|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.8.2012 12:08:59   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: bajaderce

Devojki ajde i jas da ve prasam nesto. Nie imame 6 meseci i 2-3 dena. Do sega imame probano skoro se od ovosje i skoro se od zelencuk, imame dva obroka dorucek ovojse i rucek zelencuk ( koj sto ne go saka bas mnogu morame da se molime) pocnav vo zelencukot da i stavam i po edna lazicka k.mleko i malce puter. sega prasanjeto mi e , dali i koga mozam da pocnam da davam sirenje, palenta ( i kakva) dali mozam da pocnam so gluten, so meso od koga?? predpostavuvam deka seam da davam sirenje ako veke jade k.mleko ili ne ???? fala vi odnapred na odgovorite...user posted image


Чим веќе си дала к.млеко мислам можеш и сиренце несоленко. за палента почекај уште малку..бар до 7м..исто и за месо.
јас со глутен почнав од 6м..тоа е твој избор, пред се види дали кај вас у фамилија има случај на целијакија.

< Поракaта ја уредил Andriance -- 4.8.2012 12:10:09 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот bajaderce)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.8.2012 12:31:51   
bajaderce
fala ti najmnogu na odgovorot

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.8.2012 22:21:41   
elenak
Ете конечно од вчера почнавме со месо откако два дена ја консумиравме само водата во која се варелоuser posted image Какво телешко мевце давате? Татко ми сега нашол убав телешки бифтек ама го нема секогаш...
И по колку гр можам да и ставам? 

(Одговор на членот bajaderce)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.8.2012 22:32:39   
Felly RR
еленак, еве ТУКА има цела тема за месо. Разгледај ја, па може ќе најдеш и за грамажа и некои други информации за месото.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.8.2012 23:53:57   
Andriance
Мамички...денес цуцко мој кркаше со мене за доручек чоколино.( 5-6 лажички). ја до сега му немав дадено кравјо млеко во ниедна варијанта ( освен едно баба која без ја да знам пред 2 недели му даде)..имаме 10 месеци и 3 недели...јас сум од оние кои не сакаат да воведат кравјо млеко пред 1 година, ама читајќи сватив дека тоа повеќе се однесува на млекото како оброк цел..а не за спремање на каши?? што мислите вие...?




< Поракaта ја уредил Andriance -- 5.8.2012 0:01:33 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.8.2012 0:12:54   
tonci
Zdravo zenski! redovno ve citam i eve sega resiv da vi se pridruzam.moeto bebule uste 1 nedela ke pravi 5 meseci. Si krkame od ovosje se znaci dosega nemame problem i domasni i kasicki na hipp i sokcinja isto na hipp e sega sakam da prasam vo domasnovo, na primer peceno jabolko dali mozam da mu stavam melen oriz (ili e rano) za da go drzi poveke i koga da pocneme so zelencuk od 5 ili da cekame do 6 meseci fala mamicki odnapred i dobra nok za vas i vasite najmili

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.8.2012 0:37:53   
Ikana
Здраво!
Ако го прочиташ составот на Хипп кашичките ќе видиш дека во нив има оризов гриз и како и други елементи на оризот. Така што слободно можеш на 5 месеци ориз да дадеш.
Со зеленчук почекај до 6 месеци, така велат педијатрите, но ако немате алергии во фамилија, тогаш прашај ја докторката ваша, и ако добиеш зелено светло, слободно давај!
На пример, јас патлиџан не сум дала уште, а имаме 8 месеци, бидејќи имам алергии, но затоа дадов тиква, морков (на 5 месеци), брокула, карфиол и ориз на 6 месеци, како и компир.

(Одговор на членот tonci)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.8.2012 1:03:08   
Viktori
За зеленчук не треба да се чека 6 месеци. Мислам ако веќе се дохранувате зошто да не пробате и тоа. Барем не за зеленчук како спанаќ, компир, морков, тиква и сл.
Кај нас се прави грешка што се чека со зеленчукот, бебињата се навикнуваат на фруктозата и потооа одбиваат друг вкус.
Некаде дури и се почнува со зеленчук, нормално, постепено.

