|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
7.9.2010 9:26:19   
arh_diz
prettygirl mnogu mi e zal sto ti se slucilo taka i jas imav spontan abortus. I mene mi rekoa da cekam 6 meseci jas zabremeniv za 4 i eve rodiv zivo i zdravo bebe. Sto se odnesuva do placentata narednata bremenost ke moras da ispitas AFA, D-dimer i hemostaziograma protokot na krv niz placentata verojatno bil slab poradi toa se slucilo taka so bebeto.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Спонтан абортус
7.9.2010 21:05:03   
prettygirl
ama arh_diz mene mi e mnogu strav deka mozi istoto da mi se sluci i so vtorata bremenost :( i strav mi e da zabremenam a ocajna sum za bebe, sekoj pat koga ke vidam nekoja trudnica mi se vraka filomt i mi idi da se iznaplacam( tesko mene) sepak fala za podrskata da ti e zdravo i zivo bebenceto i gospod uste bebinja da ti dava :*

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Спонтан абортус
24.9.2010 14:21:24   
humana
Здраво,навистина ми е жал за сите мајки кои го доживеале ова лошо искуство.За жал и јас го доживеав.Пред 6 месеци останав бремена со близнаци.Првото го изгубив имав спонтан,но ни остана надежта дека ке имаме бебе,неможам да ја опишам болката кога ми рекоа дека морам да го абортирам второто бебе.Никако неможев да се помирам со помислата дека нема да успеам да родам.Неможев да поднесам да го гледам сопругот како плаче,како мало дете.И како поседица на голем стрес сега се соочувам со лупус.Немојте да го сваќате спонтаниот абортус толку трагично зашто ке си направите поголем проблем.Требаше да го послушам докторот и да го прифатам нормално,сега се соочувам со многу поголем проблем ккао полседица од стресот.Не е лесно но главите горе,секогаш има и друга шансаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Спонтан абортус
24.9.2010 14:29:09   
prettygirl

ИЗВОРНА ПОРАКА: humana

.Неможев да поднесам да го гледам сопругот како плаче,како мало дете.

nitu jas nemozev toa da go podnesam iako uste nemozam da se pomiram so toa sto se sluci no sega si dadov cel pred sebe koja planiram da ja ispolnam, da si imam drugo bebence i da zaboravam na toa sto se sluci.Sekogas treba da gledame na pozitivnata strana

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Спонтан абортус
24.9.2010 14:37:41   
humana
Се на девам дека ќе ја остварис својата цел и ќе ги заборавиме овие лоши искустваuser posted image

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Спонтан абортус
24.9.2010 14:57:42   
prettygirl
mora da gi zaboravime losite raboti i da prodolzime napred ti posakuvam se najubavo i mnoguuser posted image user posted image

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Спонтан абортус
24.9.2010 15:42:10   
humana
Fala i jas ti poskuvam user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  mnoguuu,da nemame vreme da razmisluvame za losi raboti:)

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Спонтан абортус
6.10.2010 1:27:13   
ivoni4ka
zdravo zenski dobri ste?
jas sum od Stip pa mi  treba edna konsultacija
koga bev 8 nedela bremena dobiv gnojna angina vso dosta visoka temperatura 5 dena ne simnav od 39  posle 2 nedeli otidov na kontrola mi kazaa deka plodot se umrtvil me pravea revizija i taka natamu poznata tema posle 40 dena praves pap test kaj maticniot koj gi praka na ispituvanje primerocite vo citolab (kumanovo) i mi pokaza cin 2, me prati vo sk vo  gak da mi napravat biopsija i hpv tipizacija, bev kaj dr.gurzanova ne napravi nisto  od toa tuku nov pap koj mi pokaza normalen naod.pa me interesira dali nekoja od vas ima iskustvo so ovaa dr bidejki ne i izgledase deka e so  mnogu strucna i mnogu mnogu ne im veruvam tamu bidejk pred 3 godini m izvadija pogresen rezulat za hormoni i uste nesto dali nekoj znae kade raboti prof. prodanova mi rekoa najdobra bila za ispituvanje na primeroci od biosija no ne mozam da ja najdam nikako poz

