|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 14:13:45   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Junona

Икана а колку е големо твоето бебе?те следам по темите за исхрана,како 2 -годишно дете јаде ,се` си му увела. И како заклучи дека си бара месо жити се?едно е да му буташ свашта ,ама да советувш и други слободно да даваат шеќери и сл ствари на бебиња од 5 мм е нон -сенс.Јас не сум за строго придруќување кон календарот за воведување на цврста храна ,ама твоеот е ту мач,па си земаш за право да ги подучуваш мајките????WTF??Месо,глутен....на бебе ,6-7 мм.Нетоленцијата на хранa и алергиите можат да не се јават веднаш ,но да направат проблем во понато[ниот тек.Не за џабе има ред во воведување и возраст,од некој кој учел ,истражувал и години поминал во таа област.точно е дека сите сме мајки,ама не сме докторки сите или пак???

junova a da ne si ja pobrkala ikana so nekoja druga ??????????????????????? bas ikana oti taa e panicarka nevdena pa se trese na se i sesto, a od koga treba da se ovvede meso, gluten i slicno???????????????? alo bre pa bebinjava skoro site se anemicni bas poradi toa najmnou zeleo i potrebnite hranlivi mineralnimateri se vo zitaricte zolckata i mesoto a ne vo tikvata na primer aj bas pisi sto koga si vovela bas me zanima a so tvoteto sto sakas prav ako sakas do godina nsto ne mu davaj a drugite ostavi gi na mira i sigurno ostana na tebe da sovetuvas i kazuvas. kaj si ti cula nekoj da posle celo vreme jadenje na jajca posle 20 god da javi alergija toa e non sense kako sto vikas ti a tie sto ucele i istrazuvale sog godini na koj ekperimentirale ? pa da imaat naucni dokazi svasta. a kolku za informacija kolkavo e tvoto bebe?

inaku mislev na nesto slicno na nescvik( soodvetno na nasata vozrast od 6 meseci i 27 dena

_____________________________



(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 14:14:19   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ивоничка слободно можеш малку кафеав шеќер да додадеш во млеко или чај, односно на 100 мл едно рамно кафено лажиче. Јас така чај од нане и давам на М.
За глутенот анаана, можеш да воведеш и по 5 месеци ако ти е мерак, со тоа што пази да не имате целијакија во фамилија некој, ако немате, тогаш слободно давај, но сепак сите ќе ти кажат дека најубаво е после 6 месеци.

fala srcko bas ke probam i ke pisam

_____________________________



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 14:26:55   
Natuska85
Ивоничка можеш да пробаш со пола лажичка несквик или милка или од овие млечните каши на хипп во прав што се ,една таква лажица во 150 мл млеко(ќе му даде благнаст вкус),имам прочитано тука дека и така некои user posted image го пијат повеќе млекото,мада јас не сум соодветна да давам мислења на оваа тема млеко,пошто фала Богу без проблем си го пиеме. Или пак смени го млекото,на АД сте?

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 2.8.2012 14:27:43 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 14:33:29   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Ивоничка можеш да пробаш со пола лажичка несквик или милка или од овие млечните каши на хипп во прав што се ,една таква лажица во 150 мл млеко(ќе му даде благнаст вкус),имам прочитано тука дека и така некои user posted image го пијат повеќе млекото,мада јас не сум соодветна да давам мислења на оваа тема млеко,пошто фала Богу без проблем си го пиеме. Или пак смени го млекото,на АД сте?

da na ad sme uste ama smenivme razni bidejki mnogu mnogu ne ni orgovaraa samo nativa ni se pogodi nemma zivci veke da se nerviram so ova mlekovo duri se mislam i na kravjo da pomneme ama ke probam uste ova so mlka i nescvk ili pak gledas ne mi tekna mlecnve kasi na hipp moze i od niv


_____________________________



(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 14:39:47   
Natuska85
Е или сеа прочитав во друга тема можеш една лажичка мелена плазма да и ставвиш.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 16:32:25   
kikicka
Абрее ај не мешајте баби и жаби,секој си знае за себе и немојте директно да напаѓате. Глупости живи,неможеш да осудуваш некој ако вовел глутен и жолчка и месо на 6 и 7м..... Ако е затоа прочитај понаназад некаде во 2011 па нападни ме мене пошто јас на 6 и 7 месеци воведов и жолчка и месо,и риба и дури до 8месеци имаше пробано и цело јајце. А глутен дадов уште на 4месеци па што сега ВТФ или не??!! Немојте така


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 16:37:57   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Е или сеа прочитав во друга тема можеш една лажичка мелена плазма да и ставвиш.

nate probav taka isto ne go saka duri i biskviti so mleko ne saka ama so ovosje nema problem tuku ima li od ovie gotovite mlecni kasi na hip od praska omileno ovosje i e?

