|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 19:03:18   
Sandric
Zborot provincijalka go staviv vo navodnici tokcno za da ne navredam nikogo.
Mane do skoro voopsto ne mi sletaa lugeto od vnatresnosta, duri imam i premnogu prjateli megu niv, no vo posledno vreme srekavam luge koi po sekoja cena sakaat da ostanat vo skopje, duri i onie koi realno imaat fini uslovi za zivot i prosperitet vo ninvite rodni gradovi.... ama ne mora da se ostane vo skopje i ke se zivee pod kirija so 4 cimerki i ke se raboti se i sesto samo da se ostane vo SKopje.
E jas za takvi slucai zboruvam a vo posledno vreme se poveke i poveke srekava takvi i iskreno kosa mi se kreva.
a da vo vnatresnosta pile ne pee....pa normalno site se vo Skopje....
znam deka mnogu luge ke se najdat pogodeni vo temava i iskreno nemam namera nikogo da navredam , samo mislam deka ne sekogas vo Skopje naogaat podobri uslovi za ziveenje.


< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 17.10.2012 15:40:39 >

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 19:46:51   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric


Muabetov slicena na ziveenje vo stranstvo VS ziveenje vo Makedonija....


Tocno taka, recenicava ti e na mesto Sandric.
Iskreno ne mi smeta nikoj dojdenec, zgradava mi e polna (makedonija vo maalo), duri jas se osekam kako outsider sto sum od Sk, se razlikuvam user posted image ...Imam tolku prijateli, posebno od istocna mk i gi obozavam...a deka se tuka zatoa sto doma im e dosadno i nema sto da pravat t.e rabotat i toa e tocno i mi go kazale milion pati. Duri i koga nemaat najdeno rabota, pocesto se vo sk, nego li doma. Arno ama Skopjevo veka nema mesto, znaci prenatrupano, prezagadeno, da ti e muka na rabota da trgnes sabajle...sto e mnogu mnogu e. Zgrada do zgrada, parkce nikako da ne se ostaelo, i 2 kvadrata da e ke go resat odma. I novive stanovi koj gi kupuva, pak lugje sto ne se od sk. I toa ne mi se veruva kako lesno se prodavaat nivi i se zimaat krediti, samo za da se kupi stan vo Sk. Samo neznam do koga ke se gradi i ke se polni skopjevo,dodeka ne se iseli i posledniot od "provincija", i site ke ziveeme tukauser posted image

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 20:53:29   
kikicka
Значи ако се прави муабет за неколку ,не значи дека сите девојки од провинција се такви. Вие сеа сте знаеле едно ај да речам 20 девојкит акви и оп за вас сите е такви.

Не дека јас нешто се навредив лично,ама ме нервира што само едно исто мислите и тоа демек тоа.Не гледате на другата страна. Да сте биле вие студенти во Битола а не во скопје ке видете колку е тешко така да ве гледаат луѓето као од провинција си ти и немаш право.

Инаку знаеш што друго ме нервира,незнам зошто кога викаш дека ти се крева косата од такви ти токму еве како што викаш ги вработуваш еве ем ти работат без пари ,ти помагаат а тебе ти се крева косата од нив. Па не ти згрешиле тебелично во приватниот живот за да ти се крева косата така нели?Па ова испаѓа дека тие ви се криви што градежниве фирми трупаат по СК демек .
Не е народот крив за пренаселеноста во Ск.
На крај краева во Ск реко кој е Скопјанец,ако тргнете од тоа од каде се баба ви и дедо ви па надаље ке видете дека и вие сте дојденици во Ск.

Така да ако се гради по другиве градови и ако економската состојбарасте како и во Ск што расте верувајде дека нема никој да ви доаѓа во Скопје.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 20:56:26   
kikicka
Па да ти кажам и јас би си купила стан во Скопје да можам,мислам зошто да не,кога би можела и да профитирам од него мислам дека на никој лошо не би направила.

