецов може да продолжи со обидите да зачне повторно, па искрено сите се надеваме дека брзо ќе биде. Јас кога и да се сетам на тоа не можам а да не заплачам, многу ми е криво оти никој не обрнавме многу внимание на неа туку сите се врткаа околу мене, дури ни таа самата мислејќи дека првата бременост ја износи многу добро, дека нема да има проблем ни сега. Арно ама..Ајде се надевам дека брзо ќе биде повторното зачнување и дека овој пат се ќе биде во ред..

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Спонтан абортус
19.7.2010 12:49:51   
sandramamy
Vezilka, mnogu mi e zal za sestra ti, ama ne se obvinuvaj, nema potreba da ti e krivo deka site se vrtkale okolu tebe.. Eve i okolu mene site se vrtkaa, mnogu se pazev, bez razlika sto imav normalna bremenost, bar na prviot pregled taka mi rekoa, pa ete sto ispadna, vo 9 ta nedela nemase srceva akcija, pa mi pravea kiretaza.. Znaci najzdravo se hranev, ne se zamoruvav, ne pusam, ne pijam.. golem shok bese , pogotovo zatoa sto mi bese prva bremenost, pa golemo razocaruvanje.. Ama sto da pravam, moram da se pomiram, ke mi treba malku vreme..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Спонтан абортус
19.7.2010 13:01:27   
vezilka RR
Можам да замислам како се чувствуваш. Докторот ја увери сестра ми дека шансите се скоро никакви за повторно да се случи истото. Ја прати дома да ужива и да не го доживува како стрес повторното забременување, па така и јас истото ќе ти го препорачам и тебе user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sandramamy)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Спонтан абортус
19.7.2010 13:10:00   
sandramamy
Fala na utesnite zborovi, i mojot doktor mi go kazuva istoto, samo sto treba da napravam pauza od 2-3 meseci, uff, mnogu dolgo mi izgleda, ama ke projde.. mora da se strpam. i posakuvam sreka na sestra ti, mora da bide se vo red..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Спонтан абортус
19.7.2010 16:46:59   
arh_diz
sandramamy 2-3 meseci ne e mnogu dolg period ke pomine brozo

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот sandramamy)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Спонтан абортус
19.7.2010 23:26:30   
iki82
srcka ne se sekiraj, stom si zabremenila ednas pak ke zabremenis. I mojata drugarka isto kako tebe bese, se super i odednas mu prestanalo srceto na bebeto vo 9-10 nedela. Posle nekolku meseci pak zabremeni, imase super bremenost i sega ima since. Taka da nema pravila, se ke bide vo red.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Спонтан абортус
20.7.2010 8:46:13   
sandramamy
Fala Iki na zborovite, so vakvi primeri se tesham.. inace nema uteha vo momentov, seuste e rano :(

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Спонтан абортус
23.7.2010 2:11:49   
mishelle
i mene d-r me ohrabri taka, mi kaza deka ne bi trebalo da cekam poveke od 4 meseci, no mojot strav mi vika da ne brzam, da se oporavam i psihicki i fizicki..a odvaj cekam bebe..se raduvam na sekoe sto ke go vidam..se nadevam deka ke bide se vo red ponataka..sobiram iskustvo od site, a voedno i hrabrost da bidam samo so pozitivni misli, no edno nesto me zagrizi, mi se pojavil mal polip posle kiretazata, d-r kaza da ne e strasno i da cekame posle menstruacija uste eden pregled..ako ima nekoj iskustvo vo ovoj pogled ili nekakvo soznanie neka mi pise, da ne mi stoi na glava da go mislam..

(Одговор на членот sandramamy)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Спонтан абортус
23.7.2010 2:13:07   
mishelle
tie nedeli ispadnaa najkriticni, zosto i mene mi se sluci vo 9ta nedela toa grozno nesto..

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Спонтан абортус
23.7.2010 8:10:26   
sandramamy
Mishelle, bash mi e zal, ama sigurna sum deka ke bide se kako sto treba, samo treba malku trpenie.. Jas samo imam slusnato deka toa da imas polip ne e nisto strasno...Ama ne znaev deka moze da se pojavi posle kikretaza.. Mene mi e rano , ne sum bila uste na pregled..i jas edvaj cekam da odam, i da mi kaze d-rot deka se e vo red..

(Одговор на членот mishelle)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Спонтан абортус
6.9.2010 19:39:53   
prettygirl
zdravo zenski jas sum nova tuka a go imam istiot problem kako site vas. Bev bremena vo 5ti mesec potocno vo 24 nedela i trebase da odam na kontrola koga doktorkata ja napravi onaa zbuneta faca i odnma znaev deka nesto ne e vo red so bebeto.Po nekoja minuta pregled mi rece deka srceto na bebeto prestanalo da cuka i toa se slucilo pred 2 dena, se sokiravme i jas i majka mi a ni samata doktorka bese zacudena zosto se bese vo red. ja prekinav bremenosta bebeto bese na ispituvanje i nemase nikakvi vnatresni i nadvoresni anomalii imalo nekpj problem so placentata. Retko se slucuvalo toa ama ete jas poznata kako maler bas mene mi se sluci :S doktorot rece da pauzirame 6 meseci a veke 5 pominaja i nemozam poveke da cekam sakam bebence sto pobrzo

(Одговор на членот sandramamy)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

/
Jana9

Dali go slavite Valentajn ili Sv. Trifun?

Valentajn (0%)

Sv.Trifun (67%)

Nitu edno (0%)

Dvete gi slavam (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!