|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.3.2016 15:02:07   
Среќичка
Има некој кој е во постапка?
Останав сама изгледа, а дискусијата стана многу депресивна.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.3.2016 16:01:06   
pepapa
Srekicka ne si sama, jas treba da pocnam so postapka za ivf megjuota se javi problem kaj mene, nesto kako mal septum, Trajkovski me gledase na eho i rece najdobro se gledam nekolku dena pred dobieno, pa idnata nedela ke odam da me vidi na eho i ako nema nisto da pocneme so postapka za ivf, denes bev kaj maticnata za brisevi, i me gledase i ona na eho, mi vika imas kako nekoja krivina vo matkata ne e septum, ili eventualno mnogu mal dali e 1 milimetar i nema da pravi problem za ivf, taka da haos mi e vo gleva, uste ova mi falese od nigde nikade krivina vo matka, ti do kaj si so postapkata za ivf?pozz

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.3.2016 16:16:48   
MademoiselleNina
Така е понекогаш тажно, понекогаш радосно. Не сте сами тука сме сите да си дадеме подршка меѓусебна. user posted image
А за септум, не се нервирај, и за тоа има решение. Ќе процени лекарот и ќе ти каже.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.3.2016 16:19:14   
MademoiselleNina
Pepapa, a дали си правела хистероскопија?

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.3.2016 16:54:23   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

Loveable me, sto da ti kazam. Razocaruvanje koe go poznavam, no nema otkazuvanje. Odmori, razbistri glava, i povtorno vo pohod so novi sili.

Prasanje do Pinky i drugite devojki sto pravele IVF kaj Petanovski. Dali dr praktikuva kontracepcija pred IVF, ili direktno pocnuva so terapija? Prv pat ke idam kaj nego, pa me intreresira kakva praksa ima.

Jas za vtoroto ivf kaj Petanovski a prvo kaj nego mi dade da pija kontraceptivi Ya3 na Bayer zosto imam neredovni ciklusi mi doaga na 35-40 dena najdocna ...i eve za prv pat so zamrznati isto piev i eve sega pred histeroskopija i skreching pijam zosto mi napravi na 21 den od posledna menstroacija i sega eve imam uste tri apcinja i cekam da dobijam i da mi kazes sto kako za tranafer so zamrznati embrioncinja...se zavisi od tvojata prethodna istorija i ciklus...jas eve mn veruvam vo nego...mn e vnimatelen,korekten,realen i posveten ova go zboram od moj licen aspekt taka da odi se prasaj si duri i maz mi e doktor i nesto ke go prasa i ne se luti bas naprotiv saka da se sorabotuva...

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.3.2016 16:59:59   
Pinky30
I jas sum vo postapka na ovoj ciklus ke pravam tranafer so zamrznati embrioni.Pijam Ya3 imam uste 3 rozevi apcinja i 4 belki i treba da dobijam i na prv den treba da se slusneme so sestrata i ke vidime sto kako ke bide...Nesto mi spomna za taa inekcijata za cirkulacija na matka Tribestan moze gresam vo imeto no ke vidi na ET ako treba ke stavel...a i za proluteks. Isto ke kaze...a za kleksan ke si baram za sekoj slucaj primav posledniot pat ...so lesno neka ni e...

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.3.2016 18:17:07   
pepapa
Ne sum pravela histeroskopija ke odam idnata nedela vo New born kaj Trajkovski da me vidi na eho pred dobivanje najdobro se gledalo

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.3.2016 19:41:54   
kik@
Dragi moi prijatelki ne ste sami ne ima mnogu so ovie maki i problemi.Eve ke se prijavam i jas iako celo vreme ve citam samo od strana veruvajte zaedno so vas i placam i se raduvam samo sto ne sum mnogu aktivna.Pred nekoj den bev kaj eden privaten doktor na konsultacii za invitro i pri vaginalen pregled mi pronajde i cista od 26 mm. i polip na matkata od 1 sm. i mi dade primolut nor apcinja da gi pijam za da se iscistela matkata od polipot i cistata.Dokolu ne se iscistele ke moralo histeroskopija koja mu kostala 35 000 den.E sega jas bev na konsultacii kaj mojot maticen ginekolog toj me vide na eho i mi rece deka nisto ne gleda ni polip ni cista.Izrevoltirana se javiv i si zakazav kaj Dr.Mihajlo Popovic vo Sistina za vo ponedelnik vo 17 Casot kaj nego ke si go pravam i ova invitro.Se dodeka ne se osiguram deka ima ili nema nesto vo matkata ne mozam da vi garantiram dali se raboti samo za pari ili navistina ima prepreka sto mora hirurski da se otstrani.Izvinete na mojov dolg post na site vi posakuvam se najdobro.Pozdrav i se citkame user posted image