Неможам да ве сватам што толку ви сметаат луѓето од внатрешноста???

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 21:26:15   
Ikana
На 2 милиона народ вака се однесувате, а камоли да бевме побројни....
Култура не е на одмет малку. Ајде што ви е наши луѓе се тоа, наместо да се држиме заедно, кај толку мал народ сме, ние удри плукај.
Навистина не има од секаде тука. Аман веќе од расправии вие сте вакви , онакви....дојдовте од ваму, правите лошо.

Еден ден и вашите деца ќе живеат во поголем град од Скопје (можеби), ќе видам вие како ќе реагирате кога така ќе ви ги вреѓаат децата.

А за госпоѓите од големото добро утро мал апдејт:
МК е 98% земјоделска и сточарска земја. Сите вие што се правите големи граѓанки, не заборавајте од каде доаѓате.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 16.10.2012 21:29:22 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 21:57:43   
kapina
ne bi go menuvala mojot grad strumica nikogas za skopje patuvam cesto za skopje no strumica si e strumica

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 22:01:44   
Kockicka

I jas da imam pari ke si kupam stan vo Skopje ne za da zivema tamu saMo da go izdavam user posted image i so parite pak ke si ziveam vo Gevgelija

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 5.6.2014 17:27:45 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 22:15:36   
*Elena*
I vrti suci site okolu skopje za profit. Jas se izjasniv deka mene lugeto od "provincija" ne mi smetaat i deka imam takvi koi gi OBOZAVAM. Jasno i glasno kazuvam deka i amerikanci i afrikaci da dojdat ke mi smeta toa sto gradov stana prenaselen i prenstrupan i pak se povtaram. A drugata rabota e konkurencijata sto se javuva za vrabotuvanje i sl, da ne navleguvam i tamu. Toa ti e isto kako jas da otidam vo strumica i da mu zemam rabotno mesto na nekoj tamu zitel, zasto za mene nema rabota vo sk ili jas nemozam da si najdam vo sk. Ali toa ti e zivot, snadzi se pa zivi!!!

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 17.10.2012 15:28:05 >

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 22:17:04   
annabela
Hahahahaa eve edna cistokrvna skopjanka (znaci ni dedo mi ni pradedo mi ne se dojdeni od nekade tuku od sk se) koja go napustila Skopje i zivee vo mnogu pomal grad. Sk mi fali epten mnooogu i si go sakam i tesko se priviknuvam ovde. Muabetot mi e deka i vo pomalite gradovi ne gi sakaat skopjani, ne e samo deka skopjani ne gi sakaat provincijalcite. Kade i da trgnam koga ke me slusnat deka zboram skopski, vednas se neljubezni i ne sakaat da objasnuvaat (zboram za javni institucii), po kaficite vednas baraat rezervacija a vnatre poluprazno....i red drugi primeri da ne gi brojam......pa ete jas si sedam tuka si ziveam i se trudam da im go naucam dijalektot i akcentot ama tesko mi odi iskreno user posted image user posted image za da si go podobram ziveenjeto.
Nego malecka ni e drzavickava, a nie uste pomalku sme za da se delime na skopjani, provincijalci i neznam uste sto.
I da treba da se investira i vo malite gradovi, za da nema tolku prenaselenost vo glavniot grad, a dodeka studirav imase i vakvi i takvi devojki od provincija ama stojam na faktot deka tie od provincija bea potrudoljubivi studenti id nas skopjanite. Zasto????? Zasto nivnite trosea ekstra pari za da gi studiraat neli kirija jadenje ova ona i moraa vredno da ucat i zemaat godina za godina, a dodeka nie skopjanite se ni bese na tacna doma koga ke si dojdevme i si vikavme ima vreme za diploma user posted image user posted image
Pak ke recam ne ima sekakvi i glupo e da se generalizira

