|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:05:53   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Да и мајка ми го викаше истото дка не присуствувала мајката но тогаш веднаш ги крстеле бебињата не чекале 1 година а мајката ако нема правено молитва на 40 дена попот не го дозволува нејзиното присуство.Затоа свеки твоја,мајка ми и многу други кои ги крстеле своите деца пред молитвата не присуствуваат.



Ovde vo Belgrad nema molitva za 40 dena jas koga prasav se iznenadija.Inaku so neprisustvoto na majkata toa e cista glupost.Posto mene i brat mi koga ne krstile majka mi bila prisutna i za mene i za bratmi toa se nekoi stari obicai koi blage veze nemaat so crkvata, ona bas prasala posto site i velele ne a popot i rekol normalno deka ke prisustvuva, na eden takov radosen den.Koja majka ne bi prisustvuvala na krstevanjeto na svoeto dete.Toa e mnogu radosen den.
Inaku ja sum krstena na 40 dena pa sum ja dignala crkvata vo vazduh od placenje.Nema veze deteto dali e malo ili golemo ednostavno taka e.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:06:53   
Iva
За крштевката на Михајло, на кумот му купив деловна ташна од Samsonite, беше некаде околу 3 000 денари, ние официјална кума немаме, бидејќи сеуште кумот не е женет, но има девојка со која е долго време и кој беше на крштевката заедно со кумот. Па некако решивме и за неа нешто да купиме. Тогаш и купив многу убава кутија за накит која чинеше некаде 700-800денари.

Е сега не сме баш при пари, па си мислев за Кумот некоја убава кошула до кај 1000 денари , а за девојка му некое џемперче или блузиче до кај 500 денари. Мислите дека е ок?

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:12:04   
mami
Како сакаш мила, сепак мислам дека на девојката не си должна да и купуваш ништо. Сепак, таа му е само девојка. 

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:15:03   
caci20
Stom mu e samo devojka sto ne i kupis nekoj kozmeticki set. Dove, Nivea i tolku. Bar sega ima interesni so neseser, tasnicka. A ako nema aparatce za bricenje nie zemavme za 1500 den od tehnomarket. Inaku kako sto ima popust vo dobrive prodavnici mozes da najdes ubavi raboti za oblekuvanje.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:18:05   
profesorica
јас не и купив ништо на девојката на кумот.знаеш многу зависи како кумот е поставен према неа дали ја мисли за сериозна и идна кума или не и колку вие сте блиски со еа.али мозес некој нивеа сет да и земеш убаво вика Цаци20.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:19:32   
Iva
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Како сакаш мила, сепак мислам дека на девојката не си должна да и купуваш ништо. Сепак, таа му е само девојка. 


Знам дека не сум должна, но таа се однесува како вистинска кума. Прво децата ги сака премногу, секое доаѓање кај нас мора нешто да им купи, за секој роденден, именден... Сепак сакам едно внимание спрма неа да покажам.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:20:01   
profesorica
епа тогаш земи нешто за симболична цена.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:21:47   
mami
Па добро во тој случај земи и нешто ама не претерувај и онака не сте при пари

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:25:52   
Iva
Да, сакам некаде околу 1500ден максимум да ме фати за двајцата.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:40:07   
Cacko
valjda vo maj konecno ke pravime krstevka.sakavme porano,kako i so vi imam pisano amas ja cekame zolva mi od usa pa valjda vo maj ke bide.nema dojdeno vo mk 6 god ne bese ni na veridba ni na svadba pa zatoa resivme da ja cekame zakrstevka.mislam deka e fer,neli?

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:42:50   
mami
Тотално...сепак на Еленче не и прави разлика, а на тета ке и биде мило што барем на една свеченост ке биде тука

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:43:54   
Iva
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Тотално...сепак на Еленче не и прави разлика, а на тета ке и биде мило што барем на една свеченост ке биде тука


