|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.7.2012 17:14:56   
amateuress
jas pocnav so polni 9, zatoa sto imase mala lakztona intolerancija, t.e. se isfrlase okolu usteto od mleko. inace polni 7, a moze duri i 6 mislam deka se ok :)
samo po malce na pocetok, za da se sledi da ne ima nekoja reakcija (kako vprocem i za se drugo :)

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.7.2012 17:17:40   
Ikana
Со јогурт мислам дека треба од 6 до 7 месеци да се почне...за кисело млеко исто, а за сирење мислам после 7 месеци беше...Ние се уште немаме воведено 3 оброк, па сакав тоа исто со житарици да биде. Сега за сега имаме 4 пати млеко по 200мл во денот, и наутро овошна каша, а на ручек зеленчукова од тој зеленчук што го има пробано. Најчесто и спремам брокула и морков, или брокула и ориз, или морков и ориз, тиквица не сака да чуе да јаде, ја плука...спанаќ не и давам до 10 месеци поради нитратите во него, а карфиол и компир ќе проба нареднава недела. Милсите дека и е доволно 2 пати каша во денот да јаде, со оглед на тоа дека сега ќе почнеме и со месо...? А што да и дадам прво да проба, жолчка или месо?



< Поракaта ја уредил Ikana -- 7.7.2012 17:23:04 >

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.7.2012 17:22:30   
ivoni4ka
mamicki aj helpppppppppp mislam deka mojava e edinstvena NE saka biskviti edvaj se namaciv da najdam besglutenski i ne gi saka probav samo so ad mleko, so voda, sok caj, ovosje( banana, praska, jabolko), so morkov i oriz ideja??????????????????????
a ovie pasmite posnite nemaat gluten neli?

_____________________________



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.7.2012 17:23:39   
Maca25
Јас мислам месо да и дадеш прво. Јас на Н. покасно и дадов жолчка. Од 8 месо се дава така?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.7.2012 17:56:06   
Darky
ivoni4ka jas biskvidite mu gi stavam vo ovosnite kasicki za dorucek, da go sitat ne sakam samo cisto ovosje da mu dadam, inaku ni sin mi ne saka biskvidi so mleko ni so sok, ama ako, i nemaat kojznae kakva vhranliva rednost, mada pisuva vo tie od Lino deka ima vitamini ama tie se vo tragi, barem ova e moe mislenje. Tie gi koristime nie.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.7.2012 18:01:12   
Ikana
Па ми рекоа дека со пилешко, јунешко и бела риба можам од 7 месеци да почнам....

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.7.2012 20:12:46   
Mrs.Tinka
Ikana ako ja dois, najubavo da i dades zitarici na HIPP zosto se rastvaraat so voda vo niv si imaat adaptirano mleko ( imas oriz, oriz so oves, banana so griz, razni ovosja so griz itn.) A ako imas adaptirano mleko togas imas golem izbor na kasicki na Nestle. Imalo i na Milupa kasi sto se rastvaraat so voda ama jas ne sum probala, mi rekoa retki bile...A za meso, slobodno mozes da i dades, nie krkame mevce od 5,5 meseci. Prvo ke pocnes da go varis zelencukot vo vodikata vo koja ti se varelo mesoto, a posle moze i celo parcence da i go izblendas. Jas stavam parcenca od otprilika 30 gr.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.7.2012 21:10:20   
Ikana
Bravo Tinke, tata mata si!!! user posted image
Na AD mleko sme, ke zemam od tie 7 zitarici na milupa, cisto da vidam kako ke gi prifati taka so mlekce samo. A so mevce pocnuvame za 1 nedela, sega ovaa nedela treba karfiol i kompir da proba. Od zelencuk imame probano morkov, tikvica, tikva, brokula....imame probano i oriz.

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.7.2012 22:28:48   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Od Lino sto smee da jade? Frutolino i...? I smeam da go podgotvam so voda ili so AD mleko?? Lele fala decki! user posted image

Ikanke ,nie imame 6 ipol meseci pa seto toa go imame probano..Jas osven frutolino i davam i grizolino...
I jas gi koristam zitarkite na milupa ( 7 zitarki ) i denovive pocnav da i davam i jogurt i kiselo mleko...I toa vo kasite veke i davam kravjo mleko.a pie AD mleko.
Inaku meso - ne junesko,tuku telesko...
I toa po 50 gr na obrok ( ova mi go kaza pedijatarot)
Jas veke i zolcka i imam dadeno .Pocnavme so edno trofce pa sega davam i po polovina.
Eve denes i lukce i kromidce i staviv vo rucekot i supet go prifati..Jas mislam deka malce preterav so luot i staviv celo cesne ,pa mi mirisase na luk kako stara baba user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.7.2012 1:58:26   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

А Пилешкото месо да биде стек или? И колку да и дадам првиот пат? Знам еднаш Кикичке ти ми реше колку едно нокте, или прво да и дадам од водата во која се варел стекот , или батаци или што треба прво?


