|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: детето и миленичето
22.6.2010 10:31:13   
niki
Вчера нашиот Снуки ја доби својата прва вакцина и доби свој пасош и официјално стана член на нашето семејство. Ветеринарот ни дојде дома и додека го прегледуваше ќерка ми испитувачки го набљудуваше, да не случајно и го повреди нејзиното кученце, а тој пак беше мирен бубаче, што не е вообичаена пракса. Гледам по датумите, за некој ден ќе славиме месец дена од приноватаuser posted image ќе правам торта да обележимеuser posted image
Инаку убваво се забавуваме со него, го носевме на плажа и тој храбар дечко пливаше. А од неговите остри заби настрада гумата на ќерка ми па малку се давевме. Обожава да си игра со една топка за кошарка на мм, која ќерка ми не му ја дава и постојано му ја крие. Весело ни е.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: детето и миленичето
17.7.2010 4:11:03   
Bubuska
Јас пораснав со миленичиња, иако нормално до моево (лично мое) куче обврската чистење беше на мајка ми, шетање татко ми, а мое беше играње мазење пазење :)
Видете, кучето е голема обврска (исто како дете, ама ИСТО) и треба добро да се размисли пред да се одлучи дали да се има или не. Јас поминав 4-5 години без милениче (меѓу мојата 13-18 година) и потоа си го посвоив Бубу. Бубу е мешавина на голден ретривер и лабрадор. Кучето се однесува како човечко бебе. Исто е. Меѓутоа само трпение и работа со него ќе го научат како да се однесува во семејството. Бубу до 5 месеци живееше дома, спиеше или со мене или со татко ми, сега е веќе надвор затоа што е голем пес :) Мада јас би си го чувала и дома, само што мајка ми не сака толку големо куче дома (а јас не сакам да чувам мал раст куче).

Имам 6 годишна сестра и беше МНОГУ тешко да ги навикнеме еден на друг - меѓутоа сите заедно ги учевме и двајцата како да постапуваат еден со друг. Ако е добро издресирано кучето, вашето дете е во најсигурни раце (или шепи). Никој не може подобро да го чува и пази од кучето.

Докажано е дека децата кои растеле со кучиња во 90% се поотпорни на алергии и астма. Кучето се препорачува бидејќи исто така, ја намалува нервозата во домот (ако примети дека сте нервозни, или се карате, ќе застане во средина и ќе ве разделува, до тој степен, што смешно ќе ви падне на крај).

Во постот на Ники имам напишано повеќе за воспитувањето на кучиња, кој сака нека ѕирне. Ако успеам ќе ви ставам тука слики од сестра ми со моето куче и со сите животни кои таа ги сака :) Инаку веќе 1 година оди на јавање, и да ја пофалам одлично јава :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: детето и миленичето
17.7.2010 4:20:52   
Bubuska
[url] http://www.facebook.com/album.php?id=1071395346&aid=26532&s=40&hash=77b04db1f909113ddd9574549925b682#!/photo.php?pid=934933&id=1071395346 [/url]

[url] http://www.facebook.com/album.php?id=1071395346&aid=26532&s=40&hash=77b04db1f909113ddd9574549925b682#!/photo.php?pid=934934&id=1071395346 [/url]

[url] http://www.facebook.com/album.php?id=1071395346&aid=26532&s=40&hash=77b04db1f909113ddd9574549925b682#!/photo.php?pid=934941&id=1071395346 [/url]

[url] http://www.facebook.com/album.php?id=1071395346&aid=26532&s=40&hash=77b04db1f909113ddd9574549925b682#!/photo.php?pid=1086439&id=1071395346 [/url]

[url] http://www.facebook.com/album.php?id=1071395346&aid=26532&s=80&hash=9da051c32b05f39cf07ccb8dc2ce187f#!/photo.php?pid=1154730&id=1071395346 [/url]

[url] http://www.facebook.com/album.php?id=1071395346&aid=26532&s=80&hash=9da051c32b05f39cf07ccb8dc2ce187f#!/photo.php?pid=1154728&id=1071395346 [/url]

[url] http://www.facebook.com/album.php?id=1071395346&aid=26532&s=80&hash=9da051c32b05f39cf07ccb8dc2ce187f#!/photo.php?pid=1154731&id=1071395346 [/url]