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 22:38:59   
niki
ama se fativte za studentite
tie pominuvaat minimum 4 godini vo Skopje, za toa vreme normalno e da fatat decko devojka, nekoi da zavrsat so brak
legitimno e na mnogu od niv da im se dopadne vo Skopje, bidejki ziveat samostalno bez roditeli, slobodno, koj ne saka taka
slobodata e bezceneta zatoa i prifakaat polosi uslovi na zivot
legitimno e da sakas da si svoj covek, da zarabotuvas sam, da zivees sam, kade bi go pravele toa ako ne vo Skopje kade e se skoncentrirano, kade im e poznato, kade staknuvaat prijateli vo tekot na skoluvanjeto
posebno e tesko koga od mala sredina ke izlezes ke se obrazuvas, ke dostignes nekoe nivo i potoa da se vratis tamu kade vremeto bukvalno stoi za site i nisto ne se menuva (nemoj sega i od ova nekoj da se najde povreden, ni eden obicen covek ne e vinoven za takvata sostojba i toa ne e karakteristika koja vazi samo vo Makedonija)

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот annabela)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 23:02:05   
Annet
jas pa,nikogas ne sum ziveela nadvor od mojot grad,nemam zelba ama nikakva.a sto se odnesuva za Skopje sakam na eden den da dojdam ,da prosetam,i nazad.
Ne mislam za nikogo nisto,lugeto gi cenam spored karakter,licno mene poubavo mi e da otidam vo Gevgelija,Negotino,Strumica,Ohrid,Stip..nasekade,da naucam nov dijalekt,da doznaam nekoja prikazna vrzana za toj grad,ednostavno Makedonija e preubava zemja,ne stanuva zbor dali jas od Veles ke i zemam rabota od race na nekoja zena od Skopje,ama ic...sekoj se bori za svojot i zivotot na svoeto semejstvo,i da,dojde vreme na prezivuvanje,za zal,zatoa sme luti edni na drugi-prezivuvame...toa e druga tema
zatoa,moeto srce e vo Veles tuka i ke ostane.tvoeto e vo Skopje,tamu i ke ostane
da go spomenam i Tose,neka mu e lsna zemjata,toj bese od Krusevo,ama srceto mu ostana za Makedonija,nema vrska od kaj sme,koi sme,sto rabotime,tuka neznam koj sto ima,ama sepak ja sakam ringeraja,2 godini e mojata prijatelka za dobro i zlo
sekoj neka si go kaze svojot stav,nemojte so navredi
koga ke se razbudam nautro si velam,DA POMISLAM NEKOJA DOBRA MISLA,da mi bide denot ubav,da ne dozvolam nekoj da mi go rasipe..
dragi prijatelki,neznam koi ste,dali imate pari ili ne,vasi se,ne me zasega toa,ako ima sansa nekogas da se zapoznaeme,da se napieme edno kafe,decata da si poigraat,da uzivame,zivotot e kratok

JAS JA BIRAM VNATRESNOSTA ,user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 23:03:47   
AnnaMolly RR
Прво да си кажам дека јас си ја сакам ЦЕЛА Македонија, каква е-таква е. Скопје го сакам многу(иако е најголемата провинција во Македонија), ама Прилеп го обожавам. Таму го поминав детството, таму ми е некако топло во душата кога ќе отидам, се ми изгледа розово и прекрасно. Да можам да бирам таму би живеела.

Анабела, те молам немој да се трудиш да учиш дијалект, зборувај си скопски, тоа ти е да не речам „мајчин“ дијалект. Јас и се дивам на баба ми којашто 50 години живее во Скопје, а е Прилепчанка, што НИКОГАШ не се труди да зборува скопски. Едноставно, таква е каква што е и ама ич не и е гајле што мислат другите. Затоа, си зборува секогаш и секаде со прилепски дијалект.

Зборувајте си на свој дијалект, сакајте си го местото од каде што ви се корените и остајте ги луѓето да си живеат каде што сакаат.

