|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
23.4.2013 10:26:37   
sesilia
Дали некоја испитувала после спонтаи абортуси? Се препорачува или не?И дали може на МАНУ?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
27.4.2013 20:04:29   
Мецана
Sesilia, jas ti pisav i na delot za genetski ispituvanja, no eve i tuka. Mene posle spontaniot me pratija vednas da napravam kariotip i kariogram, HLA tipizacija, Avtoprotivtela, mutaciii ispituvanjata na transfuziologija(AFA, D dimeri, hemostaza, protein S...). Istotaka me pratija i da gi ispitam hormonite, od koi gi izdvojuvam TSH i prolactinot, bidejki tie moze da bidat priciniteli i za nezabremenuvanje i za spontan.

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
28.5.2013 19:40:46   
sesilia
Мецана фала мн ,сега гледам дури.за авто протиитвтела мислиш на овие антитела? Не те разбрав.Другите испитувања ги направив уште пап и хормони.Ама за овие антиспермални антитела матичната ми вели се прават ако не можеш да забремениш а кај тебе не е проблем тоа.
И сега незнам да ги правам или не и каде се прават? Незнам колку би ме чинеле на приватно пошто упат не ми дава

(Одговор на членот Мецана)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
7.3.2014 18:32:59   
sesilia
Каде да ги направам на приватно?

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
9.3.2014 16:06:11   
Kvisko
Може да ги направиш во Авицена мислам дека кога прават спермограм имаат опција за доплатиш за ASA кај мажот. Е сега дали присуство на ASA кај жени не знам. Секако мораш двете да ги направиш ако се обидувате природно. Ако е со инсеминација тогаш ај жената не мора бидејќи тие се во цервиксот, а со инсеминација материјалот оди директно во матка. Кај мажот обично аглутинацијата ме индикатор за постоење на овие антитела.

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
9.3.2014 18:43:33   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Може да ги направиш во Авицена мислам дека кога прават спермограм имаат опција за доплатиш за ASA кај мажот.

Сакаш да кажеш дека таму испитуваат АСА преку спермата?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
10.3.2014 11:29:17   
Kvisko
Да, ба така им пишува на веб-страна. Само спермограм е 1200 денари, само антиспермални антитела е 1200 двете заедно се 2200. Го видов случајно кога барав нешто друго.
Ама ова е само за кај мажот. Кај жени се испитува поинаку.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
10.3.2014 12:05:27   
Melanija RR
Страшно user posted image
Квиско јас ја имам отворено темава и баш можеш да прочиташ како имаме испитувано.Од она што тогаш го наоѓав на нет дека валидно е кај двајцата партнери да се испита преку крв , плус кај мажот преку спермата а кај жената слуста на цервиксот
Да ама вака кај нас не се испитува ,На Имуниологија испитуват само преку крв и ден денес не ми е јас и ми се спорни резултатите.Мора за двајцата парнтери нели потребен е взаеме однос.
Во Адриалаб тогаш испитуваа и тогаш само преку крвuser posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 10.3.2014 12:07:29 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
10.3.2014 17:31:07   
Kvisko
Кај нас за жал многу работи не се како што треба и за да ги напарвиш сите испитувања онака како што треба мора да трчаш на неколку различни места па потоа да собираш баби и жаби за да добиеш било каква слика.
Во принцип во право си дека треба да се испита и кај двата партнери и преку крв и преку сперма и преку брис (а некаде и преку пост-коитален тест) за да се добие одговор.
Е сега ако има АСА нема па ни некој лек, обично се третира со стероиди и апстиненција, ама пак може да се врати. Во зависност од степенот или ако е само кај жената во цервикален брис или лесен степен на аглутинација се решава со инсеминација, ако не ИВФ му е мајката.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
10.3.2014 20:40:42   
sesilia

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Може да ги направиш во Авицена мислам дека кога прават спермограм имаат опција за доплатиш за ASA кај мажот. Е сега дали присуство на ASA кај жени не знам. Секако мораш двете да ги направиш ако се обидувате природно. Ако е со инсеминација тогаш ај жената не мора бидејќи тие се во цервиксот, а со инсеминација материјалот оди директно во матка. Кај мажот обично аглутинацијата ме индикатор за постоење на овие антитела.

