|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Должина на грло на матка во бременост
5.11.2014 9:07:14   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

A na kakvo eho ti go izmerija cerviksot? na obichno ili 4d??

obicno

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Должина на грло на матка во бременост
5.11.2014 9:55:08   
Goddess*
Obichnoto eho ne e tolku pregledno za merenje na cerviksot,podobro e na 4D,za da ne te jade somnezot pojdi si na 4Duser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Должина на грло на матка во бременост
10.11.2014 19:04:12   
lolla RR
Женски, матичната ме откачи, не сакаше да ми измери грло на матка со изговор дека не сакала да чепка долу сега во 6ти месец. Каде препоралувате на приватно да отидам, се мислам ремедика ама не ми се дава 1700 денари само за тоа. user posted image

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Должина на грло на матка во бременост
11.11.2014 12:31:51   
Ki4iko
Мене ми мереа грло на матка со вагиално ехо , и во двете бремености ми беше скратено,па докторката предложи повеќе да одморам, без сексуални односи и без кревање тешко.Потоа грлото си ја достигна својата нормална должина.е сега после 6 месец не ми има измерено,а во четврток сум на контрола,се мислам да и предложам пак да го измери,скоро сум 30 недела, не знам дали има потреба?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Должина на грло на матка во бременост
11.11.2014 12:44:21   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Мене ми мереа грло на матка со вагиално ехо , и во двете бремености ми беше скратено,па докторката предложи повеќе да одморам, без сексуални односи и без кревање тешко.Потоа грлото си ја достигна својата нормална должина.е сега после 6 месец не ми има измерено,а во четврток сум на контрола,се мислам да и предложам пак да го измери,скоро сум 30 недела, не знам дали има потреба?

A kolku mm ti bese ???

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Должина на грло на матка во бременост
11.11.2014 14:20:12   
Ki4iko
Најпрво беше 20мм.после 2 месеци одмор со лежење и пазење достигна 40мм

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Должина на грло на матка во бременост
15.11.2014 19:59:59   
jasmina 25
na koja strana mozam da najdam na net za dolzina na grloto na matkata znaci kolku treba da e normalno...jas sum 15 nedela i predhodnata nedela mi izmerija 42 mm doktorot mi rece malku e skrateno...mi dade utrogestan i ne mi rece da miruvam pa se nadevam ne e strasno....

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Должина на грло на матка во бременост
15.11.2014 20:06:51   
Mihaela 2010
Jas ovie merenja voopsto e gi razbiram.treba da se pogolemi ili pomali mm??

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Должина на грло на матка во бременост
15.11.2014 20:14:39   
jasmina 25
jas mislam pogolemi mm ne sum mnogu sigurna nikako ne mozam da najdam na net koja e normalna dolzinauser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Должина на грло на матка во бременост
15.11.2014 20:20:57   
Mihaela 2010
Epa ako pogolemi znaci si ok.jas vo 16 nedela bev 35 mm pa i mene mi prepisa utrogestan.a kazimi vaka ok se osekjas ?? Nekoi grcevi, bolki imas??

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Должина на грло на матка во бременост
15.11.2014 22:21:56   
jasmina 25
mihaela se nadevam deka se ke bide ok od utrogestanot ko podobro da mi e inaku me boli stomakot dolu kako da me vleci i kaj jajnicite no toa ako se premoram ili pesacam mnogu i cesto odam vo wc no ovie dena mi e podobro ti sto osekas?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Должина на грло на матка во бременост
15.11.2014 23:24:01   
nataly86
Незнам точно кои се мерките за скратено грло но само имам еден совет до Вас- ОДМАРАЈТЕ само тоа е лекот и нормално утрогестанот...Од мое искуство можам да кажам дека само лежење..јас не се придржував до советите на докторите кои беа строго мирување и затоа можеби се породив предвреме user posted image срека се се заврши добро па сега имам две супер бебушки дома но стресот пред порогај и потоа не се заборава..