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.3.2016 21:03:20   
Hopeful RR
среќичка, тука никогаш не си сама, сеедно дали во моментот има некој во постапка или не user posted image До каде си со терапија?

pepapa, септум треба ептен внимателно да се провери и на ехо не секогаш се гледа. Види пред циклус што како е, но најсигурно за тоа е ХСГ, таму се се гледа. Ако и овојпат не сте сигурни, предложи ХСГ. Септумот инаку не прави проблем при ивф, но во бременост знае да е проблематичен, го скратува волуменот на матката и не му дава простор на плодот да расте до крај... Се решава едноставно, со хистероскопија, така што и да го има, не се плаши, не е страшно.

Pinky30, ајде уште малце завршува контрацепцијата и почнува стимулацијата user posted image Инекцијата во матка се става на крај, ич не ја мисли, а пролутекс е прогестерон - замена за прогестерон депо инекциите, и секако ќе ти го даде после ЕТ за поддршка.

кик@, секако добро си одлучила што си побарала второ и трето мислење, со овие работи нема играчки. Дури и да треба хистероскопија, ќе ја направиш ако реално има потреба, а не од нечиј хир... Конкретно за полипи, мислам дека не се проблем за бременост и често пати се вадат при самото породување, додека пак за цисти, се оперираат само ендометриозни-чоколадни цисти, колку што знам. Секако консултирај се со др. Поповиќ, голем врој рингерајки имаат одлично искуство со него, па пиши ни. Доколку се испостави дека приватниот гинеколог само сакал да земе пари, напиши ни го со име и презиме, да ги предупредиме и другите девојки за вакви ситуации.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.3.2016 22:15:16   
Pinky30
Hopeful jas nema da imam stimulacija na priroden ciklus mi pravi tranafer so zamrznati embrioncinjauser posted image edino pregnil mi dava da ispukaat me gleda pred toa na exo i kazuva koga ET.Da uste malce edvaj cekam da mi gi vratat embrioncinjata...a za plus progesteron osven Crinon gelot neznam dali ke mi dade rece ke vidime endometriumot kakov ke bide na ET jas predloziv rece ke vidime i za inekcijata isto a za cleksan ke baram da bidat potkrepena so sekoja sigurnost....heterozigotni mi se mutaciite no za sekoj slucaj

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.3.2016 23:27:01   
gina
Loveableme dusicke mnogu mi e zal se rasplakav user posted image znam kako tie kolu bev radosna za tebe ama sega se skrsiv mozam da zamislam kako tie tebe i znam kako tie ama takov e zivotot ako duso ispacise soberiseuser posted image user posted image user posted image

jas 2 godini se izolirav od rr ama nemozev bez vas

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
12.3.2016 0:16:19   
pepapa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

среќичка, тука никогаш не си сама, сеедно дали во моментот има некој во постапка или не user posted image До каде си со терапија?

pepapa, септум треба ептен внимателно да се провери и на ехо не секогаш се гледа. Види пред циклус што како е, но најсигурно за тоа е ХСГ, таму се се гледа. Ако и овојпат не сте сигурни, предложи ХСГ. Септумот инаку не прави проблем при ивф, но во бременост знае да е проблематичен, го скратува волуменот на матката и не му дава простор на плодот да расте до крај... Се решава едноставно, со хистероскопија, така што и да го има, не се плаши, не е страшно.

Pinky30, ајде уште малце завршува контрацепцијата и почнува стимулацијата user posted image Инекцијата во матка се става на крај, ич не ја мисли, а пролутекс е прогестерон - замена за прогестерон депо инекциите, и секако ќе ти го даде после ЕТ за поддршка.

