|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.7.2012 14:58:08   
mila28
Deneska napolni 7 meseci i prv pat proba palenta so jogurtce i mnogu mu se dopadna user posted image Sega denovive ke mu vnesam i meso vo ishranata samo neznam dali da pocnam so telesko ili pilesko?..i kakvo pilesko davate smrznato od kopanite ili samo belo meso ili pak stek da kupam..user posted image

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.7.2012 15:09:04   
Ikana
Ние почнавме со телешко пред една недела, пилешково многу ми рекоа дека е со хормони полно, освен ако не е домашно, и така почнав со телешко, прво со водичката во која се варело месото и направив каша, па после и 25 гр парче и ставив.....си го јаде без проблем.
Пробавме и компир, и карфиол, наредно ни е житарици и глутен.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.7.2012 15:13:57   
Beatris
Пилешко јас тек сега почнав да давам, на Цекин, претходно, до 1 година само готовите кашички на Хип со пишешко зошто ептен ги дујат тоа кокошките со антибиотици и хормони, а така ми препорача и педијатарот.

Почни си со телешко, јас купувам од Веро бејби биф, ептен е убаво.

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 25.7.2012 15:14:35 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.7.2012 15:23:37   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28

Deneska napolni 7 meseci i prv pat proba palenta so jogurtce i mnogu mu se dopadna user posted image Sega denovive ke mu vnesam i meso vo ishranata samo neznam dali da pocnam so telesko ili pilesko?..i kakvo pilesko davate smrznato od kopanite ili samo belo meso ili pak stek da kupam..user posted image


Pilesko samo belo svezo meso mu imam dadeno, a telesko (junesko) kupuvam svezo i im kazuvam da mi go somelat ednas, pobrzo i poubavo se vari taka...eve sega samo sto mu napraviv kasicka so meleno telesko, 1 morkov i pola mala tikvica, se vo blender i cekame malku da se oladi pa ke ruckame user posted image Mu imam dadeno i misirkino kupecko od Hipp, tie site mi gi jade mesnite od Hipp user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.7.2012 15:39:54   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ние почнавме со телешко пред една недела, пилешково многу ми рекоа дека е со хормони полно, освен ако не е домашно, и така почнав со телешко, прво со водичката во која се варело месото и направив каша, па после и 25 гр парче и ставив.....си го јаде без проблем.
Пробавме и компир, и карфиол, наредно ни е житарици и глутен.


Така бе душо..затоа после лепојка ќе седи сама user posted image телешко мф мф...а не ти запна ко слеп за стап за пилешко..ја уште не сум дала пилешко свежо...само ХИПП тегла...исто и мисиркино...
додека телешкото го купувам од веро...имаат бејби биф user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.7.2012 15:44:20   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ние почнавме со телешко пред една недела, пилешково многу ми рекоа дека е со хормони полно, освен ако не е домашно, и така почнав со телешко, прво со водичката во која се варело месото и направив каша, па после и 25 гр парче и ставив.....си го јаде без проблем.
Пробавме и компир, и карфиол, наредно ни е житарици и глутен.


Така бе душо..затоа после лепојка ќе седи сама user posted image телешко мф мф...а не ти запна ко слеп за стап за пилешко..ја уште не сум дала пилешко свежо...само ХИПП тегла...исто и мисиркино...
додека телешкото го купувам од веро...имаат бејби биф user posted image


Давај веќе и глутен, таман си е М. Да видиш тек тогаш како ќе ужива user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.7.2012 15:45:58   
Ikana
HAHha sum se tresela koga proba meso prv pat da vidis samouser posted image
Ama da, pileskoto ke bese greska, osven sto mi kaza togas nekoe domasno da najdam...
Krka sega telesko cucka, nema gajle....ene i ja kasata i se ladi, denes ke jade brokula so telesko, mi rekoa na doktor koga bevme deka ima mnog eritrociti vo krvta i deka treba da i se napolnat so zelezo, i toa preku hrana, da ne i davam sirupi...pa sega udrivme po 4 pati nedelno telesko mevceuser posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.7.2012 16:41:49   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ние почнавме со телешко пред една недела, пилешково многу ми рекоа дека е со хормони полно, освен ако не е домашно, и така почнав со телешко, прво со водичката во која се варело месото и направив каша, па после и 25 гр парче и ставив.....си го јаде без проблем.
Пробавме и компир, и карфиол, наредно ни е житарици и глутен.


