|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
14.3.2016 11:55:40   
Kvisko
Magdalenka јас имав ужасно искуство со микрогинонот. Ај што ме ми прекина крварењетотонпосле циклус туку и секој ден имав како менструални болки од него. Јас го примав за среќа пред лапароскопија и мораа да ми го прекинат па да ми прават на природен циклус. Кохжга дојде ред за ивф му кажав на Димитров дека лошо сум реагирала и наместо Микрогинон примав Јасмин. Со Јасминот немав ич проблем. Видк со лекарот да ти ја сменат терапијата.
За хиперстимулација без гајле. Јас имав и не ми се виде нешто страшно. Циклусот со стимулацијата немав трансфер туку наредниот одевме со смрзнати ембриони. Бебчо се фати од прв трансфер така што не размислувај за повеќе трансфери. При ИВФ нема ништо сигурно. Сега јас од хипертимулацијата си држам бебе од два месеци и си имам смрзнати ембриони и јајце клетки за братче или сестриче или двете во иднина.
Со сеќа и со лесно.

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
14.3.2016 12:59:52   
Magdalenka
Kvisko fala za odgovorot. Bas kako sto opisuvas i mene mi e so Mikroginonot.
A kazi mi za vreme na stimulacija kolku kilogrami se popravi? Imase li drugi nusefekti?

< Поракaта ја уредил Magdalenka -- 14.3.2016 13:00:35 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
14.3.2016 13:01:58   
Hopeful RR
Среќичка, со среќа терапијата user posted image Инаку, кој дел од денот се боцкаш? Доколку е до 16ч, може и горе на петти, не мора на ургентно, јас таму се боцкав и задоволна бев. На ургентно одев само за викенди, додуша само кога почнав со Фостимон мускулно, инаку Супрефакт сама се боцкав. А во крајна линија, модриците проаѓаат, не е страшно user posted image

Pinky30, извини, заборавив дека си со смрзнати... ајде држам среќа што поскоро да си дојдат ембрионите дома во меше user posted image

Магдаленка, во однос на Микрогинонот не можам да коментирам, но еве изгледа дека имаш слични реакции како Квиско, така што спомни му на докторот. А во однос на нус појавите на ивф само по себе, сосема е индивидуално и нема правила. Јас очекував да се мрднам, но се зачудив колку не беше ништо посебно. Притоа, не дека имав слаба стимулација, напротив, и докупував Фостимони... се поправив минимално, немав хиперстимулација, која инаку е и добар знак, и не ја полудев околината.

Пепапа, кога си кај Трајковски? Чудно е ова, навистина. Се ми се чини не се видело добро...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
14.3.2016 13:43:09   
Среќичка
Во просек по колку денови се боцкате?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
14.3.2016 14:43:22   
Kvisko
Magdalenka јас стимлацијата и целиот процес супер го поднесов. Качив само едни кило со хиперсримулацијата и толку. Нити се подув нити нешто психички сд сменив ама баш ништо. Во однос на се што поминав ивф процесот ми беше многу лесен. Секој индивидуално реагира на стимулацијата и лековите не му ја мисли многу од сега. Што ќе биде ќе биде.
Пепапа се надевам брзо ќе ти се реши дилемата.
Пинки и Среќичка со среќа.


