|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 16 [17] 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
16.8.2012 13:36:17   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardenia

да не е големо веќе за видеофон 1 год е ,а такви рамки кај има?

Jas ja dobiv za krstevka 1200 den od bebesupermarket,a vo jumbo ne sum videla i neznam kolku se...

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Крштевка - колку е важна?
12.9.2012 15:54:26   
babyblue
nie krstevka zakazavme za 2 nedeli, mala, samo moite negovite i kumovite, vkupno 20 luge. taka nie si sakame zosto za nas krstevkata ne e nisto posebno. jas licno bi sakala deteto da porasne po posle da si odbere dali saka da se krsti vo crkva ili ne a ne nie da mu nametnuvame. jas i mm sme krsteni vo crkva i hristijani sme no mene ne mi menuva apsolutno nisto ako go krstam deteto ili ne. osobeno so denesnive popovi i cenovnici po crkvite. me prasuvaa zosto sme pravele mekici za 120 dusi a krstevka za 20 luge ne znam zosto im objasnuvam ama jas i mm bevme najsrekni koga ni se rodi sinceto i sakavme da slavime so cel svet a krstevkata ne znaci nisto, barem nas ne ni znaci nisto. ja pravime krstevkava po insistiranje na babite i dedovcite, no nema da pravime golema rabota zatoa sto ponatamu koga sin mi ke porasne moze ke saka da bide katolik ili budist i togas se sto sme pravele bi bilo za dzabe. Najvazno e da e ziv i zdrav i da si ima cvrsti veruvanja vo sebe i vo svoite moznosti, jas veruvam vo Gospod no ona sto denes pretstavuva crkvata veruvajte Gospod nema nisto so toa. pozz i izvinete ako navrediv nekogo.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2012 13:47:34   
vodickata
eve me mene posle prilicno dolgo vreme neaktivnost na forumov me interesira vase mislenje znaci rodendenot ni paga vo vtornik sakame vo isti den da pravime i krstevka ama babite i dedovcite insistiraat da gi pravime vo nedela a jas i maz mi si sakame da si e na denot... me interesira dali spored vas ima nekakva vrska sto e vtornik a ne nedela :)) ???

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2012 14:06:16   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: vodickata

eve me mene posle prilicno dolgo vreme neaktivnost na forumov me interesira vase mislenje znaci rodendenot ni paga vo vtornik sakame vo isti den da pravime i krstevka ama babite i dedovcite insistiraat da gi pravime vo nedela a jas i maz mi si sakame da si e na denot... me interesira dali spored vas ima nekakva vrska sto e vtornik a ne nedela :)) ???


Брееееее, јок...прајте си на денот ако сте си слободни

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2012 14:17:42   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: vodickata

eve me mene posle prilicno dolgo vreme neaktivnost na forumov me interesira vase mislenje znaci rodendenot ni paga vo vtornik sakame vo isti den da pravime i krstevka ama babite i dedovcite insistiraat da gi pravime vo nedela a jas i maz mi si sakame da si e na denot... me interesira dali spored vas ima nekakva vrska sto e vtornik a ne nedela :)) ???


Брееееее, јок...прајте си на денот ако сте си слободни


I ja go delam mislenjeto so Andriance.
Ali ako bas ti e sube prasaj si u crkva. Oni bolje znaat nego da prasas luge.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2012 14:26:03   
Malecka23
nema vrska mozes koj den sakas da pravis.NIe ke pravime na 11.11 toa e nedela se resivme togas samo radi rab obvrski na mm inaku bilo koj den mozes.
NEgo da mi kazete sovet.babive i dedovcive za poklon ke ni dadat pari navodno nie sto sme sakale da kupime arno ama da bilo nesto sto ke i ostanelo za spomen itn..i bas se mislime so mm sto da pravime.Nie sakavme kolicka zs taa ne stignavme da ja kupime ovie vikaat kupete sto sakaste ama da i ostane spomen.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2012 14:26:12   
miana
Ке си прашаш ПОП,тие најубаво треба да ти кажат...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2012 14:33:45   
Barbicki2
nema vrska,prajte si na rodendenot,i nie taka praevme,i kaj drugarka mi kaj sto sme kumovi taka praeja.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2012 14:39:38   
kikicka
CCC епа викаат у Недела демек Среќен Ден било исто како и за Среда нели. Ама најбитно е вие како сакате сречата на детето не зависи од денот на кој што се крштева а и ПОП па нема врска со ова....Глупости ,ако веруваш во господ не значи да веруваш во ПОП!


ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: vodickata

eve me mene posle prilicno dolgo vreme neaktivnost na forumov me interesira vase mislenje znaci rodendenot ni paga vo vtornik sakame vo isti den da pravime i krstevka ama babite i dedovcite insistiraat da gi pravime vo nedela a jas i maz mi si sakame da si e na denot... me interesira dali spored vas ima nekakva vrska sto e vtornik a ne nedela :)) ???


