|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хигиена кај машки деца
22.1.2010 11:40:22   
dragana_vane
 Na Vidan uste od raganje, od samoto banjanje doma pocnavme da mu ja odvarame, sekojdnevno...zosto ako propustis den-dva, dodoeka e bebe, toa pak si se zatvara. sega ke polni godinka i skros mu e otvorena.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Хигиена кај машки деца
22.1.2010 13:48:03   
HristinAntonio
i na antonio uste ne mu se otvara celosno...sega ne vreska ama ne mi ni dozvoluva bas

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Хигиена кај машки деца
21.2.2010 18:57:32   
Mr.Drkle
Не се плашете мајки!И Јас го пројдов истото.
Прво треба вашето дете да го отвара колку што може курето и по малку да ја повлекува кожинката нанадоле а вие одозгора да ми потурате млака вода.И така 10 дена нека го отвара курето секој ден околу 50 пати и се повеќе и повеќе да ја тегне кожинката надоле,мислам колку што може.И после 10 дена нека го отвара курето и нека ја тегне кожинката само вие неморате да му потурате вода.По неполн месец главичката целосно ќе му се прегледа но сепак нека продолжи да го прави тоа 5-6 месеци.
Тоа е нај природното и најбезболното решение.user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Хигиена кај машки деца
22.2.2010 0:19:12   
lilit
Ова го пишува мм:
Тесниот отвор на кожичката од пенисот се нарекува
фимоза која може да се смета и  како честа и нормална појава,  посериозен проблем е доколку со сила се предизвика насилно повлекување на кожичката во домашни услови и се предизвикува парафимоза (стегање (прежилување) на главичката од пенисот со кожичката ) тоа може да предизвика силна болка и запирање на доток на крв во главичката и бара итна хируршка интервенција!
Според моето мислење доколку постои можност за безболно отворање на кожичката тоа и да се прави. Доколку тоа е тешко и болно да се остави до пубертетот кога самата кожичка ќе се олабави и ќе се отвори побезболно, а во меѓувреме да се спроведуваат мерки и прегледи кои ќе спречат појава на воспаление на кожичката и на главичката од пенисот.
Доколку се појават инфекции на главичката(баланитис), потребна е хируршка интервенција.
Ние имавме проблем со фимозата на Марко кога имаше 4 г. која малку се воспали па побаравме упат за хирургија. Пред да го однесеме на хирургија го подготвивме, му објаснивме дека само ќе го прегледаат. Ама кога влеговме кај д-рот тој веднаш без објаснуваме фати насилно да ја одлепува кожичката со инструмент на што јас бурно изреагирав заштитувајќи го детето од психичка траума. Му реков на  д-рот дека на детето мора да му се објасни што и да се прави. Излеговме во чекална и му објаснив со едноставни зборови дека се ќе биде добро и нема да го повредат. Интервенцијата на повлекување на кожичката пројде со плачење. Не советуваа да го мачкаме со антибиотска маст и да ја повлекуваме кожичката.Но не успеавме да ја повлечеме кожичката затоа што Марко не дозволуваше. Оттогаш поминаа 1,5 г.  фимоза уште постои ама не предизвикува проблеми, веројатно затоа што сега кожичката е одлепена од главичката и има подобро самочистење (од урината).
Јас сум против циркумцизија.

(Одговор на членот Mr.Drkle)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Хигиена кај машки деца
20.4.2010 2:04:11   
Snowhite RR
Педијатарот нас ни рече кога ќе направи еден месец да почнам да му ја тргам кожичката, па еве го правам тоа, но ме интересира до која возраст треба да се прави и колку пати во денот

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Хигиена кај машки деца
20.4.2010 9:10:33   
mami
Се додека не научи сам да си ја трга кожичката додека се капе. Значи прво вие ќе му ја тргате, за да се рашири подобро и да може да ја видите целосно главичката, а потоа кога ке потпорасне ке го научите сам да го прави тоа подд туш. И тоа засекогаш си останува. Па прашај го сопругот сигурно при капење ја повлекува кожичката надолу за да го измие убаво..

