|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
18.4.2011 22:29:21   
pinokio2010
fala Olivija, bas treba da odam nedelava a denes dobiv, pa me interesirase..napisi mi na pp ako ne ti e tesko koi ispituvanja gi pravat, da znam . pozz

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: генетско испитување
4.7.2011 9:31:00   
liljak
zdr rr...jas pravev ispituvanja vo imunologija poradi dva spontani abortusi i trebase do sega dvata rezultati da mi se gotovi za prviot mi rekoja po 10 dena a pominaa  meseci i pol  i sega pak se javuvam i mi veli nema reagensi ne se gotovi , za kolku vas vi bea gotovi ....se prasuvam konecno dali nekogas ke bidat gotovi..sto ke se sluci ako ostanam bremena a rezultatite ne se gotovi , pak li ke dozivuvam vakov poraz so spontaniot pozzzz

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: генетско испитување
4.7.2011 15:05:35   
pinokio2010
liljak, sosema te razbiram, dali ti se veruva deka nie dva ipol meseci gi cekame rezultatite od imunologija i transfuziologija i uste nisto. Na MM mu rekle na transfuziologija deka togas koga sme dale krv nemalo reagensi a oni nemale uslovi da zamrznuvaat krv, pa sega sme trebale povtorno upat i povtorno krv da davame. Ti se molam, a zosto ne ni kazaa vednas deka nemaat reagensi pa da ne davame krv dzabe i da ne plakame badijala. Devet epruvetki togas mi zedoja a MM kutriot se onesvesti..I od imunologija nisto, ne sme bile uste dojdeni na reduser posted image  Petanovski  mnogu se naluti i rece ne mozeme veke da cekame, vaucerot mi istekuva vo avgust pa moravme da zapocneme so postapkata za IVF, pa sega so Gospod napred.. se nadevam deka ke ispadne se kako treba i bez rezultatite od klinika.
A sovet za tebe, citam na hrvatskite Forumi deka kaj zenite so spontani i biohemiski koi se povtoruvaat, pocnale da im davaat Fragmin od denot na transferot, i posle iznesuvaat zdravi deca. Imam edna prijatelka koja posle 5 biohemiski(znaci sekoe IVF zavrsuva so biohemiska) 6 pat, pocnala so Fragmin vednas od denot na transferot i sega e bremena najnormalno.Mozes da go prasas doktorot za toa.
Pozz i se izvinuvam na dolgiot post.

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: генетско испитување
5.7.2011 2:58:19   
Olivia
Jas rezultatite gi dobiv tocno po 14 dena vo MANU i moite i na soprugot!!!
Me cudi kako posle tolku vreme vasite ne se gotovi pa neka gi pratat primorocite vo Manu ili idete i tamu zavrsete rabota!


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: генетско испитување
6.7.2011 0:21:42   
liljak
olivia jas mu rekov na mojot doktor deka vamu mnogu se ceka za rezultatite no toj mi vika ova sto sakam da go ipitam vo manu ne go pravat , inace i jas toa mu go rekov tamu odam mozi e poskapo ama ke mi gi dadat rezultatite za brzo ..... neznam zosto vaka se odnesuvaat na imunologija ....pozzz

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: генетско испитување
6.7.2011 11:27:12   
delfinka
kakov lek e fragminot i za sto se dava?A za ispituvanjata mislam deka sekade se ceka podolg period ne samo poradi nemanje matrijali tuku imam cueno deka se kontrolira krvta nekolku dena po red....kolku sum dobro informirana neznam?!?!

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: генетско испитување
1.9.2011 0:00:38   
liljak
zdr...eve stignaja i moite rezultati od imunologija i mi rekoja problemot e najden na spontanite abortusi ... nivna praporaka bila folna kiselina, aspirin i clexane inekcii......koj ima iskustvo so ova ?ispitani se f.v :normal so normal,r2 isto, faktor xiii normal so mutiran... dali nekoj gi razbira ovie raboti za da gi napisam i da mi kazi so e problemot...pozz

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: генетско испитување
1.9.2011 0:57:44   
Тања РР
Liljak јас не сум експерт за генетика но од скромните познавања што ги имам можам да разберам дека кај тебе се работи за проблем во факторот тринаесет од коагулационите фактори. Познато е дека кај жените кои се носители на таков мутиран ген за синтеза на фактор XIII се јавуваат спонтани абортуси. Супер што си направила генетско испитување па сега може да се третира проблемот и да се реши.



