|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Должина на грло на матка во бременост
12.9.2012 18:20:31   
new york
Не видов ваква тема, па отворив нова. Ме интересира дали кога одите на прегледи ви го мерат грлото на матката во бременоста? Мене ми го измерија сега на скринингот во 21 недела и некој ден и ми беше 36 мм. Нешто читам на нет дека во оваа недела би требало да биде околу 40 мм. Докторката не ми кажа нисто, во смисла дека е скратено или слично, но сепак ме фати паника. Ви го мерат ли вас грлоти и дали знаете кои димензии ви е?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Должина на грло на матка во бременост
12.9.2012 19:23:13   
meU87
Dobri ti se dimenziite, se sto e nad 20mm e ok.

(Одговор на членот new york)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Должина на грло на матка во бременост
12.9.2012 19:39:13   
new york
meU87 srcka kako ti se tebe dimenziite znaes? bi mi pomognala ako mi pises deka me fati panika malku. citam na net deka do kaj 24 ili 26 nedela treba da e okolu 40 mmuser posted image me fati frka sega lezam celo vreme. devojki aj pisete i drugive sto ste trudnicki koj vi se dimenzii na cerviksot odnosno grloto. mene vo 17 nedela mi bil 37 mm a sega vo 21 nedela 36 mm

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Должина на грло на матка во бременост
12.9.2012 21:21:56   
Cipi Ripi
Мене во 24 недела ми беше 16 мм. Не се секирај, супер е 36мм.

(Одговор на членот new york)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Должина на грло на матка во бременост
12.9.2012 21:38:41   
meU87
24н ми беше 36мм, а потоа 39мм. Мислам дека без потреба се замараш, ова е сосема солидно , уживај user posted image

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Должина на грло на матка во бременост
12.9.2012 21:57:57   
new york
fala devojcinja, procitav na net deka treba da e okolu 40 mm do kaj 24 nedela, se izvadiv od pamet. Cipi Ripi tebe sto ti rekoa koga ti bese 16 mm, da odmaras nesto ili ne? meU87 a kako posle toa se zgolemil od 36 na 39 mm, se kacilo bebeto nagore ili?
vie si se dvizite normalno? mene nesto strav me fati i si lezam cel den denes

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Должина на грло на матка во бременост
12.9.2012 22:10:38   
meU87
Па претпоставувам дека се качило. Инаку јас не движам, лежам скоро цела бременост.

(Одговор на членот new york)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Должина на грло на матка во бременост
12.9.2012 22:44:01   
Cipi Ripi
И јас ја лежев бременоста. Во 32 ми беше околу 22мм.
Уживај срцка, не читај многу многу на нет, јас мислам дека 36мм е сосема во ред, гледаш и др ништо не ти спомнала. Мисли само позитивно!user posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Должина на грло на матка во бременост
13.2.2014 21:58:01   
cacisk
Девојки мене денес ми го мерија грлото на матката. Јас сум 24 недела а грлото ми е 26мм user posted image
Докторот ми рече дека нема потреба од серклаж. Јас сум многу исплашена, не знам што да правам. Гледам повеќе да лежам ама морам на работа на одам а боледување не можам да земам. Може да ми кажете ваше мислење ептен сум во паника.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Должина на грло на матка во бременост
14.2.2014 19:39:05   
Melanija RR
cacisk ако докторот сме дека нема потреба тоа е така, ако се сомневаш во некој побарај друга консултација.Што е причината за да се измери должината?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Должина на грло на матка во бременост
16.2.2014 18:25:44   
petra27
Mene vo 18 nedela mi bese 40 mm no bidejki nosam bliznacinja i bidejki prethodnata bremenost se otvoriv vo 28 nexela i togas mi pravea iten serklaz....i sega pravev preventiven serklaz iako doktorkata mi rece deka mi e super grloto na matkata...ne se sekirajte sigurno vasite doktori znaat sto pravat...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Должина на грло на матка во бременост
16.9.2014 12:33:44   
Slonceo1
Sega koga spomnavte mi tekna. Doktorkata mi rece deka ako e otvoren gorniot otvor na grloto na matkata i ako imam infekcii mozelo da se inficira plodot i da dojde do predvremeno poroduvanje ili spontan abortus. Kaj mene gorniot bil dobro zatvoren i nemam nikakvi infekcii samo me fati panika za ovoj dolniot bil otvoren 2-3mm. Ja prasav dali moze nekako da se zatvori posto citav ovde za nekakov serklaz mi rece deka ne mozelo. Mi rece samo da odmnaram i da ne se banjam so topla voda. Ako ima nekoj vakvo iskustvo neka pomaga posto stvarno ne znam sto da pravam user posted image

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Должина на грло на матка во бременост
29.10.2014 14:05:09   
Slonceo1
Zdravo mamicki sega sum 28+3 dena. Doktorkata mi kaza deka mi e skrateno grloto na matkata, go vide kako inka se gleda no mi kaza deka ne e rizicno. Pa sakav da ve prasam dali site sto ste imali vakov problem ste se porodile vo 9 mesec ili porano?? Utrovo koga se razbudiv imav boli vo stomakot. Ne znam tocno dali na ovaa tema treba da go pisuvam ova prasanje, pa ako moze nekoja neka me informira za nejzinoto iskustvo. Pozdrav do site

