Детето и миленичето (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Домашни миленициПорака


big_mama817 -> Детето и миленичето (7.10.2009 14:21:00)

Дали вашето дете сака милениче?
Дали вашето дете чува или би му дозволиле да чува милениче?Каков е вашиот став?
Син ми уште е мал но единстевено би му дозволила доколку тој сака да чува папагал,рибче или такви мали миленичиња.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
big_mama817 -> RE: детето и миленичето (7.10.2009 14:23:11)

Кога кучето-миленик влегува во вашиот дом, а вие имате мало дете кое дотогаш не се сретнало со четвороножниот член на семејството, потребна е ваша контрола и водство, за и двете страни да имаат мирен соживот.
Еден од најдобрите начини да им го претставите кучето на децата е да побарате од нив тие да го галат и да го хранат. На тој начин децата лесно ќе прифатат дека ќе треба да живеат со куче во домот, а притоа ќе добијат и чувство за одговорност за друго живо суштетство. Децата брзо ќе се навикнат на новиот член во семејството и нема да им пречи што околу нив постојано се мота четириножниот миленик. Воедно, ова на кучето ќе му помогне да се социјализира и да се навикне на повеќе различни луѓе.
Ако имате мало дете, а сакате да купите и куче, почнете да набљудувате како детето реагира во присуство на други кучиња. Укажете му да не им приоѓа на туѓи кучиња што не се врзани. Ако кучето е на поводник, секогаш прашувајте го сопственикот дали може да го погалите песот и приближувајте се полека до животното што не ве познава. На детето укажете му дека кучето прво ќе го помириса, бидејќи тоа е начинот на кој кучињата ги идентификуваат луѓето.
Во домот многу е важно да воспоставите правила за кучето (да не се качува на троседот или креветот и слично), но неопходно е да поставите граници и за децата во однос на миленикот. Децата никогаш не треба на кучето да му ја земаат играчката, бидејќи кучињата може да покажат посесивно однесување.
Децата и кучињата се одлични партнери за игра, но дајте му на детето до знаење дека ако игра грубо, кучето ќе возврати со иста мера. Дури и кога кучето нема да сака намерно да го повреди детето, несреќи се случуваат. Играта „Донеси стапче!" е многу подобар избор од борење.
Одличен начин на кој детето ќе се поврзе со кучето е заедно да го тренирате миленикот. Кога на кучето заедно со детето му давате награда во вид на храна по добро извршената задача, децата одлично ќе се забавуваат, а истовремено ќе добијат и важна улога во очите на кучето.
Но, како што кучето ќе почне да го почитува вашето дете, советувајте го и детето да го стори истото. Децата треба да сфатат дека кучињата се живи суштества, кои имаат свои потреби и желби. Помогнете им на децата да гледаат на миленикот како на посебен член на семејството, а не само како на средство за забава.
Така, додека галење и играње со миленикот е препорачлива активност, не треба да им дозволите на децата да го малтретираат кучето, на пример да го влечат за опашката, да му го скубат крзното или да го удираат. Не е препорачливо и да го закачаат животното додека јаде. Ако правилно ги поставите односите меѓу вашите деца и кучето-миленик, неизбежно е меѓу нив да се изроди огромно пријателство и љубов.

извор:шпиц
profesorica -> RE: детето и миленичето (4.11.2009 7:57:34)

ние си имаме милениче ама заради Дамјан е однесено кај моите во волково во куќата и многу ми недостига.Инаку имаме пинч, женка ја чувам од бебе а сега има 3 години.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] едноставно не иде дете и куче заедно.
Markoimama -> RE: детето и миленичето (14.11.2009 21:54:05)

