|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 13:04:24   
*Elena*
Vo Zegin go ima, pakovanje od 4 jogurcinja od po 100 gr se 109 den
user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 13:27:37   
miana
Pa bas toa me zacudi..Neli ovie treba da stojat vo frizider,a vo zegin nema frizider..????user posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 13:29:48   
AnnaMolly RR
миана, батали тоа купечките јогурти! Земи си обичен јогурт, стави во блендер овошје и ете ти најприроден, домашен, највкусен јогурт. Стави и го во шише на бебушката и мерачки има да си го испие.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 13:36:03   
Fiao
Uste edno podprasanje user posted image
Kromidot i lukot da bidat mladi ili stari ili nema veze? user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 13:36:11   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Pa bas toa me zacudi..Neli ovie treba da stojat vo frizider,a vo zegin nema frizider..????user posted image


Miana neotvoren se cuva na sobna temperatura, otkako ke go otvoris mora vo frizider, kako i da e laden e povkusen. I na nestle jogurtite stojat vo marketite na polici so bebeskata hrana.

Ubavo ti pisa AnnaMolly, staj ovosje vo blender, dodaj jogurt ili pavlaka i ruckajte. Eve mene mnogu mi se dopadna kombinacijata kajsija so pavlaka, moze i malku jabolko, meraci e...user posted image celo si go izrucka.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 13:37:26   
miana
ama mislam deka ke i bide kisel taka ako i go napravam i nema da go saka... By the way vcera kupiv balans + jogurt i go otvoriv,bese dobar ,rokot mu e do 16.07 ,a denes e veke kisel..Sto e fintava?Treba koga ke se otvori odma da se ispie??? I sega i da sakam da i napavam ovosno jogurtce ne mi se pravi so ovoj sto go imam.Inaku imam ovosje doma,krusa,jabolka,kajsija i praska no nemam banana a mislam deka so banana nema da i bide kiselo a ova drugovo ke i bide kiselo i nisto nema da ispie...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 13:38:14   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Uste edno podprasanje user posted image
Kromidot i lukot da bidat mladi ili stari ili nema veze? user posted image


Vajda stari, posto se varat so zelencukot, mlad kromid neznam deka se vari user posted image

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 13:41:32   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ama mislam deka ke i bide kisel taka ako i go napravam i nema da go saka... By the way vcera kupiv balans + jogurt i go otvoriv,bese dobar ,rokot mu e do 16.07 ,a denes e veke kisel..Sto e fintava?Treba koga ke se otvori odma da se ispie??? I sega i da sakam da i napavam ovosno jogurtce ne mi se pravi so ovoj sto go imam.Inaku imam ovosje doma,krusa,jabolka,kajsija i praska no nemam banana a mislam deka so banana nema da i bide kiselo a ova drugovo ke i bide kiselo i nisto nema da ispie...


Staj edno lazice plazma(ako jadete) i ke i go zablazis. Jogurtot treba da bide so pogolema maslenost, toj balans + neli e so 1,5 maslenost?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 13:42:30   
miana
Pa za pocetok namerno i davam od toj so 1% maslenost..

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 13:46:26   
miana
Ej zenski by the way puding koga mozam da i davam...????

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 13:46:42   
Calypso
На бебиња и деца не се дава со намалена масленост - тие масти од млекото се потребни за развој на мозокот.
А за јогуртот - за поблаг да е, со банана задолжително, ама ете можеш и плазма кекс да ставиш. Макар што самото овошје му дава убав вкус, па и киселко нека е малку.
Јас иначе немав поим дека Балансот е со помала масленост додека не купив. Сега само кисело млеко Баланс давам, а јогурт од Здравје Радово полномасен, исто и свежо полномасно млеко.
А за пудинг, можеш со оризов да почнеш. Ако не пиете кравјо млеко, на 100 мл вода раствори две лажички мелен ориз, стави лажиче кафеав шеќер и остави да се олади. Јас на син ми така му правев со млеко (почнавме со кравјо од 6 месеци).

< Поракaта ја уредил Calypso -- 4.7.2012 13:48:31 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 14:15:23   
Felly RR
Миана, за пудинг и овошен јогурт имаш цела тема. Еве ѕирни ја.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.7.2012 10:58:14   
mila28
Nie vcera probavme jogurtce za rucek, izmaesav so varen kompir i mu se dopadna izrucka poveke od polovina(100gr) za razlika od predhodno 1-2 lazicki ova e napredok, sigurna sum deka e poradi jogurtot, vecerta pak mu staviv vo caska so kljunce plasticno jogurt 50ml i 20 ml voda i si go ispi celo dodeka setavme. jas mu davam od bio balans plus.
Procitav nekoj za kromid prasuva, jas koga prv pat mu dadov (pred 4-5 dena) svariv zaedno so kompir i morkov i crven kromid(pomalku luti).

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.7.2012 12:31:03   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28

Nie vcera probavme jogurtce za rucek, izmaesav so varen kompir i mu se dopadna izrucka poveke od polovina(100gr) za razlika od predhodno 1-2 lazicki ova e napredok, sigurna sum deka e poradi jogurtot, vecerta pak mu staviv vo caska so kljunce plasticno jogurt 50ml i 20 ml voda i si go ispi celo dodeka setavme. jas mu davam od bio balans plus.
Procitav nekoj za kromid prasuva, jas koga prv pat mu dadov (pred 4-5 dena) svariv zaedno so kompir i morkov i crven kromid(pomalku luti).