Така бе душо..затоа после лепојка ќе седи сама user posted image телешко мф мф...а не ти запна ко слеп за стап за пилешко..ја уште не сум дала пилешко свежо...само ХИПП тегла...исто и мисиркино...
додека телешкото го купувам од веро...имаат бејби биф user posted image


Мацо и мисиркино има многу убаво пресно во веро,пробајте, за секунда се вари...

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.7.2012 16:53:51   
Ikana
Готово сега и глутен оваа недела, обавезно ќе и дадам! Чекавме чекавме ама детево си бара, на два саати ми јаде, не се наситува, а вака колку толку повеќе ќе ја држат бисквити или гриз или житарки.
Уште некој ден па и мисиркино ќе земам, мада наредно во план ми беше бела риба да и дадам од месо, па после жолчка од јајце, и тоа и е време сега да проба!
Гушки женски!!! user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.7.2012 0:32:17   
Darky
Nie napolnivme celi 8 meseci, od ovosje sme probale: jabolko, banana, praska, kajsija, sliva, portokal (samo ednas), od zelencuk kompir, morkov, brokula, tikva, potoa palenta, kiselo mleko, jogurt, abc, i frutolino i zitarici na milupa, i pilesko meso. Sve nesto isto jade sekoj den, ke pocnam so jajce od utre, so sto drugo da pocnam zal mie samo isto da jade? Fala vi odnapred

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Прва нова храна на бебето II
31.7.2012 23:34:54   
elenak
И јас сакам овие денови веќе да почнеме со месо оти 7 месеци и 6 дена веќе имаме и нешто хемоглобинот ни е под граница малку. Па сакав да ве прашам како спремате бујон? Тоа е супа од зеленчук со месо така ли?Се вари месото па во таа вода се става зеленчукот или посебно месото? И како да го процедам после во каква цедалка? Ај плс нека ми објасни некој што какоuser posted image  

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.8.2012 0:28:54   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

И јас сакам овие денови веќе да почнеме со месо оти 7 месеци и 6 дена веќе имаме и нешто хемоглобинот ни е под граница малку. Па сакав да ве прашам како спремате бујон? Тоа е супа од зеленчук со месо така ли?Се вари месото па во таа вода се става зеленчукот или посебно месото? И како да го процедам после во каква цедалка? Ај плс нека ми објасни некој што какоuser posted image  


Душо, бујон е зеленчук варен со месо..односно за почеток ќе му дадеш да јаде само зеленчук кој се варел со месо..самиот си поприма од водата..нема цедење...доволно е тоа што се варел во таа вода..а ако е густо можеш да додадеш и од водичката

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.8.2012 10:04:16   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

И јас сакам овие денови веќе да почнеме со месо оти 7 месеци и 6 дена веќе имаме и нешто хемоглобинот ни е под граница малку. Па сакав да ве прашам како спремате бујон? Тоа е супа од зеленчук со месо така ли?Се вари месото па во таа вода се става зеленчукот или посебно месото? И како да го процедам после во каква цедалка? Ај плс нека ми објасни некој што какоuser posted image  


Елена ќе ти кажам како јас правев. Во суштина БУЈОН се вика водата во која се варело месото. Јас варев да речеме околу 200-300 грама месо, кои потоа ги вадев, а водата ја чував во стаклено шише и секој ден турав од неа за да варам зеленчук. Водата може да стои и една недела во фрижидер, не се расипува. Можеш да направиш колкава количина сакаш т.е. за колку денови.


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.8.2012 11:05:23   
elenak
Добро женски ама вчера бевме на педијатар и тој ме советуваше да и ја давам водата а не зеленчукот. Значи ми рече ќе свариш бујон, ќе измиксираш, ќе го процедиш после зеленчукот и ќе и го дадеш тоа исцеденото со лажичка или со цуцла со поголем отворuser posted image И тоа не ми е јасно како да измиксирам и да цедам кога тоа ќе стане каша? И со каква цедалка, со оние како за чај или други има некои? 