Tekstot e odlicen, tocni informacii i super soveti kako do idealna harmonija megju deteto i milenikot. Taka deteto ke nauci sto e odgovornost, da pruzi i da dobie ljubov, da deli, da znae kako da postapuva so dr sustestva okolu nego- neznost, vnimanie, ljubov, socustvo, dobrina, nesebicnost, socijalizacija, ke ima eden strav pomalku vo zivotot, zatoa sto ke gi poznava zivotnite i tie za nego nema da bidat opasnost i strav od neznaenje, a mnogu vazno e sto ke raste pozdravo i pootporno na mnogu bolesti od koi, vo denesno vreme najvazna e alergijata. Decata koi rastat so zivotni pobrzo prozboruvaat i pobrzo prooduvaat, bidejki zivotnite se odlicen stimul za niv. Da ne zboruvam za mnogute terapii so zivotni kaj deca koi potesko zboruvaat, prooduvaat ili imaat precki vo razvojot, bolni deca i sl. Moeto raste so papagalce i dve golemi kucinja- germanski bokser i germanski ovcar, a sekoj den pred zgrada si igrame so macinjata. Presreken e vo nivno prisustvo. A toa e dovolna pricina da gi imame vo nasa blizina.
niki -> RE: детето и миленичето (15.11.2009 9:42:47)

Минатата зима земавме кученце за ќерка ми, баш од тие причини да си има свое другарче, да научи на одговорност и сл. Но, со две годишно дете кое во тој период се учеше на нокшир и куче од два месеци кое требаше да се дресира издржав три недели и на крај го дадовме кученцето на еден пријател. Секоја чест на оние кои имаат толку трпение и живци за една таква одговорност, но јас се заколнав дека пак во куќа куче да се донесе нема шанси па колку сака нека е позитивно. Можеби беше и погрешен моментот, но сепак стојам на тоа дека единствено во двор би чувала куче и тоа кога детето би ми било поголемо и би разбирало повеќе што е одговорност и би знаело само да се грижи за кучето, а сета одговорност и грижа да паѓа на мене нема шанси и онака имам доволно обврски.
Марколисимо -> RE: детето и миленичето (11.2.2010 0:23:42)

Imame macence :) Del e od semejstvoto, i za nego se oddeluvaat dosata sredstva :)
lilit -> RE: детето и миленичето (11.2.2010 18:12:47)

Имаме риба и се вика Тули.Тоа беше желбата на Марко за петтиот роденден и бидејќи му го славевме на море кога се враќавме дома по цел пат не пукна за рибата.Инаку голема желба ми е да чувам самојад ама мм не ми дава [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
mami -> RE: детето и миленичето (19.2.2010 8:15:51)

Еве едно убаво клипче..уживајте

КЛИК
N268268 -> RE: детето и миленичето (7.5.2010 19:23:50)

да
N268268 -> RE: детето и миленичето (7.5.2010 19:24:05)

мнгу
melody -> RE: детето и миленичето (7.5.2010 20:50:09)

Eee neznam dali malo dete bi mozelo da se nauci na odgovornost da se grizi samo za mileniceto.Se sekavam na mene koga mi go kupija moite prvoto papagalce i obekav na majka mi deka jas ke se grizam za nego znaci se od hranenje, cistenje na kafez igranje so nego...E tuka kolku se zafrknaa ne da ne se grizev nego mojata griza bese samo da dojdam do kafezot i da mu zboram i da si poigram ama bas nisto drugo.I rece majka mi odkoga ni umre od nastinka drugo papagalce jas vo kuka nikako, no ispadna posle nekoe vreme da mi kupat pak...Ovojpat si ja svativ odgovornosta do tolku da samo go hranev i igrav so nego ,a kakuskite majka mi gi cistese[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Sakam da i kupam iguana na kerka mi, moze i kuce ama samo ako imame dvor inaku nikako vo stan i toa koga ke bide pogolema za da razbere deka zivotinkite ne mozat da se zadovolat samo so zborenje i galenje nego deka im treba i druga nega....Zdravje moze posle 5-6 godini.
niki -> RE: детето и миленичето (29.5.2010 21:01:13)

