|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: K15 во приватните фирми
20.9.2014 20:46:17   
kapina
Na nas ni isplatija no samo 5500 den ne 8500 den tolku ne sleduvalona nas vo konfekciite sto raboteme

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: K15 во приватните фирми
21.9.2014 8:53:46   
Mihaela 2010
E nie ovaa godina ne dobivme.cel zivot ni davale ovaa god ne.I bas sme site razocarani a voopsto i od zakonot kade privatnite gi prisiluvaat da dadat a drzavnite neuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: K15 во приватните фирми
22.9.2014 17:51:19   
Snowhite RR
Епа паметен е премиерот, ги присили приватниците, а таму каде што треба тој да дава ништоuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: K15 во приватните фирми
29.11.2014 10:17:30   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Епа паметен е премиерот, ги присили приватниците, а таму каде што треба тој да дава ништоuser posted image

Gi prisili kako da ne user posted image ,samo cirkusi napravi za uste pogomemo ponizuvanje i degradiranje na rabotnickata klasa .90 % od privatnicite gi pustija parite i istitot den izdadoa naredba da im se vratat parite vo plik. Sramota ,bruka i greota,zemaat od lugeto koi gi bogatat.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: K15 во приватните фирми
29.11.2014 12:16:51   
Палешка РР
Mommy_angels и кај нас иста приказна - ќе бидиме казнети 4 месеци додека им се вратат парите. Причина - намален обем на работа (feeling shocked)

Инаку, сакам да прашам за моја колешка која е на породилно, неа воопшто не и исплатиле. Па ме интересира дали некоја мамичка која е на породилно зела?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: K15 во приватните фирми
29.11.2014 13:30:10   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR


[ .90 % od privatnicite gi pustija parite i istitot den izdadoa naredba da im se vratat parite vo plik. Sramota ,bruka i greota,zemaat od lugeto koi gi bogatat.


И јас ова го слушнав ,мизерно user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: K15 во приватните фирми
30.11.2014 0:30:49   
scared RR
И јас и мм добивме К-15. Во однос на ова го испочитуваа заканот нашите работодавци.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: K15 во приватните фирми
30.11.2014 12:07:18   
nataly86
Еве и јас се пријавувам на породилно суми не зедов к-15, во фирмата исплатија но за мене нема...на други другарки кои се исто на породилно им исплатија...незнам кој е во право?

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: K15 во приватните фирми
31.12.2014 18:34:59   
kapina
na mm gazdata ne im isplati k 15 kade da go prijavime ne im dade nisto na vrabotenite i m dadel samo po nekoe parce kaskaval i sunka i tolku budala narod jas da sum mu vikam na mm ke mu go frlam vo lice toa e ponizuvanje kako rabotnicite da ne se probale kaskaval

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: K15 во приватните фирми
31.12.2014 18:46:58   
lukajana RR
Капина К-15 мислам дека мора да даде до февруари кога треба да предадат завршна сметка е сега може да им ги префрли па да бара да му ги вратат ама мора да даде ке го гони државата ,тоа не е добра волја на газдите ,ама дупки има секаде па кај нас се е можно.А што се однесува до тоа дека им дал нешто тоа е ок и кај мене на работа така даваа тоа е да ги почасти негде пари негде вечера па може и некој пакет ,не се лути па ти толку.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: K15 во приватните фирми
31.12.2014 19:22:15   
kapina
ne se lutam ama mnogu go mrazam negoviot gazda toa e tatko mi go maltretirase mnogu trebase da rabote po 4 casa a rabotese po 12 pred 8 ,9 god mu se zakanuvase oti ke go izbrka od rabota a tatko mi bese srcev bolesnik i umre od infarkt na rabotnoto mesto

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: K15 во приватните фирми
1.1.2015 19:15:40   
Felly RR
Капина, ништо не разбрав од твојот пост. Кој е кој? Ај ако можеш објасни уште еднаш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: K15 во приватните фирми
1.1.2015 21:49:38   
lukajana RR
Jas kako sto razbrav i tatko i na kapina i maz i imale ist gazda

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: K15 во приватните фирми
1.1.2015 21:59:30   
kapina
da da rabotea vo ista firma majka mi tatko mi maz mi svekorot i svekrvata site bea tamu sega ne no prethodno da i mm si ostana tamu da si rabote 10 god e tamu i ni k 15 ni nisto ne im dade za nova godina

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: K15 во приватните фирми
2.1.2015 9:46:08   
miana
K15 mora da se isplati do 31.12.2014 .... Slusnav vo edna fidma deka im napravile finta, kako da ne bile na rabota toj mesec i im isplatile plata od 2500 denari i regres i im doslo kako sekoj mesec plata... ete takvi finti pravat, ama ako gi prijavat neka mu ja mislat bogami...