Сигурно е од јогуртчето, зашто навистина мнооогу го подобрува вкусот на зеленчуковите кашички...ама мој совет, а и на сите други РР мамички ако си читала е да користиш јогурт со голема масленост, на пример 3,2..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.7.2012 12:49:13   
ivoni4ka
mamicki sto drugo mozam od zelencuk da davam mojava poveke go jade od ovosjeto do sega jade kopir, morkov, oriz brokula paskanat, tikvicka drugo? imame 5 mseci i 25 dena
i drugo pocnav vo kasickite kselo mleko po 1 lazicka da i stavam, a vo ovosnite po nekolku kapki kravj mleko abe ke se ispotepa. vcera napraviv 1 kompir 2 morkovi i 1 lazicka kis mleko 100 g lele mi se cinese lazickatat ke ja izede srce na mama

_____________________________(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.7.2012 12:57:07   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

mamicki sto drugo mozam od zelencuk da davam mojava poveke go jade od ovosjeto do sega jade kopir, morkov, oriz brokula paskanat, tikvicka drugo? imame 5 mseci i 25 dena
i drugo pocnav vo kasickite kselo mleko po 1 lazicka da i stavam, a vo ovosnite po nekolku kapki kravj mleko abe ke se ispotepa. vcera napraviv 1 kompir 2 morkovi i 1 lazicka kis mleko 100 g lele mi se cinese lazickatat ke ja izede srce na mama


чим си дала брокула дај и карфиол...дај блага тиква ако не сте пробале..јас ја мешам со компир

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.7.2012 12:14:51   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

mamicki, dali na bebinjata im davate lekja? Od koja vozrast moze da se dade? Znam deka vo lekjata ima dosta zelezo. Inaku moeto bebe e 6,5 meseci
_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.7.2012 13:08:41   
miana
Mamicki,denes probavme i ovosno jogurtce sto sama i go napraviv...
I staviv pola banana i edna kajsija i 4 lazicki kiselo mleko...Mnogu i se dopadna,duri i koga piese i zaglavuvase vo cuceto pa se narvirase i placese user posted image
Super,utre ke i napravam so praska ,pa ako i e kiselko ke eksperimentiram..... Extra,fala za sovetite na site..user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.7.2012 13:25:26   
kikicka
Рано е за леќа, тие зрнести работи како грави леќа некаде после 8м. давајте.

Инаку Миана а зошто од шишенце и даваш овошен јогурт? Зар не јаде со лажиче?
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

mamicki, dali na bebinjata im davate lekja? Od koja vozrast moze da se dade? Znam deka vo lekjata ima dosta zelezo. Inaku moeto bebe e 6,5 meseci


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.7.2012 13:27:51   
*Elena*
Miana, so banana i kiselo mleko dovolno e gusto, mozes i so lazicka da i go davas, da ne i zaglavuva vo cuclata...taka da si go papka kako kasicka...user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.7.2012 14:06:57   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Рано е за леќа, тие зрнести работи како грави леќа некаде после 8м. давајте.

Инаку Миана а зошто од шишенце и даваш овошен јогурт? Зар не јаде со лажиче?
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

mamicki, dali na bebinjata im davate lekja? Od koja vozrast moze da se dade? Znam deka vo lekjata ima dosta zelezo. Inaku moeto bebe e 6,5 meseciЈас овошен јогурт давам со лажичка како ужина...

леќа докторка ми рече од 8м

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.7.2012 14:25:41   
miana
Pa neznam,tuka nekade procitav taka i zatoa..Inaku retko mi bese za so lazicka a imam edno sise sto ipusta mnogu koga pie sok ili voda i zatoa vo toa i staviv..Koga bi i pravela so pavlaka togas bi i davala so lazice...Eve praskata na primer ima mnogu sok vo nea i ako i stavam ke bide bas retko..Zavisi...nekogas sise nekogas lazice..Sega taman i dojde vo sise pred spienje,namesto mlekce :)

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.7.2012 15:05:04   
AnnaMolly RR
И јас од шише му го давам овошниот јогурт. Во шише со цуцла од оние за житарки со поголем отвор. Исклучиво така му ги давам, со лажичка не ни сака.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.7.2012 15:13:00   
Fiao
Nie probavme kromidce i lukce imame 6m i 3 nedeli i vi preporacuvam na site da probate da dadete - ne znaete kolku i bese opvkusna kasata, vo eden zalak ja izede user posted image . Odam vo recepti da pisa sto iskombinirav user posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.7.2012 15:28:19   
mila28
bravo za Angelina, i jas na Filip mu imam dadeno kromidce, svariv so kompir i morkov i crveno kromidce..on ne bese nesto oduseven, poleka ke go naucam..kromid i lukce imaat antivospalitelni i antioksidativni svojstva, priroden antibiotik sto bi se reklo.
A jogurtce i jas mu dadov vo caska so klunce(golem otvor) na babynova. Nekoj mi pisa(mislam Andiance) da davam jogurt so najgolema maslenost, taka i planiram megutoa bidejki pred nekoj den proba za prv pat zatao se odluciv za bio balans so 1% maslenost, ponataka ke zimam so 3,2

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali sme za vo gradinka?
Maja84

Imam bliznacija i i maat 13 meseca i ne znam dali da gi pratam vo gradinka?Sto mislite Vie za toa?

da (67%)

ne (33%)


Број на сите гласови: 107

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!