Икана можеш слободно да и обариш патлиџан и да пробаш многу малку. Ако има шанса за алергија, на буквално се, може да изреагира - или не. Не се знае, џабе се плашиш однапред. user posted image

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 6.8.2012 1:05:33 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.8.2012 1:06:29   
Ikana
Да ова е точно само кај нас се почнува со овошни сокови прво, додека во некои земји почнуваат прво со ориз, житарки и такви слични продукти, а во други со зеленчук.

Виктори, ела заедно да држиме страв, јас мислам ќе колабирам ако изреагира, за месото скандали правев, седев до неа цееел ден и ја гледав како дишеuser posted image


< Поракaта ја уредил Ikana -- 6.8.2012 1:09:33 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.8.2012 1:15:54   
Viktori
Види, со алергиите никогаш не си на чисто, офтопик е ова ама пак е во контекст. Муабетот ми е, не постои храна на која никогаш никој не изреагрирал. И еден случај да е, има. Јас имам познат алергичен на јаболка. Имам братучетка алергична на се и сешто, дури она не знае веќе од што може да се пликоса целата.

Така да, џабе мислиш без врска. Дај постепено, ако тие ептен страв и дневно по пола лажичка. Ако ме чекаш до саботам ајде заедно ќе пасираме патлиџани. user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.8.2012 1:24:59   
Ikana
Во право си, јас како помлада јадев јагоди и во еден момент развив алергија, како, зошто не знам! На чоколадо, иако сега не сум, на салама една.... Исто и на една крема сега најново ми беше тоа.
Ајде те чекам на пасиранка до саботаuser posted image user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.8.2012 17:06:48   
dubi_du
Mamicki imam edno prasanje:imame 6 i pol meseci i jademe ovosje i zelencuk i se sto prajme, prajme do kaj 5 casot porucek.E sega po sugestija na Natushka85 RR pocnav da voveduvam i tret obrok vo vid na mlecna kasa arno ama ic,ama ic ne mi gi saka.Znaci sto ne probav:Hipp, Humana pa Nestle pa Lino....eventualno od ovie Lino kasnva 2-3 lazicki ama dur da go oseti sto e pocnuva da go pluka.Neznam sto da mu pravam.Dali smeam namesto ovie mlecni kasi da dadam kiselo mleko ili jogurtce so kornflex na primer?Ova da mu bide kako vecera okolu 7 casot?Oti vaka posle pet porucek celo vreme sme samo na mlekce?Sto mislite vie poiskusnite?user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.8.2012 23:02:14   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: dubi_du

Mamicki imam edno prasanje:imame 6 i pol meseci i jademe ovosje i zelencuk i se sto prajme, prajme do kaj 5 casot porucek.E sega po sugestija na Natushka85 RR pocnav da voveduvam i tret obrok vo vid na mlecna kasa arno ama ic,ama ic ne mi gi saka.Znaci sto ne probav:Hipp, Humana pa Nestle pa Lino....eventualno od ovie Lino kasnva 2-3 lazicki ama dur da go oseti sto e pocnuva da go pluka.Neznam sto da mu pravam.Dali smeam namesto ovie mlecni kasi da dadam kiselo mleko ili jogurtce so kornflex na primer?Ova da mu bide kako vecera okolu 7 casot?Oti vaka posle pet porucek celo vreme sme samo na mlekce?Sto mislite vie poiskusnite?user posted image


Пробај од овие што се малку повкусни user posted image на пример гриз и ванила...гриз и цоколадно..банана и ориз..
ако не, па дај и кисело млекце..што да не..со житарки