Одмарајт,е лежете уживајте во тоа малку да ве разгалат user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Должина на грло на матка во бременост
16.11.2014 7:55:18   
Mihaela 2010
Jasmina mene pocesto me boli kicmata, i dolniot del kaj stomakot primer ako sedam i koga ke stanam edvaj kako ukocena sum za moment pa posle trgnuvam.ko tereten voz.ete vcera skoro 2 casa setavme vo jambo, pa otidov kaj moite pa i tamo imav nekoi obvrski na noze stoenje i cel den bev kako stara baba ukocena.vecerta se napiv uste eden mg i ko da me opusti malku.i se se mislam da ne ima vrska so grloto a matkata iako maticnava ne me upozori da odmaram ili da se pazam tuku mi rece nee nisto alarmantno no sepak mi gi prepisa.
A vo delot na odmaranje, kaj ke odnaras so aktivno 4.5 god dete koe se nesto bara.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Должина на грло на матка во бременост
16.11.2014 22:13:22   
jasmina 25
mihaela i mene doktorot ne me predupredi da miruvam samo utrogestan da stavam vaginalno i si velam stom taka mi rece ne e strasno mozebi no ne mozam mirno da stojam utre odam pak na pregled da vidime kako e ke baram drugo mislenje ne se igra so ova...a za odmaranje i kaj mene e istoto i jas imam 4 god dete i mora po nego da odis plus doma si ima rabota sepak gledam pocesto da podlegnam i koga legnuvam bolkata isceznuva...se nadevam se ke bide vo red ke vidam sto ke mi rece utre doktorot...user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.11.2014 23:32:51   
Malecka23
Mene vo 17+1 mi bese 36mm.Ne mi dade nisto mi rece ok time dolzinata.Slednata nedela idam na skrining kaj maticnata pa posle vo remedika bas ke vidam kolku ke'bide
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Epa ako pogolemi znaci si ok.jas vo 16 nedela bev 35 mm pa i mene mi prepisa utrogestan.a kazimi vaka ok se osekjas ?? Nekoi grcevi, bolki imas??


(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Должина на грло на матка во бременост
19.11.2014 19:25:14   
Ki4iko
Еве за мене,на последниот ехо преглед во 30 недела,докторката рече дека нема потреба повеќе од мерење на грлото на матката.дека е нормално пред крајот да се намалува големината,така да еве трудници не се нервирајте и не му ја мислите многу.во секој случај ако сте порана бременост, мене многу8 ми помогна лежењето,мирувањето user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Должина на грло на матка во бременост
14.1.2015 0:05:54   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

a grloto na matkata mi bilo skrateno i mi rece da napravam serklaz. Pred mesec bese 48 mm a denes 38 mm. Ja prasav da ne sum otvorena slucajno taka citam po nekoi forumi i za toa gi pregleduvale a taa mi rece ne si, a ne me pregleda vaginalno samo so vnatresno eho. Neznaev deka mozelo i taka da se gleda dali si ili ne otvorena. A za serklazot sakam kaj Ruse od Bt da odam imam slusnato ubavi raboti za nego pa ako treba ke go napravime.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena 29

tea 88,bas me cudis so ova serklazot.mene vo 25 n. doktorot mi go merese grloto na matkata so vaginalno eho i mi bese 34mm i mi vika super ti e,voopsto ne e kratko.a ti 38 mm i ti rekle deka ti e skratenouser posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

jas deneska bev na pregled ne go najdov doktorot kaj sto odam tugu drug vo drzavna no mnogu dobar doktor i ubo sto me primi...me gleda na exo mi go meri cerviksot i mi veli super ti e 37-38 ne mi se veruvase da zgresil ne mi se veruva star i dobar doktor e ne znam kako moze dvajca doktori razlicno da merat a ne e mala razlikata...znaci dva meseci zaludno si ja cukav glavata i se nervirav se e vo red i so bebeto dobro se razviva se e normalno a jas se nervirav sto se ne mi pomina niz glavata sabalje duri go cekav imase poragaj i koga go slusav bebeto kaj sto place dusata me bolese i si vikav dali ke si go fatam i jas moeto v race...ne mi se veruva zatoa se bara i vtoro i treto mislenje od doktori ...

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

epa super jasmina,gledas deka nepotrebno e sekiracii i nervozi samo si nastetuvame sami na sebe a i na bebe
miruvaj si,uzivaj si ,a ti stavase utrogestan???? sto ti kaza da prodolzis ili??
jas denes vo 3.30 sum na pregled pa ke ve informiram kako sum prosla

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Jasmina 25, супер!!! user posted image Затоа е добро да се оди кај повеќе доктори, сепак знаат да грешат. Ај не виделе на ехото може, ок, ама сепак, одговорност е тоа бре, не е должина на грло споредна работа па ај, реда ради да измериме... два месеци нервоза за џабе! Фала богу што е сега ок, барем да се опуштиш.

Мене првиот пат матичната ми измери 37-38 и вика супер е, а во Систина ми измерија 42-43 и уште посупер. И ај сега, на кого да веруваш?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Eve me zenski i da vi kazam se razocarav malku.
Bev kaj maticnava moja, bebus e super, naprednato e odlicbo spored nedelata arno ama mi merese grlo na matka i mi vika deka mi e 32-33 mm, i kao sum imala mal otvor so drugi zborovi malku otvorenauser posted image
Mi dade 15 dena bolovanje pa mi zakaza preku moj termin na klinika za 7 dena kaj nekoja Katerina Madjunkova za vtoro mislenje i da idam komisiski eden mesec.da odmaram da ne krevam odnosi nikako.
Utrogestan 200 da stavam sabajle i navecer i stvarno se iznervirav.
Vikam dobro od vaginaletive ima li sansi da bide podobro????
Ke vidam i na klinika sto ke mi kazat.poznata vi e drr na klinika??
Mi dade upat i na transfuziologija, pojma nemam za sto e toa, ko izguben germanec sum so prvoto nisto od ova ne pravev
Ete toa e zenski moi