ИЗВОРНА ПОРАКА: delfinka

kakov lek e fragminot i za sto se dava?A za ispituvanjata mislam deka sekade se ceka podolg period ne samo poradi nemanje matrijali tuku imam cueno deka se kontrolira krvta nekolku dena po red....kolku sum dobro informirana neznam?!?!


Делфинка фрагминот е многу сличен на познатиот Clexane. Не се работи за потполно ист лек но и едниот и другиот се за спречување на коагулацијата на крвта и дејствуваат сосема исто.


< Поракaта ја уредил Тања РР -- 1.9.2011 1:01:33 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: генетско испитување
26.12.2011 17:58:51   
emaaaa
prijatelki strasni li se ovie ispituvanja sto mozat da pokazat nie dadovme krv so mazmi i sega cekame rezultat pa mi e strav sto li ke izleze sega. Doktorot me izvadi od pamet rece ako sme imale isti geni spas nema nema da imame deca.imali li lek dokolku ni otkrijat nesto na ova gen ispituvanje poz i odnapred vi blagodram.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: генетско испитување
26.12.2011 18:13:33   
arh_diz
Za se ima terapija , samo treba dobar ginekolog

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: генетско испитување
27.12.2011 15:20:09   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: emaaaa

prijatelki strasni li se ovie ispituvanja sto mozat da pokazat nie dadovme krv so mazmi i sega cekame rezultat pa mi e strav sto li ke izleze sega. Doktorot me izvadi od pamet rece ako sme imale isti geni spas nema nema da imame deca.imali li lek dokolku ni otkrijat nesto na ova gen ispituvanje poz i odnapred vi blagodram.


Ние имавме преклпоување во три локуси..односно исти гени што се вика народски, како да сме брати сестра. Истото ни го кажаа и нас, дека ни нема спас, веднаш да идеме на ин-витро..Ама не било така..останав бремена со инсеменација, еден месец откако ни го кажаа тоа. И тоа јас плис имам полицистични јајници, имав покачени АФА и Д-димери и спермограмот на мажле не беше баш најсјаен и ни успеа. Затоа девојки не губете надеж, туку борете се!!!!

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: генетско испитување
27.12.2011 17:46:55   
emaaaa
vezilka jas ostanuvam bremena no nemozam da go zadrzam imav dosega 3 spontani abortrusi zatoa ve prasuvam dali ako se otkrie deka imame isti geni ke moze so nekoja tepapija da go zadrzam plodot :(((

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: генетско испитување
27.12.2011 17:54:49   
liljak
emaaaa mila isto e i kaj mene, so dva spontani i dvata vo isto vreme se ispustav , napraviv genetski ispituvanja i mi najdoja deka kaj dvata imame mutiran gen koj se lecel so kleksan inekcii, mila napravi ispituvanje sto pobrzo oti eve mene veke pomina i 7 ili 8 meseci i pola ne mi se gotovi....mene mi go najdoja problemot no sega nemozam pak da zabremenam, nitu inseminacija pomaga nitu  nisto...eve denes naprajv test i mi pokaza negativen a pravev inseminacija, uste nemam dobieno no vkraj sum razocarana...pozdrav4e

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: генетско испитување
27.12.2011 17:56:25   
pinokio2010
Vezilka,prasanje za tebe..nie so mm napravivme ispituvanja i na imunologija i transfuziologija. Ne najdoa nesto posebno no za sekoj slucaj pijam Dekortin i Clexane 20mg. Megjutoa na transferot mi kazaa deka nasite embroni se ubavo ocnuvaat da se razvivaat, znaci oploduvanje nad 80%,se razvivaat odlicno do 3 den (na tret den najmalku 6 kletki a nekoi embrioni i rana kompakcija),megjutoa posle toa kako da zaostanuvaat vo razvoj. Na 5 den ima nekolku moruli i 2-3 blastocisti. Me interesira dali i kako se pravi kariogram na partnerite da se vidi dali ima translokacija na genite kaj nekoj od partnerite,sto znaci toa  i dali osven donacija ima i nekoe drugo resenie?

