|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Чување на децата
24.3.2010 8:53:59   
Cacko
jas bi ja lezela toa e sigurno

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Чување на децата
24.3.2010 9:24:23   
big_mama817
ова апла се гледа дека нешто и фали незнам што би и направила

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Чување на децата
24.3.2010 9:45:15   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

jas bi ja lezela toa e sigurno


potpis user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Чување на децата
24.3.2010 11:30:08   
betpet
Strasno, ne znam sto bi napravila vo momentot, mozebi nesto sto ke me cini mnogu, ama za deteto sekogas se.

_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Чување на децата
24.3.2010 12:07:56   
matushka
Bolno..nema komentar.. nekoi lugje ednostavno ne se lugje...
Jas imav epten sreka so zenata sto mi go cuva deteto.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Чување на децата
24.3.2010 13:21:12   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

jas bi ja lezela toa e sigurno


Исто, но претходно мислам дека ке ја врзам и ке ја мавам по глава силно со се што ќе ми дојде при рака!
Ужас, немам коментар.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Чување на децата
5.4.2010 11:09:37   
Maca25
Вчера го гледавме со мм клипот и јас ептен се потерсов!!! Леле каков монструм! Не можев да догледам до крај, се исклучив одма!! Би ја убила!!!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Чување на децата
5.4.2010 11:48:27   
nataly_13215
lele ovaa ne e zdrava me izvadi od takt sea moevo go cuva zena lele me fati panikauser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Чување на децата
17.4.2010 11:13:56   
profesorica
Дамјан сеуште го чува дедо му и таа женичката што ја плаќаме, НО... вчера и се јавил газадата кај што работеше претходно и ја викнал на работа а бидејќи таму е пријавена и реално кажано уште колку сме и сигурни ние дека ќе ја плаќаме- сепак од септември мислам дека ќе го социјализирам детето- КОНЕЧНО, па најверојатно свекор ми сам ќе го чува овие 2-3 месеци со тоа што нема повеќе обавези да има околу ручек, миење садови и перење, пеглање.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Чување на децата
6.12.2010 10:52:54   
sandravlae

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

верувај ми дека таму поубаво го чуваат од дома свеки......мајка ми е друга приказна (не дека ми е мајка)таа го држи построго,а свеки немам зборови-лудница


ке му даде чипс за ручек,онај пат му наполнила чаша вода  лебедот да го пливал.ми се чини и од тоа настина...........и ред други глупости
а во градинката знам дека е најаден.таму морра сите да иммаат празна чинија,пресоблечен,избришан....на прсти можам да ги избројам деновите кога бил искапан ,на топло си седат ,си играт,им пејат .......абре мераци
и замисли све за 1 500 денuser posted image


lele citam i isto svekrava mi go cuva na dever mi maliot sve se dava da sedi miren preku nos i bilo pa mu se izderava na deteno komsikite dosle na kafe aj filip kuti zemi si sam igraj si itn so babine cel den a siroto i nego mu e dosadno od doma ne e izlezeno ,zatoa ja marko vo gradinka si go zapisav nesakam ona da mi go guva osven epten nekogas 2-3 saati ako treba da go pocuva

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Чување на децата
18.2.2011 0:01:32   
vesna77
Gi procitav site komentari na ovaa tema i navistina  se interesni. Imam 2 god. kerka i dosega ja cuvase majka mi, no sega moram da najdam drug nacin za cuvanje. Probavme pred 3 meseci vo gradinka i toa odese samo 1 nedela i potoa ne mozev da ja opravam 1,5 mesec. Bidejki majka mi ne moze veke da ja cuva, a ako ja pratam vo gradinka ke moram i cesto da otsustvuvam od rabota (sto ne e mozno) se resivme so mm da najdeme zena za cuvanje. Zatoa ve molam ako ste imale vie dobro iskustvo so cuvanje na vasite deca od strana na nekoja dobra zena da mi ja preporacate i da mi dadete nejzin telefon za kontakt. Inaku ziveeme vo Aerodrom, no sekako deka moze i od nekoi okolni naselbi. Ve molam da mi dadete i nekoi vasi sugestii na sto da obrnam vnimanie pri intervjuto so zenite.
Bidejki itno mi treba da zena za cuvanje (2 nedeli) ve molam da mi pisete kako iskusni majki!!!