_____________________________



(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 16:39:07   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Абрее ај не мешајте баби и жаби,секој си знае за себе и немојте директно да напаѓате. Глупости живи,неможеш да осудуваш некој ако вовел глутен и жолчка и месо на 6 и 7м..... Ако е затоа прочитај понаназад некаде во 2011 па нападни ме мене пошто јас на 6 и 7 месеци воведов и жолчка и месо,и риба и дури до 8месеци имаше пробано и цело јајце. А глутен дадов уште на 4месеци па што сега ВТФ или не??!! Немојте така


user posted image tocno kikcka i mene me interesira rasporedot na jadenje voveduvanje na hrana na junona kako sto pisa anaana

_____________________________



(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 16:46:22   
kikicka
Ивони4ка за кравјо прашуваш со што да и мешаш
??
Јас и правев вака уште на почеток на 100мл кравјо ставав една АД лажичка панекако го пропи. После не сакаше па почнав со нествик.
Една пријателка му мешаше со мед,мада да мене некако за мед миетуу мач на секое пиење мед даставаш нема смисла.
Пробај со нествик.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 16:49:31   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ивони4ка за кравјо прашуваш со што да и мешаш
??
Јас и правев вака уште на почеток на 100мл кравјо ставав една АД лажичка панекако го пропи. После не сакаше па почнав со нествик.
Една пријателка му мешаше со мед,мада да мене некако за мед миетуу мач на секое пиење мед даставаш нема смисла.
Пробај со нествик.

kikicka da za so kravjo prasuvam bidejki edvaj propivme mleko kaj 300 problemi imavme od ad mlekoto sega prifati da pie veke skoro 1 mesec kravjo ama sega i toa ne go saka a mnog mi e mala da ja ostavam bez mleko, inaku pak probav ad mleko nativa samo toa go piese abe samo sto ke go vkus vreska mislis ja daves nerv nemam vekeuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 16:56:19   
kikicka
Леле знам имам тавко зверче дома....сега да ја видиш со сласт си го пие млекото едвај чека да се чудиш незнам како ама пропи.Мислам дека треба време јас после одкако и давав со нествик видов невидов пак почнав со АД ,дури сега исто пие 150мл 200мл макс. И значи навечер АД а преку ден т.е во млечните каши давав само кравјо па после годинка т.е 15месеци скроз накравјо ја префрлив ама до тогаш макии.НЕзнам бидиупорна ,колку месеци е твоето/?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 17:09:32   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Леле знам имам тавко зверче дома....сега да ја видиш со сласт си го пие млекото едвај чека да се чудиш незнам како ама пропи.Мислам дека треба време јас после одкако и давав со нествик видов невидов пак почнав со АД ,дури сега исто пие 150мл 200мл макс. И значи навечер АД а преку ден т.е во млечните каши давав само кравјо па после годинка т.е 15месеци скроз накравјо ја префрлив ама до тогаш макии.НЕзнам бидиупорна ,колку месеци е твоето/?

6 pol meseci hehe znam odma ke me karate ama i pediatarot se otkaza veke od nas znaci od aptamil, hipp i nan prvo zapek po 2 nedeli proliv pa na karj ne pienje
laktovit bebemil povrakanje vo mlaz, od novalak zapek i kakanje smrdlivo so grcevi i na karj maticnata mi vika pa sega krajno e kravjo mleko i so polni 6 mesc o smeniv abe za merak detevo si o piese so slast ni povrakanje ni grcevi ni zapek ni proiv nisto abe msis detevo zivna i pred 1 nedela op preku nok ne saka da pie probav so nativa bidejk samo toa go piese neeeee nema sansi

_____________________________



(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 17:27:08   
kikicka
Епа биди упорна и нон стоп нуди ја 50мл 50 колкутолку ке почне.Ајде уште за некој месец два ке се помачиш после секако ке има оброци преку ден а навечер млекопак по друго е,освен ако не останете на млеко преку ден.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.8.2012 17:35:19   
Ikana