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Спонтан абортус
13.10.2010 22:23:52   
verica p
Zdravo i jas i jas pred dve nedeli mi se sluci istoto vo 21 nedela,mi pukna vodenjakot na edno bebece a vo klinika mi rekoa deka ne e vodenjakot nego nekoja bakterija vo urinata i lezev na patoloska do drugata vecer doziveav sok mi koga otidov vo wc osetiv deka mi izlegla papucnata vrvca od bebceto i me odnesoa vo porodilno do sabajleto mi go izvadija ednoto bebce  i eden od stazistite za da vidi sto i kako mi go pukna vodenjakot na vtoroto bebce i posle moraja so abestezija da mi go vadat i na kraj kiretaza mi pravija zatoa sto postelkata bila premnogu zacrvstena.  Tolku mi e tesko dusata me boli a plus sto ne mozev 7 godini da ostanam prirodno pa bev na INF i na prva ostanav so bliznaci no bidejki vo prvotot trimesecje mnogu krvarev ne mozea da mi napravat serklaz  a mi velea ima vreme jas si gi izgubiv bebcinjata posle tolku macenje . Sekoja vecer mi se vraka slikata koga si go vidov vtoroto bebece tesko 550 gr sngelce malecko. Dusata me boli edvaj cekam 6 meseci za da probam pak so  Inf. Pozz

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Спонтан абортус
13.10.2010 23:14:01   
Anushka
Драга Ивоничке,
д-р Проданова работи во приватна лаборатирија (нешто со буквата Х почнува името, а завршува на лаб) која се наоѓа на улицата која ја поврзува Клиника и Фискултурно (мислам дека е 50-та Дивизија), тоа е кога излегуваш од Клиника од кај Медицински факултет доле, на долната рампа, ама не вртиш лево на кај Галија, ниту право на кај Рамстор, туку десно, на кај Фискултурно. Од десната страна ја поминуваш Виталија, веднаш по тој натпис, на еден десен паркинг вртиш, е тука е лабораторијата (во убава, нова зграда) каде работи д-р Проданова!!!! 

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Спонтан абортус
21.10.2010 14:05:21   
Akii
Zdravo zenski. Eve i jas kako nova da se "pofalam" so moite neodamnesni slucuvanja. Pred tri nedeli mi pravea kiretaza vo Sistina. Po tezok momen od toa mi se nema sluceno. Samo sto se izraduvavme za sreknata vest i user posted image . Imase i srceva reakcija vo 6 nedela.Trebase da odam na kontrola po dve nedeli, no jas ne izdrzav ni edna, kako nesto vo mene da mi kazuvase deka ne e vo red. I koga odam, nema srceva reakcija.Nemozev da se pomiram, pa kolku me nervirase koga me tesea so toa deka taka trebalo da bide. A jas si mislam zosto bas na mene i zosto taka trebalo da bide?Ama sega koga drugo nema , toa e. Pa i pri cistenjeto doktorkata mi videla subseptum, pa sega na HSG i najverojatno histeroskopija.Me interesira koja e cenata vo Sistina?Za HSG to znam 4000 den.I dali ke mi preporacate vo Klinika da ja pravam?

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Спонтан абортус
21.10.2010 15:14:38   
arh_diz
Akii dobredojde na RR
Mnogu mi e zal sto ti se slucilo , i na mene mi se ima sluceno slicno/ Sto se odnesuva do doktorite razberi gi tie ne se vinovni tie mora da ni kazuvaat deka ke bide se vo red i ke bide dokolku ti sama veruvas vo toa. Jas veruvav vo toa i navistia zabremeniv sega si imam bebence