[url] http://www.facebook.com/album.php?id=1071395346&aid=26532&s=80&hash=9da051c32b05f39cf07ccb8dc2ce187f#!/photo.php?pid=1241228&id=1071395346 [/url]

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 27.10.2010 0:21:55 >

(Одговор на членот Bubuska)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: детето и миленичето
2.10.2010 22:06:53   
ameli
Здраво, јас си имам едно проблемче
Најнапред да ви кажам дека сум болна по животни особено кучиња, го обожавам нивниот мирис... премногу ги сакам. Пред да се омажам си чував куче 8 години, веќе го немам 4 години и сеуште го сонувам. Многу ми недостига. user posted image
Сега сум омажена и живееме со маж ми во неговиот стан. Две години сме во брак, жовееме во стан и се обидуваме да добиеме бебе. Но едно ме загрижува, тој има 2 кучиња кои се агресивни кон сите освен кон домашните (ние). Кучињата ги чуваат од мали (веќе 9 години). Јас ги сакам, но се плашам како ќе чуваме бебе заедно со нив. Кучињата не беа добро воспитани и цивкаа на секој шум на храна. Јас во овие 2 години почнам да ги воспитувам, и до сега само на мене не ми досаѓаат кога јадам, но со сите останати е по старо, цивкање до бескрај. Башка се случува и дома да извршат нужда.
Со мм сме разговарале на таа тема, кога ќе добиеме бебенце што со нив. Но тој не сака да ги даде никаде бидејќи нема на кој да ги даде (затоа што се агресивни).
Затоа ве замолувам за совет бидејќи сега за сега навистина немам никакво решение. user posted image

(Одговор на членот Bubuska)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: детето и миленичето
3.10.2010 20:34:41   
Anushka
ух, Амели, многу тешка ситуација.
Кога јас останав бремена, мојот омилен мачор, на кој му викав „Злато мајкино“, мораше да си оди. Многу е агресивен, два-три пати нападна гости дома, па мораа и тетанус да примаат! Многу е љубоморен. Се изнамачивме да смислиме што да правиме. Не сакав да го дадам некаде, па после тие де ме колнат. Од друга страна, не сакав ни тој да заврши било каде. На крај, го однесов во магацинот кај мене на работа! Леле, колку беше тешко на почетокот. Еден месец излегуваше од под фајл-кабинет само ноќно време кога нема никој. А во знак на протест, оставаше измет и урина на важни места. Малку фалеше да заврши во Вардар. Само моите солзи го спасија...
Еве сега, се шета и е прв газда. Плус, нема глувци нигде.
Дали има шанси кутрињата да ги однесете во село, кај блиски, како кучиња-чувари на стока?

(Одговор на членот ameli)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: детето и миленичето
3.10.2010 21:44:10   
happymami
a sto mislite za civavata..mnogu mi e slatka na pogled ama neznam kako se odnesuva po doma bidejki jas sakam da si zemam i da si ja cuvam vo stanot,a me interesira i kako se ponasa so decinja bidejki imam 6 mesecno bebence pa malce mi e stravuser posted image ...ako ima nekoj vakvo iskustvo pricajteuser posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: детето и миленичето
3.10.2010 21:59:26   
niki
Moeto skromno iskustvo so kuce vo domot veli vaka:
Bebe i malo kuce - losa kombinacija
Bebe i dobro vospitano vozrasno kuce - dobra kombinacija
dete nad 3 godini i malo kuce - dobra kombinacija dokolku imas zelba volja vreme i znaenje da go vospitas kuceto
no, se e relativno i zavisi od toa kolku sakas i mozes da mu se posvetis na kuceto, bez da go zapostavis bebeto i kolku pomos imas na raspolaganje od drugite vozrasni clenovi vo semejstvoto okolu bebeto i kuceto.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот happymami)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: детето и миленичето
3.10.2010 22:11:16   
mama26
se slozuvam so niki osven toa za deteto.nad 5 godini spored mene .togas ke zemam.user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: детето и миленичето
3.10.2010 22:20:15   
mama26
i toa ke zemam labrador doma da si go cuvam.plus vucjak za nadvoruser posted image da cuva kuka i dvor