кик@, секако добро си одлучила што си побарала второ и трето мислење, со овие работи нема играчки. Дури и да треба хистероскопија, ќе ја направиш ако реално има потреба, а не од нечиј хир... Конкретно за полипи, мислам дека не се проблем за бременост и често пати се вадат при самото породување, додека пак за цисти, се оперираат само ендометриозни-чоколадни цисти, колку што знам. Секако консултирај се со др. Поповиќ, голем врој рингерајки имаат одлично искуство со него, па пиши ни. Доколку се испостави дека приватниот гинеколог само сакал да земе пари, напиши ни го со име и презиме, да ги предупредиме и другите девојки за вакви ситуации.
Imam praveno Hsg uste pred edna godina i se e super, od kaj izleze sega ovaa krivina vo matka navistina neznam, obavezno ke me vidi Trajkovski na eho pred dobivanje da znaeme sto i kako e za sigurno

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
12.3.2016 10:00:27   
Среќичка
Од денес почнувам со стимулација.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
12.3.2016 10:29:18   
pepapa
So sto stimulacii pocnuvas i dali ke ti bide ova prvo ivf? So lesno!

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
12.3.2016 18:56:24   
Pinky30
Srekjicka so lesno neka ti e...da bide se kako sto treba da se izvadat ubavi i zdravi j.k...user posted image user posted image

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
13.3.2016 0:16:46   
Pinky30
Jas dobiv porano 3-4 dena imav uste 2 rozevi i 4 beli tabletki od kontracetpivite no od histeroskopijata nemav krvarenje i eve denes cista ubava krv i so Petanovski se slusnavme rece ne e strasno toa veke e ciklus i od denes da pocnam so terapijata i vo ponedelnik da se slusneme so sestrata koga da odime vo Remedika...za od prilika 8-9 den po toa sto gledam od prethodniot pat mi se napravil transfer so zamrznati embrioni pa so Gospod napred edvaj cekam da mi gi vratat user posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
13.3.2016 7:39:56   
MademoiselleNina
Среќичка ајде со лесно и успешноuser posted image
А кој ден од циклус ти е? И што трепија ти дадоа?
Pinky30.user posted image ајде да имаш успешен трансфер овојпат.

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
13.3.2016 9:00:42   
Среќичка
Се боцкам со по 2 фостимона и декапептил.
Се надевам нема да ја зголемат дозата, сестрата во систина вчера ми рече со поголема доза мускулно треба да се боцкам. Уф. Вака поткожно мм ме боцка. Не ми се оди ич на ургентно во систина. Едвај чекаат на брзинка да те боцнат и ми прават модрици. Мм ме боцкаше 10 дена една мосрица немав. Од вчера одма имам една :( Се боцкам во стомак.
Второ ивф ми е. Првото беше целосна грешка од терапија до пункција па сега комплетно ми ја сменија терапијата. Декапептилот помалку пече од супрефакт. На 2 ден Е2 ми беше <5. Стимулацијата ја почнувам на 4 ден од циклус (иако добив покасно, па првиот ден може да не се брои).
Во среда сум на прво ехо.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
13.3.2016 22:30:56   
Bea
Loveable, многу ми е жал, а толку се израдував за тебе мила. Држи се, чувај се, иде твојот ден.

Нина, честитки за тебе, нека твојата среќа наскоро ја доживеат сите исчекувалки овде!

< Поракaта ја уредил Bea -- 13.3.2016 22:33:13 >

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
13.3.2016 23:58:55   
MademoiselleNina
Среќича со лесно боцкањето и да имаш квалитетни јајаце клетки.user posted image
Јас па обратно од тебе, во систина ме боцкаа супер, ептен сум задоволна. Но јас примамв супрефакт ама тој пече. А фостимоните мускулно ги примав, ама немав ниедна модрица, ниту пак ме болеа, не ги осеќав.

Сега мм ме боцка со пролутекс и клексан, а во систина одевме некое време додека он не се научи (од гледање) а и му објаснуваа како треба. user posted image

А претходното ивф кога го правеше? и ако не ти е проблем онака за споредба што терапија примаше минатиот пат?

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
14.3.2016 2:31:22   
Magdalenka
LoveableMe навистина ми е жал. Се што презема укажуваше дека треба да успее. Плус и ти звучеше опуштено и среќно. Сигурно ти е ептен тешко, ама биди јака и чувај си го здравјето.


(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
14.3.2016 3:07:45   
Magdalenka
Девојки, јас имам неколку прашања.
1. Сега пијам микрогинон - се додека не бидам спремна за ИВФ. Ама од микрогинонот доста крварам - како среден мензис и крвта не е кафеава, свежо црвена е. Му кажав на докторот ми рече да почнам ново паковање зошто изгледа сум добила. Ама еве уште крварам - почна на 16 ден а денес 25 ден од циклус. Уствари тоа мензисот не ни сопре само се намали на 2-3 капки дневно. Не им обраќав внимание, ама зема залет. Утре планирам да одам на лекар.
Имала ли некоја од вас крварење од микрогинон или од други контрацептиви? Дали и покрај тоа ви дале стимулација за ИВФ? Во упатството пишува дека можам да крварам дури и 3 циклуса додека телото не се навикне, ама мислам дека станува збор за полесно крварење повеќе како капки.