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Akii)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Спонтан абортус
21.10.2010 15:26:44   
Akii
Znam deka e taka. Jas vo zivotot sum bila pregolem optimist i znam deka se ke bide vo red. No vo to moment e mnogu tesko. Znam deka ne sum edinstvena na koja i se ima sluceno.Daj boze ima vreme i pak ke se raduvame i jas i vie

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Спонтан абортус
22.10.2010 13:16:13   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Akii

Zdravo zenski. Eve i jas kako nova da se "pofalam" so moite neodamnesni slucuvanja. Pred tri nedeli mi pravea kiretaza vo Sistina. Po tezok momen od toa mi se nema sluceno. Samo sto se izraduvavme za sreknata vest i user posted image . Imase i srceva reakcija vo 6 nedela.Trebase da odam na kontrola po dve nedeli, no jas ne izdrzav ni edna, kako nesto vo mene da mi kazuvase deka ne e vo red. I koga odam, nema srceva reakcija.Nemozev da se pomiram, pa kolku me nervirase koga me tesea so toa deka taka trebalo da bide. A jas si mislam zosto bas na mene i zosto taka trebalo da bide?Ama sega koga drugo nema , toa e. Pa i pri cistenjeto doktorkata mi videla subseptum, pa sega na HSG i najverojatno histeroskopija.Me interesira koja e cenata vo Sistina?Za HSG to znam 4000 den.I dali ke mi preporacate vo Klinika da ja pravam?
Jas se pravev vo Remedika histeroskopija za supseptus e 32000iljadi plus bolnicki den 3150 i sum stvarno zadovolna kaj Gligor Dimitrov se pravev i prezadovolna sum vo Remedika e poevtino od Sistina ali tvoe si e kade sakas tamu mozes da odes

(Одговор на членот Akii)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Спонтан абортус
26.10.2010 19:52:16   
Akii
Moze li  da mi kazete dali nekoja gi piela Pimolut-nor, za da dobie?I posle kolku vreme? Zosto jas gi piev 5 dena i mi rekoa deka za 5 dena najmnogu treba da dobijam, a pominaa 7

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Спонтан абортус
30.10.2010 0:13:39   
veckasr
aki jas piev primalut po inseminacijata i minatata godina piev i posle 2-3 dena mi dojde menstruacijata

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Спонтан абортус
31.10.2010 0:42:28   
blaska
Zdravo jas sum nova na forumot.Citajki gi vasite iskustva  resiv da go podelam so vas moeto iskustvo.Pred godina ipol ostanav bemena no vo sestata nedela dobiv krvarenje mi dadoa dabroston tableti pa krvarenjeto prestana i mi rekoa za tri nedeli na kontrola.Koga otidov na kontrola me doceka sokantna vest deka plodot prestanal da se razviva pa me pratia na cistenje.Od pregolema zelba za bebe koja se raga posle neplaniran abortus ne samo kaj mene tuku kaj site koi go iskusile toa jas posle pet meseci pak ostanav bremena.No i vo taa bremenost jas prokrvarev i otidov kaj mojata doktorka koja me pregleda i mi veli"sega si dobra pa ako pak prokrvaris dojdi ke ti dadam dabroston tableti''No jas ni vecerta ne ja docekav prokrvariv.Drugiot den otidov kaj lekarkata i mi rece deka moram da se bockam so inekcii progesteron pa primiv tri inekcii i nekako se vrativ vo normala i koga otidov na pregled vo devetata nedela  trebase da ja primam cetvrtata inekcija doktorkata me pregleda i mi rece deka sum dobra i nema potreba da primam progesteron.I taka za edna nedela jas se vrativ vo bolnicata so obilno krvarenje koe bese rezultat na odlepena postelka i toa odlepena od dve strani.I taka zavrsi mojata vtora neuspesna bremenost.Koga se sozemav od vtoriot udar koj dosta tesko go podnesov prvo sto napraviv ja smeniv lekarkata DR.PANGOVSKA si najdov nov lekar gi napraviv site ispituvanja od pap test,mikrobioloski,videokolposkopija,denetski ispituvanja i site rezultati se dobri no i po devet meseci stravot deka ke mi se sluci isoto me ubiva iako doktorot tvrdi deka sum dobro i deka fizicki nemam nikakov problem stravot ne me napusta.Inaku veke imam sedumgodisen sin koj mi e najgolema sreka vo zivotot i kako sto velat nadesta posledna umira pa se nadevam deka eden den ke mu ja ispolnam najgolemata negova zelba da ima i bratce i sestriceuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Спонтан абортус
31.10.2010 14:23:23   
arh_diz
blaska dali otkrija zosto ti se slucil spontan?Moras na pocetokot na bremenosta da napravis analiza na AFA i D-dimer bidejki pisa deka si imala problem so postelkata
Ti posakuvam sto pobrzo da si zabremenis.Nemas potreba od strav , koga si pod sters se slucuvaat neubavi raboti zatoa samo pozitivno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот blaska)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Спонтан абортус
31.10.2010 21:28:02   
blaska
fala na podrskata kazi mi za taa analiza AFA i D-dimer ne sum informirana za toa user posted image pa dobro bi mi dosle vasite soveti pozdrav do site clenovi na ovoj forumuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Спонтан абортус
1.11.2010 9:34:41   
arh_diz
Eve tuka mozes da procitas nesto poveke
http://www.ringeraja.mk/forum/HLA_%D1%82%D0%B8%D0%BF%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0/m_68416/tm.htm
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%84%D0%BE%D1%81%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BF%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC/m_73354/tm.htm