< Поракaта ја уредил Kvisko -- 14.3.2016 14:44:27 >

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
14.3.2016 23:46:24   
Pinky30
Magdalenka i jas imav loso iskustvo so toj Mikrogenon losenje,vrtoglavici,povrakjanje,krvarenje i koga dojde red da pijam pred ivf Petanovski mi dade Ya3 na Bayer se tie i ovie duri se poslavi i od Jasminot i jas dobro gi podnesuvav i voopsto ne osekjav deka pijam kontraceptivi... taka da moj sovet ti e neka ti gi smeni Dr.apcinjata...
Sto se odnesuva do kilazata jas bev 52 kg.pred da pocnam so ivf i koga pocnav so stimulacii i kontraceptivi jas se popraviv 10 kguser posted image vekje godina dena sum ista ne sum simnala bidejki se nesto pijam poradi ivf-to...
Za zamrznatite jas imav na vtoroto ivf 9 blastocisticni embrioni dve mi vratija togas i ostanaa 7 i neuspeshno ivf imav i odma sleden mesec mi vratija uste 2....Zborot mi e sto mozes sekoj mesec da pravis transfer so zamrznati pogotovo koga si bila so stimulacii prethodniot period...Eve jas vo noemvri pravev i cekav da pominat praznici i da naprava histeroskopija i skrecing i eve sega vekje pocnav terapija da pijam do transfer....Vo vtornik treba da odam da me vidi na exo i da kaze koga ke mi gi vrati embrioncinjata...Taka da ne se sekiraj za kilazata se simnuva prvo da stasame do bebule pa se drugo se sreduva user posted image

A za hiperstimulacija jas imav loso iskustvo so prvoto ivf koga kako prvo ja utnav bolnicata i doktorot od nedovolno upatenost..Go pravev na GAK i bidejki imam policisticni jajnici me stimulirase mn jako i na punkcija mi izvadija 25j.k od sto edna samo se oplodi i edna mi vratija i taa ne se fati...mene stomakot mi bese ko balon i strasno jaki bolki no na vtoroto ivf kaj Petanovski mi bese normalno blaga hiperstimulacija imav no nemav takvi jaki bolki...16 j.k mi izvadija 9 se oplodija...sto za pcos e normalno da ima povekje j.k....zatoa ne se sekiraj glavata gore teraj i veruvaj vo doktorot sto te sledi toj znae sto e najdobro za tebe ...So lesno vo postapkata

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.3.2016 0:08:42   
pepapa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Среќичка, со среќа терапијата user posted image Инаку, кој дел од денот се боцкаш? Доколку е до 16ч, може и горе на петти, не мора на ургентно, јас таму се боцкав и задоволна бев. На ургентно одев само за викенди, додуша само кога почнав со Фостимон мускулно, инаку Супрефакт сама се боцкав. А во крајна линија, модриците проаѓаат, не е страшно user posted image

Pinky30, извини, заборавив дека си со смрзнати... ајде држам среќа што поскоро да си дојдат ембрионите дома во меше user posted image

Магдаленка, во однос на Микрогинонот не можам да коментирам, но еве изгледа дека имаш слични реакции како Квиско, така што спомни му на докторот. А во однос на нус појавите на ивф само по себе, сосема е индивидуално и нема правила. Јас очекував да се мрднам, но се зачудив колку не беше ништо посебно. Притоа, не дека имав слаба стимулација, напротив, и докупував Фостимони... се поправив минимално, немав хиперстимулација, која инаку е и добар знак, и не ја полудев околината.

Пепапа, кога си кај Трајковски? Чудно е ова, навистина. Се ми се чини не се видело добро...
Vo ponedelnik na 21 mart ke odam, a za septumov ili krivinava neznam sto da kazam, kaj bas sega izleze ako navistina ima...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.3.2016 7:20:04   
MademoiselleNina
Јас после трснсфер примам пролутекс насабајле и крион ваг. навечер.
Ама ко за беља две вечери заборабам да ставам крион. Ептен бев поспана и многу сум заборавена...
Попладне сум на контрола, се надевам не сум направила некоја беља.
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.3.2016 10:43:04   
Среќичка

ИЗВОРНА ПОРАКА: Среќичка

Во просек по колку денови се боцкате?Некој?

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.3.2016 11:16:25   
MademoiselleNina
Јас се боцкам од 27 ми јануари. И се уште се боцкам.user posted image
А за кои инакции прашуваш? Или општо за боцкањето како процес.

