|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.7.2012 9:37:38   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Darky

Sakav da prasam do koga im davate vareno ovosje na user posted image , ni imame 7 meseci i 12 dena i denes mu dadov kajsii i slivi samo blendirani, da ne sum zgresila? Patronaznata mi rece deka mozam, deka koga e termicki obraboteno nema mn vitamini, pa me interesira vie mamicki kako ste postapile? Pozdrav


Претходно сум пишала, ева пак ќе се повторам.
НИКОГАШ не сум му давала варено овошје, освен печено јаболко во шпорет преку зима. Не знам зошто би се варело/печело овошјето? Од 4 месеци како почнав со дохрана, се свежо јаде. Јаболки, кајсии, праски, крушки, сливи... Се му давав свежо, лупено и рендано.
А тетрапак сокови пие од 7 месеци, ама апсолутно исто е како и купечките сокови, се е од „концентриран сок“, па и на најдобрите хип сокчиња пишува „направено од концентриран сок од...“.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 11.7.2012 9:39:29 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Прва нова храна на бебето II
14.7.2012 16:49:38   
KRISTIJANA*
Zdravo na site , nekoe vreme me nemase na forumov nekako mi se razbistri glavata , vo vrska so voveduvanje nova hrana i sega eve me pak :))) znaci imame obrok nautro ovosje probano e skoro se ......Inace da ne zaboravam imame POLNI & MESECI ...
popladne zelencuk probano skoro se kompir morkov brokula karfiol tikva tikvica grasak boranija i sega meso ...pocnavme so telesko .....pa planiram so misirkino ...


e sega dilemata mi e dali da voveduvam veke tret obrok , po koj raspored( dali ovosjeto da go stavam kako vecera a dorucek nesto drugo?


I dilemata mi e dali smeam jogurt kiselo mleko ( kravjo ne planiram do godina)

Koga zolcka i koga gliuten ?


user posted image

_____________________________

Само една работа е поубава од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш мајка....

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Прва нова храна на бебето II
14.7.2012 17:28:18   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

И јас од шише му го давам овошниот јогурт. Во шише со цуцла од оние за житарки со поголем отвор. Исклучиво така му ги давам, со лажичка не ни сака.

И јас од шише му го давам овошниот јогурт. Во шише со цуцла од оние за житарки со поголем отвор. Исклучиво така му ги давам, со лажичка не ни сака.


koi se tie sisinja? nekoi posebni? moze da mi kazes od kade gi kupuvas?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Прва нова храна на бебето II
14.7.2012 17:39:05   
kikicka
Со полни 7,можеш да воведеш жолчка,глутен,па и со к.млеко.
А овошјето можеш да го даваш за ужина после ручекот.Обично јас за вечера давав исто што и појадувала,за да и биде лесен оброк нели пред спиење.
Кај нас вака одеше рапоредот со оброците: Појадок-млечна каша,ужина-овошје,ручек-зеленчук,ужина-овошје или овошен јогурт,и вечера исто што и појадила.


ИЗВОРНА ПОРАКА: KRISTIJANA*

Zdravo na site , nekoe vreme me nemase na forumov nekako mi se razbistri glavata , vo vrska so voveduvanje nova hrana i sega eve me pak :))) znaci imame obrok nautro ovosje probano e skoro se ......Inace da ne zaboravam imame POLNI & MESECI ...
popladne zelencuk probano skoro se kompir morkov brokula karfiol tikva tikvica grasak boranija i sega meso ...pocnavme so telesko .....pa planiram so misirkino ...


e sega dilemata mi e dali da voveduvam veke tret obrok , po koj raspored( dali ovosjeto da go stavam kako vecera a dorucek nesto drugo?


I dilemata mi e dali smeam jogurt kiselo mleko ( kravjo ne planiram do godina)

Koga zolcka i koga gliuten ?


user posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот KRISTIJANA*)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Прва нова храна на бебето II
14.7.2012 17:48:13   
KRISTIJANA*
kikicka na mlacna kasa mislis onie na hipp na nestle na lino ?

_____________________________

Само една работа е поубава од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш мајка....