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Хигиена кај машки деца
20.4.2010 9:27:26   
matushka
Za toa kolku pati vo denot, mene hirurg mi kaza samo na banjanje, a ne pri sekoe menuvanje na peleni.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Хигиена кај машки деца
20.4.2010 10:42:57   
profesorica
Јас на секое пресоблекување му го потегнувам кожичето и веќе цело главче му се вади.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Хигиена кај машки деца
20.4.2010 13:39:01   
Snowhite RR
И јас на преслекување, затоа што после капење му е некако меко собрано и не успевам тогаш

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Хигиена кај машки деца
6.5.2010 19:41:36   
Џесика
И јас сум многу збунета за оваа работа, еднаш ми викаа Треба да го отварате... еднаш ми викаа Неее никако тоа е многу сложена работа, по хируршки пат ќе се среди, па треба и естетски да е убав, не е само за функционалноста user posted image ... и сега веќе Борјан е 16 месеци и нема шанси да ми дозволи да го пипнам, додека го бањам ми мрда и едвај да ја повлечам кожичката 5-6 пати... не знам што е подобро, а сама не знам дали правилно и доволно ја повлекувам...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Хигиена кај машки деца
25.5.2010 18:12:24   
caci_27
nie imame skoro 4 nedeli ,i seuste ne mu ja trgam kozickata iako sum slusala za toa no cekam za dve nedeli sme na doktor pa sto ke kaze toj 

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Хигиена кај машки деца
26.5.2010 11:44:44   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: caci_27

nie imame skoro 4 nedeli ,i seuste ne mu ja trgam kozickata iako sum slusala za toa no cekam za dve nedeli sme na doktor pa sto ke kaze toj 


Мене ми рекоа кога ќе направи еден месец да почнам да му ја тргам кожичката

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот caci_27)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Хигиена кај машки деца
1.6.2010 16:26:25   
lukas
jas samo sto pominaja 40 te dena pocnav da mu ja trgam malku po malku so sekojdnevnoto kapenje..potoa pocnav posle sekoe kapenje da mu go podotvoram i so gaza i so kamilica da mu go cistam..ne ne nisto bolno i strasno ako go boli od toa trganje toa ke placi..moeto nema zaplaceno i trgam kolku sto se otvora a ne sosila...toa treba kolku da mu se vidi glavceto neznam kako da se izrazam..nie go postignavme uste malku toa..a sme sega tri meseci...ne e nisto bolno pravete taka zosto potoa e i pobolno i poloso i poveke razbiraat...zosto da se odi na hirurski pat koga vaka sekoj den pomalku ke dojdtete do rezultat...a ako ne go otvarate ke dobie infekcija od mocka,vlazni,voda,sapun sampon...pozz

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Хигиена кај машки деца
8.6.2010 13:40:51   
nate77
Jas sekoe kapenje se obiduvam ama nekako mi e strav da ne go boli a i ne znam do koja granica da odam.Do sega samo malku e otvoreno na vrvot ama mi strav da trgnam poveke.STO DA PRAVAM user posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Хигиена кај машки деца
8.6.2010 13:54:54   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: nate77

Jas sekoe kapenje se obiduvam ama nekako mi e strav da ne go boli a i ne znam do koja granica da odam.Do sega samo malku e otvoreno na vrvot ama mi strav da trgnam poveke.STO DA PRAVAM user posted image


Не го боли, ако го боли ќе плачи, тргај му го пополека надолу се додека му се види „главчето“.

П:С:Добредојде на форумовuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот nate77)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Хигиена кај машки деца
8.6.2010 23:45:06   
nate77
Denes posle kapenje pak probav, koga go preslekvav po nekoj saat crvenko bese dali e ok taka.Inaku ne placi i ne se buni na dopir.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Хигиена кај машки деца
26.6.2010 14:21:52   
MamaOhrid
Ние бевме на уролог и ни рече дека курето му е скроз затворено. Јас прво многу се исплашив, но докторот кој by the way е најдобар во Охрид и пошироко, рече дека е рано, да одиме повторно после годината и тој ќе му го отворел. Тој му го тргна кожичето надолу и му излезе главчето ама рече ќе се вратит пак назад. Ми рече дека не верува дека сама ќе можам да му го отворам. Ми рече да пробувам на секое капење по малку, ама пак ќе остане отварањето да го направи тој.