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.3.2016 11:22:34   
Hopeful RR
Среќичка, не знам на какво боцкање мислиш, стимулација или целосно, но ако си со долг протокол, во просек целата процедура трае околу 40 дена, од почеток со контрацепција па до ЕТ.
Боцкањето е релативно, зависи кој како реагира на стимулацијата. Со Супрефакт се боцкав неколку недели, со Фостимон можеби 10-12 дена, не се сеќавам. Дозата стимулации што доаѓа со ваучерот е 30 инекции, обично ги даваат по 2, 3 или 4 дневно, а по потреба и се докупува, па може и тоа да пролонгира.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.3.2016 12:54:19   
Среќичка
На стимулациите мислев.
Значи максимум 14 дена. Фала ви.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.3.2016 14:37:09   
kik@
Pred nekoj den bev kaj eden privaten doktor na konsultacii za invitro i pri vaginalen pregled mi pronajde i cista od 26 mm. i polip na matkata od 1 sm. i mi dade primolut nor apcinja da gi pijam za da se iscistela matkata od polipot i cistata.Dokolu ne se iscistele ke moralo histeroskopija koja mu kostala 35 000 den.E sega jas bev na konsultacii kaj mojot maticen ginekolog toj me vide na eho i mi rece deka nisto ne gleda ni polip ni cista.Izrevoltirana se javiv i si zakazav kaj Dr.Mihajlo Popovic vo Sistina za vo ponedelnik vo 17 Casot kaj nego ke si go pravam i ova invitro.Se dodeka ne se osiguram deka ima ili nema nesto vo matkata ne mozam da vi garantiram dali se raboti samo za pari ili navistina ima prepreka sto mora hirurski da se otstrani.

Mili moi prijatelki sega ke vi zboruvam od iskustvo sto sum go preziveala vnimavajte i otvorete gi ocite na kogo mu go doveruvate svoeto zdravje i doverba.Ocigledno e deka denes doktorive ne gledaat samo kako masina za pari i sovetuvajte se so poveke doktori ako nesto vi izgleda somnitelno vo vrska so ivf a i za se ostanato.

Vcera bev na pregled kaj dr.Popovic i toj ne najde nitu cisti nitu polipi na matkata kako sto mi najde TASE TRPCESKI OD PLODNOST BITOLA.
Sega mozebi drugite ringerajki koi sto bile kaj nego i sto uspeale so nego da ostvarat potomstvo ke se vklucat i ke me napadnat.Celta ne mi e da plukam po doktorive ili da se karam so nekoja od vas celta mi e da vi dokazam sto ke mi se slucese dokolku ne se rasprasav i kaj drugi doktori.IZVINETE ako nekoj ne go misli istoto sto i jas za ovoj doktor.

Sega cekam da dobijam i od 2 den da pocnam so mikroginon pa na 29 mart sum na kontrola da se dogovorime sto za ponatamu.Vi posakuvam mnogu sreka na site sto ocekuvame user posted image

Zaboraviv da vi pisam deka kaj Tase pregledot samo vaginalno me cinese 3000 den. a vo Sistina ne plativ niti denar a dr. me gledase i na 3d i 4 d .Pozdeav

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 15.3.2016 18:38:19 >


_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.3.2016 17:07:28   
kapina
Takov e tase kik@ i na nas sto pari ni zema ehee za prvoto ivf a vcera se iznervirav i od sestra anita me prasuva samo za vaucer sto sum napravila jas si zacrtav sto i kako ke napravam prvo pa posle ke se spremam za ivf seuste ne se osekam psihicki spremna da odam na ivf sakam letoto da si uzivam da ne se zamaram so bolnici taka mi e planirano

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.3.2016 18:50:05   
Hopeful RR
kik@, те чекав да пишеш, добри вести, ми олесна и мене, а можам да замислам тек тебе.
Ич не се замарај за можни конфронтации со други пациентки на др Трпчевски, обично немаме такви пракси тука на РР, секоја си е приказна за себе и вакви ситуации само може да ни помогнат. Ова не значи дека тој е лош доктор, но значи дека секогаш е добро да си побараме второ мислење. Имаме и тема за искуства со гинеколози и препораки, така што ако сакаш, напиши го твоето искуство и мислење и таму.