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Junona

Икана а колку е големо твоето бебе?те следам по темите за исхрана,како 2 -годишно дете јаде ,се` си му увела. И како заклучи дека си бара месо жити се?едно е да му буташ свашта ,ама да советувш и други слободно да даваат шеќери и сл ствари на бебиња од 5 мм е нон -сенс.Јас не сум за строго придруќување кон календарот за воведување на цврста храна ,ама твоеот е ту мач,па си земаш за право да ги подучуваш мајките????WTF??Месо,глутен....на бебе ,6-7 мм.Нетоленцијата на хранa и алергиите можат да не се јават веднаш ,но да направат проблем во понато[ниот тек.Не за џабе има ред во воведување и возраст,од некој кој учел ,истражувал и години поминал во таа област.точно е дека сите сме мајки,ама не сме докторки сите или пак???

junova a da ne si ja pobrkala ikana so nekoja druga ??????????????????????? bas ikana oti taa e panicarka nevdena pa se trese na se i sesto, a od koga treba da se ovvede meso, gluten i slicno???????????????? alo bre pa bebinjava skoro site se anemicni bas poradi toa najmnou zeleo i potrebnite hranlivi mineralnimateri se vo zitaricte zolckata i mesoto a ne vo tikvata na primer aj bas pisi sto koga si vovela bas me zanima a so tvoteto sto sakas prav ako sakas do godina nsto ne mu davaj a drugite ostavi gi na mira i sigurno ostana na tebe da sovetuvas i kazuvas. kaj si ti cula nekoj da posle celo vreme jadenje na jajca posle 20 god da javi alergija toa e non sense kako sto vikas ti a tie sto ucele i istrazuvale sog godini na koj ekperimentirale ? pa da imaat naucni dokazi svasta. a kolku za informacija kolkavo e tvoto bebe?

inaku mislev na nesto slicno na nescvik( soodvetno na nasata vozrast od 6 meseci i 27 dena


Junona здраво! Моја М има скоро 8 месеци. Месо воведов пред 2 недели, телешко, по препорака на доктор, поради граничниот хемоглобин. Шеќер дадов поради опасност од дехидрација од стомачен вирус, како и нане. Глутен планирам сега да воведам. Јајца, јогурт и кисело млеко здравје понатаму, како и пилешко, можат да почекаат. Друго, се имам воведено што е соодветно на возраста. Можеш да се вратиш назад на темава како и на претходната, и да прочиташ како сите сме воведувале вкусови. Поздрав.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.8.2012 0:12:05   
kuklica
uste 1 nedela ke pravime 5 meseci! dali e mnogu edna kasicka od hipp (od maleckite)da ja jade vo 1 den, znaci cel den na nekolku pati i okolu 150 ml sokce isto hipp razredeno pola pola so voda ? dosega edna kasika mu ja davav na tri dena ama nekako si pocna da bara si cica normalno kako i predhodno fala mn pozz

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.8.2012 1:01:47   
Viktori
куклица, секој ќе ти каже различно. Ако се е во ред со бебето. си јаде и цица нормално - терај! 5 месеци не е рано ако сте почнале постепено.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.8.2012 13:45:37   
ane.d
Мамички ај кажете жолчка со што да и ја дадам на И. денес прв пат ке и дадам ама не знам со што и колку 1/8 или 1/4 или пак пола.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.8.2012 14:05:52   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: ane.d

Мамички ај кажете жолчка со што да и ја дадам на И. денес прв пат ке и дадам ама не знам со што и колку 1/8 или 1/4 или пак пола.

ane jas prvat zolcak i dadov so varen kompir i toa 1/4 taka me sovetuvase pedijatarot a moze so bilo koj zelenuk sto ti go jade so sreka

