|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 18:14:05   
kapina
Deneska ja otvaram ovaa tema pottiknata od eden post na fb kade sto crkvata ne obvinuva nas zatoa sto sekoja godina se unistuvale se ubivale 170000 embrioni toa bile covecki zivoti a nie sto sme go dozvoluvale toa sme si stavale grev na dusata jas samo kazsv jas ne sum ubiec tolku

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 19.1.2016 7:30:41 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: crkvata i vestackoto oploduvanje
18.1.2016 19:10:47   
kapina
I toa za mene ne e grev zasto jas zatoa ne odlucuvam tuku doktorite oni znaat koj embrioni se so dobar kvalitet i imaat sansi da preziveat a koj ne i za zamrznuvanjeto toa ne bilo eticki

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 19:24:33   
mommy_angels RR
Затоа јас селективно ги прифаќам учењата на црквата.Некои работи се премногу застарени и воопшто неприфатливи за денешниов начин на живеење.Тоа ,да,ембриони се,но најголемиот дел од нив не успеваат ни ден или два да преживеат и сето тоа се должи на природната селекција. Наместо да ги осудува и обесхрабрува младите парови кои се во тешка емотивна,психичка ,па и физичка борба,добро би било црквата да размислува во правец на подршка и советување како да се преброди овој турбулентен период во животот на луѓето.

Капина бидејќи не знам од каде ти е изворот,те молам ако можеш среди го и постирај го тука за да видиме за што се работи.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: crkvata i vestackoto oploduvanje
18.1.2016 19:25:42   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Deneska ja otvaram ovaa tema pottiknata od eden post na fb kade sto crkvata ne obvinuva nas zatoa sto sekoja godina se unistuvale se ubivale 170000 embrioni toa bile covecki zivoti a nie sto sme go dozvoluvale toa sme si stavale grev na dusata jas samo kazsv jas ne sum ubiec tolkuКапина како што те разбрав ,мислам дека ова се однесува на абортусот.Која е поврзаностаuser posted image
Ништо не разбрав....Ако мозес копирај ја изјавата,каде што си читала.

< Поракaта ја уредил deluxe -- 18.1.2016 19:27:11 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: crkvata i vestackoto oploduvanje
18.1.2016 19:57:01   
kapina
Ete ke go kazam mojot slucaj za da bide po svatlivo znaci jas ovoj pat imav 4embrioni dva so odlicen kvalitet koj mi bea vrateni i dva so los kvalitet koj ne bea vrateni nitu zamrznati tuku unisteni e sega crkvata se bune zasto da se unistuvat tie embrioni so los kvalitet so nikakvi sansi za prezivuvanje

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 20:00:13   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Ete ke go kazam mojot slucaj za da bide po svatlivo znaci jas ovoj pat imav 4embrioni dva so odlicen kvalitet koj mi bea vrateni i dva so los kvalitet koj ne bea vrateni nitu zamrznati tuku unisteni e sega crkvata se bune zasto da se unistuvat tie embrioni so los kvalitet so nikakvi sansi za prezivuvanje


Капина каде има ваков натпис?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 20:49:22   
kapina
Invitro vo denesno vreme medicinata e napredna i e tolku razviena sto skoro za se ima resenie taka i za zacnuvanjeto so pomos na invitro so pomos na ova metoda mnogu parovi go resavaat svojot problem e sega zasto crkvata e protiv invitroto

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 20:53:48   
kapina
Crkvata nemanisto protiv zacnuvanjeto deca so ivf no ima protiv nacinot na samoto oploduvanje zatoa sto da se dojde do eden covecki embrion se ubivaat poveke potocno lekarite odlucuvaat koj embrioni ke bidat transferirani koj unisteni koj zamrznati

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 21:03:48   
kapina
Taka sto vika za da se rodi edno dete se ubivaat 10 ili mozda poveke naukata e dojdena do toj stepen sto se mesa so prirodata na covekot se zamrznuvaat embrioni iso toa se stopira nivniot razvoj i se odmrznuvat koga roditelite imaat zelba i ne site embrioni go prezivuvaat odmrznuvanjeto i se frlaat vo kanalizacija spored nekoi istrazuvanja na ovoj nacin se ubivaat170000 covecki zivoti zatoa crkvata ne go odobruva ova oploduvanje zasto zaradi ova nekoi parovi si ja stavaat dusata vo grev jas samo napisav jas ne sum ubiec toa go odlucuvaat doktorite ne nie pacientite

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 21:18:00   
kapina
Toa me natera da se osekam vinovna iako ne sum sega spored niv jas ke treba da baram site embrioni da mi bidat transferirani mozete da zamislete kakov rizik ke e toa

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 21:20:08   
Hopeful RR
Од кај ти се овие податоци Капина?