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Tebe Mihaela barem ti go merela grloto ti kazala otvor sto kako. I jas sega si dojdov i isto kako da ne bev. Pregledot traese 2 min ama bukvalno tolku. So spekulum me vide i so prsti me pregleda i tolku. Nisto ne mi kaza ni otvorena ni ne, ni omeknato grlo ni cvrsto. Za nego toa si go pravese izgleda. Ne ni mi go izmeri kolku e dolzinata. Edinstveno me prasa koja nedela sum i dali imam bolki. I mi.vika moe mislenje ne serklaz toj ovaa nedela 16+5 ne se pravi. I koga mislev ke mi reci sega da go izmerime da zbornime primas ne primas utrogestan mi vika toa e moe mislenje ti kako sakas i prijatno. Zamina. Ne da se iznervirav skros neznam zosto bev. Plus so vrski. Nisto izgleda najubavo ke bide Plodnost da si pojdam.

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

mihaela ne se sekiraj baraj drugo muslenje ne mi e jasno kako moze da bide malku otvoreno koga e 32-33 ne mi se veruva toa se otvata koga skros ke se skrati ,sepak odmaraj poveke nikako krevanje tesko jas od 14 nedela nisto ne krevam odnosi ne i utrogestanot ke ti pomogne mene i trudnickiot pojas mi pomaga pisuvav za toa pred nekoe vreme utrogestanot od 200 sekoja vecer i taka do 9 ti,ne se nerviraj ako znaes nekoj dobar doktor uste utre odi da ti go merat pak od mnogu mislenje mozes bolki da imas taka bese i kaj mene pa eve deneska sto mi kaza zaludno si ja cukav glavata 2 meseci,neka te pregledaat i vaginalno mene taka sekogas mi bese grloto cvrsto i zatvoreno a 32-33 mm ne e strasno mene mi vikaa ne smee da se spusti pod 25mm...poz i bez nervozi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Pa ne se nerviram samo malku se nataziv.znaci ne mi definirase deka sum otvorena tuku videvko mal rascep, bas taka mi kaza.bolki nemam nikakvi, bebeto si e svrteno nadolu okolu 800-900 gr e.
Nisto ke si sedam, odmaram, ke stava utrogestan pa za edna nedela ke idam na klinika pa ke vidam sto ke mi kazat i tamo.jas veruvam vo mojava posto e strucna ama sekoj moze da pogresi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Mihaela i jas koga bev pred nova godina me vide deka mi skrateno grloto na matka ama imav i bolki.Odma pocnav so utrogestan i se smirija bolkite odma se osekav podobro.Poslusaj si go sovetot pomalku nervozi navistina nemoj tesko da krevas odmaraj i utrogestan.

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Mihaela a sto ti predlozi maticnata za toa serklaz ili miruvanje? i kako te pregleda so vaginalna sonda ili na ginekoloskiot stol? A dali znaete dali so lezenje moze da se zgolemi dolzinata ili nema vrska toa e samo za odrzuvanje? i zasto neznam velat nekoi ko ovaj sega sto bev ne se pravel vo 17 nedela demek i da imas serklaz ako se.sluci nesto i so nego ke se sluci ne bil garancija , kolku e tocno pojma nemam ne se razbiram. Bitno site doctori razlicno kazuvaat tesko na pacienti.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Samo miruvanje, odmor da ne krevam i sabajle i navecer utrogestan.uskreno se nadevam deka ke mi pomogne seto toa
Fala vi zenski na sovetite bas mi znacat

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

a pak mene uste maticniot mi go nema izmereno grloto na matkata koga mu spomnav mi rece rano e user posted image a kako sto citam skora kaj site kaj vas e izmereno


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Должина на грло на матка во бременост
11.3.2015 17:58:39   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: zlatka.

Zdravoooo!

Sakam da ja zapocnam ovaa tema bidejkji imam eden problem koj sto neznam dali da go smetam za golem ili mal.
Malku povekje sum ispanicena i zagrizena.
Bremena sum 20 nedeli i 6 dena. Vcera bev na kontrola i mi kazaa deka grloto na matkata mi e 29mm i deka treba da lezam i da
odmaram kade sto idokolku bide 25mm se smeta za rizicna bremenost i niska bremenost. Neznam nitu dali dobro go objasniv ova
bidejkji mnogu sum zbuneta.
Doktorot mi dade da stavam Utrogestan 200 i da pijam magneznium po 3 pati na den.
Me interesira dali ima nekoj so vakvo iskustvo.