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.8.2012 11:30:09   
Beatris
Гарант нешто не сте се разбрале. Зеленчукот треба да го свариш во таа вода, ќе го извадиш, можеш да го изблендираш или да го испасираш низ цедалка (од оние за чај), пропуштаат добро, ама со блендер ти е полесно. Таа кашичка ќе му ја дадеш на user posted image Ако излезе многу густо додади од водичката

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.8.2012 23:43:13   
Natuska85
Женски кажувајте тарана како да спремам,со што да ја комбинирам...Преска прв пат купив,сакам утре сабајле да му правам,ако не ми пише никој до утре задутре ќе му правамuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.8.2012 23:56:47   
kikicka
Нато вари и после со к.млекце и зденка исто бе како кори што му даваш. Можиш и тараненик да направиш сите ке кркате и ти и були и големиот були user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 11:22:57   
anaana
jas sakam da prasam nesto. vcera bas gledav nekoj kasicki na hipp good night. ima edna so keks. na nea pisuva od 5 meseci, a sodrzi gluten. me interesira bidejki citam po forumov deka navodno glutenot se voveduva pokasno kaj bebe posle 6 7 meseci. od kaj e toj standard za voveduvanje na gluten. moze ne e za ovde prasanjevo prefrlete go tamu kade sto mu e mestoto. ama jas pret. deka hipp odat po nekoj standardi. i se iznenadiv.. jas planiram od 5 meseci da pocnam po malku plazma da mu davam..

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 12:01:48   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas sakam da prasam nesto. vcera bas gledav nekoj kasicki na hipp good night. ima edna so keks. na nea pisuva od 5 meseci, a sodrzi gluten. me interesira bidejki citam po forumov deka navodno glutenot se voveduva pokasno kaj bebe posle 6 7 meseci. od kaj e toj standard za voveduvanje na gluten. moze ne e za ovde prasanjevo prefrlete go tamu kade sto mu e mestoto. ama jas pret. deka hipp odat po nekoj standardi. i se iznenadiv.. jas planiram od 5 meseci da pocnam po malku plazma da mu davam..

srcko kolku poveke citas za glutenot tolku poveke ke se izmesas so faktite i mislenjata jas vovedov na 5 ipol meseci gluten, eve ikana na 7 ipol ke vovede bdejki ne ja drzele kasickite pa sega odceni ti i da znaes koku i da vnimavas pak nema da bides sigrna dali si m dala ili ne primer site znaat deka ovesot i ovesnite sneglki nemaat gluten ama neznam koj bese izleze so mislenje deka tie imaat gluten user posted image ama pak site s teraa po svoe kako i jas ovesot nema gluten.

aj edno prasanje dali mozam i sto mozam da dodavam na mlekoto za podobar vkus da probam za da go pie?

_____________________________



(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 13:22:34   
Ikana
Ивоничка слободно можеш малку кафеав шеќер да додадеш во млеко или чај, односно на 100 мл едно рамно кафено лажиче. Јас така чај од нане и давам на М.
За глутенот анаана, можеш да воведеш и по 5 месеци ако ти е мерак, со тоа што пази да не имате целијакија во фамилија некој, ако немате, тогаш слободно давај, но сепак сите ќе ти кажат дека најубаво е после 6 месеци.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 13:34:44   
Junona
Икана а колку е големо твоето бебе?те следам по темите за исхрана,како 2 -годишно дете јаде ,се` си му увела. И како заклучи дека си бара месо жити се?едно е да му буташ свашта ,ама да советувш и други слободно да даваат шеќери и сл ствари на бебиња од 5 мм е нон -сенс.Јас не сум за строго придруќување кон календарот за воведување на цврста храна ,ама твоеот е ту мач,па си земаш за право да ги подучуваш мајките????WTF??Месо,глутен....на бебе ,6-7 мм.Нетоленцијата на хранa и алергиите можат да не се јават веднаш ,но да направат проблем во понато[ниот тек.Не за џабе има ред во воведување и возраст,од некој кој учел ,истражувал и години поминал во таа област.точно е дека сите сме мајки,ама не сме докторки сите или пак???