А ако поп со сопругата сака дете, а не може, како ќе постапи при ивф - ќе инсистира на креирање само еден ембрион? Глупости.

И мешањето на природата со науката е одамна апсолвирано прашање, баш да видам дали ако поп има кариес нема да отиде на стоматолог, или ако има инфаркт нема да прифати бајпас? Мислам ајде, глупости зборат, само ги оддалечуваат луѓето од себе, наместо да им понудат разбирање и поддршка.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 21:48:08   
kapina
Abe ajde bezveza rabota od kaj sto maki macam po bolnici pa nekoj i pamet da mi sole bozem nie neznaeme sto e grev a sto ne oni se pogresni i od nas jas im ostaviv komentar crkvata mesto da se moli na gospoda da ni dade detence na bilo koj nacin ona ne osuduva i ne ne podrzuva imase slucaj kade sto zenata duri bese izbrkana od crkvata zasto pravela ivf crkvata vikam prvo i prvo neka gi prodade skapite koli sto gi imat popovite i neka gi razdade parite na siromasnite i bolnite posle da soli pamet na nas

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 21:52:37   
kapina
Kade e crkvata da pomaga na lugeto na koi navistina im treba da im dade pomos na bolnite na siromasnite nikade ja nema posle toa im vikam zasto ne im pomagate na tie zeni sto sakaat daabortiraat namerno da ne go storat toa zaradi finansiite nikade ve nema

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 22:30:42   
lukajana RR
Капина дали мислиш на Клик=тука ?
Ова е нешто неофицијално според мене ,да нервира народ.


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 22:43:55   
kapina
da da na toa mislev

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 23:24:04   
kapina
Ova e toa sto me izvadi od takt koja majka saka nejzinite deca da bidat unisteni za nas nasite embrioni se nasi deca

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
18.1.2016 23:53:44   
Hopeful RR
Kapina, многу знае оваа што збори, не видела ваква мака па лупа глупости. Не си го губи времето, ни силата, со вакви луѓе, секој си прави што е најдобро за себе. А црквата има други работи за средување пред да дојде оваа тема на дневен ред.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
19.1.2016 0:58:57   
kapina
Da lesno i e nejze ima 4deca neznae sto e maka

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
19.1.2016 18:20:59   
kapina
Ne tocno bilo toa mi kazaa oti toa bilo grev ami ajde vikam da gi stavat site embrioni i svesno da go zagrozat zivotot i na zenata i na embrionite oti matkata nemoze da izdrze poveke embrioni toa neli e gre neznaeja sto da kazat plus toa nie ne odlucuvame koj embrion ke bide vraten koj ne tuku doktorite jas sakav site 4da mi bidat vrateni ili dva vrateni dva zamrznati no rekoa nemoze ako gi zamrzneme nema da go preziveat odmrznuvanjeto a ako gi vratime rizicno e dali matkata ke gi izdrze site 4embrioni ako se fatat

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
19.1.2016 20:03:08   
LoveableMe RR
Kapina, мислам дека женава си прави произволни заклучоци, црквата никаде не сум чула да е против ин витро, еден купдеца се раѓаат никој не прашува како е добиено тоа дете за крштевка и сл, така што мислам дека ова е напис од некоја душебрижничка, што појма нема за луѓе кои имаат проблем да добијат деца, а плус сака да изиграва некоја верничка што врска нема со реалноста. Секогаш викам најлоши луѓе се оние ѓоа учени, приучени, демек се знаат а всушност ништо не знаат.

Јас еднаш бев во црква и побарав да се видам со попот,сакав за некој празник лепче да месам и паднавме нешто на муабет дека се обидувам за дете, дека сме пробалеи со ИВФ, кога започна попот да ми расправа дека и они со жена му немале деца, па правеле ИВФ, неуспешно било неколку пати, па потоа природно добиле дете, така што очигледно дека нема пробем за тоа.

А мене од манастир ми понудија духовна поддршка доколку сакам за следното ИВФ. Заклучок: црквата не е против ИВФ и не го сметај тоа што го читаш за валидно секоја будала што ќе напише на Интернет.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 19.1.2016 20:04:39 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Црквата и вештачкото оплодување
19.1.2016 20:57:35   
kapina
Ima ima pisano na taa tema niz net se rasprasav i mi kazaa oti se protiv unistuvanjeto na genetski neispravnite embrioni sto ne se delat pravilno no jas im go postaviv toa prasanje sto go pisav pogore kamo sreka i na nas gospod dane izradva po priroden pat

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

совети
детенце

Примате ли совети од вашите пријатели за најмилите?

Да,секогаш. (50%)

Не (0%)

понекогаш. (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!