(Одговор на членот sandravlae)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Чување на децата
18.2.2011 8:49:59   
vesna1
Vesna77, te citam i znam kako e da si vo tvoja koza. Ova e mojata bolna tocka i samo si se zalam.
Jas smeniv tri (eve tretava e ok) a predhodnite dve uzas. Pazi kogo pustas doma. Prvata po preporaka ziva setadika izlagase od 9 sabajle i se vrakase doma vo 3 saat. Malo bebe mi go setase po vrukinata letoska, si idese doma si gotvese. Na kraj ja odnese vo Tetovo bez moe znaenje demek so sin i namestaj da gledale.
Vtorata parazit ziv, ne ja ranese nisto, mi vika nejke da jade sto da pravam, deteto mene mi jade. I doznav deka ne i davala da doruckuva za da i rucala. Me lazese deka ja setala nadvor, zaboravase sirup da i dade koga bese bolna. A baska sto mi jadese tri pati kaj mene i birase da mi kupite vakov jogurt, vakvo sirenje. Na kraj mi zovre i ja isterav.
I eve fala bogu asalna zena sega za sega mesec dena e kaj mene. Ja rani, ja seta i gore dole sum zadovolna.
Inace tvojata e golema mozes vo gradinka a da plakas nekoj da ja cuva koga ke se razboli. Edna godina so razboluvanje mora da pominat vo gradina bilo na 2 ili 6 god. Jas od septemvri taka planiram ke ima dve god. i ke plakam zena po dnevnica samo koga ke se razboli.
Nemam zena da ti preporacam, da imav so rado srce ama pazi gi ima sekakvi.user posted image

(Одговор на членот vesna77)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Чување на децата
18.2.2011 9:10:51   
Viktori
-Vesna77 барај препораки ама не се потпирај на нив

-Со педагошка била не била ич да не ти е гајле, кој кај нема да учи педагошка упишува (сори наставници добри, ама пола ѓубре педагошка има)
- разговарај со неа. што сака, што очекува од вас и ти кажи и што очекуваш од неа, нека рзмисли, а исто и ти ќе имаш време па договорете се.
- и ако очекуваш и нешто друго дома да ти прави мислам дека е фер одма да и кажеш за да знае жената дали и се исплаќа за парите да биде и дадилка и готвачка и чистачка. Мислам дека и ова е главниот проблем затоа што дневница за чистачка да ти дојде дома е 800 денари најмалку а обично ние сакаме за 8 000 месечно и ручек да имаме, и дете да биде чувано прошетано... Мислам дека тоа никаде го нема..

Не верувај на муабети и не гледај хорор филмови. Сите мислиме секогаш најлошо и како мајката никој не е, ама далеку дека ќе ти се погоди таква ко на Весна над мене. И не барај стара баба. Постарите жени  помалку пари бараат, ама ништо не слушаат уште будала ќе сака да те направи, гледај да најдеш некоја предклимактерична жена. user posted image Подобро ти е да платиш малку повеќе ама жената да е задоволна за и ти да си задоволна.



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот vesna77)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Чување на децата
18.2.2011 9:42:52   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna77

Gi procitav site komentari na ovaa tema i navistina  se interesni. Imam 2 god. kerka i dosega ja cuvase majka mi, no sega moram da najdam drug nacin za cuvanje. Probavme pred 3 meseci vo gradinka i toa odese samo 1 nedela i potoa ne mozev da ja opravam 1,5 mesec. Bidejki majka mi ne moze veke da ja cuva, a ako ja pratam vo gradinka ke moram i cesto da otsustvuvam od rabota (sto ne e mozno) se resivme so mm da najdeme zena za cuvanje. Zatoa ve molam ako ste imale vie dobro iskustvo so cuvanje na vasite deca od strana na nekoja dobra zena da mi ja preporacate i da mi dadete nejzin telefon za kontakt. Inaku ziveeme vo Aerodrom, no sekako deka moze i od nekoi okolni naselbi. Ve molam da mi dadete i nekoi vasi sugestii na sto da obrnam vnimanie pri intervjuto so zenite.
Bidejki itno mi treba da zena za cuvanje (2 nedeli) ve molam da mi pisete kako iskusni majki!!!


