|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
30.9.2014 10:05:26   
Hopeful RR
Да, овесот сам по себе не содржи глутен, но бидејќи се одгледува заедно со глутенски житарки, се контаминира. Кај нас, само овесот од Кам е вистински безглутенски.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
30.9.2014 10:15:01   
lolla RR
Дефинитивно треба да се избегнува белото брашно, како и белиот ориз, поради слабата нутритивна вредност (има само празни калории) но интегралниот ориз на пример е многу хранлив. И мислам не шкоди ако се јаде по 1 кришка интегрален леб дневно, или пак интегрална проја или домашна вегетаријанска пица со интегрално брашно. Компирот е исто многу хранлив, доколку не е пржен.

Ова со храната е комплексна работа, и мислам не треба да се забега премногу.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 23.2.2015 9:23:11 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
30.9.2014 10:21:31   
Hopeful RR
lolla, скроз си во право, кај нас стана помодарство нетолерантноста на глутен user posted image Познавам луѓе што имаат целијакија и затоа знам дека овесот од Кам е ок, ако на некого тоа му е битно, макар што јас јадам секаков овес и немам проблем, фала богу. Советите за исхрана се повеќе во контекст на зголемување на протеинскиот, а намалување на јаглехидратниот внес (посебно белите продукти), а глутенот е апсолутно спореден.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
30.9.2014 12:29:09   
SOLE
za kafeto user posted image - sum citala deka kafeto ima mn benefit no dosle ET ne bilo dobro da se pie, jas se budam so kafe, prvoto nesto sto pravam e toa user posted image no potoa vo tekot na denot uste edno I smetam deka ne e toa mnogu user posted image , vie piete li kafe I po kolku solji? user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 23.2.2015 9:23:43 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
30.9.2014 12:32:59   
Hopeful RR
Мислам дека може во некои мали количини user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 23.2.2015 9:24:16 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
30.9.2014 20:43:58   
kapina
za nizok pritosok preporacano e od lekar oti po edno dnevno ne e stetno.

Pcenkata ne sodrze gluten I zatoa koga mozam si zemam I pcenkaren leb inace drugo sto sakav da po et jas jadev presno meko sirenje oti sodrzelo selen kolku e tocno neznam jas si jadev da napomenam domasno si sirenje ne od marketI kupeno selenot e mnogu biten za implantacijata.


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 23.2.2015 9:24:51 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
1.10.2014 11:57:18   
Kvisko
идеата е да се избегне глутен или само јаглехидрати?

Ако се избегнува глутен тогаш и оној пченкарен леб што го има во обични продавници содржи глутен бидејќи има и пченкарно брашно. За скроз безглутенски леб треба сами да го правитедома само со пченкарно брашно и тој се рони максимално многу бидејќи глутенот е проетин што му дава конзистентност и еластичност на тестото.

за намалиен внес на јаглехидрати тогаш треба да се избегнува секаков леб без разлика дали содржи или не содржи глутен. Затоа пишав да се бара LCHF (палео диета) како опција за избегнување јагехидрати.

Инаку јаглехидратите се избегнуваат затоа што го покачуваат нивото на инсулин во клетките и тоа може да влијае на квалитетот на јк. Заради квалитето на јајце клетките кај некои жени при ИВФ се воведува и метформин. Не заради друго туку заради контрола на инсулинот. Ова е особено важно кај ПЦОС.

Затоа и некои лекари препорачуваат да се оди на протеинска исхрана повеќе баш заради инсулинот.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 23.2.2015 9:26:27 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
1.10.2014 15:58:21   
Палешка РР
Јас мислам дека дел од советите кои денес можеме да ги прочитаме за забременување се чисто помодарство. Значи компаниите не бираат средства кога станува збор за маркетинг и удираат таму каде што е најболно. А жена која сака дете СЕ ќе проба. Порано не се знаело за овие модерни болести, па жените немале олкави проблеми со плодноста. Сето е од нездравата исхрана, нездравиот начин на живот и ред други фактори...
Ќе се склопат коцките за сите кои очекуваат две цртички user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
2.10.2014 11:28:31   
LoveableMe RR
За жал, исхраната и витамините кои се препорачуваат при ИВФ воопшто не се помодарство, туку базирани на реални истражувања поради зголемениот проблем со неплодност кај паровите како резултат на стрес, загадување, пушење, прекумерно пиење алкохол и прекумерно конзумирање кафе и слично. Соочени со се поголемиот проблем на неплодност, а и заради подобрување на успехот на ИВФ постапките, извршени се истражувања, кои докажале дека одредени витамини и соодветна исхрана придонеле за поголем успех на ИВФ постапките. Тоа не значи дека сите треба да ги применуваат, но оние кои сакаат поголем процент на успех, секако да.