Квиско мене ми треба за кај мене да испитам,пошто имав спонтани абортуси.Во авицена прашав ми рекоа само кај мажот може.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
11.3.2014 9:49:01   
LoveableMe RR
Sesilia, кај тебе се испитува преку генетските испитувања, да видат дали имаш антитела кои може да ги уништуваат сперматозоидите. Јас правев такви испитувања и се беше во ред. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
11.3.2014 11:32:41   
Melanija RR
Колку јас што разбирам ако е кај жената немже да забремени ,ако е кај мажот тогаш можеби но можеби настанува спонтан.Така што sesilia треба кај двајцата да испитатате.
Многу читав по ЈУ форуми ,да чаре е терапија но може ќе помогне може не,и трае 6 месеци секако паралелно односи исклучиво со кондом па и апстиненција.
Решение инсеминација и ИФВ.
Кај мене беа трипати зголемени,без терапија и само неколку пати со кондом и ете бидна.Ама ми остана на мисла како испитуват а како е најдобро.Но ете освен јас никој друг непишал дека имал зголемен број

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
11.3.2014 19:43:05   
sesilia
Е сега ме збунивте ?
Ловеабле ме, а каде испитуваше ти.?
Значи маж ми треба да испита нели?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
11.3.2014 21:48:36   
LoveableMe RR
Сесилија, во Генетски испитувања ти дадов линк што испитавме со сопругот и двајцата преку крв, чекавме неколку месеци, но на крај ги добивме резултатите. Штом има можност за него преку сперма, претпоставувам не мора два пати, само за тебе ќе треба. Прочитај кај мене што имам напишано и каде испитавме, па ќе видиш. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
28.4.2014 19:35:22   
milasteve
Devojki mene maticniot denes mi dade uput za transfuziologija Sk.Da ispitam AB.HABITUALIS AFA,ANA .Sto e seto toa?! Baram po net nemozam nisto da najdam.Zakazeno mi e za 26 maj.Dali treba gladna da sum?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
28.4.2014 21:21:44   
kapina
Milasteve jas bev gladna I sekogas koga mi zemaat krv sum gladna najdobro koga ke pojdes tamu prasaj tie ispituvanja se pravat na transfuziona medicina a jas inaku utre ke odam na endokrinolgija so upat so prioritet mnogu pocnakrvniot pritisok da mi paga I maticniot opst lekar mi vika90 so60 e normalen pritisok vi se molam mu vikam jas odvaj stojam I utre ke videme kako ke bide dali ke mi go namalat bromergonot zaradi toa. I se plasam dali ke me primi doktorkata oti ne sum zakazana tuku so prioriteten upat.


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 28.4.2014 23:34:12 >

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
28.4.2014 22:30:50   
Anonimen
kje te primi mora samo kje se najavis na salter kaj koj doktor si i vikaat tie od vnatre, posle 12 rabotat so prioritetni upati pozz

(Одговор на членот kapina)
  Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
28.4.2014 23:35:23   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: milasteve

Devojki mene maticniot denes mi dade uput za transfuziologija Sk.Da ispitam AB.HABITUALIS AFA,ANA .Sto e seto toa?! Baram po net nemozam nisto da najdam.Zakazeno mi e za 26 maj.Dali treba gladna da sum?


Milasteve, се што ти даал да испиташ е за твое добро, да се види зошто има неуспех кај ИВФ, дај Боже да се лоцира што е, па ќе прима терапија, обично аспирин, Б комплекс и фолна даваат. Позз,

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
29.4.2014 16:18:28   
kapina
I jas sega se dvoumam koga da zakazam na transfuziologija dali pred ili po IVF oti dr togas mi rece za vreme IVF da dojdam pakiako se bese u red no zaradi toa sto majka mi e dobila tromboza za vreme bremenosta ke mora da mi davataspirin I da go dozirat prema eutiroxot. Bev denes na endokrinolgija hormonite se ok na treti den od ciklus sega prodolzuvam ponatamu so brisevi I tie raboti pred IVF pred da pocnam uste ednas ke ispitam hormoni da vidime kako se prl I tsh I tolku.