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.8.2012 0:43:31   
*Elena*
Jas na Nestle zitarkite mu gi pravam so jogurt, probaj taka. Moevo gi obozava, a na Hipp ne gi saka, osven tie od teglice sto se good night so griz user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: dubi_du

Mamicki imam edno prasanje:imame 6 i pol meseci i jademe ovosje i zelencuk i se sto prajme, prajme do kaj 5 casot porucek.E sega po sugestija na Natushka85 RR pocnav da voveduvam i tret obrok vo vid na mlecna kasa arno ama ic,ama ic ne mi gi saka.Znaci sto ne probav:Hipp, Humana pa Nestle pa Lino....eventualno od ovie Lino kasnva 2-3 lazicki ama dur da go oseti sto e pocnuva da go pluka.Neznam sto da mu pravam.Dali smeam namesto ovie mlecni kasi da dadam kiselo mleko ili jogurtce so kornflex na primer?Ova da mu bide kako vecera okolu 7 casot?Oti vaka posle pet porucek celo vreme sme samo na mlekce?Sto mislite vie poiskusnite?user posted image


(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.8.2012 22:20:29   
dubi_du
Vi blagodaram na sovetite....a be ne oti mu treba extra jadenje oti i vaka sme si kako mishelince ama ajt da ne mi e detevo otporucek samo na mleko.Ke probam i od tie sto mi gi kazavte so cokolado ili pak vaka zitarki so jogurt(makar sto toa veke i go jademe so kornfleks).Inaku ne sme ic za zalenjeuser posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.8.2012 12:35:45   
*Elena*
Mamicki, go gledav menito za jadenje za jasli vo gradinkata kaj sto treba da pocne user posted image od septemvri i mnogu od rabotite toj uste gi nema ni probano...a voedno ne mi e jasno kakvo e toa sirenje sto im go davaat so pasirani spageti, tarana i palenta, i od koga moze da se dava riba i kakva, bidejki za rucek im davaat i riba user posted image Aj ako znae nekoj ne pise pls...

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.8.2012 13:47:39   
elenak
Mamicki imam edno prasanje:imame 6 i pol meseci i jademe ovosje i zelencuk i se sto prajme, prajme do kaj 5 casot porucek.E sega po sugestija na Natushka85 RR pocnav da voveduvam i tret obrok vo vid na mlecna kasa arno ama ic,ama ic ne mi gi saka.Znaci sto ne probav:Hipp, Humana pa Nestle pa Lino....eventualno od ovie Lino kasnva 2-3 lazicki ama dur da go oseti sto e pocnuva da go pluka.Neznam sto da mu pravam.Dali smeam namesto ovie mlecni kasi da dadam kiselo mleko ili jogurtce so kornflex na primer?Ova da mu bide kako vecera okolu 7 casot?Oti vaka posle pet porucek celo vreme sme samo na mlekce?Sto mislite vie poiskusnite?user posted image

dubi_du дојдете на вечера кај нас, млечната кашичка на NOY NOY со вкус на ванила нема дете што не ја јадеuser posted image Јас ставам или малку плазма за вкус или готова овошна кашичка на Хип, или јаболко, банана изблендирано и папаме за мерак.

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.8.2012 13:49:28   
Ikana
Ако ми веруваш еленак, сега тоа сакав да прашам, првото прашање е дали смеам ванила да и дадам на малата, а второто дали смеам да г мешам готовите каши на хипп со друг продукти да речеме бисквити? Имаме 8 месеци утре.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.8.2012 13:52:22   
Beatris
Можеш, и ќе си папка супер. Имаш Хипп гуд најт кашички со гриз и ванила, може да ги јаде, исто и на Нестле. Имаш и од оние што се раствараат со вода или млеко, а ти можеш да им доставиш што сакаш внатре

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.8.2012 14:16:18   
mila28
Na Hip site kasi se rastvaraat so voda, a na nestle mislam deka bea site so mleko, jas mu davam na sin mi na hip bidejki seuste cica i tia so voda gi rastvaram megutoa ne gi saka voopstouser posted image Ke probam sega na nestle zita pa ke gi rastvoram so jogurt, procitav negde nekoj i taka dava moze toa ke mu se dopadne.