_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 13:44:31   
Natuska85
Јунона кај прочита бе ти се ова за Икана?Јас колку што знам Икана нема воведено ни глутен,ни јајце,а со месо почнаа мислам пред недела,две..Ја погоди жената која бута сеuser posted image Полека малку олабавете..На крај караева ова е форум не детска клиника за да се придржаваме кон она што ќе го кажат другите..сакаш прифати го сакаш не...

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 13:50:35   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas sakam da prasam nesto. vcera bas gledav nekoj kasicki na hipp good night. ima edna so keks. na nea pisuva od 5 meseci, a sodrzi gluten. me interesira bidejki citam po forumov deka navodno glutenot se voveduva pokasno kaj bebe posle 6 7 meseci. od kaj e toj standard za voveduvanje na gluten. moze ne e za ovde prasanjevo prefrlete go tamu kade sto mu e mestoto. ama jas pret. deka hipp odat po nekoj standardi. i se iznenadiv.. jas planiram od 5 meseci da pocnam po malku plazma da mu davam..


Анаана има и кутии овие млечни каши на хипп што се за од 4 месеци што содржат глутен.Твое да одлучиш кога ќе воведеш.Педијатрите препорачуваат после 6 месеци.Јас не би брзала,до 6 месеци и така ќе ги пробувате другите вкусови на овошје ,зеленчук а и сеуште главна храна им е млекото,така да после тоа можеш да дадеш бисквитки.Јас лично воведов после 7,5,не осеќав потреба за пред тоа пошто баш ова време беше прошлото лето кога имаше изобилство на овошје и зеленчук,па правев и компоти кои одлично ми се најдоа зимскиот период..

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 13:53:36   
mila28
I mene me zacudi postot na Junona user posted image Ova e forum sekoj ima pravo da kaze svoe mislenje, no sepak sekoja majka znae sto, kako i i koga da vovede nema potreba od napaganje , a i zasto se diga tolkava fama okolu toj gluten?? Treba opreznost dokolku ima istorija na alergii vo familija, a meso e dobro da se pocne so 7-8 meseci bidejki mlekoto ne gi zadovoluva potrebite od fe koi mu se potrebni na bebeto od taa vozrast , (mozebi si slusnala za mlecna anemija) Sin mi ima 7m i 8 dena i od 6m pocnavc so gluten a od 7 so meso, od 8 planiram zolcka iako seuste go dojam i glavna hrana mu e majcinoto mleko, i ne smetam deka postapuvam pogresno so toa sto sum pocnala so dohrana.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 14:10:28   
anaana
jas malku ke se vklucam vo diskusijava iako ne sakam da napagjam tugji mislenja i sl.. sakam samo nekoj da mi kaze eve Junona bidejki taa se pridrzuva kon nekoj kalendar. koj e ziti se toj kalendar za voveduvanje na hrana. denes vidov i kasicki od 4 m. so spanak so kompir so gluten so se. a se od svetski renomirani firmi kako se vikase taa na a.. apelete nesto takvo. na hipp isto se so gluten od 4-5m.. koj e toj kalendar. edno e jas da kazam deka jas sum se resila da vovedam nekoja hrana vo nekoj opredelen mesec drugo e da kazam deka ne smee da se vovede taa hrana pred napolnuvanje na opredelena vozrast. ova e forum i jas koga ke postavam prasanje ocekuvam da gi slusnam mislenjata i iskustvata na drugite. strucno mislenje moze da dade strucno lice. taka da mislam deka e malku preteran komentarot upaten kon ikana.
ne zazemam strana ama pa kako moze tvoeto mislenje da bide postrucno od toa na celi kompanii koi proizveduvaat hrana za bebinja. tie ne vrsele ispituvanja????? kako tie napisale na svoite proizvodi od 4m. a ima gluten????
taka da malku poleka so komentari ova e forum kaj sto se spodeluvaat mislenja se davaat opredeleni soveti, no nikoj ne nametnuva nesto, bar jas taka gledam

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?