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Прва нова храна на бебето II
17.7.2012 23:21:18   
Felly RR
Дуби_ду еве ТУКА имаме тема за пасирана/ блендриана храна.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.7.2012 18:45:56   
anaana
da ve prasam nesto. kasickite i sokcinjata na frutek se site za od 6 meseci. ama se site bez gluten. mene mi donesoja sega kasicka od frutek so jabolko i biskviti i pisuva bez gluten na nea. nie imame 4 meseci i nekolku dena. mozam li da i ja dadam? bidejki na hipp i bebevita istite sokcinja i kasicki se za 4+. nekako ne mi e jasno

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.7.2012 23:20:14   
elenak
da ve prasam nesto. kasickite i sokcinjata na frutek se site za od 6 meseci. ama se site bez gluten. mene mi donesoja sega kasicka od frutek so jabolko i biskviti i pisuva bez gluten na nea. nie imame 4 meseci i nekolku dena. mozam li da i ja dadam? bidejki na hipp i bebevita istite sokcinja i kasicki se za 4+. nekako ne mi e jasno

anaana а зошто брзаш со кашичките? Имате тек 4 месеци, почнете со сокчиња прво пробајте ги сите вкусови, на хип се скоро сите од 4 месеци (имам еден куп празни шишенца и не сум сретнала на некое 4+ да пишува). Инаку ако ти е мерак штом пишува на неа од 4 месеци значи можеш да и дадеш.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.7.2012 23:33:23   
anaana
jas prasuvav za tie na frutek posto e ist sostavot a pisuva od 6 meseci i na sokcinja i na kasicki. koga odev da kupuvam skoce prv pat bas gi gledav na site pisuva od 4 meseci na frutek od 6. ist e sostavot bez gluten se ama pisuva od 6 meseci. inace jas i davam sokcinja od bebevita tie gi saka poveke, kupiv kasicka vo prav od hipp tie good night pap i baby first pap ama ic ne gi jade a i jas gi probav ic ne se ubavi :) zedov od humana isto za od 4 meseci i super si ja jade. :)
taka da jas ne gi kupuvam mnogu od hipp. isto bevme na hipp AD i toa ne bas go sakase :)

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.7.2012 23:44:21   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas prasuvav za tie na frutek posto e ist sostavot a pisuva od 6 meseci i na sokcinja i na kasicki. koga odev da kupuvam skoce prv pat bas gi gledav na site pisuva od 4 meseci na frutek od 6. ist e sostavot bez gluten se ama pisuva od 6 meseci. inace jas i davam sokcinja od bebevita tie gi saka poveke, kupiv kasicka vo prav od hipp tie good night pap i baby first pap ama ic ne gi jade a i jas gi probav ic ne se ubavi :) zedov od humana isto za od 4 meseci i super si ja jade. :)
taka da jas ne gi kupuvam mnogu od hipp. isto bevme na hipp AD i toa ne bas go sakase :)



Ич да не те буни тоа што на фрутек се е од 6м...тоа е едноставно политика на фирма, заради ексклузивното доење до 6м..кај нив и јаболкото е од 6м..

инаку сите тие на хипп во прав најдобро е да ги мешаш со некое овошје..у принцип и ја купувам Хумана, меѓутоа не нешто многу им верувам...искрено...најмногу ги сакам на Милупа ама па многу бре скапи..

< Поракaта ја уредил Andriance -- 19.7.2012 23:45:34 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.7.2012 23:49:10   
anaana
da be 230 denari se. jas ne sum i dala do sega od milupa bidejki zgresiv so hippot a humanava ja saka taka da ke si prodolzam so humana :)) zdravje da se navikne na poveke vkusovi pa ke i davam i drugi.
inace stvarno zbunuvacki e ova sto na koj mesec moze da se dade

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Прва нова храна на бебето II
20.7.2012 0:47:35   
Mrs.Tinka
Mamicki, ako moze edno prasanje? Vcera kupiv melen keks Lino i citam, sodrzi kravjo mleko i med. Ne znam dali da i dadam, zosto do sega ne sme probale kravjo mleko. I imam davano Keksolino ama na nego pisuva deka e za 6+ meseci, a na meleniov keks nisto ne pisuva. Inaku bebko ima 7m i 3 dena.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Прва нова храна на бебето II
20.7.2012 9:48:02   
kikicka
Дади му не е мал,не е ништо штетно ако немате пробано,имав пишано дека јас на мојата кашите и беа со кравјо а пиеше АД. Па супер си јадеше детето.Ти ако сакаш да почнеш со кравјо можеш и вака прво преку кашите па после чисто.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

Mamicki, ako moze edno prasanje? Vcera kupiv melen keks Lino i citam, sodrzi kravjo mleko i med. Ne znam dali da i dadam, zosto do sega ne sme probale kravjo mleko. I imam davano Keksolino ama na nego pisuva deka e za 6+ meseci, a na meleniov keks nisto ne pisuva. Inaku bebko ima 7m i 3 dena.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Прва нова храна на бебето II
20.7.2012 11:50:43   
jasca
Zdravo mamicki, ve molam kazete mi dali biskvitite sodrzat gluten?
Blagodaram