Во однос на внесот на кафе, испитувањата покажуваат дека преголеми количини кафе може да ги намали шансите за успех при ИВФ, особено доколку се конзумираат повеќе од 5 шолји кафе дневно. Пиењето на една до две шолји кафе дневно не покажало дека ги намалува шансите за успех при ИВФ. Наодите покажуваат дека преголемите количини кафе еднакво штетат како ипушењето во текот на ИВФ постапката. Она на што повеќе се обрнало внимание е дека можеби стресот, а не кафето, придонесуваат за помали шанси на успех при ИВФ, затоа што жените кои пиеле повеќе од 5 шолји кафе дневно биле под стрес од самата ИВФ постапка и прибегнувале кон пиење кафе како начин да се релаксираат, што напротив придонело за преголем внес на кофеин во организмот и со тоа намалени шанси за успех при ИВФ.

Студијата е презентирана на состанокот на ESHRE Турција. (д-р. Авнер Хершлаг, шеф на Центарот за хумана репродукција NSLI ЈХS, Њујорк и д-р Улрик Шиолер Кесмодел, Аарус универзитетска клиника, Данска)_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
2.10.2014 17:09:55   
Hopeful RR
Ќе беше фино да беше помодарство, ама факт е дека со лоша и несоодветна исхрана е потешко да се забремени. Се согласувам со Loveable Me, и да додадам нешто што прочитав за стресот - во периодот по ЕТ, се покажало дека стресот всушност не влијае на самата имплантација на ембрионите. Но, во претходниот период - да, влијае на растот на фоликулите, нивниот квалитет, и слично.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
21.12.2014 21:03:47   
kapina
Sega slucajno citav za selenot imase nekoj na fb spodeleno i vika deka e najdobar za zenskata plodnost go imalo vo sardinata tunata brazilskite orevi i presnoto sirenje

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
22.12.2014 15:57:15   
LoveableMe RR
Витаминот Д може да ја намали шансата за успешно ИВФ

Една студија покажа дека жените во постапка на ИВФ со повисоки нивоа на витамин Д имаат поголеми шанси да имаат бременост од ИВФ отколку оние со пониски нивоа на витамин Д. Оваа студија е направена во неколку ИВФ центри и резултатот е скоро ист. Клучната улог на витаминот Д се смета дека е во матката и дека има големо влијание на дебелината на ендометриумот. Податоците покажуваат дека витаминот Д може да биде корисен и да помогне за подобрување на шансите за бременост, исто така и при природно забременување.

Витаминот Д се поврзува со квалитет на ембрионите и зголемени шанси за имплантација

Жените со недостиг на витамин Д имаат половина шанси да забременат преку ИВФ отколку жените кои имаат доволни количества на овој витамин, покажува студијата објавена во Журналот на ендокринолошкото здружение JCEM. Витаминот Д е стероиден хормон кој е важен фактор за плодност. Г. Алесио Плафони од една поликлиника во Италија потврди дека жените кои имаат доволни количества на витамин Д имаат повкалитетни јајце клетки и потоа ембриони од оние кои имаат намалено количество на витамин Д. Истражувачите направиле испитување на група на жени и од нив во текот на ИВф постапката 154 жени имале недостиг, а 181 жена имале доболни количества витамин Д, поточно оние со над 20 ng/ml витамин Д во крвта. Бројот на бремени жени кои имале доволно витамин Д по ИВФ постапката бил двојно поголем од оние со ниски нивоа на витамин Д.

Извор: endocrine org

Зголемени ИВФ шанси со витамин Д

Жените кои почнуваат ИВФ, треба да ги зголемат нивните нивоа на витамин Д за да ги зголемат шансите за успех, се вели во една студија издадена во Журналот на Канадското лекарско здружение. Студијата покажува дека жените кои имале доволни нивоа на овој витамин значително имале поголеми жанси за квалитетни јајце клетки и бременост. Особено е важно што кај 55% од жените кои биле испитувани со нивоа на витамин Д поголеми од >30 ng/ml имале повисока стапка на забременување од 53%, додека тие сп помали нивоа 35%.