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: детето и миленичето
27.10.2010 0:28:00   
Maca25
Сакам животни, ама додека нина е мала не планирам да и земам некое влакнесто животинче. Мм сака за 2 роденден да и купиме куче ама јас не се сложувам. Нека направи 4-5 години, да почне да разбира па после.
Сега ја гледам дека нема никаков страв од животни, било да е некое мало или големо. Пред некој ден кај братучетка ми ги гали, ги влече, ги рани нејзините пекинезери, гајле нема. После тоа надвор гледаме еден голем доберман и Нина веднаш му се стрча да го гали. Додуша мислеше дека е коњ ( му викаше коњ, коњ)user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: детето и миленичето
27.10.2010 0:32:42   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

i toa ke zemam labrador doma da si go cuvam.plus vucjak za nadvoruser posted image da cuva kuka i dvor


мама26, за сама жена имаш препорака два или добермани или доги, обавезно со сечени уши.... и да си ставиш негде скриена камера user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: детето и миленичето
27.10.2010 15:59:02   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

i toa ke zemam labrador doma da si go cuvam.plus vucjak za nadvoruser posted image da cuva kuka i dvor


мама26, за сама жена имаш препорака два или добермани или доги, обавезно со сечени уши.... и да си ставиш негде скриена камера user posted image user posted image user posted image

c c c user posted image bogdacuva nenasitna ednauser posted image user posted image si imam jas sarplaninec za taa rabota,do dr.godina ke pristigne avionski user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: детето и миленичето
27.10.2010 16:05:21   
Viktori
мама26... нешто не си добра?
Камерата е за ако има крадец некој да го збркаат по двор.....

ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

i toa ke zemam labrador doma da si go cuvam.plus vucjak za nadvor da cuva kuka i dvor


мама26, за сама жена имаш препорака два или добермани или доги, обавезно со сечени уши.... и да си ставиш негде скриена камера


еве го контекстот.
Темата е за миленици, а не за миленици во наводници, а на шарпланинецот твој, до утре можеш да му лаеш!Не знам дали криво разбираш или така ти чини...


< Поракaта ја уредил виктори -- 27.10.2010 16:06:34 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: детето и миленичето
27.10.2010 16:12:42   
mama26
eee sega razbrav...abe nedopisano bese pa neznaev kako da svatam .mislev se salis so mene.toa bese.ne e strasno...ne ti zameriv jas tebe nisto...i smajlite na kraj deka gi imase pa taka mi dojde da svatam,kako shala


< Поракaта ја уредил mama26 -- 27.10.2010 16:13:39 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: детето и миленичето
31.1.2011 16:31:29   
caci 23
da se priklucam i jas na temava.pa da ve prasam site za sovet.imam golemo kuce bullmastif.a za eden mesec ke imame i bebceuser posted image .e sega neznam sto da pravam zasto site ni vikaat deka bebe i kuce ne bilo ubavo da se cuvaat.samo da napomenam deka kuceto ni e mnogu mirno.po cel den si spie na negovoto kebence,i ne se kacuva po trosedi,i vo spalna nema sansi da vleze bez nasa dozvola.jas i mas mi mnogu go sakame i ne bi sakale da go dademe na nekojuser posted image .site ne pravat budali koga ke im kazeme deka i ono si ostanuva da zivee so nas.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: детето и миленичето
31.1.2011 16:53:48   
mila mama
Caci23 ne veruvam deka bi imala bilo kakov problem dokolku kuceto e zdravo, vakcinirano i dobro vospitano. Stom ne vleguva vo spalna bez dozvola znaci e vospitano user posted image Vazno e samo nikogas da ne go ostavate user posted image samo so kuceto. E sega se razbira deka ima verojatnost user posted image da projavi nekoja alergija na kuceto, no zatoa ke treba da pocekame, pa da vidime user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот caci 23)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: детето и миленичето
1.2.2011 0:02:17   
caci 23
se nadevam deka nema da ima problem.a za ostavanje samo toa ni slucajno.ke pocekam uste malku pa za eden mesec ke pisam da vi kazam kako se snaogameuser posted image .samo znam deka so dusa go cekame bebusot,i mnogu mu se raduvameuser posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: детето и миленичето
16.2.2011 9:50:51   
Maca25
Еве нешто што денес го прочитав:

Кучето заштитник од појава на егземи

Најдобриот пријател на човекот, односно кучето, воедно претставува и најдобар сојузник на децата против егземите, додека почести причинители на алегрии се мачките. Ова е резултат на истражувањата на влијанието на домашните миленици на здравјето на децата.