Мило ми е што излезе дека нема ништо, и претпоставував дека е така, и мило ми е што почнуваш наскоро со терапија user posted image Те чекаме со подетално инфо и држиме среќа user posted image

Капина, не ми е јасно зошто комуницираш со сестра Анита кога ти не сакаш да правиш сега ивф, него да се спремиш физички и психички па после. Ич не и се јавувај, и нема да се нервираш.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.3.2016 18:58:23   
kapina
Sakav da go prasam dr za aspirinot dali ima zamena oti imav malo krvarenje od zeludnikot kolku vreme da napravam pauza

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.3.2016 23:07:51   
pepapa
Na moite nervozi im nema kraj, pravevme kontrolni brisevi kaj mene e se cisto a kaj mm enteroccus bakterija vo sperma 10.000 kolicesto, znaci veke godina i poveke pie antibiotici i pak ja ima, veke hronicna mu e, nema da sakaat da ni prsvat ivf so bakterija neli, iako sum citala deka im pravat bidejki neli se procistuva spermata pred ivf

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.3.2016 23:59:02   
gina
pepapa mm so godini ima eserihiacoli ja imase i taa enteroccus se otru od antibiotici i ne se ponistuvase ama nas ni vika koga ce se pustat na procistuvanje nisto nema od bakteri a m piese caj os siski od visni i mnogu mu pomogna

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
16.3.2016 0:06:01   
gina
kik@ ubavo sto si posla na povece mesta mene toj dr.me odra 4 ivf pravev tamu iako ednas bese negova greska sto ne izvadi jk i jas kako slepa pak pojdov slednoto da go pravam ama toa nkogas ne promisluvame ili na pogresni veruvame

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
16.3.2016 0:35:08   
druze
Здраво и од мене по подолго време...
Сакам одма да се вклучам во темава,на 7бев на пункција
а на 9ти беше трансферот на 2 оплодени јајце клетки
Сега моментално сум дома,на големо исчекување...
Се боцкам уште пијам терапија ама времево сега
Многу споро ми минува... Пишете ми нешто од лично искуство
Поззз до сите и Фала ви..
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
16.3.2016 8:53:53   
pepapa
ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

pepapa mm so godini ima eserihiacoli ja imase i taa enteroccus se otru od antibiotici i ne se ponistuvase ama nas ni vika koga ce se pustat na procistuvanje nisto nema od bakteri a m piese caj os siski od visni i mnogu mu pomogna
Gina a kade vi pravea ivf so bakterija bidejki nas vo New born ni vikaat nemoze so bakterija da pravite ivf i kazi mi kade go ima toj caj... Pozz


< Поракaта ја уредил pepapa -- 16.3.2016 8:55:26 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
16.3.2016 9:51:17   
Среќичка
Со лесно Druze и со успех :)

И мене ми е чудно капина што се слушаш со Анита ако не си во процедура или не планираш брзо да почнуваш. Друго не значи дека те прашува за ваучерот заради пари, може прашува за да има предвид за терапијата.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
16.3.2016 11:04:40   
MademoiselleNina
Мислам дека фали нов список, има исчекувалки, па да им дадеме поддршка, на сите ви посакувам со лесно и со успех user posted image

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
16.3.2016 11:28:38   
butterfly 00
Nina bese li na eho, kolku bebcinja se fatile, na site ostanati im posakuvam uspeh inaku Kapina sestra Anita te prasuva za vaucer zosto taka im nalozuvaat sega za da znae, da si napravi raspored, ima li iscekuvalki da im posakame sreka ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
16.3.2016 12:43:48   
MademoiselleNina
Бев на ехо и имаше 2 точки. :).2 сакуси. Рече дека се мали и дека е се уште ризично. Да одам за 3 недели пак. Ако се појави крварење одма да се јавам. Друго ништо не кажа.
Се надевам се да биде во ред.

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

име за машко
marija.rizovski

Кое име ви се допаѓа повеќе

Кире (16%)

Димитар (38%)

Јован (47%)


Број на сите гласови: 77

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!