|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: (не)разумни цени
4.5.2013 17:20:31   
anaana
i sega me zbunuvas, temava ti e postavena vo forum opsto, prasuvas za vrednost na razlicni predmeti, velis nastrana da ostavime dali e potreben ili nepotreben predmetot
da ne te interesira konkretno iskustvo od nekoj koj go kupil konkretniot predmet?


znaci jas vo situacijava ne prasuvam kolku nesto cini. i ne baram nekoj da spodeli iskustvo so kupenoto. tuku inspirirana od cenite na bebesupermarket ja otvoriv temava za toa dali navistina vredi nekoj proizvod, vo konkretniov slucaj oprema za bebe/dete, ili opsto detski proizvodi, za taa cena
jas i na pazar koga gi vidov plasticnite tocacinja za decinja koi kostaat 2500den i za niv mislam deka se skapi normalno za nas standard.
sakav da vidam dali samo jas mislam deka opredeleni proizvodi se preceneti. znaci ako napisam vidov trizikl koj kosta 150e, ne baram da vidam dali nekoj go kupil, tuku dali i drugi kako mene mislat deka toa e skapo :))))
bas ne znam na koj proizvod citav komentari i realno imase komentari na samiot proizvod deka e preskap. pokraj poveketo koi bea od tipot lele preubavo e, lele i jas sakam vakvo (sega ne znam sto proizvod bese) imase i komentari od tipot ubavi se ama se preskapi. bidejki jas navistina se uzasnav od toa stolceto i toj prstenot. mislam za edna plastika ?(eden obrac) 2300den. pa nekako ne mi odi :))))

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: (не)разумни цени
4.5.2013 17:46:31   
niki
edinstvena ne si
site nie imame nesto sto ni spaga vo kategorija skapo, a i poimot skapo e rastegliva kategorija, ne e za site isto i toa e toa
ne treba da te iznenaduvaat komentari, nekoi navistina bi sakale da go imaat toa sto go gledaat bez ogled na toa dali mozat ili ne da si go priustat, nekoj i ke si go kupi, a drugi ke se zgrozuvaat na cenata i ke se iscuduvaat, ke go smetaat nedovolno vredno
kako i da e, na krajot od mesecot site manje vise sme so prazni djepovi bidejki sekogas naogame dovolno vredni raboti za da si gi potrosime parite;-))))


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: (не)разумни цени
4.5.2013 17:58:27   
eni
Anana јас малку не те разбирам што сакаш да чуеш на темава. Ако ти мислиш дека столчето е скапо, сигурно не ти треба потврда од другите рингерајки дека е скапо. Неразумни цени постојат, тоа е сигурно и не само за бебешки артикли. И Chanel ташна од 2000 евра е неразумно висока цена за ташна user posted image па сепак има многу кои купуваат.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: (не)разумни цени
5.5.2013 18:27:52   
anaana
znaci nisto posebno ne sakam da slusnam. tema e ovaa kade se spodeluvaat raboti. edinstveno ne sakav da odi vo nasoka brendirana skapa roba nasproti kineska eftina, ili nesto od tipot na skapi igracki za deca, ili sl.
bas kako sto pocna na pocetok, jas iskomentirav za skapoto stolce, potoa imase komentar za skapata tabla za pisuvanje. ne deka baram nesto od vas, nekoja potvrda i sl
ako jas sakam da kupam nesto skapo ili eftino sekako nema da cekam potvrda od nekoj dali da go kupam. isto vazi i za sekoj od vas.
ne znam zosto mislite deka jas cekam nesto, ili deka sakam nesto od temava.
ednostavno kazav sto me inspirira i navistina morav da go napisam, ne znaev na koja tema pa otvoriv tema.
i bas naslovot e za razumno i nerazumno. a ne dali imam jas pari da go kupam ili nemam.
bas kako sto napisa za cenite na tasnite. ne e poentata dali nekoj ke ja kupi tuku dali e razumna cena za tasna 2000e vo Makedonija.

(Одговор на членот eni)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 9:31:03   
miana
пред неколку месеци,шетајки се во рамстор видов убава јакничка во Пол енд шарк и си викам.чекај ке прашам која е цената ..Не беше посебна јакнава,најобична,црна,струкирана...Влегувам и прашувам и таа ми вика - 51 000 денари,ама мала е ,само таа ни е на куклата - С..Викам- а извинете цената како беше ? ( мислев дека не слушнав добро ) - 51 000 денари...
Воооооу,неможев да поверувам..Мислам,давам и јас пари за добра кондура,за добро парче облека,ама разумни пари а ова веке е - незнам ни што е ..Претеризам...Па тие од две парчиња облека сакаат да ја извадат киријата за еден месец.. 51 000 за една јакничка најобична...Но сенс