Мори Икано што си запнала за тоа пилешко месо да го дадеш?? башка на девојче..почни со телешко,мисиркино...а пилешко ако сакаш уште сега исклучиво домашно...значи некое деде да ти даде...од село

јас од житарки ги давам најобичните на виталиа...бидејки сме на цице ги потопувам 5 мин во вода..или јогурт..а давам и на Нестле 8 вида житарици.на ХИП 5 вида житарки со слива..

< Поракaта ја уредил Andriance -- 8.7.2012 1:59:21 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.7.2012 11:22:46   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Darky

ivoni4ka jas biskvidite mu gi stavam vo ovosnite kasicki za dorucek, da go sitat ne sakam samo cisto ovosje da mu dadam, inaku ni sin mi ne saka biskvidi so mleko ni so sok, ama ako, i nemaat kojznae kakva vhranliva rednost, mada pisuva vo tie od Lino deka ima vitamini ama tie se vo tragi, barem ova e moe mislenje. Tie gi koristime nie.

darky i jas ne gi davam cisti biskvitite tuku so ovosje bdejki ovosjeto ne ja drzi a jade max 70 ml kasicka tuku da probam so voe na lino melenite ili plasma mozebi ke gi jade

_____________________________



(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.7.2012 21:57:42   
jasca
golemi sme ama imajki vo predvid deka B. e rodena vo 7 mesec i ne sme bas tolku golemi, po preporaka na pediatar pocnavme so voveduvanje na dohrana so polni 6 meseci, zatoa sega mu gojde redot na tretiot obrok.
Denovive ke pocneme efektuvno so zitarki, od zitarki do sega sum dala orisce od Hipp vo zelencukot, kupiv ovesni snegulki pa se mislam samo da gi potopam ili i da gi izblendiram?
sega edno dve nedeli ke se zanimavame so zitarki, pa planiram da vovedam jogurt, a mesoto go ostavam za naredniot mesec, sto mislite vo red e?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.7.2012 22:14:37   
Darky
Jasca ubavo postapuvas, se treba postepeno da se vovede, i so jogurt mozes uste od 6 da pocnes jasa od 6 mes pocnav i sin mi go obozava jogurtot, mozebi i zatoa sto mu gi ladi nepcata, nie sme 7 mes 10 dena, am so meso ke pocnam uste edno 10 dena!

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.7.2012 12:03:11   
Fiao
Мајки, денес сакам да дадам за прв пат домат. Има сега убави, летни па затоа се решив сега - имаме безмалку 7 месеци. Кажете ми како ги подготвувате, особено ме интересира неварени - свежи и со што најмногу ги комбинирате?

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.7.2012 12:18:50   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Со јогурт мислам дека треба од 6 до 7 месеци да се почне...за кисело млеко исто, а за сирење мислам после 7 месеци беше...Ние се уште немаме воведено 3 оброк, па сакав тоа исто со житарици да биде. Сега за сега имаме 4 пати млеко по 200мл во денот, и наутро овошна каша, а на ручек зеленчукова од тој зеленчук што го има пробано. Најчесто и спремам брокула и морков, или брокула и ориз, или морков и ориз, тиквица не сака да чуе да јаде, ја плука...спанаќ не и давам до 10 месеци поради нитратите во него, а карфиол и компир ќе проба нареднава недела. Милсите дека и е доволно 2 пати каша во денот да јаде, со оглед на тоа дека сега ќе почнеме и со месо...? А што да и дадам прво да проба, жолчка или месо?




Слободно срце можеш да воведуваш 3 оброк...ноќна млечна каша и да нана лепотица.
место спанаќ ако сакаш дај блитва..таа е убава.,..дај пашканат...а тиквицата млада најди ја..малечка без семки...стај малку и измешај со нешто што јаде..

јас почна истовремено со месо и жолчка..еден ден зеленчук со жолчка..( 1/4 за почеток)..утредента или после 2-3 дена мевце.

