|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
28.1.2010 14:20:36   
caci20
Iva samo informativno vo Mak primat ima popust na maski kosuli po 500 den ubav kvalitet i ubavo spakuvani vo kutii. Samo ne znam za brojcinja. Za kvalitet znam deka se ok

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Крштевка - колку е важна?
1.2.2010 11:00:05   
topce
венчаница во црква за дете да ми крстат?
тоа е чиста глупост, нас лично не ни бараа
ама очигледно им бараат.
јас правев муабет со попот пред да ја крстиме
ќерка ни и он ми рече нема врска дали или не сте венчани
детето може да се крсти без разлика дали родителите му се
венчани или не, оно не е ништо криво за тоа.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Крштевка - колку е важна?
1.2.2010 11:35:05   
nenicka
да ви се пофалиме во недел ние ке правиме крштевка на 07,02

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Крштевка - колку е важна?
1.2.2010 23:32:39   
Ance 23
Nie pravevme krstevka na sin mi na negovi cetri ipol meseci i sakavme da se sovpadne so negoviot imenden SVETI ANTONIJ.Za kumovite spremav klasicni bovci so banariki i postelnina i za decata isto.Tie nas ni kupija kolicka.Vo crkva koga go banjase popot ne placese i mu ja pipkase biblijatata i se bese mnogu ubavo.Pokanivme gosti doma na rucek samo najbliskite i se pomina vo svecena atmosfera.Mnogu vazen i znacaen nastan od zivotot na bebeto i negovite roditeli i vnes vo verata.,sto porano toa podobro.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.2.2010 18:10:34   
nenicka
дави се пофаслам денес прваевме крстевка на ангела

(Одговор на членот Ance 23)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Крштевка - колку е важна?
17.2.2010 14:02:05   
pacuvce
РР-ки,ајде едно прашање кое можеби звучи малку глупаво,ама дали може да се крсти дете попладне?На пр.во 17 часот...Имено на 13.05.2010 (четврток) е Спасовден и на свекор ми му е именден,па сакаме тогаш да го крстиме Бојан и гостите да ги пречекаме на еден трошок...И именден и крштевка...Е сега бидејќи е работен ден,дали е изводливо крштевката да биде попладне...Мм вели,доцна било,ама па по некоја логика,па има венчавки кои се прават навечер...Знае некој нешто???

< Поракaта ја уредил pacuvce -- 17.2.2010 14:09:20 >


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот nenicka)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Крштевка - колку е важна?
17.2.2010 14:04:28   
caci20
Пацувце мислам дека може, ама имасе и денови кога не крштеваат. Најубаво прашај директно, а и се закажува претходно, па дали имаат термин. Мислам дека до 15.00 поповите се во црква

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Крштевка - колку е важна?
17.2.2010 14:05:25   
zami
Najdobro e da prasas direktno vo crkvata kade planirate da pravite krstevka.
Ama jas mislam deka moze.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Крштевка - колку е важна?
17.2.2010 14:08:07   
mami
Уф...јас колку знам крштевките се прават денски и по можност пред 12..свеки ми е многу побожна па кога закажувавме за крштевка инсистираше да било пред 12 а и не и беше многу мило што венчавката ја правевме во 17.30 попладне и веќе беше темница...Незнам..најубаво да си прашаш во црква да ти кажат, зошто знаеш- 100 луѓе- 100 думиuser posted image секој си толкува како му одговара 

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Крштевка - колку е важна?
17.2.2010 14:15:22   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Јас не сум религиозна, а имам и отпор спрема функционирањето на инситуцијата црква па затоане се венчававме со мм, а и не бев заинтересирана за крштевање на Мила. Сепак кумовите имаа желба да ја крстат и им направив кеиф. Ја крстивме во Св Петка. Закажав во 6 попладне да биде церемонијата и ми дадоа список што треба да донесам ама на списокот не беше напишана тарифата. Откако бидна шишање, бањање, плачење за да ни дадат крштеница кумот плати 1000ден а родителите 1500. Замислете луѓе што се верници, луѓе за кои е навистина значаен тој чин а финансиски не стојат добро. Треба ли да си одделат од храна, да не платат сметка за струја за да му дадат на попот? Отсекогаш ме револтирале тие работи. И за радост и за жалост попот е тука да те ограби.