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.8.2012 14:26:35   
elenak
Ако ми веруваш еленак, сега тоа сакав да прашам, првото прашање е дали смеам ванила да и дадам на малата, а второто дали смеам да г мешам готовите каши на хипп со друг продукти да речеме бисквити? Имаме 8 месеци утре.

Ние ја јадеме кашичката со ванила од 4,5 месеци, и на кутијата пишува од 4 месеци, и немаме никаков проблем. Инаку мешам и јас ама обично додавам по пола тегличе на она што веќе сум го спремила а тоа е најчесто затоа што тоа овошје на пр. го нема свежо во моментот (слива, круша пред да излезат). А повеќе практикувам да и дадам свежо изблендирано овошје и ставам мелена плазма по лажичка-две.
А ако мислиш на оние готови како Baby's first pap обавезно уште нешто за вкус,или овошје или бисквити оти вкусот му е за никаде.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.8.2012 15:14:22   
Mrs.Tinka
Ne znam kako davate jogurt na 5 mesecno bebe. Toa e isto kako da ste im dale kravjo mleko, zasto ima kravji proteini. Isto k.mleko i pavlaka. Pedijatarot rece so polni 8 nakaj 9 meseci jogurt. Vie kako sakate...
Kasickite na Nestle se blagi i imaat vkus na vanila. Sakam da kazam jogurt so seker i vanila, kako kombinacija ....

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.8.2012 15:19:42   
Ikana
Ќе ги пробаме тие на хипп со ванила вчера се мислев дали да земам само викам ај да си ги прашам тетките на РР user posted image user posted image

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.8.2012 15:30:17   
*Elena*
Mrs.Tinka, ocigledno deka site pedijatri razlicno kazuvaat, jogurt moze da se dava od 6-7 meseci i e mnoogu zdravo za deteto da go konzumira, bez razlika dali cicalo uste ili ne...kasickite na Nestle sin mi gi jade isklucivo so jogurt, a na Hipp so vestacko mleko ne gi saka, mu imam praveno od tie na Nestle i so molzeno majcino mleko, ama ne gi jade kako so jogurt user posted image B.T.W se e prasanje na vkus, jas obozavam jogurt so ovosje, krem sir i marmalad ili cheesecake(so mislis kako se pravi), kasickata na Nestle so zob i sliva e idealna so jogurt, a isto i taa so med ja jademe...pozz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

Ne znam kako davate jogurt na 5 mesecno bebe. Toa e isto kako da ste im dale kravjo mleko, zasto ima kravji proteini. Isto k.mleko i pavlaka. Pedijatarot rece so polni 8 nakaj 9 meseci jogurt. Vie kako sakate...
Kasickite na Nestle se blagi i imaat vkus na vanila. Sakam da kazam jogurt so seker i vanila, kako kombinacija ....


(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.8.2012 16:10:46   
Andriance
Јас и јогурт и кисело млеко и сиренце, дадов мислам на 8м..бидејќи и ние уште цицаме, ги јадеме само оние каши шти се раствораат со вода..на ХИПП на Хумана и Милупа ( дефинитивно најубави се на вкус ама и најскапи, имаат Аптамил млеко внатре). Нив ги јадеме од 6 месеци кога воведов 3 оброк и глутен. Ги јадеме и 8 житарки на Нестле ама со јогуртче или кисело млекце..

Икана. можеш бе да дадеш гриз и ванила на ХИПП ноќната или Хумана ( имаш кутија) мф мф..па 8 месеци имате..или гриз и чоколадо ..уф
ајде таму дај веќе и палента, со сиренце мф мф

< Поракaта ја уредил Andriance -- 8.8.2012 16:12:33 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?