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.7.2012 12:27:31   
mila28

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

abe ja ednas si prasav ama aj eve me pak poso mislam deka nikoj ne mi odgovori... koga pocnavme da davate kiselo mleko, jogurt sirenje i sl?

jas pogore nekolku posta piuvav bas za toa, i nie sega od pred 1 nedela probavme jogurt i pavlaka i gi obozava, samo kombinacija so niv jade zelencuk inaku tesko. Sega imame 6,5 meseci.
I mene me interesira za svez domat kako go davate vo kombinacija so sto ili smao taka kako tomato djus, izblendiran i da pie user posted image I neli domatot spagase vo grupa na alergeni ili ne?

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.7.2012 13:14:54   
*Elena*
Mislam deka domatot spagase vo grupa alegeni, zatoa ne sum dala uste ni jas, inace moze da mu se napravi nekoja sveza domatna supa ili sl user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.7.2012 13:17:45   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28


ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

abe ja ednas si prasav ama aj eve me pak poso mislam deka nikoj ne mi odgovori... koga pocnavme da davate kiselo mleko, jogurt sirenje i sl?

jas pogore nekolku posta piuvav bas za toa, i nie sega od pred 1 nedela probavme jogurt i pavlaka i gi obozava, samo kombinacija so niv jade zelencuk inaku tesko. Sega imame 6,5 meseci.
I mene me interesira za svez domat kako go davate vo kombinacija so sto ili smao taka kako tomato djus, izblendiran i da pie user posted image I neli domatot spagase vo grupa na alergeni ili ne?



Јас јогурт и кисело млеко дадов малкуу покасно..кај 8...ама мислам дека до полни 7 може..павлака јок..и немам намера да дадам до година барем...

што се однесува до доматот, ако имате убав па уште и домашен мислам може да се даде...ја еве како го дадов...
на лепче намачкав путерче и АБЦ намаз, го ислупив и изрендав така свеж одозгора..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.7.2012 13:53:07   
AnnaMolly RR
Јас од 6 месеци воведов и кисело млеко и јогурт и павлака. Не гледам зошто да може јогурт/к. млеко, а павлака не? Се тоа ми е едно те исто.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.7.2012 14:18:27   
Felly RR
Павлаката јас мислам е потешка за варење. Јас јогурт давав од 6 месеци, а павлака некаде од 9-10, и тоа купував од онаа со помала масленост.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.7.2012 14:31:52   
Mrs.Tinka
Jas kolku sto znam, domatot e alergen i ne bi go davala tolku rano.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Прва нова храна на бебето II
10.7.2012 21:22:29   
Darky
Sakav da prasam do koga im davate vareno ovosje na user posted image , ni imame 7 meseci i 12 dena i denes mu dadov kajsii i slivi samo blendirani, da ne sum zgresila? Patronaznata mi rece deka mozam, deka koga e termicki obraboteno nema mn vitamini, pa me interesira vie mamicki kako ste postapile? Pozdrav

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Прва нова храна на бебето II
10.7.2012 21:37:43   
miana
i jas nabavuvam taze meso sekoj cetvrtok od strinamu na mm,taa raboti vo mesara....Inkaku do 5 ipol meseci i jas go varev ( za da i bide polesno na stomaceto za varenj ) a sega veke nisto ne varam...Duri i kajsijata za uzinka nekogas ja mijam,ja otvaram i i grebkam so lazice i uziva vo vkusot...nemoj da mu varis na deteto ovosje,go gubi vkusot i vitaminite...Ne e toa meso pa da mora ubavo da se vari ili pak kompir....ne se sekiraj,probaj da vidis kolku ke mu bide ubavo na deteto...kako mislis ti da go naucis deteto da jade svezo ovosje??? So varenje mozes samo problem da si napravis za ponataka...

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.7.2012 0:37:01   
Darky
Blagodaram Miana, mi olesni, vise nema da varam ovosje, a i polesno ke mi bide, samo izmij, lupi i blendiraj :-)

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.7.2012 1:37:08   
Nadezna
Ма јас од 5 месеци не му варам овосје, ако не и од 4 user posted image

Од година пие обични сокови тетрапак нерастворени, па ене го здрав прав
ИЗВОРНА ПОРАКА: Darky

Sakav da prasam do koga im davate vareno ovosje na user posted image , ni imame 7 meseci i 12 dena i denes mu dadov kajsii i slivi samo blendirani, da ne sum zgresila? Patronaznata mi rece deka mozam, deka koga e termicki obraboteno nema mn vitamini, pa me interesira vie mamicki kako ste postapile? Pozdrav


(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?