(Одговор на членот nate77)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Хигиена кај машки деца
26.6.2010 14:55:56   
BILE.F
 Ние направивме 1месец и 23 дена.До сега 3пати сме биле на контрола, и матичната му го отвара цело главче, а мене ми вика јас да не пипкам ништо, евентуално го чистам она површинското што останува од павловичевата.
Значи секој различно .Се што е најдобро за нашето детенце да се развива правилно.


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Хигиена кај машки деца
26.6.2010 16:11:42   
ananikol
I nas ni napomenaa da ne gibame nisto,bas se zacudiv bidejki so prvoto pravevme "vezbi".
Sekoja vecer koga ke se kapevme vo voda po malku probuvavme ama neuspesno.
Aj sega nema da gibam nisto pa ke vidime kako ke bidi.
Mozebi zatoa sto nema da go forsiram bas ke bidi OK user posted image



< Поракaта ја уредил ananikol -- 26.6.2010 16:15:05 >

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Хигиена кај машки деца
27.6.2010 23:01:11   
Martins mom
уфффф...баш сум збунета за ова...докторката ми рече да не чепкам ништо...не знам стварно...
јас неколку пати пробав да му ја тргнам, не знам дали да продолжам...user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Хигиена кај машки деца
28.6.2010 0:29:08   
STRUMFETA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

уфффф...баш сум збунета за ова...докторката ми рече да не чепкам ништо...не знам стварно...
јас неколку пати пробав да му ја тргнам, не знам дали да продолжам...user posted image user posted image user posted image




Mamicke,nemoj premnogu da se preokupiras so ova.Samo sledi go i samo ke ti pokaze dali ima potreba .
Mojot maticen pedijatar mi sovetuvase voopsto da ne go cepkam ,vo sto ja poslusav.Posle kapenje  ne sekogas mu pravev masazicki kolku za da proveram dali se e ok i tolku.A na  pocetokot bev tolku zagrizena i gi slusav site pa pocnav vednas masazi i gluposti-nema vrskauser posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Хигиена кај машки деца
28.6.2010 0:35:42   
sinolicka
nie isto taka imavme problem .dr. ni vikase po malku ama ispadna deka toa ne e vo red. kozickata trebalo da se otvvori skroz od odma i posle toa redovno na sekoe banjanje.imavme  skoro godinka i mu go otvaravme koziceto po malku pocna da se pojavuvaat kako gnojancinja beli.pa se konsultiravme so drug dr,i mu go otvaravme  postepeno po malku sekoj den se poveke i povekei go cistevme so hidrogen.mnogu boli i e traumaticno zatoa site sto imaat vakov problem naeka go resat dodeka vi se sincinjata pomali

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 14:13:14   
suzeto
uh nie ne go imame uste reseno toj problem ima 5 god.sega samo se cesa i ima nesto kako otok,ama e malecko kako meurce neznam kako da go opisam,vo ponedelnik ce odime na urolog,ako mu go otvaraat so skalper nema sansi da sedi 100 dusi da go drzat ce treba,pa porano nisto ne pravele od ova ni majkami ni svekrvami sami im se otvorile

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 14:34:44   
mama26
уф два пати во градска од сто незнаев и јас.првиот пат го изцистија вториот немасе нисто ама немозев да му го повлецам кожичето.па ме фати паника.а беше цисто и ми рекоа вежби.па правевме неколку месеци па порасна веке скоро 4 години е.му викам сам да и прави така грозно ми е некакоuser posted image па нејке.ти вика мамо ај тиuser posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 14:53:20   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

уф два пати во градска од сто незнаев и јас.првиот пат го изцистија вториот немасе нисто ама немозев да му го повлецам кожичето.па ме фати паника.а беше цисто и ми рекоа вежби.па правевме неколку месеци па порасна веке скоро 4 години е.му викам сам да и прави така грозно ми е некакоuser posted image па нејке.ти вика мамо ај тиuser posted image

pred kolku vreme se sluci toa...
moeto e golemo neznam dali ce moze so vezbi da mu go otvoram dali ima nekoja mast za polesno otvaranje

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?