Ааааааааааааах што ме снајдееееееееееее[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
Пред некој ден мм ја однесе ќеркичката со него на работа, случајно колегата донел кученце родено пред месец дена за некој човек. Кога го виделе овие моиве се заљубиле во него, ќерка ми уште веднаш име нашла за кучето и договориле да земат едно без воопшто да ме прашаат. И вечерва беа двајцата да го донесат. Машко лабрадор, прекрасен е, многу сладок, ама со ќерка ми и него ќе имам полни раце работа. Таа цела вечер го ѕиркаше на  тераса, почна да го напаѓа но и се заканивме дека ќе и го земеме и го остави на мира. А тој срцко се пикна под маса и уште таму си лежи ни глас има пуштено, ни ништо. Малку водичка се напи, млекцето му стои не го пробал и такаааааа. Се надевам ноќва ќе биде исто така мирен како што е сега, и супер ќе биде ако остане на тераса да седи, ако почне да ми влегува во соба ќе шекнам.
Држте ми среќа да ни оди подмачкано ко што почна...... 
леле пак куче дома, не ми се верува, абе никој не ме шиша за ништо[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]
niki -> RE: детето и миленичето (30.5.2010 10:06:39)

Да ви кажам како ја поминавме првата ноќ. Снуки наш е многу мирен, си спиеше на тераса, прво на плочки, а кога му достуде се префрли во корпата што му ја бевме спремиле. Малку плачеше кога дојде мм од работа и си поиграа, се смири и до утрото не сме го чуле. Се будам утрово и срипав да видам дали куќата ми е уште на место[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image], го гледам господинчето, влегол внатре, да се скрие од сонцето, легнал на плочки до тепихот веднаш покрај вратата. Дневната соба чиста ко вчера нема никаде гомциња, уф добро е[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley20.gif[/image]. Го изнесов надвор таму напраил шоу од какушки и мочки, јадењето не го ни пипнал и сунѓерот што му го наместивме да спие на него го изгризал. Ќерка ми дотрча на помош, му позајми долен дел од прскалка стара за млекце, му најде едно тврдо топче со запци за гризање, го мазеше и милуваше и му зборуваше. Разлика од она дете пред година и пол и ова сега во односот со кучето огромна, не е исто дете. Снуки ја душкаше и и ги лижеше ноџињата, а таа се кикоти и му вика немој ме скокотка твојот јазик[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/love.gif[/image] мнооооооогу се слатки заедно.
Мм вети дека негова одговорност ќе била, но дур се разбуди тој исчистив, му дадовме ново млекце и му покажавме како да пие, ееееех се за љубов на моето дете.
И така, Снуки е уште на тераса, претежно спие, мрзливко е и многу сака да се чешка
Палешка РР -> RE: Детето и миленичето (30.5.2010 11:03:12)

Прекрасно!!!
[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley32.gif[/image] за твојата ќерка. Мислам децата така се стекнуваат со одговорност, треба да го нахранат, да му дадат вода на миленичето..а и кучињата најмногу ги сакаат децата-газди.

Ние немавме таква шанса, Марио е алергичен на животински влакна.
penelopa -> RE: детето и миленичето (30.5.2010 14:06:08)

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

едноставно не иде дете и куче заедно.


Е поголема глупост од ова не сум слушнала[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]...Напротив мислам дека секое дете треба да расне со некакво животинче и кај нив да се развие љубов но и одговорност кон нив. Веќе некаде имам напишано ние имаме куче, сопругот го има веќе 12 години и воопшто не планираме да го однесеме некаде кога ќе ни се роди бебето. Да, на почетокот каков месец, два после тоа сите заедно...ќе видиме како ќе биде кога ке подпорарасне бебето ама целосно лишување НЕ.
arh_diz -> RE: детето и миленичето (30.5.2010 14:09:44)

Mojata kuma ima kuce prvite nekolku emseci koga i se rodi malata go odnesoa  kaj majka i , potoa go vratija . deteto si igra so kuceto eve veke ima 4 godini i nema nikakov zdravstven problem koj e od kuceto.E sega dokolku kuceto ne se odgleduva pravilno ne se  vakcinira ili ako e od ulica toa e veke drug problem.Inaku jas se plasam i od malo kuce [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]
penelopa -> RE: детето и миленичето (30.5.2010 14:16:26)