Vi blagodaram mnogu!



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Должина на грло на матка во бременост
11.3.2015 18:39:46   
Mihaela 2010
Zlatka nemas prostor za panika..citni nanazat i ke vidis deka ne si edinstvena so skrateno grlo na matka...samo odmaraj, povekje lezi i utrogestanot sravaj go i nema da imas problem.pozz

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Должина на грло на матка во бременост
11.3.2015 18:53:23   
zlatka.
A kolku treba da e normalno grloto na matkata za da nema nikakov problem?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Должина на грло на матка во бременост
11.3.2015 22:22:32   
Felly RR
Zlatka, еве некои информации што ги најдов на интернет .

Нормална должина на грлото на матката изнесува 40-50 мм, но во текот на бременоста нормално е да се намалува
16-20 недела, вообичаено должината изнесува 40-45 мм
24-28 недела, вообичаено изнесува 35-40мм
32-36 недела, вообичаено изнесува 30-35мм

Доколку во 20 недела грлото е скратено под 25 мм, тоа може да биде знак дека породувањето може да се случи во 36 г.н. но кај тебе не е ни под 25, така што сметам дека немаш место за паника. Само одмарај повеќе и става го утрегестанот, и се ќе биде во ред.

P.S. ДОбредојде на Рингераја, пиши ни и на другите теми.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот zlatka.)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Должина на грло на матка во бременост
12.3.2015 12:57:36   
jasmina 25
zlatka eve go moeto iskustvo...mene cerviksot pocna da mi se skratuva uste od 14 nedela no ne bese strasno odma pocnav so utrogestan od 200 navecer vo 17 nedela se skrati ma 28 mm iako se plasev taa dolzina ostana do 31 nedela sega vleguvam vo 32 i pred tri dena doktorot mi go meri i bese 26mm znaci malku se skratilo i mi rece normalno e pred krajot da se skratuva...seuste se plasam da ne se porodam pred vreme no mislam ke izdrzam do kraj sega ovie nedeli ke odmaram poveke i utrogestanot ke go zemam do 36 nedela,iako doktorot mi vikase strogo miruvanje jas ne miruvav namaliv nekoi raboti pomalku izleguvam i da izlezam na kratki relacii odam,odnosi nemame so mm,tesko ne krevam i gledam posle sekoja rabota barem 1 saat da legnam i pojasot mi pomaga mnogu go nosam koga rabotam i setam vidi ima tema za trudnicki pojasi...ponekogas se cudam kako mozese cerviksot da stoi ista dolzina tri meseci koga ne se pazev kako sto mi vikase doktorot sekoja den gi zavrsuvam domasnite obvrski imam malo dete koe si go bara svoeto nekolku pati patuvav iako doktorot mi zabrani duri i nekolku pati pravev doma gneralki perev zavesi...gospod me cuval...no sega duri ne vlezam vo 9 ke lezam stom pocnalo da se skratuva ke vnimavam ne rizikuvam...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Должина на грло на матка во бременост
12.3.2015 14:44:10   
zlatka.
Jasmina blagodaram za odvoenoto vreme.
Mene ova mi e orva bremenost i se mi e nekako cudno. Mn se plasham i strogo miruvam.
Me fakja panika bidejkji i treba da se spremam za svadba a neznam kolku mi e dozvoleno da se dvizam za da zavrsham nekoj neophodni raboti.
Iako doktorot mi rece deka ne moram celo vreme da lezam i deka ako ne mozam samata kje si osetam. Malku i cudno.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Должина на грло на матка во бременост
18.3.2015 18:44:33   
Bethany
Девојки, јас со обратен проблем.
Поради многу ниско носење докторка се исплаши за цервиксот, но кога ми го измери ( по моето барем), испадна предолг :))) 57 мм!

Таа ми вели очекував најмалку 35, ама кај тебе има форе :)))
Не ми прокоментира дека е нешто страшно, ама јас кога дојдов дома прочепкав по нет и најдов дека тоа значи подолг пороѓај, тешко отварање што завршува со индуцирано породување ( во некои случаеви и царски).
Баш ми така беше во првата бременост, поминат термин и на крај се породив со провокација. Среќа, бргу се отворив ама болките ги паметам со таа провокација user posted image
А таман се понадевав дека овој пат може да биде со природни болки...
Хм, дефинитивно има уште време, можеби токму ниско носење ќе помогне user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany -- 18.3.2015 18:46:09 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот zlatka.)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Должина на грло на матка во бременост
19.3.2015 13:26:12   
jasmina 25
bethani ne mora da znaci deka ke imas tezok poragaj stom prvoto prirodno si go rodila sega pobrgu ke se otvoris i plus stom nisko go nosis ke se skrati ke vidis...koga ke vlezis vo 9 poke setanje i raboti niz doma se ke pomine dobro...poz

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?