Извор: vitamindcouncil org

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
23.2.2015 10:09:38   
LoveableMe RR
Teмата е пишување исклучиво совети и доколку дојдете до одредени истражувања, испитувања, а не размена на мислења и прашања.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
26.3.2015 14:59:59   
scared RR
Sibela прашањето ти е преместено во соодветната ТЕМА

< Поракaта ја уредил scared RR -- 26.3.2015 15:12:10 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
6.7.2015 20:49:08   
kapina
dali e dobro pred ivf da se vezba aerobik jas pocnav da vezbam pred dva meseci no vikaat oti ne bilo dobro zasto ne mi e jasno

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
7.7.2015 8:24:40   
Bea
Kapina, стручно мислење не можам да ти дадам, но од она што имам читано, поготово кај странските ivf центри, физичката активност е интегрален дел од поготовоката за ivf третман - за регулирање на телесната тежина, нивото на естроген, подорување на циркулацијата, ослободување од стрес итн итн.
Секако, зависи и од претходниот степен на физичка активност што си ја имала. Доколку сега почнуваш со аеробик - тоа да биде постепено, умерено и без претерано оптоварување на срцевиот ритам. Значи сама ќе си ги одредиш границите, зависно од твојата физичка подготвеност.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
7.7.2015 11:04:04   
Hopeful RR
Физичка активност и те како се препорачува, од повеќе аспекти - циркулација, хормони, расположение, ... Јас вежбам со години и продолжив да вежбам интензивно се до почетокот на стимулацијата, тогаш ми рекоа да паузирам и еве, уште сум на пауза user posted image Капина, слободно вежбај со интензитет што тебе ти одговара, и со среќа!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
26.11.2015 11:06:54   
Pinky30
Devojki nekako sube me fati...Pisuva tuka Ananas ne treba a jas eve tri dena jadam intenzivno...mozno li e da sum napravila steta???user posted image se isplasiv i strav mi e....

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
26.11.2015 13:39:29   
Kvisko
Не се секирај не си направила некоја штета. Ананасот во принцип се јаде до овулација а потоа демек се прекинува заради конткации на матката иако за ова треба да изедеш веројатно неколку кила ананас дневно. Сепак советиет околу ова се исто поделени. Некаде па пишува треба после овулација да се јаде за имплантација и слично. Слични совети има и за цвекло а јас сок од цвекло, морков, портокал и јаболко пијам скоро цело време после откако почнав со ИВФ па до сега.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
26.11.2015 17:22:08   
Pinky30
Da cveklo,avokado,aronija,sok od praska jadam sekoj den ko kasa...a i plus cveklo za rucek...Ananas ne jadam poveke sube mi e neznam sto kako...caevi isto mi rece dr.da ne pijam...kafegjika ne sum...no edno ke se napijam na 8-9 den od ET

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
27.11.2015 8:31:09   
Bea
Pinky30 без гајле. Ананасот содржи ензим бромелаин кој во големи, ама големи количини (како на пример 5-6 свежи ананаси на ден) може да предизвика контракции во матката.
Бромелаинот се наоѓа еден дел во сокот и еден дел во кората, со оглед на тоа што ананасот без кора го јадеме нормално, тоа количество што си го конзумирала сигурно не направило штета.
Што се однесува до кафето и јас сум голема кафеџика и пиев по една шоља кафе на ден. Си купив и безкофеинско кафе за кризни ситуации.
Мој совет ти е - Да, внимавај на исхраната, пред се на внесот на витамини и проетини - но немој да и стануваш роб и да се оптоваруваш со секоја намирница, бидејќи и тоа предизвикува напнатост и стрес. Ако ти се јаде благо - касни си. Како и за сите работи во животот и тука мое мислење е дека треба да се биде умерен.
Ти посакувам многу среќа!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
22.1.2017 11:33:38   
sibela
Devojki 5 nedela sum bremena so ivf me interesira vase mislenje dali pri mastrubiranje moze bebeto da ispadne ili pa nesto da my se sluci

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
22.1.2017 11:55:03   
kapina
Sibela cestitki za bremenosta odnosi jas ne bi ti preporacala vo prvoto tromesecie no neka ti kazat i drugite sto mislat

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
22.1.2017 12:12:18   
sibela
Fala kapina da znam odnosi ne smeam da imam so mm megjitoa ete Samo mastrubiranje imav i toa ednas so orgazam normalno Ama bes da imam odnosinpa malce me plasi toa pa ne veruvam deka ke ispadne bebeto

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI
23.1.2017 1:00:32   
kapina
Ne i jas ne veruvam oti toa ke mu nasteti na bebeto ama prasaj si go doktorot sto ke ti kaze zatoa kade go pravese invitrotokaj koj doktor te prasuvam oti i jas se spremam za invitro

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali preferirate da odite da gledate balet?

Da (50%)

Ne (50%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!