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 9:43:35   
anaana
miana sigurna si deka dobro si slusnala... 51000den???????
mislam toa ne e mnogu toa e nerazumno epten mnogu :)))))

jas ednas sakav da si kupam saat (i kao si vikam ajde nekoj poskap sat mozam da si dozvolam). odam vo edna prodavnica na plostad, ne znam dali uste ja ima. i vikam kolku e saatov. mi vika 145000den... (si vikam izgleda zgresila nesto, pa vo mene si vikam 45000nekako mnogu e, 14500 ajde nekako, makar i toa mene mi e mnogu)
i taa vika ne ne 145000den...
auuuu si vikam vo sebe izgleda ja zgresiv prodavnicata

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 9:46:55   
Mihaela 2010
sto vi e na vas,jas niz Ramstore setav pred edna godina mi trebaa pantaloni,ne se sekjavam na prodavnicata,ama na edni obicni bas obicni pantaloni visese cena od 25000 den...se povrativ da ne e 2500 koga vidov so mm i detevo vikam aj aj iskacaj ne se zagleduvaj

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 9:49:45   
anaana
a ti si vikas ako se 2500 moze i da si dozvolam da gi kupam :))))))

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 9:56:36   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

a ti si vikas ako se 2500 moze i da si dozvolam da gi kupam :))))))

pa i za taa cena ke se pomislev,ama vo sekoj slucaj se jade

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 10:54:25   
rina13
По правило нели ете ќе си речеш ќе купам нешто поскапичко ама поквалитетно ама ова па ептен прескапо. Со самиот факт што одприлика 3 долари кошта комплетна изработка на пантолона, а останатите пари идат во џебот на оној чие име го носат никогаш не би фрлила премногу пари за гардероба. Ете во Мкедонија се шие за мал милион брендови меѓу кои max mara им се лепи етикета направено во Италија или Германија и ќе се најде некој ќе го купи по астрономска цена сметајќи дека купил нешто екста хипер квалитетно.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 11:18:21   
deluxe
Bogami citam pogore i stvarno imalo nerazumni ceni!!!!!....... ova go nema vo mojot grad(fala bogu!!!) hehehhehehehhe

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 11:36:00   
sandriana RR
Секогаш покрај квалитетот, се плаќа многу поскапо името, брендот, марката....Тргнувајки од облека, мебел, автомобили, козметика - и со тоа брендот, покрај квалитет, станува и луксуз, поради неразумната цена што ја достигнува на пазарот.
Најсвеж пример - изминативе месеци во Македонија влегоа 10тина Порше возила, кои чинат околу 150000 евра минимум.
За мене е неразумна цена за автомобил, за овој стандард што го имаме. Но некој ужива во марката и луксузот, па за него е разумно да ги вложи така парите.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 12:14:07   
Bethany
Ај можам да разберам сат да кошта 145 илјади, можеби има вметнато некои си каменчиња вредни нели (сигурно има некој кој ќе си купи) ама јакна, освен ако не е проткана со некои златни конци, е тоа ми е неразумно user posted image


(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 12:22:40   
deluxe
Jas ne bi dala tolku pari ama bas za nisto (moze sum skrzava..user posted image ) se e relativna i minliva rabota.... hehhehehehehehe poarno za tie pari bi si zela namesto edno parce ,2-3 i ke si imam poveke za menuvanje vo site boi i dezei hehehheheheheh
ednas vo zivotot se izgorev so "originali" farmerki gi plativ 7500 en. i gi frliv za eden mesec,sto e mnogu neobicno jas gareroba ne kinam ama ic

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 12:39:25   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

пред неколку месеци,шетајки се во рамстор видов убава јакничка во Пол енд шарк и си викам.чекај ке прашам која е цената ..Не беше посебна јакнава,најобична,црна,струкирана...Влегувам и прашувам и таа ми вика - 51 000 денари,ама мала е ,само таа ни е на куклата - С..Викам- а извинете цената како беше ? ( мислев дека не слушнав добро ) - 51 000 денари...
Воооооу,неможев да поверувам..Мислам,давам и јас пари за добра кондура,за добро парче облека,ама разумни пари а ова веке е - незнам ни што е ..Претеризам...Па тие од две парчиња облека сакаат да ја извадат киријата за еден месец.. 51 000 за една јакничка најобична...Но сенс

Два пати препрашав зошто не ми се веруваше..Еве влези таму и прашај за некоја цена и се кме ти биде јасно..Веке моја нога не стапнува таму..Тие се луди

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 12:47:46   
anaana
otidov vo edna prodavnica za konduri i pokraj se imase i sandalcinja za deca. i gledam edni nakde 2600den. i nad niv ama isti i po boja i po se i tie kostaat 8400???????????

i ne izdrzav i vikam na prodavackata izvinete koja e razlikava megju sandalive.. i ona mi vika, pa na ednite na remceto ima svarovski zatoa se tolku. broevi imase od 18-22 ili 23 ne sum sigurna...
eeeeeeeeeeeeej svarovski na remce od sandala... prvo detevo moe ke go izvadi i ke go izede :)))))))

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 12:49:17   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Секогаш покрај квалитетот, се плаќа многу поскапо името, брендот, марката....Тргнувајки од облека, мебел, автомобили, козметика - и со тоа брендот, покрај квалитет, станува и луксуз, поради неразумната цена што ја достигнува на пазарот.
Најсвеж пример - изминативе месеци во Македонија влегоа 10тина Порше возила, кои чинат околу 150000 евра минимум.
За мене е неразумна цена за автомобил, за овој стандард што го имаме. Но некој ужива во марката и луксузот, па за него е разумно да ги вложи така парите.