Еве Мила на мама правеле во 6 часот попладне...Значи може...Сепак ќе си прашам,да бидам сигурна...Леле,супер ако може...Со еден удар,две муви...
А за купување,бидејќи кумовите рекоа дека ќерка им ќе го крсти Бојан,таа има 20 години,па планирам да и купам нешто од Oxette или слично,а на нив по една колекција и ај со здравје...Мислам дека е ОК...user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Крштевка - колку е важна?
17.2.2010 14:20:09   
April
може, и јас сум била на крштевка во петок попладне во Св. Богородица

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Крштевка - колку е важна?
17.2.2010 14:20:19   
mami
тотално се сложувам...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Крштевка - колку е важна?
17.2.2010 14:24:29   
mis.
Мислам дека не е проблем Анушка некаде низ форумот спомна дека можеш крштевањето и дома да го направиш. ако се договориш со попот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Крштевка - колку е важна?
17.2.2010 14:25:20   
mami
еее тоа тоа..здравје следното дома ке си го крштевам

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Крштевка - колку е важна?
17.2.2010 14:29:29   
profesorica
ние го крстивме околу 17 часот дамјан, во работен ден, ама за следно здравје сакам до 40 дена.на година у вис црквата ја крена а и други деца така

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Крштевка - колку е важна?
17.2.2010 15:13:41   
topce
не прават никакви проблеми само попот ќе ти напомене дека е подобро да се крсти пред 12 часот демек да растело детето како што растел денот user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Крштевка - колку е важна?
12.3.2010 10:28:50   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

дали може да се крсти дете попладне?На пр.во 17 часот...


It`s official!!! Само што беше поп да крсти вода за Велигден и го прашав дали може,а тој ми одговори дека кога се работи за крштевка нема проблем за време и ден во неделата...Така да,почнуваме со припреми...На Спасовден,Бојан ќе влезе во вера,што велат старите...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Крштевка - колку е важна?
12.3.2010 18:48:17   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

не прават никакви проблеми само попот ќе ти напомене дека е подобро да се крсти пред 12 часот демек да растело детето како што растел денот user posted image



Da i jas sum slusnala za ova.

A razlicno e i toa e mnogu zalosno kaj nas so sekoj pop svoja verzija na tolkuvanje na obicaite.
Brat mi na primer nee krsten i nee vencan a dvete kerki mu se krsteni!!
A za sin mi insistiraa da se odnesi vencanica (iako jas znaev deka ete ne mora) ako sakam da bidi krsten.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.4.2010 14:01:00   
Cacko
zakazavme za krstevka za Elena na 9 majuser posted image user posted image user posted image .ke ja krstime vo Sv.Dimitrija vo 11:30,pa posle na rucek ke gi nosime vo T'ga za jug.Ke ja krsteva popot sto ne vencavase,sto ni go svetese stanot,sto i pravese mala i golema molitva na Elena i bas se raduvam.Za t'ga za jug ispadna posto so mm sakavme da bide taka po intimno i vo etno stil,a imaat i ubavi ponudi za proslavi paket od 620 den so neograniceno pienje,predjadenje,oredveri,salati i mesana skara so garnir,i sve za 620 den.mm dogovori muzika eden negov prijatel i sea cekame da dojde 9 majuser posted image user posted image user posted image ke bideme okolu 20 tina luge,istite od svadbata plus zolva mi so mazot i deteto od USA.konecno ke ja zapoznaam zolva miuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.4.2010 14:19:59   
caci20
Super Cacko. Samo sreka da ja prati Elenka. A drugi adeti pokloni ova ona ke spremas?

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.4.2010 14:24:57   
Палешка РР
Како се запнала свекрва ми и ние изгледа ќе правиме на 16 Мај user posted image
Цацко, ќе купуваш поклони за кумовите? И што?


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.4.2010 22:31:26   
Cacko
abe poima nemam so da im zemamuser posted image user posted image user posted image bovci nema da bidat u nieden slucajbas se prisekam lani koga go krstevavme kumasinceto nie,so mm dobivme digitalna ramka,taka da planiram da bide nesto simbolicno.so ke gi potseka na toj cin,moze i da im kupam i ikona od sv.Dimitrija pa apla ke im teknuva na momentotuser posted image sala na strana ali moze i taka da napraime

_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.4.2010 22:38:20   
Maca25
Ние не ја крстевме Нина, иако сите ни збореа дека детето треба да се стави во верата (нема да спиело, нема да јадело... бла бла ако не било крстено). Мислам дека кога ќе биде доволно возрасна сама ќе си одлучи дали сака да се крсти или не.  

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Крштевка - колку е важна?
23.4.2010 1:09:35   
Тања РР
Ние ќе ја крстиме Јана оваа сабота во 12 ч. Не успеав да купам ништо за кумот затоа што сум сама последните 10 дена и неможев да ја оставам малата  па решивме да го даруваме на првиот роденден. Од црква ќе дојдеме дома на ручек  кумот, моите и родителите на мм.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Крштевка - колку е важна?
23.4.2010 12:07:56   
elle
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Ние не ја крстевме Нина, иако сите ни збореа дека детето треба да се стави во верата (нема да спиело, нема да јадело... бла бла ако не било крстено). Мислам дека кога ќе биде доволно возрасна сама ќе си одлучи дали сака да се крсти или не.  
и јас сакав така ама традиција си е традиција и неможам да слушам повеќе такви коментари user posted image
и во недела ќе правиме крштевка

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?