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: генетско испитување
3.1.2012 22:54:30   
emaaaa
SREKNA NOVA GOD I OD SRCE VI POSAKUVAM NA SITE DA SI DOBIETE OVAA GODINA NAJGOLEM RADOSTuser posted image
za kolku vreme gi dobivte rezultatite od gen ispituvanje na mene mi rekoa za 3 meseci toa doaga nekade vo mart.Mene mnogu vreme mi e toa koj ke ceka 3 meseci ama toa e kolku treba ke cekame samo da imame bebe vo race.Pozzz

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: генетско испитување
5.1.2012 15:47:12   
pinokio2010
ИЗВОРНА ПОРАКА: emaaaa

SREKNA NOVA GOD I OD SRCE VI POSAKUVAM NA SITE DA SI DOBIETE OVAA GODINA NAJGOLEM RADOSTuser posted image
za kolku vreme gi dobivte rezultatite od gen ispituvanje na mene mi rekoa za 3 meseci toa doaga nekade vo mart.Mene mnogu vreme mi e toa koj ke ceka 3 meseci ama toa e kolku treba ke cekame samo da imame bebe vo race.Pozzz


Emaaa da ne te razocaruvam, jas gi cekav 6 meseci, Olivija 3 nedeli..znaci kaj sekoj razlicno..a i mene mi rekoja za eden mesec deka ke bidat gotovi..

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: генетско испитување
7.1.2012 15:51:00   
liljak
zdr rr....eve i jas sega so nova terapija, doktorot mi prepisa dekortin da pocnam od 3 den i da gi pijam po pola do 13 den vo isto vreme....neznam mnogu se plasam mi objasnuvase za mutiraniot gen deka od toa ne mozi da zabremenam i sega so ova da vidime....pozdrav4e
pinokio gledam deka i ti gi pies ovie tableti kazimi kako deluvat , za so se i kako gi piese...pozzz

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: генетско испитување
7.1.2012 18:04:13   
pinokio2010
Dekortinot se pie od sabajle do 8 casot, taka pisuva vo upatstvoto, ne e vazno dali na prazen ili poln stomak. Narodski kazano toa se pie za da ne ti go otfrli plodot matkata kako strano telo (isto go pijat i onie sto imaat transplantirani organi). Vazno e, da ne ja menuvas sama dozata i da ne gi otkazuvas sama zosto toa e opasno, tuku ke pravis kako sto ti kazal doktorot, ke gi namaluvas toj kako sto ke ti kaze. (nuspojavite gi pisuva vo upatstvoto, podobro da ne gi citas :P)). I da napomenam, toa ne pisuva no imam citano deka ne se pie vo isto vreme so Aspirinot zosto moze da predizvika krvarenje vo zeluidnikot. Jas gi pijam Dekortin od sabajle a Aspirinot za rucek. Pozz

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: генетско испитување
7.1.2012 18:11:30   
liljak
mila pinokio mene doktorot mi rece vazno e da gi pies od sabajle na gladno vo isto vreme i eve denes pocnav ama vo 11 go ispiv , i sega sto da pravam da go smenam vremeto ili?i mi rece ili nagladno polse pola sat da jadis ili da jadam i polse dva sati da se napijam, za vreme ne mi rece do 8 ...lele pisi so da pravam.....pozzzz


(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: генетско испитување
7.1.2012 18:13:10   
liljak
pinokio dali imase rezultat kaj tebe .....pozzz

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: генетско испитување
7.1.2012 18:45:15   
pinokio2010
Za zal, nemase..kaj mene e sekoj pat biohemiska, ti i soprugot dali pravevte kariogram?
Tpravi kako sto ti kazal doktorot, mene nisto ne mi kaza, pa sama si procitav vo upatstvoto kako da gi pijam.

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: генетско испитување
7.1.2012 20:25:14   
liljak
sto e toa kariogram?kade se ispituva?i za so e?
posto mene uste od pred 7 meseci vo imunologija samo del mi se gotovi i tuka mi go najdoja mutiraniot gen,e sega uste nekoj drugi rezultati ne se gotovi a neznam dali ke se ispituva kariogram...pozzz

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: генетско испитување
8.1.2012 1:09:52   
emaaaa
draga liljak sto se sluci so tebe neli pravese inseminacija?nie dvete sme so isti problemi jas gi cekam rezultatite od gen ispitu. pa ke vidime sto ponatamu pozz do tebe milauser posted image user posted image

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: генетско испитување
8.1.2012 2:16:50   
pinokio2010
Liljak imas PP

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: генетско испитување
8.1.2012 12:56:49   
liljak
nisto od inseminacijata emaaa  jas dobiv i sega so druga terapija ama na prirodno, neznam jas imam problem so mutiraniot gen, ti do kade si? do kaj ti se rezultatite?
pozzzz

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?