Tokmu taka!
Skapotijate e mnogu relativna i individualna rabota. Ona sto za mene e skapo, mm vika, ti luda li si, kaj ke najdes poeftino... i obratno.
Baska, zeni, da sporeduvame krastavici vo Vero i Tinex e edna rabota, a da sporeduvame jakni vo Makprimat i Paul&Shark e sosema druga. Paul&Shark e mnogu skapa marka vo svetski ramki, ne samo kaj nas. Nivnata target grupa se sopstvenici na jahti i privatni ostrovi. Zatoa... koj nema jahta neka ne vlaga vnatre da prasuva ceni, da ne go iznesuvaat vo nesvest user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 12:59:36   
Bethany
Да, некогаш на моменти се запрашам па има ли во Мкд воопшто луѓе кои си купуват такви работи, тие со јахти и сл. Ама има и те како...
Пред некој ден читав во вести, нели пратениците треба да пријават до антикорупциска служба својата имотна состојба, и насловот стоеше: Ријана има куќа од 12 милиони долари (и ставени сликите од куќата - лудница) а нашиот Фиат Цановски има куќа (ако може и да се нарече куќа) од дури 22 милиони долари во Струга ... Е што куќа е тоа од 22 милиони...?
Е такви влегуваат во таквите продавници, всушност не верувам ни дека влегуваат тука, туку некаде по белиот свет user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: (не)разумни цени
22.5.2013 13:06:54   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Да, некогаш на моменти се запрашам па има ли во Мкд воопшто луѓе кои си купуват такви работи, тие со јахти и сл. Ама има и те како...
Пред некој ден читав во вести, нели пратениците треба да пријават до антикорупциска служба својата имотна состојба, и насловот стоеше: Ријана има куќа од 12 милиони долари (и ставени сликите од куќата - лудница) а нашиот Фиат Цановски има куќа (ако може и да се нарече куќа) од дури 22 милиони долари во Струга ... Е што куќа е тоа од 22 милиони...?
Е такви влегуваат во таквите продавници, всушност не верувам ни дека влегуваат тука, туку некаде по белиот свет user posted image

i mene me interesira sto kuka e taa na Fiat? Imam pominato od tamu ama ne mi e videlo nesto ..Da ne si greska ti ? Da ne e 2 milioni ?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: (не)разумни цени
23.5.2013 7:06:55   
bucko mal
Jas seuste si gi sporeduvam cenite tuka so cenite vo Mk.Ne deka imam nekoj korist nego ete mi bodi oci nesto koga ke vidam so ista cena kolku i vo MK ili poeftino.
Tocno deka luksuzot sekade vo svetov se skap no jas sakam da zboram za onie naj osnovni raboti sto ni se potrebni za zivot.
Skoro zemav sise na Nuk-7evra a vo MK pred 10godini bese okolu 500den tuka nesto ne mi e jasnouser posted image lade e MK,kade e Germanija a kade sme nie.znaci toa si
se e uvozeno ne e proizvedeno tuka.
Za banjanje mu zemav prsten ete najskapiot 20evra i uste mnogu drugi raboti sto se so isti ceni a razlikata vo platite e ogromna.
I zatoa ke kazam deka vo MK ima premnogu proizvodi so nerazumni ceni.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: (не)разумни цени
7.12.2013 14:21:34   
Mihaela 2010
Setavme niz GTC i vlegovme vo KRS da vidime igracki. i prvo sto vidov plisan Tom cena 1450 den sredna golemina. OK ne iskomentirav nisto.. sleden raft i tom i jeri plisani ama minijaturni so popust cena 1100 den.dal se prvo normalni??? Plisana igracka koja realna cena bi bilo do 300 den tie nabivaat nenormalni ceni. Vo prodavnicata nemase ziv covek ama deka Bea prenabieni ceni Bea....

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: (не)разумни цени
7.12.2013 15:35:39   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Setavme niz GTC i vlegovme vo KRS da vidime igracki. i prvo sto vidov plisan Tom cena 1450 den sredna golemina. OK ne iskomentirav nisto.. sleden raft i tom i jeri plisani ama minijaturni so popust cena 1100 den.dal se prvo normalni??? Plisana igracka koja realna cena bi bilo do 300 den tie nabivaat nenormalni ceni. Vo prodavnicata nemase ziv covek ama deka Bea prenabieni ceni Bea....



Тоа е Михаела,во некои продавници го плаќаш брендот,марката,не производот.Јас одамна престанав да влегувам во такви т.н Подуени продавници.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: (не)разумни цени
7.12.2013 15:44:24   
Mihaela 2010
Znaci i onie koi imaat previse pari pa za takov sitnes od igracka ke se zaprasa dali da go kupi..a kamo li nie so prosecnite plati..prenaduvani ceni alal da im e ako imaa kupuvaci

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 48
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?