Утврдено е дека присуството на куче во домот на деца на возраст од една година, значително ја намалува опасноста од појава на егземи во 4-та година од животот, додека децата кои во првата година од животот биле во допир со мачки, почесто боледувале од оваа болест. Освен тоа, дошло до заклучок дека играњето на дете со куче, ја зголемува отпорноста на влакна од мачки.

Авторот на истражувањево, др. Толи Епстин, доцент на Одделот за имунологија, алергии и ревматологија при Универзитетот во Синсинати, ја објаснува таквата заштитна улога на кучето врз ефектот на природна имунотерапија, слично како кога возрасните стекнуваат имунитет на евентуални алергени, доколки живеат опкружени со истите. Додава дека е можно кучешките алергени да имаат и други ефекти на имунолошкито систем, меѓутоа не е доволно истражено._____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот caci 23)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: детето и миленичето
16.2.2011 13:16:21   
mama26
seuste sum za kuce vo dvor [ no bez skriena kamera oti u dvor ke mi e neli? ,pa ke go grizne kradecto..ili pak nepozelni gosti ]user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: детето и миленичето
5.4.2011 17:33:29   
caci 23
eve sme nieuser posted image Na svet dojde i mojata mala princeza Jana.sega ima 22 dena.inaku da vi kazam kako se snajdovme so kuceto doma.koga ja donesovme prviot den,Masa [taka se vika kuceto] bese malku ljubomorna,pocna malku da kvici,megutoa toa bese samo 5 min.sega sme site super.samo na svekrvami i na majkami nikako da im dokazam deka kuceto ne pretstavuva nikakov problem za zdravjeto na jana.sekoj den cistam so pravosmukalkaporadi vlaknata,i ne ja pustame vo spalna.se nadevam deka koga ke porasne malku ke bidat dobri drugarki so masicka.user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: детето и миленичето
5.4.2011 18:20:52   
mamamoni
леле колку сакам куче да земиме, имав леси и ми го затруја пред некоја година, се чуствував кадо член од семејството да изгубив се отепав од плачење, со мм размислувавме да земиме мало кученце кога се роди Софија, но тешки се мали за гледање исто како уште едно бебе да имаш,за другата година можи да размислуваме

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот caci 23)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: детето и миленичето
12.4.2011 18:20:01   
aloxa
Миленици во тренд user posted image

Admin: линкови се забранети


< Поракaта ја уредил виктори -- 12.4.2011 18:38:44 >

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: детето и миленичето
2.8.2011 16:09:41   
Felly RR
user posted image
Еве ја МАтеа со нејзиното прво милениче.user posted image Едно мало врапче паднало на тераса кај нас, таа му дава водичка со прстето. После го оставивме, и не знам што направило, ама важно Матеа му се изнарадува.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот aloxa)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: детето и миленичето
2.8.2011 16:45:32   
Maca25
Срцкааа е Матеа!! Се гледа дека е внимателна со малото пиленце!

Ние имаме 7 мачиња пред зграда, и мм и Нина секој ден им даваат млекце и сиренце да ручкаат. Нина е толку внимателна и нежна со мачињата, ги гали, ги вика да јадат, не ги фаќа за опаш. Мм ме тера да и земеме некое животинче да си чува дома.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: детето и миленичето
3.8.2011 10:02:36   
penelopa
Нашето куче сеуште е на одмор кај свекор ми еве веќе 9 месеци поминаа ама јас некако сеуште не сакам да го земеме дома. user posted image е истражувач во вистинска смисла на зборот лази на под , полека се исправа сака да стане се што ќе најде прво во уста иде. Секој ден чистам и пак мислам дека не е исчистеноuser posted image А кучето ни е мирно (старо) не дека би правело проблем ама ете повеќе до мене е. Го донеле многу пати на гости дури и по неколку дена седело и сме немале никаков проблем. Незнам мислам барем уште малку да почекаме (додека наполни user posted image една година) па ќе видиме.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Ime za nasata kerkicka
LeelooN

Koe ime najmnogu vi se dopagja?

Zorica (28%)

Zorana (47%)

Zoja (25%)


Број на сите гласови: 288

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!