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: K15 во приватните фирми
2.1.2015 10:55:13   
Mihaela 2010
Na komsikata maz i, im dale k15 ama im rekle naredniot den da gi vratat vo sprotivno nema da im dade plata, ke si ostanat na tie pari...
Eeee mojata cudesna zemja

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: K15 во приватните фирми
2.1.2015 14:41:56   
nataly86
Се пријавувам регуларно си зедов к15 user posted image user posted image што убаво ми дојдоја...предходно им исплати газдата на др. вработени но два ден пред новата година го известиле дека мора и мене и оп кај мене на сметче....незнам зошто ама ептен се израдував на парите user posted image гњавев малку на темата ама ете и тоа заврши

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: K15 во приватните фирми
2.1.2015 15:11:37   
kapina
Na nas prvo ni dade iljadarka za 8 mart pred kolektivniot odmor 5 i pol iljadi i sega vo petokot2 iljadi ni dade plus paket suvomesni proizvodi za1 iljada den aro a na mm nisto kako sto pisav milo ke mi bide da go kaznat sega edna ubava kazna da si dobie gazdata

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: K15 во приватните фирми
3.1.2015 9:08:53   
Dilina
И на нас ни исплатија к15 :)
Не се секирајте, во регистар после нова година ќе чешлаат, и убави казни ќе си добијат тие што не исплатиле.
За оние што барале да им се вратат парите арам нека им се, срамота.
ММ се двајца во фирма пријавени и мораа сами на себе да си пуштаат зошто од регистар ги чешлаат, така да оние што не пуштиле ќе си го јадат стапот кај и да е .

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: K15 во приватните фирми
15.1.2015 0:15:19   
ivoni4ka
добро ај едно прашање од мене, можеби глупо ќе звучи, ама да си прашам. Дали СИТЕ вработени во приватен сектор ги следува или само од стопанството, бидејќи работам во приватна здравствена установа со голем углед реноме и пари, а К-15 не зедовме. одговор не се следувало не сме биле во таа бранша

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: K15 во приватните фирми
24.1.2015 1:33:11   
sonc90
a kaj se prijavuva za tie sto dobile k15 i posle od platata na raka sto im se dava-od nea se krati?kako se dokazuva toa deka od tamu se kratat tie pari i kade voopsto se dokazuva?jas sum realno duduk za tie inspekciski raboti...ednas prijaviv edna prodavnica od sto tolku me nerviraa i nikoj niso ne prevzema a prijaveno pa sega najubavo vaka da si prasam da mi se objasni...vsusnost se raboti za firmata t.e. gazdata na mm koj im plati k15 i sega si gi vraka covekot parite preku parite koi im sleduvaat na crno(na raka),baska sto sakam t.e. sakame da go prijavime za mobing i plus da go prijavime za toa sto 2 meseci mu kasni so rata za kredit na mm,vo kreditno biro e na crna lista zaradi gazdata i mu lupaat kamata a od plata se skrateni parite za kreditot..?ako ne mi e temata za ovde slobodno prefrlete no ve molam izlezete mi vo presret bidejki ova ne se trpi...jas ne mozam poveke da se nerviram i da go gledam mm kako se nervira zaradi eden vol sto do vcera ziveel vo selo do koe ni asfalt nema a denes se zaebava so kutri lugje...baska si igra so lebot na site a pola firma na mm se so mali bebinja,ne samo nie dvajca...greota e...fala vi mn odnapred i izvinete na dolgiot post!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: K15 во приватните фирми
24.1.2015 8:35:07   
kapina
Vo trudoviot inspektorat se prijavuva

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: K15 во приватните фирми
24.1.2015 13:11:56   
lukajana RR
Da ti kazam kako pravnik nema da imas nikakva korist i da go prijavis , parite na raka nikade ne se registriraat i se nelegalna isplata i da ne im dade ic nema kade da se zalite.Mobing mnogu tesko se dokazuva ama moze da se obidete a ova za kreditot ne ti go razbrav mnogu,gazdata ima kredit i zatoa na vas ne vi davaat ili maz ti zemal kredit za gazdata pa ne go plaka?Inspekciite rabotat samo ako toa sto go prijavuvas ima praven osnov za gonene i normalno deka ako te nervirale vo prodavnicata nema da ja zatvorat,ako te nerviraat ne pazari tamu i resen problemot,ako ima poveke luge sto gi nerviiraat i prestanat da im pazarat ke propadnat .

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: K15 во приватните фирми
24.1.2015 14:16:45   
sonc90
vaka ke trgnam so prodavnicata(iako toa e zatvorena tema ama najbrza za objasnuvanje)-se raboti za neusluzuvanje i odbivanje da se dade fiskalna....posebno koga iskoci nagradnava igra a jas sum manijak po nagradni igri i sega si ja baram fiskalnata sto mi sledi i toa ne ednas tuku sekoe idenje i mi velat "de be vie so tie fiskalni,ko bozem bas vas ke ve izvlecat"...znaci i da ne me izvlecat,fiskalnata so zakon treba da mi se dade,taka?aj toa nvm...daleku ostana...
vo vrska so kreditot-mm ima izvadeno kredit i gazdata preku administrativna zabrana mu go plaka,znaci so dokument gazdata e obvrzan da mu krati pari od smetka so sto ke go plaka kreditot...mesto mm da odi vo banka,gazdata mu krati suma od plata kolku za kreditot i so administrativna zabrana gi dava parite na bankata...no on 2 meseci ne mu uplatil rata i kamata si tece,a od plata mu se sopreni tie pari za kredit...znaci em neplaten kredit em sopreni pari na smetka vo visina na kreditot...
e sega bidejki rece deka si pravno lice bas da prasam-a kako ke dokaze covek deka k15 si go zema gazdata nazad?pa sigurno nema rabotnicite na gazdata preku transakciska da mu gi vratat parite...isto i zakonot za mobing-ako tesko se dokazuva zosto uopste postoi?u ostalom site zakoni zosto postojat ako nikogo muva ne go lazi?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: K15 во приватните фирми
24.1.2015 14:43:35   
majmunce
Paleska jas sum na porodino i zedov k 15 kako i site vraboteni gi zedovme najredovnouste vo juli lani vednas po godisniot odmor

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?