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Mojata kuma ima kuce prvite nekolku emseci koga i se rodi malata go odnesoa  kaj majka i , potoa go vratija . deteto si igra so kuceto eve veke ima 4 godini i nema nikakov zdravstven problem koj e od kuceto.E sega dokolku kuceto ne se odgleduva pravilno ne se  vakcinira ili ako e od ulica toa e veke drug problem.Inaku jas se plasam i od malo kuce [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]


Ехее нашево куче е дел од фамилија, колку е негувано и чувано, и мазено и пазано[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] а и сака деца...се надевам нема да имаме проблем, во смисла љубомора и сл.
Maca25 -> RE: детето и миленичето (1.6.2010 10:40:01)

Ние одамна сакаме да си земеме кученце, ама некако не можевме да се одлулиме какво. Си купивме гуштер кога почнавме да живееме заедно и еве уште си го чуваме. Толку ни е мирен Себастиан, срцка е. Нина многу го сака. Преку ден си лежи под кокосот (тоа му е куќичка), а навечер се шета низ терариумот.
А за кученце стално размислуваме, а и гледаме дека нина многу сака животни и сакам да рате со животни. Мислевме за вториот роденден да и купиме мало кученце.
niki -> RE: детето и миленичето (2.6.2010 0:01:03)

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

едноставно не иде дете и куче заедно.


Е поголема глупост од ова не сум слушнала[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] ...Напротив мислам дека секое дете треба да расне со некакво животинче и кај нив да се развие љубов но и одговорност кон нив. Веќе некаде имам напишано ние имаме куче, сопругот го има веќе 12 години и воопшто не планираме да го однесеме некаде кога ќе ни се роди бебето. Да, на почетокот каков месец, два после тоа сите заедно...ќе видиме како ќе биде кога ке подпорарасне бебето ама целосно лишување НЕ.Ни детето има проблем со кучето, ни кучето со детето. Проблем имаат родителите.
Јас имам проблем со детето и кучето во иста куќа. Секое утро пред да се разбуди ќерка ми станувам да видам каде се искакало кученцето, секое утро ја мијам терасата, цел ден му стојам и го пазам да не ми влезе и да не се измочка на тепих. Јаде 4-5 пати во денот исто толку пие вода и после секое јадење кака и мочка, после секое пиење мочка. Тоа се некој мора да го исчисти, а детето тоа сега неможе да го прави, а кога ќе може, нема да сака, ниту пак ќе биде потребно. Детето во секој момент го гали кучето, па миеме раце сто пати во денот, бидејќи и на сред јадење и текнува да стане од маса и да го погали. Мене косата ми се крева од обврската која ја носи едно животинче во куќа каде веќе има и дете.
Можеби кај оние кои веќе имаат големо куче и чекаат бебе е поинаку, но и кај нив ќе се јави проблем кога бебето ќе ползи, кога се ќе пика во уста. Колку и да е здрава дружбата, не верувам дека влакно во уста на бебето од кучето е здраво па макар нека е и најнегуваното куче на светот.
Затоа секој треба добро да размисли пред да се впушти во ваква авантура, посебно кога се работи за милениче куче или маче кои слободно шетаат низ домот, кои никогаш не престануваат да имаат потреба од човечка грижа.
Viktori -> RE: детето и миленичето (2.6.2010 0:09:51)

Ники, сакам куче од првото легло! :) Пиши колку пари бараш! Кога ќе се пари со некоја she-dog сакам едно кученце за мене! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Viktori -> RE: детето и миленичето (2.6.2010 0:15:51)

ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

Дали вашето дете сака милениче?
Дали вашето дете чува или би му дозволиле да чува милениче?Каков е вашиот став?
Син ми уште е мал но единстевено би му дозволила доколку тој сака да чува папагал,рибче или такви мали миленичиња.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]