Така еuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 10:51:01   
topce
ние Анастасија ја крстевме на 1 година и 1 месец и сонце убаво плачеше кога ја зема попот да ја бања, а кутриот млад поп со бебенце од 2 месеци многу криво му падна.Јас не сум верник ама не ми смета да е крстена и убаво беше.Кумата која ја крстеше ми е другарка па со нејзе си се договорив што да и купиме за кумството.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 12:02:05   
Весна
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Јас не сум религиозна, а имам и отпор спрема функционирањето на инситуцијата црква па затоане се венчававме со мм, а и не бев заинтересирана за крштевање на Мила. Сепак кумовите имаа желба да ја крстат и им направив кеиф. Ја крстивме во Св Петка. Закажав во 6 попладне да биде церемонијата и ми дадоа список што треба да донесам ама на списокот не беше напишана тарифата. Откако бидна шишање, бањање, плачење за да ни дадат крштеница кумот плати 1000ден а родителите 1500. Замислете луѓе што се верници, луѓе за кои е навистина значаен тој чин а финансиски не стојат добро. Треба ли да си одделат од храна, да не платат сметка за струја за да му дадат на попот? Отсекогаш ме револтирале тие работи. И за радост и за жалост попот е тука да те ограби.


Го мислам истото!!! Ни јас ни мм не сакаме Јана да ја крстиме, но ете моите родители мир немаат (тие ептен се религиозни), па знаејќи каков став имам општо кон цркавата (не религијата) уште од сега ми попуваат за крштевањето. И толку ми е станато сеедно, та ако до толку им значи ќе им ја дадам на лето нека ја однесат. А сме крстени, но не и венчани во цркава.
Имам слушнато дека доколку родителите не биле венчани во црква нема да можело ни детето да се крсти user posted image ...

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 12:04:10   
mother 29
да точно е..ако немате венчелен лист,не може да го крстите детето.
јас имам пријатели и тие така,прво се венчаа,па после го крштеваа малиотuser posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 12:08:41   
Iva
А бараат венчаница во цркав за крштевка, на детето?

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 12:30:35   
tereza
со постот на мотхер 29 на почетокот,малку се подзамислив за тоа колку ние знаеме за библијата и воопшто за христијанската вераuser posted image  да не го прочитав тоа веднаш ќе кажев јас сум за крстење на бебето додека е помалечко на пр 6-7 месеци,ама сега и не сум баш сигурна.Сега на памет ми доаѓаат зборовите на мојата професорка по македонски која на првото предавање ни кажа дека човек во животот треба да си ја прочита Библијата и потоа да си одлучи сам за себе што ќе прави и како ќе го живее својот живот.На некои работи не им обрнуваме внимание се додека не сватиме дека треба да донесеме некоја одлука,а не знаеме доволно за што се одлучуваме.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 12:43:40   
profesorica
i nas ni baraa vencanica za da go krstat damjan



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 12:53:37   
caci20
Denes ne krstevaat dete ako ne si vencan vo crkva bar nas taka ni rekoa. Nie go krstevavme vo Arhangel Mihail. Ama samo menuvaat prasaj si direktno

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 13:07:38   
bojanas
Прв пат слушам дека треба да имате венчаница???
Според најстарите канони на хрисдтијанската црква свештеното лице не смее да одбие човек кој сака да се крсти и го земе христијаноството како религија, дури и во периоди кога се најстроги пости. А за цената на крштевките да не збориме излишно се води кон еден заклучок - Премногу е!
А со подароците за кумот и кумата исто така првпат слушам. На сите крштевки што сум била кумовите се тие што го даруваат детето. Ни јас ни мм не сме добиле подароци за кумството.

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 13:11:17   
mami
Не се сеќавам дали ни бараа венчаница.
А се сложувам дека дарувањето е глупост. Мм кога ја крштеваше кумашинката (бевме дечко и девојка уште) на подарок доби Микро печка- што за мене беше премногу. Ние кога го крштевавме Лука и ја прашав кумата што би сакале за подарок само ми рече- Па добро, тоа е негов ден а не наш, нема зошто да купувате подароци.
И само еден сад за овошје им однесовме и тоа неколку дена по крштевката

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 13:15:27   
mother 29
кај нас се купува како дар на кумот (солиден) и кумот му  носи на детето....од кога ке го крсти попот се облака детето во тоа што кумовитр му го спремиле...ново,исперено ,испеглано

дали во вашиот град е така?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 13:19:00   
nadica
да mother29 и кај нас е исто со даровите user posted image user posted image user posted image и кумот и домаќинот на трошок user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 13:33:06   
mami
да да тоа си е така. Кумот треба да го облече од глава до пети, самоне ми се допаѓа дарувањето на кумот. Сепак е тоа ден на малото

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 13:36:19   
profesorica
баш така е и кај нас кате

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?