|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 14:51:27   
Kvisko
Malena1 јас имам другарка кај која во Ремедика и растеа клетки во посебен медиум. Знам дека и земаа крв и не знам уште што друго и таму растеа ембрионите. Распрашај се ако те интересира иако мислам дека не го применуваат веднаш кај сите туку само таму каде што има индикации за тоа. Знам и дека прават преимплантациона генетика исто така (одбирање на ембриони кои нема да имаа генетска болест за одредени наследни болести не за сите)

(Одговор на членот lovely30)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 14:58:24   
malena1
Може треба директно ембриолозите да ги прашам, зошто мојот д-р од Ремедика не сакам да именувам ми кажа дека уште не почнале со таа процедура за PGD, иако кажав дека сум спремна да платам за тоаuser posted image . А за ова со ендометријалните клетки тогаш воопшто не прашав, зошто е не знаев. Исто така лично прашував во Државна болница за PGD, таму каде се прават кариотип и кариограм, и ми кажаа дека не прават. Инаку прашав зошто на ТВ и во весниците пишуваше дека во Државна купиле таква опрема user posted image . Во секој случај фала, ако има и некој друг инфо за ова нека сподели Ве молам

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 16:19:30   
Kvisko
Malena1 не знам што да ти кажам. Веројатно зависи за што ти треба ПГД. Јас знам за пар кај што само мораше да се одбере да се вратат женски ембриони и се ќе биде во ред (женските се само носители на проблем машките заболуваат). Не беше ништо комплицирано ама темпираа да дојде некој лекар од турција, ако сега прекинале соработка па да нема. Можеби Систина има види прашај си и таму ако ти е ептен битно. Инаку ПГД не се прави само затоа што некој ќе го побара тоа, ПГД се прави само ако има дијагностицирано некоја болест за која се знае од што е предизвикана во семејството. На светско ниво тоа се само мал број болести за жал. Науката сеуште не е толку напредна да може за се да се види пред имплантација.

(Одговор на членот malena1)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 16:33:24   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko
Virgo со среќа и со лесно. Ти си малку понапред од мене со постапката. Јас вчера првпат се боцкав со супрефакт. Ми го ставија во рака и ништо не осетив додека ми го ставаше сестрата почна да ме пече малку отпосле. ММ гледаше и рече шанси нема ова дома сами да го правиме така што цело време ќе си одам на боцкање во Ремедика

Fala mila so sreka i na tebe i daj Boze se da bide vo red i da se raduvame na user posted image user posted image

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот lovely30)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 16:42:32   
gina
srekno user posted image user posted image user posted image na rr koi pocna so terapiaj za ivf

Kassy srekno na punkcijata i da izvadat ubavi i kvalitetni jkuser posted image

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 16:55:03   
LoveableMe RR
Каѕѕу, jeeeeeeeeeeeee ајде среќно! Калисто,како помина? Цвет, здраво, имаме тема за Скречинг. Почна постапка на ИВФ или ќе правиш прво скречинг? Малена, колку што знам, испитувањата покажале дека дозревање на јајце клетки по пункција не покажало резултат, па ги зреат со стимулација и после ги вадат само зрелите, ако добро те разбрав. Среќно на ситеuser posted image

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image20.01 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
00.01- almushka - пoчетoк сo терaпијa (Петaнoвски, Ремедикa)
00.01 - Kassy - пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
03.02- Kalisto -пoчетoк сo терaпијa (Лазаревски, Систина)
08.02- virgo - пoчетoк сo терaпијa ( Хaџилегa, Ремедикa)
20.02 - jana81- пoчетoк сo терaпијa (Поповиќ, Систина)
00.02 - MademoiselleNina - ИВФ на природен циклус (Ивановски, Систина)
22.02-vazna- пoчетoк сo терaпијa (Адaмoвскa, Систинa)
00.02-cika- пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
25.02- Kvisko- пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)


=========================
user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

17.02 - Pinky 30 = пункција 20.02 = ЕТ
20.02- almushka = пункција 23.02 = ЕТ
26.02- Kalisto = пункција 01.03 = ЕТ
27.02- Kassy = пункција 02.03 = ЕТ


=========================

06.03- Pinky30= ТЕСТ
09.02- almushka= ТЕСТ
15.03- Kalisto= ТЕСТ
16.03 - Kassy= ТЕСТ


2015 година

nadeshuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 17:19:17   
SOLE
user posted image Devojki na site sto ste vo postapkava od srce vi posakuvam user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 17:19:26   
Kalisto
RR-ki zdravo na site! Punkcijata denes pomina super. Izvadeni 12 jk. Embriologot reche kje gi oplodat site koi shto se zreli (ne mi kazhaa kolku od tie 12 se zreli). Utre kje mi se javat da mi kazhat kolku se oplodile. Za ET ushte ne mi kazhaa koga.
Ne pijam vekje vit C i kalcium, od vecher pochnuvam so femibion, estrofem i crinone.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 17:32:26   
LoveableMe RR
Kalisto, супер бројка, среќно!user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kalisto)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 17:56:47   
весник
среќно среќно најсреќно да биде!!!!!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 18:24:45   
Hopeful RR
Kalisto, браво за 12 јајце клетки, супер бројка user posted image user posted image user posted image
Ајде што повеќе нека се оплодат и нека се развиваат како што треба, и наскоро дома кај мама во меше user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 19:21:18   
almushka
zdravo devojki eve me mene vi pisuvam posle tranfer super pomina 2 mi vratia i plus 2 smrznav sega lezam terapiata prodolzuva plus mi dadoa amp clexan ne znam dali primalanekoja od vas za sto se tie mi rekoa za cirkulacija no ne znam ima li nekoja iskustvo treba da gi primam 14 dena do denot na testot poz