Весна77 мислам дека е најдобро да си го носиш детето во градинка. Тоа што се разболело одма е нормално, ќерка ми еве ја оди веќе 10 месеци па една - две недели во градинка, две недели дома болна. Ама и тоа ќе помине. Првата година е најтешка. Ти во секој случај треба да си имаш и некој (жена) да го чува детето додека е болно. Но немој да мислиш дека таа жена ќе го чува детето како што го чуваш ти, сепак ти си мајката на тоа дете, а не таа.
Немој да ме сватиш погрено, но сите ните очекуваме премногу од тие жени. На пример една жена што ја знам, чуваше две дечиња - едно прво одделение, другото 3-4 годинки. Освен што требаше да ги  чува, таа и готвеше, пеглаше, пушташе машина, бришеше прашина, па и мораше и да ги бања пред да си дојде мајка им. ?!?!? Мислам кој нормален би го издржил ова?!?! Покрај сите овие дополнителни обврски каде таа жена да најде време за децата?!?!?
Значи ако бараш жена да ти го чува детето и тоа да биде среќно, тогаш барај некоја позитивна личност која ќе му обрнува внимание, а нема да мисли дали на тебе ти се свиѓал ручекот или не.
Познавам една жена која моментално не чува ниедно дете, да и се јавам да ја прашам за сигурно и ќе ти го пратам бројот по пп.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vesna77)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Чување на децата
23.3.2011 1:03:47   
kind
mojata kerkicka ima 17 mesesi,si ja cuvam doma posto ne rabotam i ni na kraj pamet ne mi pagja da ja dadam vo gradinka do 3god,(toa mi go preporaca i doktor-pedijatara)preporacliva e gradinkata samo koga e neophodna pod 3god.i da vi kazam 80%,od majkite sto sum slusala se krajno nezadovolni,neznam sekoj so svoe iskustvo ama sepak mislam koj moze da si go cuva deteto do ovaa vozrast da ne se zanesuva da go pusta vo gradinka ima vreme za se i za socijalizacija,druzenje.....,mene iskreno ke mi bide zal koa ke treba da ja budam sekoe sabajle vo 7h,pa zosto? ke stanuva ke stanuva eee,ima vreme za se,
pozz moze nekoi i nema da se slozat so mene,no toa e moe licno razmisluvanje;-))

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Чување на децата
24.3.2011 17:19:15   
Snowhite RR
Јас не се согласувам до 3 год да не се пушта во градинка, исто така ако нема потреба ниту под 2 год, значи според мене идеално е на 2-2,5 години, затоа што под таа возраст е се уште мало, се уште не разбира за да може да се социјализира или слично, плус до 2 год ги чуваат во креветче и кутрите, посебно тие што се потемпераментни, цел ден треба да бида врзани в креветче, како во затвор. Второ, над таа возраст, значи на 3 години веќе разбираат се и е потешко за нив кога цело време биле со мама, односно со најблиските, да се навикант во градинка, со непознати. Ова го кажувам од тоа што гледав со внука ми, на 3 години ја запишаа во градинка и не само што не сакаше да оди, туку цела недела дома ништо не јадеше, се поболи, температура крена од инает
Но секој си одлучува за своето, јас најверојатно ќе го запишам за месец, два, на 15 или 16 месеци, затоа што така морам, ќе нема кој да ми го чува


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот kind)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Чување на децата
24.3.2011 18:05:41   
baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m

bidete vnimatelni so izborot na kogo mu go ostavate vaseto dete....


http://www.worldstarhiphop.com/videos/video.php?v=wshhpG0ATeuvzDz2e7SF



страшно, солзи ми течат, душа мала...страшно.........