ИЗВОРНА ПОРАКА: annabela

Kade i da trgnam koga ke me slusnat deka zboram skopski, vednas se neljubezni i ne sakaat da objasnuvaat (zboram za javni institucii), po kaficite vednas baraat rezervacija a vnatre poluprazno....i red drugi primeri da ne gi brojam......pa ete jas si sedam tuka si ziveam i se trudam da im go naucam dijalektot i akcentot ama tesko mi odi iskreno user posted image



< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 16.10.2012 23:05:23 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот annabela)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 23:14:48   
Beatris
Дебилно е да се генерализира! Да не тупам, во потполност се согласувам со последните постови на ники и икана. Скопје е пренатрупано - да, ама дека луѓето од внатрешноста се криви што се гради на секое ќоше мало сутра!

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 17.10.2012 15:28:59 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
17.10.2012 12:46:09   
Natuska85
Еве да се изјаснам и јас на темава, родена гевгеличанка со скопска лична карта од пред некое времеuser posted image . Дојдов да студирам тука со оглед да немаше факултет во нашиот град.Завршив правен ја разгледав можноста да се вратам во родниот град и да работам таму па требаше да волонтирам а притоа работодавачот да ми плаќа патни трошоци и храна кои се согласи да бидам некој 1000 денари!!!!!!Нормално не прифатив.Побарав работа тука и ми се насмеа среќата најдов место да работам како приправник за почента 15.000 ден плата.Повеќето викаат дека ми се насмевнала среќата ама разликата е мислам повеќе од очигледна.И останав тука,и плаќав и кирија и сметки и пак ми остануваа повеќе од тие 1000 ден. што ми ги даваа таму. Го убедив и сега мм да се пресели тука пошто во Гевг. со негова струка зимаше 200 евра плата,а сега тука X 5. И јас несакам да ви правам гужва низ градот и сабајле да излегувам цел саат пред почетокот на работното време,имајќи во Гевгелија да стигам сегде за 5 мин. И јас несакам да плаќам рата за кредит на стан со кој износ секој месец би можела да си дозволам шопинг оуааау или патување во странство, а притоа имајќи место за живеење во Гвг. Ама затоа сакам син ми да го однесам во игротека, на театар,на кино, во зоолошка,понатаму на тенис,кошарка,пливање кои активности во родниот град ми ги нема user posted image . Сакам да напредувам во кариерата а тоа не е можно за моја струка во така мал град, ако немаш татко или дедо судија а јас немам. Горда гевгеличанка сум која се труди да зборува литературно(некогаш и скопски) не за друго да не треба по пет пати да повторувам за да ме разберетеuser posted image , а и син ми го учам да зборува литературно за да можат да го разберат во градинка и на школо налиuser posted image .Да не излезе дека детето ќе ми сака да оди "вонка"или да јаде од "мисур",а учителката да не може да го разбере user posted image . И јасна ми е фрустрацијата на скопјаните за нас дошљацитеuser posted image ама и во гевгелија бе не ги сакаат скопјанчиштава беuser posted image

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 17.10.2012 12:51:25 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
17.10.2012 12:55:36   
Bisercinja
Pa mene toa ne mi e jasno, kako be nikoj ne gi saka skopjaniscana, a site se sobraa tuka skopjani da stanat. user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
17.10.2012 13:12:25   
Natuska85
user posted image не ги сакаат ни штипјани, ни велешани,ни охриѓани им ја зимаат работата бе мацо по казината ете зашто не дека само скопјанчиштата не ги сакаат user posted image како ние вас што ви ја зимаме разбираш user posted image .Мора да се наоѓа начин за "преживување" во ова наше државиче тоа е..