искрено, овој вид на миленичиња за мене се џабе пари фрлени [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Мм имаше доберман, пред да се земеме и остана кај неговите. Убавица беше, темнокафеаво влакно, несечени уши (не личеше на [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]) Ама многу не сакаше [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. Еднаш пред да се земеме, останав кај него на спиење и пред да оди на работа го предупредив убаво да ја затвори вратата, ама таа, голема бе... бам, бум за една сек. кај мене у кревет [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] Лелеееее... Викав по мајка му и татко му да станат и да дојдат да ја земат [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Ама сакам куче, и ептен сум на два ума какво да изберам. Лабрадор мислам дека е супер избор за со деца дома.
niki -> RE: детето и миленичето (2.6.2010 10:30:28)

ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Ники, сакам куче од првото легло! :) Пиши колку пари бараш! Кога ќе се пари со некоја she-dog сакам едно кученце за мене! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]


Абе машко е имам ли право јас на родителски права од неговите кучиња?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Плус чек да го израснеме, многу поверојатно е да го удавам у море пред да дојдеме до тој дел од неговиот живот.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image] уствари ако ептен ме фати криза ќе ти јавам да дојдеш да го земеш[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]

Шала на страна, деновиве се чувствувам ко да имаме новороденче дома и ме дрма постпородилна депресија. И поим немам од чување кучиња, се ми е ново, имам милион теми и дилеми околу него. Ќе го убијам мм што ми товара вакви обврски за кои немам живци.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] уф
Viktori -> RE: детето и миленичето (2.6.2010 10:39:34)

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Ники, сакам куче од првото легло! :) Пиши колку пари бараш! Кога ќе се пари со некоја she-dog сакам едно кученце за мене! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]


Абе машко е имам ли право јас на родителски права од неговите кучиња?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Плус чек да го израснеме, многу поверојатно е да го удавам у море пред да дојдеме до тој дел од неговиот живот.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image] уствари ако ептен ме фати криза ќе ти јавам да дојдеш да го земеш[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]
а бе како немаш права [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] може не на пола, ама 1/3 гарант имаш [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
па како инаку ќе ја спарат женката [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] не е твоето жиголо па ај позајми го [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
за вториот болд [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image], неее ќе се навикнете бе. а и лабрадор е прекрасно куче за со деца наоколу. Гледав пред некое време на анимал планет, многу добри оценки има за дома чување. Само што кажаа дека е навистина немирно куче кога е мало. Така рипа, скока, беснее, многу интересно ќе ти биде[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Nade -> RE: детето и миленичето (2.6.2010 10:45:17)

Јас многу сакам животни, и од секогаш сум имала , но пренесуваат такви болести за кои не би можеле ни да сонуваме, сеуште ги сакам  но не сакам да ми се доближат до дечињата.Тоа е мојот став
niki -> RE: детето и миленичето (2.6.2010 10:56:45)

И јас така прочитав. Абе тој добар е, ме слуша во најголемиот број случаи. Да не го урочам не е проблематичен освен што не сака да биде сам, ноќе ми е најмногу страв бидејки не сака да спие на тераса, влегува во дневна и се ми е страв да не ми го бележи тепихот, гадлива сум и шубеџија, ќе го фрлам тепихот после.....
Ете пред малку дојде мм со неговата нова куќичка, ама пак не спие во неа ете го до вратата на терасата..Ноќеска ќе го оставиме на тераса да спие во кукичката и ќе затворам врата да не влегува внатре. Ќе има плачење цела ноќ дур се навикне, но не сакам да го чувам внатре, посебно не сега дур е малечок и не контролира кога мочка кога кака.
Инаку е сладооооооок, уф. Има весници за нужда вршење на тераса и вчера се наместил, мочка таму и ја свртел главата ме гледа со тоа очичките, ме разнежни. Ко мало дете е, кога е буден постојано ги тестира границите, имаме многу за учење и јас и тој........
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>