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Должина на грло на матка во бременост
29.10.2014 15:30:44   
Melanija RR
Slonceo1 ако има некоја искуство со скратено грло на матка ќе напише,а доколку осетиш поголема болка не е на одмет контрола
Прочитај и искуства во темата Серклаж=ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Должина на грло на матка во бременост
30.10.2014 8:56:25   
lolla RR
И јас многу се плашам од скратување на грлото на матката. Мајка ми има три предвремени пораѓаи во 36, 35 и 28 недела, сите со живи здрави сега големи деца, и тоа е наследно, така да се плашам да не ми се случи и на мене. На скринингот во 21 недела ми беше 30мм и добро затворено, др оф ГАК рече дека е супер, само за 1 месец пак да се измери на контрола, па ке видиме за 2 недели. Секој ден се молам на господ да си биде се ок, да нема случувања од овој вид кај никој, па ке видиме, живи здрави.

Мајка ми со мене, со тешка плацента превиа и отвореност од 4 месе изгурала на клиника до 36 недела. А со трето дете, со брат ми, после 8 години го родила во 28 недела, па да видите какво дебело бебе беше, цуце, сега е 90кила и 1,90м.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Должина на грло на матка во бременост
31.10.2014 10:25:29   
Goddess*
Za skraten cerviks osven shto e neophodno miruvanjeto(apsolutno nikakvo kleknuvanje,shetanje/dvizenje,seksuser posted image ,diganje na nekakva tezina i itn) i progesteronot (vaginalni tableti) koj pomaga za zacvrstuvanje na grloto na matkata i shtiti za predvremen poragaj...Vakva beshe mojata bremenost,samo shto so iskluchok na nekoi raboti morav da eskiviram..na zal...megutoa progesteronot si ja zavrshu uspeshno rabotatauser posted image ..prestanav da gi koristam tabletite vo 35 nedela,a se porodiv tochno vo 40 nedela po priroden pat..taka da majchinja progesteronot mu e majkata za skraten cerviks,toplo go preporachuvam user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Должина на грло на матка во бременост
31.10.2014 10:33:48   
lolla RR
Годес, и јас читав дека прогестеронот врши добра работа, фала за потврдната информација.

На своја рака не би сакала да земам, на следната контрола, здравје, по мерење, ке прашам за прогестерон дали има потреба. А за комплетно мирување, во поново време е докажано дека строгото мирување не е ефективно, што и се покажало кај многу трудни за жал. Како и да е, секоја прави макс што може за своето неродено.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Должина на грло на матка во бременост
31.10.2014 14:03:52   
Goddess*
Ne moze da se zeme na svoja raka,iskluchivo samo po preporaka od ginekolog ili opsht lekar ,preku recepta,bidejki progesteronot sodrzi hormonalen sostav,a i dozata na progesteronot mora da se opredli,po kolku pati na den potrebno e da se koristat vaginaletite.

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 31.10.2014 14:15:06 >

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Должина на грло на матка во бременост
31.10.2014 16:54:25   
blond
Јас утрогестан сум земала без рецепта, ама имало аптекарки што ми правеле проблеми и ми барале рецепта. А прогестерон инекции без рецепта последно ги земав.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Должина на грло на матка во бременост
4.11.2014 17:18:48   
Mihaela 2010
Samo sto se vrativ od pregled.16 nedela sum i mi izmeri 35 mm.mi prepisa utrogestan vaginaleti da stavam postojano sekoja vecer.Dali sum ok??
I mi bes glupo da ja prasam za odnosi dali mozam da si imam??user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Должина на грло на матка во бременост
4.11.2014 17:49:21   
Malecka23
Mislam deka'ako se ti e normalno mozes da imas.Imam prasanje t.s samo da si potvrdam kako ti merese grlo na matka?
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Samo sto se vrativ od pregled.16 nedela sum i mi izmeri 35 mm.mi prepisa utrogestan vaginaleti da stavam postojano sekoja vecer.Dali sum ok??
I mi bes glupo da ja prasam za odnosi dali mozam da si imam??user posted image


(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Должина на грло на матка во бременост
4.11.2014 18:36:37   
Mihaela 2010
Pa vaginalno

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Должина на грло на матка во бременост
5.11.2014 2:52:26   
Goddess*
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Samo sto se vrativ od pregled.16 nedela sum i mi izmeri 35 mm.mi prepisa utrogestan vaginaleti da stavam postojano sekoja vecer.Dali sum ok??
I mi bes glupo da ja prasam za odnosi dali mozam da si imam??user posted image


Pa super ti e cerviksot,ne e alarmantnouser posted image ,mene mi beshe na granica 20mm i bev lishana od sveuser posted image ..moj sovet ti e pochekaj za seks,vidi shto ke ti kazat na slednata kontrola kako se odviva cerviksot,pa vo meguvreme prashaj,nema sram za takvi rabotiuser posted image ,a Mihaela kazi mi pregledov go izvrshi obichen ginekolog ili specijaliziran ginekolog???


< Поракaта ја уредил Goddess* -- 5.11.2014 2:54:52 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Должина на грло на матка во бременост
5.11.2014 7:41:07   
Mihaela 2010
Uff pojma nemam kakov ginekolog e.iskusna e vo sekoj slucaj ama ne bi znaela da ti odgovoram povekje.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Должина на грло на матка во бременост
5.11.2014 8:50:00   
Goddess*
A na kakvo eho ti go izmerija cerviksot? na obichno ili 4d??

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?