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 19:26:45   
kapina
Almuska srecno dusicke

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 19:27:34   
gina
Kalisto bravo za tvoite 12jk sega cekame transfer srekno


almushka bravo za tvoite embrioncinja i za dve nedeli da bide user posted image user posted image
jas od transferot primam fraxiparin i mi rekoa deka se za cirkulacija na matkata

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 19:30:26   
kapina
Jas primav fraxiparin isti se kako kleksanot i da za cirkulacija gi davaat no cuvaj ja fiskalnata od kleksanot sto si gi platila fondot gi refundira parite

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 20:34:06   
cika
almuska so sreka daj boze da si gi vidis dolgo ocekuvanite user posted image user posted image jas denes mi e 9 den so suprefakt i seuste nemam dobieno mi kasni edvaj cekam da dojde pa da pocnam so drugi ineksii se najdobro na site od srce vi posakuvam

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 21:07:32   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: almushka

zdravo devojki eve me mene vi pisuvam posle tranfer super pomina 2 mi vratia i plus 2 smrznav sega lezam terapiata prodolzuva plus mi dadoa amp clexan ne znam dali primalanekoja od vas za sto se tie mi rekoa za cirkulacija no ne znam ima li nekoja iskustvo treba da gi primam 14 dena do denot na testot poz


Almushka, среќноооооооооооооооооооооооооuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 21:32:50   
Hopeful RR
Almushka, браво! user posted image user posted image user posted image Сега мирувај и гали го мешето, симни си сликички за фотостимулација и дај Боже нека се фатат и двете!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 21:38:57   
almushka
kapina kolku denovi primase kleksan ti i te molam poveke detali za vo fond ako mozet kako tece procedurata zosto ja ivf napraviv preku fond dali plaka posle ne znave te molam kazi mi zosto ne se i bas evtini

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 21:43:37   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: almushka

kapina kolku denovi primase kleksan ti i te molam poveke detali za vo fond ako mozet kako tece procedurata zosto ja ivf napraviv preku fond dali plaka posle ne znave te molam kazi mi zosto ne se i bas evtini


Јас исто примав како тебе, Петановки ја дава истата терапија, но треба извештај од специјалист во државно дека треба да примаш клексани, па потврда од амбуланта каде си ги примала, имам еден формулар го земав од ФЗО утре ќе пишам, имаме ТЕМА за тоа, така што алмушка, ако не направиш тоа нема поврат, а од Ремедика однапред тоа не го кажуваат....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 21:45:50   
kapina
neznam tocno kako tece procedurata za refundiranje oti jas ne barav da mi se refundiraat parite gi primav do betahcg

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 22:28:10   
MADO
Zdravo devojcinja,jas sum nova na forumot se nadevam ke se druzime i pomagame.Jas sum vo brak dve godini,do sega site obidi za bremenost ni se neuspesni.Pred eden mesec pravev inseminacija i rezultatot na mm bese katastrofalen,po obrabotka imase samo 0.5 milioni,doktorot sto mi ja pravese inseminacijata mi predlozi poleka da pocnam da si gi sobiram dokumentite za in vitro preku fond.Prasanjeto mi e dali e dovolno edna inseminacija za da mi odobrat vaucer,bidejki nekoi velat deka se potrebni cetiri neuspesni inseminacii do podnesuvanje na baranje za besplatno in vitro.Vi blagodaram odnapred.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 22:36:12   
tea 88
Pinky30 jas glavobolki ama citav mnogu rr gi imale. Mozes b6 da se napies so paracetamol mene od toa vednas mi pominuva. I pij magnezium po edno vo denot. Jas samo magnezium piev i voopsto nemav a i nemam glavobolki izgleda sum imala nedostatok na istiot.
Za bolki vo jajnicite normalni se skoro site gi imaat ic ne se sekiraj za toa. A za sprejot nemas gajle koga ke se utvrdi bremenost ke vnimavas poveke . Ti posakuvam visoka beta user posted image

(Одговор на членот lovely30)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 22:43:08   
bubla
точно е тоа што кажува ловавл.. ако немаш мислење од "државен" трансфузиолог, нема поврат на средства.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.2.2015 22:45:53   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Pinky30 jas glavobolki ama citav mnogu rr gi imale. Mozes b6 da se napies so paracetamol mene od toa vednas mi pominuva. I pij magnezium po edno vo denot. Jas samo magnezium piev i voopsto nemav a i nemam glavobolki izgleda sum imala nedostatok na istiot.
Za bolki vo jajnicite normalni se skoro site gi imaat ic ne se sekiraj za toa. A za sprejot nemas gajle koga ke se utvrdi bremenost ke vnimavas poveke . Ti posakuvam visoka beta user posted image


Ti blagodaram mnogu na ubaviot i jasen odgovor...jas pijam sekoj den Magnesol od 150mg.po edna sumliva tabletka..toa mi e vo sklop so terapijata...ama denes prv den me boli otkako sum pocnata so cela procedura za ivf...daj boze od tvoja usta vo bozji usi za visoka beta ;-)

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali vnimavate na vasata kilaza?

Da (60%)

Ne (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!