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 17.10.2012 13:13:43 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Bisercinja)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
17.10.2012 13:31:07   
rina13
Ма јас Скопје си го сакам најмногу на цел светuser posted image user posted image друштво искачање,гужви(ништо од тоа не ми смета)а дали не сакале од другите градови или не ич не ми е гајле.А за доселувањето па Скопје е отворен град уште пред пеесетина год.кој сака нека повели ако сака да го живее животот тука,значи чим дошле тука,тука е поубаво.Не ме фрустрира никој кој дошол туга да си ја проба среќата и да побара егзистенција.Ме нервираат само оној калибар на луѓе што дошле тука и плукаат по се живо,ова не им чини тоа не им чини,па вакви се скопјаните па онакви се.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
17.10.2012 16:04:20   
Viktori
Skopje si e Skopje, administrativen centar, metropola, se e smesteno tuka. Kaj da odat lugjeto od rugite gradovi? Normalno deka tuka ke dojdat. Mene ne mi smetaat "provincijalci" ama def imam primeteno deka vo pomalite gradovi im smetaat Skopjani. ama ok gi razbiram - toa im e

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
17.10.2012 22:39:31   
Bethany
Јас како дошљак во Македонија ( добив и мак. држављанство, така да сум меродавна од таа страна да одговорам на прашањето user posted image ) би сакала да живеам во Скопје. Да, пренаселено е, презагадено е, ама колку што мене ми е познато, во секој главен град е таква ситуација.

Се има своите предности и маани, ама да можам да бирам, секогаш сум за поголем град, во случајов Скопје, бидејќи тука се сите можности. Држава во држава, барем е мислам така со сите главни градови на Балканов.
Сепак секој град е убав на свој начин: Битола има душа (и Широк Сокак user posted image ) Охрид има езеро, источна Мак. има ридишта user posted image
А и скопскиот дијалект најмногу ми се допаѓа. user posted image

А и таа приказна "провинцијалци" VS "главнограѓани" постои секаде на Балканот, и тие сакам те- не те сакам натпреварувања. Не знам зошто е тоа така, можеби е и тоа дел од нашиот менталитет: "ти на мене, ќе ти кажам јас". user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
18.10.2012 11:05:00   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

А и таа приказна "провинцијалци" VS "главнограѓани" постои секаде на Балканот, и тие сакам те- не те сакам натпреварувања. Не знам зошто е тоа така, можеби е и тоа дел од нашиот менталитет: "ти на мене, ќе ти кажам јас". user posted image



ova sekade e taka mislis Njujorcani gi obozavaat juznoamerikancite, tuku vo ponaprednive zemji imas politicka korektnost duri i so zakon regulirana, nie uste ne go imame dostignato toj stepen na razvoj, zatoa sme takvi i javno

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
21.10.2012 22:55:09   
kapina
sekade kade sto odam si zboruvam strumicki dijalekt i vo skopje i vo gradsko veles kaj baba mi si zboruvam strumicki dijalekt ne go menuvam dijalektot jas sum toa sto sum tocno e deka v o skopje ima podobri uslovi za zivot no rodnoto mesto si e rodno mesto