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Прва нова храна на бебето II
20.7.2012 11:57:37   
Beatris
Содржат!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Прва нова храна на бебето II
20.7.2012 11:57:51   
AnnaMolly RR
Да, содржат. Ама има едни Андријанче што ги користеше, без глутен. Во Космо ги имало. Лично ги немам користено, ама само за нив сум слушнала дека се без глутен.
user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Прва нова храна на бебето II
20.7.2012 14:14:37   
jasca
Благодарам за одговорот, а што мислите кога би требало да се започне со глутен? Бианка веке 2 месеци јаде овошје и зеленчук, и веке една недела пробуваме житарки (баш и не ни оди), а од вчера почнавме и со јогурт.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Прва нова храна на бебето II
20.7.2012 17:56:04   
anaana
moze li nekoj da mi kaze za tie biskviti bez gluten osven vo kosmo kaj bi mozelo da gi najdam? vo ohrid nema cosmo :(

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.7.2012 10:38:19   
KRISTIJANA*
zdravo na site , imame 7 meseci i 10 dena dali smeeme da probame modar patligan , paskanat i bamja ?

_____________________________

Само една работа е поубава од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш мајка....

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.7.2012 12:06:54   
mila28

ИЗВОРНА ПОРАКА: KRISTIJANA*

zdravo na site , imame 7 meseci i 10 dena dali smeeme da probame modar patligan , paskanat i bamja ?

paskanat kolku sto znam smee da se dava so polni 4m, nie probavme paskanat na polni 5m, za bamja mislam deka smee bez problem, nie seuste ne sme probale, e sega z amodar patlidjan neznam bidejki e potezok za varenje, mislam deka polse 10 m da se vovede, inace sodrzi dosta folna, kalcium i vitamin e
"
While the eggplant is not a nutrient packed powerhouse, it does contain a great amount of Vitamin A and Folate. Eggplants contain fiber, a very important part of any diet as fiber helps maintain bowel regularity. Eggplant also contains a wonderful amount of calcium and even some Vitamin K.

VITAMINS:

Vitamin A - 114 IU
Vitamin C - 5.1 mg
Niacin - .05 mg
Folate - 22 mcg
Thiamine - .04 mg
Pantothenic Acid - .8 mg
Vitamin B6 - .08 mg

Contains some other vitamins in small amounts


MINERALS:

Potassium - 215 mg
Sodium - 3 mg
Calcium - 22 mg
Phosphorus - 33 mg
Magnesium - 19 mg
Iron - .35 mg

Also contains small amounts of selenium, manganese, copper and zinc.
When to introduce Eggplant to your baby

Eggplant is best given to an infant between 8-10 months old. If your baby has had any digestive issues, it would be best to introduce eggplant without the skins. You can offer pureed eggplant or steamed eggplant as a finger food. Eggplant is versatile and may be mixed with a variety of other foods

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот KRISTIJANA*)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.7.2012 13:07:50   
Mrs.Tinka
Fala kikicka za odgovorot.
Gluten posle 6 meseci. Inaku jas po greska i dadov nokjna kasicka Hipp koja sodrzi gluten a na nea pisuvase deka e za 4 meseci. Me fati malku panika zosto malata imase 5 meseci ama ne izreagira. Posle toa povnimatelno go citav sostavot na site kasicki i svativ deka dosta papala gluten :))))))

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.7.2012 13:16:26   
kikicka
Тое е,нема од што да се плашиш,и по грешка да дадеш никој не те обвинува тоа е твое дете,ако во фамилијата има луѓе што се склони кон алергии тогаш повеќе ке се пазе.
Немора дазначи дека ако од 6м може глутен и тогаш наеднашш да се дава,постепено се.user posted image
Еднаш во неделата глутен не е штетно,организмот ке се навикнува.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.7.2012 15:54:50   
Ring
за неколку дена ке почнеме со сокчиња , да учиме вкусови....Прашањето ми е колку дена може да стои отворена тегличка во фрижидер ...3-4 дена ?
и во почетокот само еднаш во денот да давам по неколку лажичиња , на пример сабајле ?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.7.2012 16:26:19   
*Elena*
Na kupeckite teglicki so kasicki pisuva kolku mozat da stojat vo frizider, obicno na hipp ovosjeto moze da stoi 3 dena vo frizider, a zelencukot 2 dena...sokcinjata isto po 3 dena...pozz

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.7.2012 16:33:46   
Beatris
Точно, само што никогаш немој да го храниш директно од тегличка, саканата количина стави ја во друг сад, затоа што доколку плунката дојде во допир со храната во тегличката ќе придонесе за нејзино расипување

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?