Брееееее, јок...прајте си на денот ако сте си слободни


I ja go delam mislenjeto so Andriance.
Ali ako bas ti e sube prasaj si u crkva. Oni bolje znaat nego da prasas luge.



< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 10.10.2012 14:44:02 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2012 14:52:19   
vodickata
ако веруваш во господ не значи да веруваш во ПОП!
like :)
nego sto znam neli i kaj bebe ne se odelo vo vtornik ama jas ne veruvam vo tie raboti devetini ama sepak mislam deka vo vtornik ke si go pravime pa prv rodenden mu e i jas si sakam na denot i tocka pa ako treba i ke se kolime po doma :)))


_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2012 15:18:56   
kikicka
Кој вика??? Некоја си БАБА?


ИЗВОРНА ПОРАКА: vodickata

ако веруваш во господ не значи да веруваш во ПОП!
like :)
nego sto znam neli i kaj bebe ne se odelo vo vtornik ama jas ne veruvam vo tie raboti devetini ama sepak mislam deka vo vtornik ke si go pravime pa prv rodenden mu e i jas si sakam na denot i tocka pa ako treba i ke se kolime po doma :)))




_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Крштевка - колку е важна?
24.10.2012 11:54:07   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Кој вика??? Некоја си БАБА?


ИЗВОРНА ПОРАКА: vodickata

ако веруваш во господ не значи да веруваш во ПОП!
like :)
nego sto znam neli i kaj bebe ne se odelo vo vtornik ama jas ne veruvam vo tie raboti devetini ama sepak mislam deka vo vtornik ke si go pravime pa prv rodenden mu e i jas si sakam na denot i tocka pa ako treba i ke se kolime po doma :)))





Кога веќе кажуваат вакви работи, ја секогаш прашувам ЗОШТО?? ако ми викаш дека не треба да идам кај бебе во вторник кажи ми причина??

Ние крштевка правевме во недела. така падна денот. сакавме тој ден да бид епосебен и за нас и за бебе

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Крштевка - колку е важна?
1.12.2012 10:08:19   
zzaa
kerka mi ja krstevme vo crkva koga imase 2 nedeli a doma svecenost ne sme proslavuvale samo eden rucek na kumovite i tolku

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Крштевка - колку е важна?
18.2.2013 19:52:38   
Snowhite RR
Ние се одлучивме Јана да ја крстиме пред да направи 40 дена, т.е. во недела на 24ти ќе ја крштеваме.Попот ќе дојде дома и освен моите од мм домашните и кумот никој друг нема да присуствува. После крштевањето ќе даваме еден ручек дома и толку.
Е сега да ми дадете предлог за поклон за кумовите. Јана ќе ја крштева девојчето од кумот која е втора година на факултет, па си мислам нејзе нешто поголемо да и купам, а на возрасните нешто симболично. Ама појма немам што да бидеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Крштевка - колку е важна?
18.2.2013 20:42:36   
Ring
Зар може и дома да се крштева ? Не сум знаела...многу практично, посебно ако е мало бебето ...барем нема да се малтретирате .
А за поклони еве ти предлози, ама се зависи колкав буџет планирате....може убави новчаници , марама , каиш , убав накит , некоја колекција, парфем , копчиња за кошула (оние украсните за мажи , не знам како се викаат user posted image user posted image )......
Ако ми текне уште нешто ќе допишам

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Ние се одлучивме Јана да ја крстиме пред да направи 40 дена, т.е. во недела на 24ти ќе ја крштеваме.Попот ќе дојде дома и освен моите од мм домашните и кумот никој друг нема да присуствува. После крштевањето ќе даваме еден ручек дома и толку.
Е сега да ми дадете предлог за поклон за кумовите. Јана ќе ја крштева девојчето од кумот која е втора година на факултет, па си мислам нејзе нешто поголемо да и купам, а на возрасните нешто симболично. Ама појма немам што да бидеuser posted image



_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.3.2013 13:35:12   
Snowhite RR
Значи може дома да се крштева, отидовме во црква и прашавме, ни кажа нема проблем,кажуваш кој ден и во колку часот и попот доаѓа, си носи се што му треба, е сега кај нас не носеше коритце за капење, што ми е многу криво зашто ја капеше во наше, а едни пријатели исто го крстија дома и тој си го носел тоа кршталното корито од црква. Како и да е, церемонијата е иста, со помалку гужви само, исто се плаќа, се е исто. Е сега мора и в црква да се однеси на причесна, а ако е машко да го внесат во олтарот. Ние по една недела бевме на причесна и ни се погоди владиката да биде на литургија, кој иде еднаш во неколку години и ете се погоди баш неа да и даде тој винце да се напие.