_____________________________



(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.8.2012 14:17:57   
Calypso
Јас дадов првпат жолчка со АБЦ крем сирење и со лепче, што значи сум ја дала некаде со 7 полни месеци. Така ми ја јадеше, а сега варено јајце не сака да види. Пржено со молење јадеме.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.8.2012 14:21:58   
elenak
Леле ивоничка не пие млеко твојата ама напредува ли нормално бе? Мојава ѕверка 50 гр за две неделиuser posted image Ме вади од кожа веќе... Цица по две минути и се трга. А дај лажичето папа како невиденоuser posted image И сега по препорака на педијатар не и давам многу друга храна,т.е давам откако ќе цица после пола саат или саат и додека не огладни ептен нема цицање. Ќе видиме за две недели дали ќе имаме успех или ќе се помириме оти такво ќе си биде детево.
Анаана уште еднаш истиот совет ќе ти го дадам, не брзај со јадењето, има време ќе јаде се. Јас лично мислам дека таму ми е грешката, кога би имала второ дете не би давала ништо друго освен млекце до 6 месеци.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.8.2012 14:44:43   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Леле ивоничка не пие млеко твојата ама напредува ли нормално бе? Мојава ѕверка 50 гр за две неделиuser posted image Ме вади од кожа веќе... Цица по две минути и се трга. А дај лажичето папа како невиденоuser posted image И сега по препорака на педијатар не и давам многу друга храна,т.е давам откако ќе цица после пола саат или саат и додека не огладни ептен нема цицање. Ќе видиме за две недели дали ќе имаме успех или ќе се помириме оти такво ќе си биде детево.
Анаана уште еднаш истиот совет ќе ти го дадам, не брзај со јадењето, има време ќе јаде се. Јас лично мислам дека таму ми е грешката, кога би имала второ дете не би давала ништо друго освен млекце до 6 месеци.


за 2 недели како не пие млеко напреднала 200 г ама јас ноке и давам млеко онака кога е полубудна и така го пие околу 250 мл денје околу 120 мл некако ке ја убедам да испие ама атоа јаде многу еве сите тука ме караат скрати јадење абе како а и скратам кога е гладна и само млаца со устата не дава вода д а се напиеш а таа да не поцне да џвака срце на мама

_____________________________



(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.8.2012 14:47:05   
ivoni4ka
еле што убаво ме потцети мамички од кога давате абц крем што знам дукатело дома имам дукатело со зачини пашканат, лукче и нане а плус е и павлака а јас од ова се и имам дадено па и глутен и лебче што мислите да и дадам?

_____________________________



(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.8.2012 15:46:27   
Calypso
Јас со АБЦ и воопшто со сирење почнав некаде околу 7 месец, а порано не. Инаку, ако мене ме прашуваш, не би дала Дукатела, затоа што има многу мал процент на млеко и воопшто млечни масти. Не знам што се содржи. Порадо би дала несолено кравјо сирење, отколку Дукатела. Павлака дадов на годинка, мојов не ја сака, па ни денес, на скоро 17 месеци не ја сака. Повеќе си сака јогурт, кисело млеко и сирење, а другото не баш. Така што јас навечер и наутро му давам по скоро цело канче од Баланс киселото млеко, му се фаќа некаде 600 мл дневно, а покрај тоа, обавезно и обичен или овошен јогурт му давам. Мислам дека така можете да направите сите вие чии деца не сакаат млеко. Нема што да ги форсирате, ако веќе јадат кисело млеко и јогурт, подобро и за нив и за вас user posted image Да не испадне ова моево како солење памет, само најдобронамерен совет е. И јас маки мачев со малиот после 6 месеци, друго млеко освен моето не сакаше - а не му беше доволно.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.8.2012 17:05:54   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Анаана уште еднаш истиот совет ќе ти го дадам, не брзај со јадењето, има време ќе јаде се. Јас лично мислам дека таму ми е грешката, кога би имала второ дете не би давала ништо друго освен млекце до 6 месеци.



Воопшто не ти е тука грешката, туку може такво си е детето, и толку сака да јаде. Јас од 4 месеци почнав со кашички, и веќе од 5 имаше 2 цели оброци (еден овошен, еден млечен - од готовите каши што се за од 4 месеци) а од 6 имаше плус и зеленчук оброк, a меѓу оброците цицаше, и АД пиеше еднаш во денот.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 3.8.2012 17:10:29 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.8.2012 11:25:07   
bajaderce
Devojki ajde i jas da ve prasam nesto. Nie imame 6 meseci i 2-3 dena. Do sega imame probano skoro se od ovosje i skoro se od zelencuk, imame dva obroka dorucek ovojse i rucek zelencuk ( koj sto ne go saka bas mnogu morame da se molime) pocnav vo zelencukot da i stavam i po edna lazicka k.mleko i malce puter. sega prasanjeto mi e , dali i koga mozam da pocnam da davam sirenje, palenta ( i kakva) dali mozam da pocnam so gluten, so meso od koga?? predpostavuvam deka seam da davam sirenje ako veke jade k.mleko ili ne ???? fala vi odnapred na odgovorite...user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?