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Чување на децата
24.3.2011 19:25:26   
Martins mom
Брррр како се изнервирав гледајќи го видеотоuser posted image user posted image Со нож парчиња месо би сечела од неа

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Чување на децата
24.3.2011 20:14:52   
Maci3
Леле не можам да поверувам какви луѓе има.Е колку се изнервирав

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Чување на децата
24.3.2011 20:18:38   
lilicka
Ллелелелелел јас ова би ја у........колку се растревоживuser posted image user posted image user posted image боже мојјј страшно!!!!!

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Чување на децата
24.3.2011 20:57:40   
Viktori
Не можам да го гледам видеото, ама што и да направила на бебето Х 100 би и направила јас на неа....
само видов со топка како го мава и би ја лежела мамата нејзина психопатска

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Чување на децата
24.3.2011 23:08:10   
Slagjana
Малку видов од снимката, ама не можев да го догледам. Многу ме изнервира. Уште не можам да заборавам.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Чување на децата
24.3.2011 23:32:27   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Јас не се согласувам до 3 год да не се пушта во градинка, исто така ако нема потреба ниту под 2 год, значи според мене идеално е на 2-2,5 години, затоа што под таа возраст е се уште мало, се уште не разбира за да може да се социјализира или слично, плус до 2 год ги чуваат во креветче и кутрите, посебно тие што се потемпераментни, цел ден треба да бида врзани в креветче, како во затвор. Второ, над таа возраст, значи на 3 години веќе разбираат се и е потешко за нив кога цело време биле со мама, односно со најблиските, да се навикант во градинка, со непознати. Ова го кажувам од тоа што гледав со внука ми, на 3 години ја запишаа во градинка и не само што не сакаше да оди, туку цела недела дома ништо не јадеше, се поболи, температура крена од инает
Но секој си одлучува за своето, јас најверојатно ќе го запишам за месец, два, на 15 или 16 месеци, затоа што така морам, ќе нема кој да ми го чува



Сноувајт, имам само коментар за ова болдираново. Од каде тоа дека ги чуваат темпераментните деца во креветчиња?!? Или дека воопшто ги чуваат во креветчиња. Така правеле порано. И на мене истото постари жени ми збореа, дека ако ми било детето немирно ќе си седело во креветче. Јас еве цела година ја носам ќерка ми во градинка и ретко кога гледам дете ставено во креветче, а да не спие. И бебиња и поголемки. Сега барем е лесно, сите си носат дубачиња, стојалки, лулашки, ако градинката нема. Немојте да мислите дека не водат грижа за бебињата. Јас кога и да ја земам Нина (она е во голема јасли ама кога има помалце деца ги спојуваат со јасли), негователката држи некое бебе во раце- од тие што не знаат да одат, а другите што лазат и пробуваат да одат се ставени на теписон и си играат. Ќерка ми е темпераментна, и тоа многу, таа уште не знаеше да оди како што треба кога трегна во градинка, па никогаш не ја ставиле во креветче да седи. Така да не му ја мислете многу, ако треба да го давате детето во градинка, ако не жена/баба/тетка нека го чува дома и готово.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Чување на децата
25.3.2011 0:27:25   
Bogdancanka
leleeeeeee strasna snimka user posted image user posted image user posted image ne mi se veruva kakvi luge ima...uf ama me iznervira ludacka....

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Чување на децата
25.3.2011 9:58:35   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Сноувајт, имам само коментар за ова болдираново. Од каде тоа дека ги чуваат темпераментните деца во креветчиња?!? Или дека воопшто ги чуваат во креветчиња.




И јас имам таков податок, не само Snowhite, дека децата ги оставаат во креветчиња и тоа од негователка во градинка. Не разбрав точно само дали до 1,5 или до 2 години е така. Само на половина час ги ваделе од креветчето.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?