Milasteve ima na net zatoa pises antifosfolipiden sindrom habitualni abortusi ddimeri pak


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 29.4.2014 23:26:51 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
13.6.2014 12:45:14   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: milasteve

mene maticniot mi dade upat so se sto treba da ispitam,ama koga otidov na transfuziologija mi ispitaa samo afa,ana,la ili lu neznam kako bese,a za ostanatite kazaa deka ne gi pravat tamu,neznae ni maticniot ke pobudalam veke neznaat kako dr kade da te upatat,plisss help me volam,ko so svativ mislam deka bi trebalo na I nstitut za imunobiologuja i humana genetika na klinika skopje kolku so razbrav od postovite...user posted image


Milasteve, тука можеш да видиш кој каде испитувал тоа што те интересира, рингерајкиве се надевам ќе ти одговорат. Ние испитувавме се на Имунобиологија, но не знам зошто не го праша гинекологот што ти правеше ИВФ, тие најубаво ќе ти кажат, матичните не се толку упатени. Јави се на Имунобиологија и прашај тоа што те интересира и кога да одиш. А за друго место не знам на државно, за приватно има погоре напишано тука на странава. Ајде некоја рингерајка ќе ти пише повеќе, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
13.6.2014 18:04:14   
Melanija RR
milasteve добро ти кажа LoveableMe RR што да испиташ и каде најдобро ќе ти каже тог што ти правел ИФВ ,сепак е најупатен што и како било.Низ темите има искуства а секако јавувај се низ клиниките и подпрашувај.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
13.6.2014 21:52:43   
milasteve
devojcinja denes bev kaj maticniot ne znaese kade da me isprati...zalno navistina ko fudbalska topka ne sutiraat.Mu kazav deka jas citav po forumi i kolku so razbrav treba na Institut za imunobiologija i humana genetika.I toj otvori na net i demek aaa da u pravo si.Mi dade upat za istata bolnica,i kaza deka nema za zakazuvanje .Ne mi pisuva nitu saat nitu druser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
18.6.2014 20:48:21   
sesilia
Koj ti e maticen?Normalno nemaat poima.Vtorpat odam po mojata da mi dade upat za imunologija no ona e kategoricna deka toa e samo za invitro,a ne i kaj tie sto imale spontan abortus.I demek zvonese na nekoj kolega i on istoto i go kazal.I sega ke pravam privatno nekade ili pak da ja menjam maticnata pa da probam so drugata,posto se iznadavav [ari na privatno user posted image

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
18.6.2014 22:34:51   
milasteve

ИЗВОРНА ПОРАКА: sesilia

Koj ti e maticen?Normalno nemaat poima.Vtorpat odam po mojata da mi dade upat za imunologija no ona e kategoricna deka toa e samo za invitro,a ne i kaj tie sto imale spontan abortus.I demek zvonese na nekoj kolega i on istoto i go kazal.I sega ke pravam privatno nekade ili pak da ja menjam maticnata pa da probam so drugata,posto se iznadavav [ari na privatno user posted image

maticen mi e u strumica Dr nikolov ama po preporaka na mnogu uspesen Dr gi napraviv ispituvanjata sega ke cekam rezultati

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
18.6.2014 22:43:49   
kapina
Mimilasteve imame ist maticen ginekolog jas sum kaj nego 8 godini negov pacient sega e na odmor 2 nedeli

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Vaginalen lubrikant
magnafarm

Dali bi koristele vaginalen lubrikant so cel da gi zgolemite sansite za zabremenuvanje?

Da (40%)

NE (60%)


Број на сите гласови: 81

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!