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
5.6.2014 15:00:30   
Mila mamicka
Баш пред некој ден дискутиравме на оваа тема со едни пријатели. Студирав 4 години во Скопје, си ги поминав супер студентските денови. Ама, никогаш не сакав да останам да живеам таму, оти не можев да замислам да бидам далеку од мајка ми, од брат ми (и од мм, тогашен дечко). Се вратив во Кавадарци, се вработив. И сега, кога и да ми текне, можам да одам за Скопје. Животот во внатрешноста повеќе ми се допаѓа од неколку причини, се ти е блиску, не мораш постојано да си во кола за да стигнеш некаде, сите луѓе се познаваат, градинките и училиштата ни се блиску до домовите, па не мора по пола саат да патуваш за да однесеш дете. Кога детето ќе потпорасне, полесно можеш да го контролираш со какво друштво излегува, и на кои места се движи. Е сега, има и некои недостатоци, мене на пр. најмногу ми недостига тоа што немаме некое добро кино, театар, зоолошка градина, трговски центри. Ама, пак тоа ни е мотив плус еднаш во месецот да излеземе од градот, па да го посетиме Скопје или да се прошетаме на некое друго место. Јас лично, секогаш би ја одбрала внатрешноста наместо Скопје. Е сега, друга би била ситуацијата доколку и двајцата со мм не сме со добро вработување, тогаш сигурно би отишле во Скопје за да најдеме работа и подобра иднина за нас и нашите деца.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
5.6.2014 15:59:04   
Defne90 RR
Исто мамичка и јас никогаш не сум сакала да живеам во Скопје.Дека е убаво е убаво и дека има многу повеќе места и за ислегување со децата,места каде можеш да се забавуваш има.Тоа не можам да го поречам.Ама ете исто и јас никогаш не би можела да се замислам да бидам далеку од мајка ми и од татко ми.Е сега не е да сум некоја личност што сеуште се држи за мајка и и не може да се оддели,но сепак друго е навистина кога ќе си живееш во истиот град со своите.За било што и да ми затреба тие секогаш се тука.Секако дека како што се родителите никој не е.И плус тоа има право мамичка дека се ни е блиску.Од мојот дом значи најоддалеченото место е може пола саат одење,може ни толку.А со кола си за 5 минути кај и да одиш.И ете морам да спомнам во мал град секој со секој се знае.Помалку жители се и некако тоа ми делува далеку потопло и попријатно за живеење него ли во Ск.И да не демне опасност од секаде,не мораш ти секој пат да го земаш детето од училиште и да го носиш.Е сега и нам овде ни недостига едно убаво кино,ни недостига и убав детски парк каде што децата ќе можат да си играат,ни недостига игротека ама сепак се на се мислам дека јас лично не би можела да се навикнам на тквиот брз живот во Скопје.А апсолутно се согласувам со Мила мамичка друго би било кога и двајцата со сопругот би биле на убава работа со добри примања.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
5.6.2014 17:16:15   
scared RR
Eve jas sum od Skopje a maz mi od Tetovo. Koga se zedovme prvite nekolku meseci ziveeme tamu lele jas nemozev da zamislam da ziveam tamu sekoja nedela po dva pati idev za Skopje a koga ke dojdev kako malo dete placev po gradot moj user posted image ednostavno se mi falese, sekoja ulicka, sekoja prodavnicka odev za samo da setam naokolu...sreka sto blisku se omaziv inace tesko mene ke bese user posted image
Vo malive gradive mi smeta toa sto site se znaat ne sakam bre sekoj da me znae sakam da iskocam so busava kosa do prodavnica bez da sretnam nekoj user posted image ne bev ic srekna se gusev bukvalno od gradot , nemas kaj da prosetas nisto nemas...i si dojdovme Skopje kupivme stan i sega uzivam ni 45 min sto patuvam od rabota mi smeta, ni guzvite ni nisto, taka sum izrasnata sto duri i mi falese toa user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
25.11.2015 12:59:47   
marchi
bas pred nekoj den razgovaravme so mm i eden negov drugar od gostivar koj vekje nekolku godini zivee vo kicevo.i razgovaravme na ovaa tema.ako gledame na toa SKOPJE ILI PROVINCIJALCI vo skopje 80 % se provincijalci najiskreno.ili se studenti,ili se dojdeni tuka po rabota,ili se dojdeni kako nevesti....starite vistinski skopjani se retki. jas sedev vo skopje 4 godini,i ako razgovarame za zivotot vo skopja vo sporedba so zivotot vo vnatresnosta... vo skopje sekoj min ut e ispolnet treba da go planiras denot od denes za zadutre a vo pomalite gradovi nekako imas povekje vreme. isto taka vrabotenosta vo skopje e pogolema vo pomalite gradovi ima rabota no toa e povekje za kolku da se snajdes. a stilot i nacinot na ziveenje e podobar vo drugite gradovi odkolku vo skopje.prvo guzvata e pomala,se ima pogolem ir pomala galama,bucava soobrakjaj,povekje parkovi....

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?