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот blaska)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Спонтан абортус
1.11.2010 14:49:45   
Bubba
Аки јас пиев примолут нор како дел од терапија за нередовна менструација (не добивав по природен пат...) . АКо добро се сеќавам, јас добивав по 2-3 дена. Ама дали ги пиев 5 дена или десет, не се сеќавам :(

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Спонтан абортус
1.11.2010 18:59:27   
Akii
Zdravo zenski. Jas prasav za histeroskopija kolku cini, a mamicka77 rece 32000 i plu bolnicki den, za vo remedika. Epa zosto jas koga prasav vo Sistina mi rekoa 20000den. I neli po privatnite ne ostanuvas ni eden den, t.e. te pustat istiot den koga te pravat?

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Спонтан абортус
4.12.2010 14:44:29   
Olivia
Jas epten sum katastrofa..nokeska po odjavuvanjeto od RR imav teski bolki proprateni so krvarenje koi prosledi so spontan na dvata emrioni  bese grozno i mnogu se isplasiv ...denes bev pak na lekar kade pravev beta hcg koi bese super seuste mnogu visok koi ukazuvase na bliznacinja koi poveke gi nema ostanale samo ostatoci koi ke gi cistam vo ponedelnik...razocaruvacki znam no ovaa igra nema pravila...samo da ne dojde do drugi komplikacii ..se molam...mnogu mi e maka cel den duri se mislev dali da vi pisam ..zasto ova ne e ubava vest a sakam site namesto ova da se raduvame... ni ovoj pat ne bilo mojata sreka ...se nadevam ke ja ocustvuvam naskoro pak se dodeka ne soberam novi sili...

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Akii)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Спонтан абортус
4.12.2010 14:54:02   
arh_diz
Ouser posted image user posted image Olivia mnogu mi e zal za toa sto ti se slucilo.Moj sovet ti e da si proveris zosto doslo do spontan , napagaj na zbor na doktorite moralo da bide ili slicno baraj da vidis sto e pricinata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Спонтан абортус
4.12.2010 15:00:20   
Olivia
vo ponedelnik ke bidat prateni ostatocite po cistenjeto na ispituvanje..no jas prokrvariv doma i skoro se isfrliv pred da odam po vtor pat na lekar, taka da nema mnogu sto da se ispituva..mnogu se isplasiv.sega samo sila malku da mi dojde i da se sredam so pametot moram da prevzemam poseriozni merki..denes se osetiv kako glusec na eksperiment...

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?