Ринг фала ти за предлозите за поклони, на кумата баш тоа и купив, накит, односно ланче со привезок од Сваровски, а на кумовите му купивме столна ламба од тие високите што се ставаат зад гарнитура.


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Крштевка - колку е важна?
6.5.2013 23:48:19   
ostoun
Mi treba sovet za poklon na kumovite za krstevka do kolku pari treba da bide. Ne sakam da preteruvam zatoa sto e kriza, ama ne sakam da se custvuvam i neprijatno poradi toa sto sum dala mnogu malku...user posted image

< Поракaта ја уредил ostoun -- 6.5.2013 23:56:24 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2013 4:56:35   
Goddess*
Pa i ne mislam,deka postoi odredena cena do kolku pari da se potroshi za kumoviteuser posted image .Sekoj si kupuva onolku kolku si misli da si potroshi (kolu mu se moznostite na covek).Jas sum sekogash za neshto po simbolichno,(ne kichesto,ne bovchi i takvi nekoj bezvezni frleni pari),nego nekakov nakit od svarowski,rachen casovnik ili neshto slicno na ova.Na kraj kraeva na deteto ekrshtevkata,a ne na kumoviteuser posted image ,deteto treba da go daruvaat,a ne deteto kumoviteuser posted image

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2013 8:55:42   
vezilka RR
Уфффф, колку пари, па тоа секој си одредува според тоа колку има. Важна е симболиката. Ма се се тоа варијабилни обичаи, се додаваат и одземаат по желба.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2013 9:00:15   
Mihaela 2010
da tocno e toa koj kolku ima i bitno e pocituvanjeto,ama ne sekogas kumovite gi gledaat taka rabotite,poznavam kumovi koi epten se precenuvaat kako da se neznam sto...i ocekuvaat neznam ti sto...ama nejseuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2013 16:31:03   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

da tocno e toa koj kolku ima i bitno e pocituvanjeto,ama ne sekogas kumovite gi gledaat taka rabotite,poznavam kumovi koi epten se precenuvaat kako da se neznam sto...i ocekuvaat neznam ti sto...ama nejseuser posted image

Bash taka,a koga tie treba da mu kupat poklon na deteto ili daruvaat za krshtevka e togash ke se stegaat ko cevchinja za da ne potroshat skoro ic,user posted image ,vo deneshno vreme mnogu retki se tie luge shto imaat normalno kumstvo(vzaemno pocituvanje pomegu kumashini i kumovi)

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2013 16:59:10   
Pepelaska *
Кумството е една од најсветите работи за мене.Жално што се материјализира се.
Ние им подаривме по еден убав рачен часовник ( толку бевме во можност тоа време) и на останатите(најблиските) што беа по една блуза ( кај нас обичај е сите да се даруваат ) .
Никогаш нема да гледам на нив како луѓе на кои треба да им давам или тие на мене.
Мило ми е што се дружиме, се почитуваме се знаеме цел живот.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2013 17:30:04   
ostoun
Fala vi na site, rabotata e sto nasite kumovi se nekako mnogu stegnati od nivna strana, kako na pr. se pravat deka ne im teknuva da go daruvaat deteto, a sega pravime i prv rodenden i krstevka pa sakam na nekoj nacin kolku sto kje napravat trosok da im go konpenziram.user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2013 21:01:56   
vezilka RR
Во списокот што го даваат во црква кој што треба да спреми за да се случи крштевката никаде не стои дека кумовите треба да го даруваат детето со ништо друго освен пешкир и свеќи. Исто важи и обратно, никаде не стои и тоа дека треба кумот да се дарува. Значи се се тоа варијабли подоцна измислени и жално е што тоа денес се претворило во нати -дајми го исплата,и што искреноата на кумството се мери со пазарна цена на дарот. Ние сме два пати кумови, имаме четири кумчиња кои многу ги сакаме и навистина би ме повредило многу кога би знаела дека нашето кумување се цени или не се цени според висината на дарот. Три пати крштевавме и различно дарувавме во зависност од можноста во моментот на крштевката. Искрено ниту пак во еден момент не ми паднало на памет да мерам колку потрошола мојата кума за детето.

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2013 21:53:57   
ostoun
Ne mislev da go daruva na krstevkata, tuku koga prv pat kje go vidi deteto po ragjanjeto. A inaku sekako kumstvoto ne se ceni po ona sto go donela, koga kumovite bi nemale bi se soglasila i se sto e za krstevkata da bide moe, site trosoci da bidat na nas, ama ako nekoj ocigledno gi meri podarocite, ne sakam nikomu da ostanam dolzna za da me ozboruva

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 16 [17] 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 16 [17] 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?