2. Кои нусефекти ги имате од ИВФ стимулациите? Се живо се изнаслушав - дека се качувале 5кг а може и повеќе. Дека се јавувале влакна на лицето и тоа не малку? Дека имало цисти од суперфактот зошто прави вештачка менопауза. Не ме плаши сето ова ради естетски изглед мада и тоа е важно. Ме плашат причините зошто тоа се јавува, што прави стимулацијата на метаболизмот, на органите. Јас од операцијата и микрогинонот веќе сум поправена 2 кг ми се чини.

И можна хиперстимулација ме плаши. Од што зборував со пријателки ќе испадне дека секоја помалку или повеќе е хиперстимулирана. Се прашувам дали наместо една долга да побарам 2-3 полесни стимулации, да добиеме до 5-7 јајце клетки од обид. Знам дека повеќе ќе ме чини ама да не платам пак после на други лекари. И онака сум без туби, што ќе правам во останатите 5 месеци. Неможе секој месец да ми враќаат замрзнати. Мислам дека е подобро неколку пати полесно, ама незнам како да го побарам тоа. Лекарите некако веднаш ме ставаат за долгата процедура и ми викаат да си планирам и замрзнување. Замрзнување е ок, ме плаши тоа што јас имам предуслови за хиперстимулација, што не мора да се случи ама не е лошо да сум претпазлива.

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
14.3.2016 9:36:24   
MademoiselleNina
Магдаленка, а кој ден од циклус почна да пиеш микрогинон?
И ај можда глупо прашање, но дали случајно си пропуштила некоја таблетка? Или си ја испила покасно? А дали доби циклус после последната испиена или пред тоа?
Во врска со стимулацијата, разговарај со лекарот, кажи му од што ти е став, биди отворена. Јас имав едно ивф со слава стимулација и добив ефна јајце клетка. Кај мене еден фоликул стана доминантен и не им даде на останатите 5 да пораснат. За жал не се оплоди.
Сега имав долг протокол, и да се поправив 5 кг за додека бев на микрогинон, но околу 2 недели после него се вратив во нормала.
Со среќа и со лесно user posted image

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
14.3.2016 11:20:19   
Magdalenka
Fala na odgovorot Nina. So Mikroginon pocnav na 3 den od ciklus kako sto mi kaza doktorot i nemam propusteno nitu edno.
Uste mi e prv mesec kako gi zemam. Ustvari gi zemam prodolzeno zosto koga mu kazav na doktorot deka krvaram mi rece vednas da pocnam so novo pakovasnje kako da mi e pak 3 den.

< Поракaта ја уредил Magdalenka -- 14.3.2016 11:23:43 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
14.3.2016 11:54:40   
Среќичка

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Среќича со лесно боцкањето и да имаш квалитетни јајаце клетки.user posted image
Јас па обратно од тебе, во систина ме боцкаа супер, ептен сум задоволна. Но јас примамв супрефакт ама тој пече. А фостимоните мускулно ги примав, ама немав ниедна модрица, ниту пак ме болеа, не ги осеќав.

Сега мм ме боцка со пролутекс и клексан, а во систина одевме некое време додека он не се научи (од гледање) а и му објаснуваа како треба. user posted image

А претходното ивф кога го правеше? и ако не ти е проблем онака за споредба што терапија примаше минатиот пат?


Претходното ивф беше пред една година. Цела година собирав храброст за ново.
Не го можам ни мирисот на тоа ургентното и тмурната атмосфера. Ако дојде нож до коска, нема бегање, ќе се боцкам тамау тоа ми е, ама додека може да го избегнам нема да одам. Кога мм ме боцка, немам воопшто трага од иглата, многу е внимателен.
Декапептилот не пече како супрефактот, бар кај мене е така.
Минатиот пат примав по 2 пурегона и супрефакт. Пребрзо ми порасна Е2 и брзо, брзо ми закажаа пункција. Не сакам да се присетувам, искрено да си кажам. Овој пат имам поголема надеж дека ќе успеам. Докторот ја смени терапијата и шемата и јас сум поопуштена. Да не ми е алармот ќе заборавев дека треба да пијам јасмин или да се боцкам и неколку пати покасно го испив. Дури мислам и на работа да одам после постапката.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?